Jak byste vyřešili situaci, kdy stát úplně znemožnil OSVC spolupráci v IT

combine

Otázka je pro ty, kteří pracující jako kontraktoři/freelanceři, nebo dobrovolné švarc zaměstnance.

Odpovědi typu: "dám si šampáňo, abych to oslavil" čekám. Ale moc mě nezajímají.

Jsem kontraktor a mám rád nezávislost. Rád pracuji sám a nemám rád když mi někdo do něčeho kecá. Pro rady si rád dojdu i za ně zaplatím a chodím pro ně k lidem, u kterých vím, že vědí co dělají.

Mám vlastní HW a nechci pracovat na ničem horším(pomalejším) než je to moje.

Pracovní dobu si potrebuju určovat sám. Je to hlavně proto, že mám těžce postižené dítě a často musím jezdit na rehabilitace, nebo za doktorama. Nechci v tom nechat manželku.

Přesto že nejvíce času mi zabere jeden zákazník, mám jich více a nechci si brát dovolenou, abych pracoval pro ty menší ani podvádět velkého tím, že bych v pracovní době řešil jiné kontrakty.

A peníze - jsem zvyklý průměrné na 60000 čistého měsíčně(různí se podle toho jak moc pracuju). Na HPP by to muselo být asi 100000 hrubého a to mi nejspíš v ČR nikdo teď nedá.

Protože jsem trochu paranoidni a jsem rád o krok napřed před nepřítelem, řeším hypotetickou otázku, kdy by stát znemožnil OSVC pro programátory, nebo zvednul daně(zrusil/snížil paušály).

Řešíte někdo něco podobného?
Emigrovat?
Zalozit firmu v jiné zemi(jaké)?
Něco jiného?

Díky za odpovědi.




xhamsterr

Za 60k dělaji úloné lopaty někde v Asii (východně od Brna). Seš neschopnej a chceš emigrovat? ... proč neděláš toho "freelancera" pro zahraniční firmu?

Youda

Netusim, proc by mel stat zakazovat OSVC v IT, pokud takto udela, zalozis si s.r.o.

CoffeeMan

Pokud máte těžce postižené dítě a musíte živit manželku, tak bych zvážil fakt tu emigraci na západ jako vysoce kvalifikovaná síla.

combine

Netusim, proc by mel stat zakazovat OSVC v IT,...
Jde o hypotetickou situaci.

...zalozis si s.r.o.

české společnosti bych se rád vyhnul. Hlavně kvůli neustále se měnící legislativě a vyšší administrativní náročnosti oproti právnickým osobám jiných zemí. Známý povídal o jeho kamarádovi, který je jednotlivec s anglickou firmou a pracuje pro Němce. Tchán zase vyprávěl o tom, jak je vydíral finančák. Vyřešil to tím, že se zeptal známého daňaře, na kterého finančák zkoušel to samé. Ten finančák zažaloval a spor vyhrál. Tchán pak finančáku napsal o tom, že jeho známý proti němu vyhrál spor a že ho bude taky žalovat. Finančák dal  pokoj.

Problém je, že já nemám známé, jako má tchán.  ;D

Pokud máte těžce postižené dítě a musíte živit manželku, tak bych zvážil fakt tu emigraci na západ jako vysoce kvalifikovaná síla.

Díky za tip.
Já už jsem chtěl pláchnout dávno, ale zadrželi mě dvě věci:
1. České OSVČ je jednou z nejvýhodnějších forem podníkání jednotlivce v EU(a na světě).
2. Manželce pomáhají babičky a to je pro ní velká.

Vždycky, když manželka zmíní téma stavění baráku, tak morbidně odpovím, že čekám až nám umřou rodiče a pak se stejně přesuneme jinam.  :D


combine


1. České OSVČ je jednou z nejvýhodnějších forem podníkání jednotlivce v EU(a na světě).


... podle toho, co se mi podařilo vypátrat. Je vysoce pravděpodobné, že se mýlím. :)

Trupik

české společnosti bych se rád vyhnul.
V Tvojom hypotetickom prípade by som nad inou (legálnou) možnosťou ako s.r.o. ani neuvažoval. Ale nemyslím si, že by väčšina v parlamente bola taká hlúpa, aby pretlačila zákaz OSVČ. Ak by k tomu naozaj došlo, v takom prípade by asi fakt stála za úvahu emigrácia, pretože koho napadne taká kravina, určite ho čoskoro napadnú ďalšie.

CoffeeMan

Sorry, ale musím... Ty vole co tady na tom fóru furt řešíte za daňové kundoviny. Tady vůbec nejde o zdanění. Prostě a jednoduše, já mít postižené dítě, o které se tak nějak budu muset celý život starat, a být odborník, po kterém na západě chňapnou, tak na nějaký daňový vyfikundace totálně kašlu a jdu na západ. Protože ta kvalita života tam pro moji rodinu prostě bude lepší.

