Jak byste vyřešili situaci, kdy stát úplně znemožnil OSVC spolupráci v IT

CoffeeMan

Dvaja ludia (ako to mas ty) sa este dohodnu. Traja ci styria tiez. Ale tam sa to potom lame a uprimne by som si nevedel predstavit, ze by firmu vlastnilo 10 ludi, to by boli same hadky. Mat firmu vyzaduje aj velku davku zodpovednosti a doslednosti.

Ja mam zasadu, ze pocet ludi ktori rozhoduju o mojej firme musi byt neparne cislo mensie ako 3 a zaroven to musi byt clovek, ktoreho vidim v zrkadle  :)
A co sa tyka komplikovanosti uctovnictva v s.r.o, pokial firma nema zamestnancov a dlhodoby majetok (odpisy), tak je uctovnictvo firmy trivialne, mne to zaberia cca. 1 hodinu mesacne a dalsiu cca. 1 hodinu rocne zabera vypracovanie danoveho priznania a uctovnej uzavierky.
Obcas si treba obcerstvit uctovne znalosti na kurzoch, kde sa vyskutuju hlavne zeny (na vacsine kurzov som bol jediny muz), co je tiez celkom prijemny zazitok  :)
Neviem ako v CR, ale v v SR bolo v poslednych par rokoch do legislativy zavedenych par principov, ktore robi "rucenie obmedzene" s.r.o. efektivne len pre spolocnika (majitela) ale konatel (jednatel) je za niektore ukony v s.r.o. plne zodpovedny do vysky svojho vlastneho majetku. Napriklad ak konatel nepoda navrh na konkurz s.r.o. tak musi zaplatit (zo svojich vlastnych penazi) pokutu 12 500 Eur.

Konečně někdo normální.


Mirek

1. České OSVČ je jednou z nejvýhodnějších forem podníkání jednotlivce v EU(a na světě).
Výdajové paušály pro OSVČ měly být zrušené už dávno...

anonym

1. České OSVČ je jednou z nejvýhodnějších forem podníkání jednotlivce v EU(a na světě).
Výdajové paušály pro OSVČ měly být zrušené už dávno...

A kdyz by byly zruseny, tak potom jaky by to OSVC melo proti SRO smysl?

pb.

Jen k těm penězům - asi si fakt můžeš říct víc. Já dělám automatizačný a zátěžové testy (nejsem tedy programátor a pro většinu z vás jsem úplnej nobody z korporátu) ale mám 81 hrubého a v čistém to dělá 56 (něco odpadá za stravenky apod). Takže na 60k v čistém ti stačí tak 88 hrubého, což imho dobrej progroš má.

Při 60k čistého je hrubá mzda 84100 (bez dětí), superhrubá 112694 (tj. náklad zaměstnavatele). Cosi se dá dát do nákladů, takže v ročním nákladu je to 107261 měsíčně. Na 60k čistého musíte vydělat nejméně tedy těch 107k, abyste dostali (přes firmu v zisku!) 60k čistého. Při čtyřech týdnech dovolené je to ještě o jeden takový měsíc ročně navíc. S klidem si tak lze říci za měsíc o 116 až 122k. Firma nikdy nemůže být lacinější, pokud dá zaměstnanci 60k čistého. Firma navíc musí být v zisku (jinak si nedá nic do nákladů). Aby byla firma v zisku, musíte si říci víc.

nugar

Mám to takhle, ve firmě jsme ale jen dva ...
U takové formy spolupráce je ale nutné mít nějakého "benevolentního monarchu", protože s firmou je spojená spousta organizační práce (účetnictví, mzdy, úklid, bankovní účty). Potřeba takového člověka by v případě více lidí byla ještě naléhavější.

Ano, jeden taky clovek by sa tam stratil. Ak je firma len virtualna, stacila by uctovnicka pre celu firmu.

