Instalace LAN v novostavbě

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #60 kdy: 31. 07. 2019, 13:48:49 »
Ziadna seda zona neexistuje. Existuje len trasa postavena z Cat5e komponetov, ktora splna Cat5e normu a zvysok. Nic medzi tym.

Tohle ostré vidění máte v případě, že to máte čím změřit, a víte z čeho to postavit. A souhlasím s Vámi, že nově postavená strukturka se má před předáním ocertifikovat = změřit. Takže pokud projde měřením, tak je jedno, jestli je postavená z CAT5e nebo z CAT6. Prostě ISO: shoda/neshoda tečka.

Šedá zóna začne být relevantní ve chvíli, kdy si doma taháte síť sám, nechat si to od někoho ocertifikovat nehrozí (stojí to prachy), a snažíte se trefit komponenty, ze kterých to půjde poskládat. Nebo jste nějakou síť zdědil. Nebo chcete uvažovat víc než cca 20% rezervu na stárnutí materiálu. Apod.

A nejste sám, viděl jsem i poznámky jiných autorů, že poučka "pro gigabit potřebujete CAT6" je jenom mýtus s obzvláště tuhým kořínkem - subjektivní dojem, vytvořený dovedným PR výrobců síťových prvků a materiálů. Asi jsem tím taky postižený. Jak račte :-)


Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #61 kdy: 31. 07. 2019, 16:22:30 »
Dakujem za reakcie.
Mohli by ste mi poradit eshop, alebo obchod v blizkosti Prahy 22, alebo Prahy- Karlin, kde mi predaju 50-100m nejakeho slusneho kabla a koncoviek? Ta odporucana znacka Solarix sa predava po 305m. Idealne vonkajsi a odtieneny. Po vonku pojde iba cast, ale tak asi nema zmysel kupovat dva rozne kable.

Vzhladom na buducnost by som tam asi mal dat nieco, co prepusti jeden Gbit.

Moj plan potom je dat jeden Archer C7 na kazde poschodie a tie spojit spolu kablami. Ostatne zariadenia bezia na WiFi.

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #62 kdy: 31. 07. 2019, 17:26:00 »
Před nějakou dobou kolega testoval možnost vyšších rychlostí na stávající kabeláži v reálném rozvodu. Tedy kabely Cat5e o stáří několika let v běžné paneláku a vyšlo mu toto:

Přípojky do vzdálenosti 45m mají 100 procentní úspěšnost se slinkovat na 10Gbps
Přípojky o vzdálenostech 50-66m se už chovají dle místních podmínek – někdy 10Gbps, někdy jen 5Gbps.
Přípojky o vzdálenostech 70-80m se už chovají dle místních podmínek - někdy 5Gbps, někdy jen 2,5Gbps
Přípojky o vzdálenostech 100-110m vždy 2,5Gbps
Přípojky o vzdálenostech 110-116m se už ani jednou neslinkovali na 2,5Gbps, vždy jen 1Gbps.


Takže tahat po domě kabely Cat6 a lepší je pravděpodobně vyhazování peněz a zbytečná komplikace práce (ty lepší kabely jsou méně ohebné).

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #63 kdy: 31. 07. 2019, 20:06:02 »
Vše mám s kabelem nestíněný drát Cat5e tahal jsem kabel 101m celkem má 4 zásuvky při každém průchodu obvodovou zdí jsou dvě zásuvky(ty nejlevnější z ebay). Zásuvky tam mám jen kvůli snadné výměně části kabelu :)
Takže kabel je rozdělen cca 10m 0,5m 75m 0,5m 15m
Použil jsem nejlevnější ebay koncovky.
Výsledek bez ztrát paketů a rychlost mezi zařízeními mám 1Gbps.
Cíl to splnilo propojit dva baráky mezi sebou a funkční to je rychlost mi limitují pouze použité síťové karty ve switchi na obou stranách :)

Podle většiny příspěvků výše mě zapojení nemůže fungovat :-[ asi zázrak, ale na doma mi to vážně stačí

MN

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #64 kdy: 01. 08. 2019, 08:45:47 »
Nikdo z nás se tu nebaví o tom, zda to bude nebo nebude fungovat. Každý z nás má a určitě vždy použil spoustu kompromisních řešení, které vycházely z momentální situace. Taky jsem třeba připojil jedno wifi AP starým, čtyřžilovým (nekrouceným!) telefonním kabelem, abych nemusel rozkopat půlku domu a na těch 15 metrů to funguje už několik let a 100 Mbit na příslušné použití bohatě stačí (i když by to podle standardu fungovat asi ani nemělo).

To ovšem neznamená, že je to dobré řešení. Jediné, co jsme se zde snažili žadateli vysvětlit je, že nemá smysl ušetřit "pár korun" na síťových rozvodech. Dům se nestaví na 10 let a je vždycky dobré mít nějakou technologickou rezervu do budoucna. Klidně se může jednat o prázdné husí krky mezi strategickými místy (které nestojí skoro nic), vymyšlenou kabelovou trasu, pár kabelů navíc ve zdi (protože nikdo neví, co bude do budoucna) nebo cokoliv jiného. Nikdo ani neříká, že se to někdy využije, ani že to musí být osazeno krabičkami, koncovými body atd. Většině lidí opravdu stačí pár kabelů - přípojka na internet, dva počítače a nějaké to AP. To ovšem neznamená, že si někdo někdy nevymyslí nějaké speciální přání a budete rozkopávat půlku domu.

A v tu chvíli, přesně toto oceníte. Rozkopat dům je totiž vždy dražší než udělat to rozumně hned napoprvé. Samozřejmě máte pravdu, že některá navrhovaná řešení jsou extrémní, ale zčásti mají pravdu. Jaký je rozdíl mezi tím natahat kabeláž v Cat6 namísto v Cat5e? 2 Kč/m a odhadem 1000 Kč na celý dům (nebavím se teď o koncových prvcích, ty se dají vždycky vyměnit bez problémů) a máte skoro jistotu, že v budoucnosti nebudete mít problém s 10Gbit.

Dnes už si troufám říct, že možná není špatný nápad ani rozvést na pár míst po domě optiku (alespoň na trase pata domu/střecha <> rack). Nemá smysl ji osazovat (UTP dnes utáhne 10Gbit a i to je na doma overkill), jen ji nechat smotanou v nějaké krabičce ve zdi pro strýčka příhodu. Ten kabel dneska stojí skoro stejně jak UTP a dokážete ním protáhnout v budoucnosti cokoliv.


MN

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #65 kdy: 01. 08. 2019, 09:02:24 »
Názory, které říkají, že bezdrátem se vše vyřeší mají sice možná pravdu, ale... vždycky za cenu určitých kompromisů. Taky aktuálně žiji v bytě, který funguje na 20/2 VDSL, máme tu tři počítače mezi kterými netaháme data a vše je spojené 2.4GHz wifi a relativně to stačí. Ale stačí jen malá změna a vše je jinak :) Ta změna může být jen VPN do práce a najednou vyměníte providera za jiného, který vám dává 200/20, překopete wifi na 5GHz anebo si natáhnete kabel, protože budete potřebovat rychlost, která se blíží běžné síti v rámci firmy... a to je jen drobnost, která se stává půlce z nás :)

A to se ani nebavím o tom, že kabel je ve srovnání s bezdráty asi 100x spolehlivější. Když mám něco připojené drátem, mohu na to zapomenout. Bezdrát má občas své chvilky, někdy oprávněné, jindy lovíte duchy a hledáte problém, který vznikl jen tak, z ničeho.

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #66 kdy: 01. 08. 2019, 10:24:51 »
...
Mohli by ste mi poradit eshop, alebo obchod v blizkosti Prahy 22, alebo Prahy- Karlin, kde mi predaju 50-100m nejakeho slusneho kabla a koncoviek?
...

Zalistujte tímhle vláknem zpátky, bylo tam pár tipů.

Obchod na ulici v centru Prahy neporadím, ale za městem v Čestlicích je Krup. Ten jejich privátní PremiumCord na takové to domácí žvýkání asi stačí. Vlastně koukám do kontaktů, že mají zřejmě prodejnu na Pankráci... Pokud by neprodávali RJčka po jednom kusu (ale zřejmě prodávají) tak zkuste bastlířské krámy GME, GES, PS Electronic. Ale u místních bastlířů pozor na kvalitu, prodávají dost bezhlavě i nejlevnější čínu. Radši dojeďte o kus dál do Krupu.