Dvaja ludia (ako to mas ty) sa este dohodnu. Traja ci styria tiez. Ale tam sa to potom lame a uprimne by som si nevedel predstavit, ze by firmu vlastnilo 10 ludi, to by boli same hadky. Mat firmu vyzaduje aj velku davku zodpovednosti a doslednosti.

pokavad 10 jsou chlapi je to ok, ale kdyz se zacnout do toho montovat jejich manzelky pritelkyne konec firmy konec sveta 


Rutina

Neručíš náhodou jako jednatel s.r.o. úplně stejně celým svým majetkem? Nebo jak se tohle řeší?
s.r.o = společnost s ručením omezeným

Ručíš do výše svého nesplaceného jmění. Tzn. pokud založíš s.r.o. se základním jměním 200k a místo abys to té s.r.o. poslal na účet, tak jí dáš do účetnictví, pohledávku, že jí to dlužíš (netuším, jestli to v ČR takhle jde? ale myslím, že jo), tak v případě krachu to po tobě do výše 200k může někdo chtít. Samozřejmě je vhodné mít v pořádku účetnictví, protože pokud se v případě bankrotu přijde na to, že jsi si před krachem vyváděl peníze z firmy na sebe, tak budeš mít dost problém. Ale pokud to budeš dělat poctivě, tak tě to před následky nějaké skutečné chyby ochrání.

Dík za školní definici, ale to co ty píšeš se týká ručení společníků. Ručení jednatele je úplně jiná písnička. Neznám přesné detaily, nicméně vím, že jednatel ručí za celou škodu. Ovšem musí se mu prokázat, že zanedbal nějakou povinnost, nebo nejednal s péčí řádného hospodáře.
A já zde neznám praxi - za jakých podmínek do toho člověk spadne a za jakých podmínek vyvázne.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Nebudu zde psát něco co už napsal Coffeman.
Vídím to naprosto stejně jako on.
Já kdybych byl odborník/expert, tak jsem z této země již dávno pryč.
Stačí si porovnat, jak se chovají lidi na místních fórech viz tady root a zahraniční.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Já kdybych byl odborník/expert, tak jsem z této země již dávno pryč.
Stačí si porovnat, jak se chovají lidi na místních fórech viz tady root a zahraniční.
penize a blahobyt nejsou vsechno
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Neručíš náhodou jako jednatel s.r.o. úplně stejně celým svým majetkem? Nebo jak se tohle řeší?

Ne neručíš, firma ručí jen svým majetkem. Proto je dobré všechen majetek mít napsaný na sebe a firmě ho jen pronajímat včetně sídla (a tak legálně za libovolnou částku ti může firma platit peníze, takže máš vyřešený i převod peněz na FO)
Tohle neni od platnosti NOZ tak uplne pravda. Za urcitych okolnosti muzes jako jednatel prijit taky uplne o vse.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

1. České OSVČ je jednou z nejvýhodnějších forem podníkání jednotlivce v EU(a na světě).

To je zaujímavá informácia. Na základe čoho tvrdíš, že je to v CZ najvýhodnejšie? Resp. jedno z najvýhodnejších?

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
To je zaujímavá informácia. Na základe čoho tvrdíš, že je to v CZ najvýhodnejšie? Resp. jedno z najvýhodnejších?
Na základě výdajového paušálu.

Tomáš Marný

Proč by měl stát něco takového zakazovat?

Listina základních práv a svobod, Čl. 26:

(1) Každý má právo na svobodnou volbu povolání a přípravu k němu, jakož i právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost.
(2) Zákon může stanovit podmínky a omezení pro výkon určitých povolání nebo činností.

Odst. 2 je ovšem myšlen jako ochrana práv ostatních, aby si kdejaký jouda neusmyslel, že se bude živit třeba jako kardiolog nebo bankéř, aniž by měl potřebný kapitál, pojištění a odbornost. To už tu rovnou můžete otevírat diskuse na téma co byste dělali, kdyby sem odpoledne přistáli mimozemšťani a nula se začala rovnat jedné.

To je zaujímavá informácia. Na základe čoho tvrdíš, že je to v CZ najvýhodnejšie? Resp. jedno z najvýhodnejších?
Na základě výdajového paušálu.

To je ale slabý argument... To je daň. Čo odvody? Koľko do zdravotky? A vieš koľko napríklad v GB?

Bacsa

To je zaujímavá informácia. Na základe čoho tvrdíš, že je to v CZ najvýhodnejšie? Resp. jedno z najvýhodnejších?
Na základě výdajového paušálu.
Ten je super, ale pojištění je v ČR poměrně vysoké. V takovém Irsku je pojištění minimální (pokud teda někdo nemá třeba 50k eur měsíčně) a daň sice progresivní, ale poměrně nízká (a navíc se dává vysoký tax credit). V porovnání to vyjde zhruba nastejno.

Tomáš Roll

Řešení je popsáno v knize Atlasova vzpoura od Ayn Rand.