Ještě ten černý venkovní kabel... Krup ho má zřejmě v minimálce 100m. A drátovat tím všecko bych nechtěl, ona ta polyetylenová izolace je dost tvrdá. Hm koukám že i4wifi (Praha 10) zřejmě prodává venkovní CAT5e i po metrech... Solarix a zřejmě pouze "drát". A mají taky RJčka po kusech... Wifináři jsou v oblasti venkovních kabelů obvyklí podezřelí :-) A samozřejmě podle toho jestli koupíte licnu nebo drát, vemte k tomu odpovídající RJčka.
Taky se můžete na černý kabel vykašlat, pokud toho máte venku třeba metr a schovaný v liště nebo husím krku... ono jde hlavně o UV-stabilitu. Mimochodem opravdu fajnové venkovní kabely jsou navíc plněné gelem (tuším silikonová vazelína) aby nedýchaly = nehromadily zkondenzovanou vodu. S tím je pak "opravdu výborná" práce při krimpování :-)

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #67 kdy: 01. 08. 2019, 14:27:12 »
Boli sme v Hornbachu kvoli niecomu inemu a mali tam kable od HSB, tak som kupil 25m
Vdaka vsetkym za pomoc

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #68 kdy: 01. 08. 2019, 20:03:30 »
...Volte CAT6, pokud chcete mít při hledání duchů v konektorech klid v duši, že materiálem to není. ..
Zaklady tady nezaznely, diky za doplneni.

Jen u CAT6 to bohuzel nemusi byt vzdy jistota. Parkrat jsem se setkal, ze propojene zarizeni odmitly s touto kategorii navazat spojeni byt jen na 10Mbit. Pouzily se hotove patch kabely od nekolika vyrobcu. Intel NIC <-> MK HEX_S 5m patch kabelu - no link po vymene za 5e - 1Gbit. Realtek NIC <-> MK HEX_S stejny kabel CAT6 bez problemu 1Gbit. Intel NIC <-> obycejny TP-link switch Cat6 - 1Gbit. TP Link <-> MK HEX_S Cat6 1Gbit. Realtek NIC <-> TP Link Cat 6 - no link. Kabely jsme hodili jeste na tester a prosly bez problemu. Kde hledat pricinu netusim, mozna erupce na slunci :-)

Díky za zajímavý rébus :-) Hypotéz o možné příčině lze vygenerovat spoustu...

Napřed otázka: mohl byste prosím pro zajímavost upřesnit, co je "MK HEX_S" ? Google na takový dotaz vrací růžový šum...  Ne že by na tom konkrétně záleželo, můžu si stejně tak dosadit "Síťovka výrobce Y" a vyjde to nastejno.
......
Spoustu těch analogovějších věcí by měl umět změřit certifikační měřák. Který máme samozřejmě každý v šuplíku...
Jen pro doplneni:
Zkratku MK pouzivam pro vyrobce Mikrotik, HEX_S je jeden z produktu teto firmy https://mikrotik.com/product/hex_s
Tam kde to slo jsme zkouseli vypnout autonegotiation pripadne nastavit napevno rychlost. Vysledek byl ale no-link a dioda nesvitila. Takze cesta nejmensiho odporu - vymena kabelu za 5E. Je to presne jak rikate, certifikovane sofistikovanejsi vybaveni "mame vsichni" :-)

Boli sme v Hornbachu kvoli niecomu inemu a mali tam kable od HSB, tak som kupil 25m
Vdaka vsetkym za pomoc
Problem vyresen primocare :-)

Celkove v teto diskuzi zaznelo mnoho dobrych rad a spousta veci byla vysvetlena podrobneji. Mozna by stalo za zvazeni udelat z nej "sticky topic" pro budouci tazatele.

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #69 kdy: 01. 08. 2019, 21:30:49 »
Ale aj mna napalili, lebo na kabli je napisane
LAN cable FABER® dataline 1000 STP 4X2X AWG 23 PiMF FRNC OR
https://www.faberkabel.at/en/produkte/artikel/119516/100952-dataline-1000-stp-pimf-frnc-04x2xawg23.html
26Kč/ meter

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #70 kdy: 01. 08. 2019, 23:55:26 »
Ale aj mna napalili, lebo na kabli je napisane
LAN cable FABER® dataline 1000 STP 4X2X AWG 23 PiMF FRNC OR
https://www.faberkabel.at/en/produkte/artikel/119516/100952-dataline-1000-stp-pimf-frnc-04x2xawg23.html
26Kč/ meter

Napálili? Fajnový dvojitě stíněný kabel CAT7, oproti CAT7 zřejmě s nadstandardní šířkou pásma (1 GHz. CAT7 požaduje 600 MHz.)

Mimochodem jsem si opět doplnil chybějící vzdělání :-) V datasheetu uvedeného kabelu jsem chvíli čučel na tabulku útumů, přeslechů apod. - konkrétně jsem dumal, při jakém sakra prahu útlumu se hodnotí šířka pásma, protože útlum přes 40 dB je podle mých estetických měřítek strašne moc... Pak jsem se dogooglil k parametru ACR = Attenuation to Crosstalk Ratio. (Google je fakt dobrej, můj dotaz zněl dost jinak.) Tzn. koncepční obdoba SNR. Šířka pásma v CATx normách se údajně vztahuje k "použitelnému ACR". A tenhle konkrétní kabel má na 1 GHz sice typický útlum asi 64 dB, ale díky brutálnímu stínění stále ještě 9.5 dB ACR. Nějak se mi nedaří dogooglit, kolik dB je minimální hodnota... (tuším jsem viděl třeba 8) a trochu mě překvapuje, jestli si síťovky jsou schopné poradit s útlumem přes 30 dB na horním konci pásma... Každopádně už podle kategorie je jasné, že Vy s 10Gbase-T problém mít nebudete :-)

Nepředpokládám, že byste našel RJčka (samce) do kterých byste dostal ty AWG23 dráty. Doporučuji koupit aspoň dvě pozední CAT6 zásuvky a ten kabel do nich naranžírovat. (Pokud nejsou konektory samořezné, budete možná potřebovat LSA+ narážecí nůž.)

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #71 kdy: 02. 08. 2019, 05:36:43 »
Dakujem za tip.

Nad tymto som neuvazoval. Kabel som nutne potreboval, aby som ho mohol instalovat pri robeni podlahy.

Jo a myslel som to tak, ze v Hornbachu mali napisane HSB elektro a v skutocnosti je to Faber.

Teraz premyslam nad tym, ci Archer C7 spojeny s dalsim C7 cez dany kabel vobec vyuzije taku rychlost :-) a ako spravim tie koncovky a zasuvky, trochu ste ma vystrasili, pan Rysanek

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #72 kdy: 02. 08. 2019, 08:08:20 »
Dakujem za tip.

Nad tymto som neuvazoval. Kabel som nutne potreboval, aby som ho mohol instalovat pri robeni podlahy.

Jo a myslel som to tak, ze v Hornbachu mali napisane HSB elektro a v skutocnosti je to Faber.

Teraz premyslam nad tym, ci Archer C7 spojeny s dalsim C7 cez dany kabel vobec vyuzije taku rychlost :-) a ako spravim tie koncovky a zasuvky, trochu ste ma vystrasili, pan Rysanek

Myslím že s koncovkami a zásuvkami se nemáte čeho bát. Můžete použít buď jednozásuvku či dvojzásuvku na zeď, nebo pokud Vám stačí "spojka kterou necháte válet v koutě" tak prostě nakrimpovat keystone. Některé nepotřebují k montáži ani narážecí nástroj. Nabízím ke zvážení, nacvaknout na ten radikální kabel "podřadný" keystone (zásuvku) dle CAT6 (250 MHz) nebo CAT6a (500 MHz) protože tu šířku pásma stejně nejspíš nevyužijete :-) , konkrétně CAT6a by mělo pro 10Gb stačit a ani to oproti CAT6 není o moc dražší. Koukejte v popisu produktu, jestli stačí pro AWG23 (čím nižší AWG číslo, tím tlustší drát a izolace). Pár příkladů, které by Vaše zadání splnily:

Zásuvky krimpovací LSA+ na/pod omítku (pod omítku = do hluboké elektro-krabice):
http://www.krup.cz/?cls=spresenttrees&strid=207

LSA+ narážecí "nůž":
http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=1900

Keystony CAT6/CAT6a :
http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=2685
http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=6847

Pokud zatím nemáte kleště na RJ45, berte takové, co mají konstrukci madel z "U profilu".
Samozřejmě i tuto konstrukci asi dokáže Číňan zmrvit nepřesnou výrobou nebo
špatným materiálem, ale obecně to není taková tragédie jako nejlevnější kleště tradičně z plochého
materiálu s plastovým domkem pro krimpovaný konektor (domek praská,
kleště nejsou dostatečně tuhé, v ruce se kroutí apod.) Konkrétně:

Toto by snad mohlo fungovat:
http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=2313
http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=1892
http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=2314
http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=1898

Tuhle konstrukci zásadně nebrat!
http://www.krup.cz/?cls=stoitem&stiid=1896

Krimpování RJček není kdovíjaká věda, přesto je ideální, nechat si to od někoho názorně vysvětlit (díky Luboši, už je to  dvacet let). Stručně:
1) měl byste si být vědom standardního barevného značení / zapojení barev na piny
https://www.google.com/search?q=ethernet+RJ45+color+coding&tbm=isch
(všude jsem viděl použitou "variantu B", tzn. 1+2=oranžová, 3+6=zelená. Bacha, zelený 3+6 zásadně obkročmo kolem modrého 4+5)
2) oříznu asi 1 cm vnějšího pláště, chytím za žíly a popotáhnu izolaci asi o další 2-3 cm zpátky (pruží a nechce, což nám zpátky pomůže). Srovnám si žíly podle párů (bacha, zelený 3+6 obkročmo kolem modrého 4+5) a ostrými štípačkami zarovnám, aby srovnané byly všechny stejně dlouhé - nechám si trčet žíly dost dlouhé, abych je udržel prstama v řadě, když je strefuju do RJčka. Opatrně zasunu do RJ, a opatrně přisunu do konektoru taky plášť - díky napružení jde zpátky ochotněji, zároveň žíly zarazím až na dno dutinek.
3) Vsunu do krimpovacích kleští a zmáčknu.

https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+crimp+RJ45

V běžných levnějších konektorech musíte zarovnané žíly trefit do dutinek utopených v těle konektoru. Fajnovější konektory mají maličké ploché "pouzdérko na žíly", které Vám žíly podrží hezky v řadě, celek zasunete do těla RJčka a v klidu nakrimpujete. (Toto se týká asi hlavně stíněných RJček, protože do nich nevidíte, jestli jste se trefil žilami do dutinek - takže ten samostatný "futrálek na žíly" je nutnost.)
https://www.google.com/search?q=RJ45+plug+with+lead+ordering+insert&tbm=isch

Ořezávač na kleštích se časem otupí, ale na odstranění vnějšího pláště stačí v zásadě libovolný ostrý nožík, pokud si dáte bacha, abyste neprořízl žíly - a na zarovnání stačí ostré štípačky (nebo ostrý nůž, nebo nůžky - brr). Hehe za slušné štípačky snadno dáte víc peněz, než za krimpovací kleště na RJčka... Není dobré, když ze zarovnaných žil trčí měděné chlupy, jednak se to pak špatně trefuje do dutinek, druhak v některých konektorech se ty chlupy můžou potkat i v nakrimpovaném stavu, škvírou na konci dutinek (výsledkem je zkrat mezi žilami).

Kupte si pár konektorů navíc a zkuste trochu potrénovat nanečisto.

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #73 kdy: 02. 08. 2019, 09:08:40 »
Procházel jsem si odkazy od FR, a tam jsem narazil na tyhle konektory https://www.platinumtools.com/products/connectors/shielded-ez-rj45-for-cat5e-cat6-with-external-ground-100022/

máte s nimi někdo nějakou zkušenost?

Re:Instalace LAN v novostavbě
« Odpověď #74 kdy: 02. 08. 2019, 09:23:10 »
Neviem ci to ten stary robi dobre, ale dufajme, ze je to OK
https://www.youtube.com/watch?v=DkrFEfwU2YQ

prip.
https://www.youtube.com/watch?v=7pHPOujZpxs