CoffeeMan

A je úplně jedno, kolikrát v těch českých blábol novinách napíší, jak se tady máme vlastně bomba. Třeba taková Praha je hnusná mimo centrum jak zadek. Služby tohohle státu stojí totálně za vyliž, když fakt něco životně potřebujete. Celé je to tady prolezlé klientelistickou mafií. Ve zdravotnictví si pomalu můžete házet kostkou, jestli neschytáte nějakou vyfikundaci. Školství je v takovém stavu, že když se v rodině dětem nevěnujete, tak z nich jsou negramoti, protože učí už jen srdcaři nebo vocasové a vocasky, co by jinak tahaly v gumárně gumy. A takhle bych mohl pokračovat.

CoffeeMan

Když jsme u těch postižených. Tak teď třeba řeší invalidní vozíky. Místo toho, aby se to řešilo nějak racionálně, tak se do toho montuje kdejaká nenažraná podnikatelská řepa. Protože vole to nejde, že se řekne, že ten člověk dostane na nákup 10 tisíc a jestli chce lepší, že si to doplatí a jestli chce lézt po zemi a ty prachy profetovat, tak klidně. To prostě vole v tomhle státě nejde. Protože by klientelistická mafie nemohla cucat státní cecek.

BTW já jsem svému praotci prostě vozejk koupil, jaký jsem uznal za vhodný. Protože jinak bych asi někomu natrhl řiť.

tralala

Ja mam sro a nechapem jednu vec a sice ze preco sa kazdy snazi mat tu "vlastnu" sro ked tam je ako programator uplne sam? V IT brandzi je v tejto dobe uplne bezne mat bud osvc / zivnost alebo byt v sro ako samostatna jednotka.

Mat sro sice vyzera pekne na papieri aj v spolocnosti - ("aha podnikatel") ale tam to konci. Ta byrokracia je tam celkom narocna, ja mam na to uctnovnicku ktora to robi vsetko za mna.

Ale o tom som nechcel.

Preco nevznikaju IT firmy kde sa len zgrupuje napr. 10 - 20 ITkov, vystupuju ako samostatni zamestnanci (alebo ako 10 - 20 konatelov) a nedohadzuju si navzajom pracu?

Ked existuje bezny potravinovy retazec "velky korporat A -> firma B -> zamestnanec C", tak peniaze ktore da A za pracu B nejdu vsetky C ale B si z toho zoberie proviziu a nejake rezijne naklady. Preto je vela programatorov, ktory su rovno B a C v jednej osobe.

Ak by sa ale dalo dokopy vela C ludi do B firmy, tak tento model moze stale pokracovat - vsetky peniaze  moze mat C a nikto mu ich ako B nezoberie.

Ja by som bol za to, aby som bol v sro este s dalsimi 10 ludmi kde by boli financie uplne transparentne a bola by to len pravna forma pod akou podnikame, ale kazdy C by "kopal sam za seba".

CoffeeMan

Víš proč? Protože ti lidé spolu nedokáží existovat. Není to tak dávno, co jsem chtěl v týhle zadeki založit centrum sdílených služeb. Ale když jsem tak přemýšlel, jak ti lidé pracují, jak se chovají, atd., tak mě to přešlo, protože se mám ještě rád.

DragonMaster

Ja mam sro a nechapem jednu vec a sice ze preco sa kazdy snazi mat tu "vlastnu" sro ked tam je ako programator uplne sam? V IT brandzi je v tejto dobe uplne bezne mat bud osvc / zivnost alebo byt v sro ako samostatna jednotka.

Mat sro sice vyzera pekne na papieri aj v spolocnosti - ("aha podnikatel") ale tam to konci. Ta byrokracia je tam celkom narocna, ja mam na to uctnovnicku ktora to robi vsetko za mna.

Ale o tom som nechcel.

Preco nevznikaju IT firmy kde sa len zgrupuje napr. 10 - 20 ITkov, vystupuju ako samostatni zamestnanci (alebo ako 10 - 20 konatelov) a nedohadzuju si navzajom pracu?

Ked existuje bezny potravinovy retazec "velky korporat A -> firma B -> zamestnanec C", tak peniaze ktore da A za pracu B nejdu vsetky C ale B si z toho zoberie proviziu a nejake rezijne naklady. Preto je vela programatorov, ktory su rovno B a C v jednej osobe.

Ak by sa ale dalo dokopy vela C ludi do B firmy, tak tento model moze stale pokracovat - vsetky peniaze  moze mat C a nikto mu ich ako B nezoberie.

Ja by som bol za to, aby som bol v sro este s dalsimi 10 ludmi kde by boli financie uplne transparentne a bola by to len pravna forma pod akou podnikame, ale kazdy C by "kopal sam za seba".

Například proto, že v s.r.o. neručíš jako fyzická osoba, takže pokud jako podnikatel způsobíš škodu, nebo přijde sankce, tak to odnese s.r.o. a ne ty jako FO, což je přece výhoda, takže nakonec exekutor jde po tom s.r.o. a ne po tobě, takže pokud si nic nekoupíš na firmu, tak ti nemůže nikdo nic sebrat.

Já tomu nerozumím, tak nevím, jak moc je to náročné z pohledu účetnixtví, ale i tak si myslím, že se to vyplatí právě z toho důvodu ručení, protože chybu může udělat člověk kdykoliv. A zničit si tím celý život...

Rutina

Neručíš náhodou jako jednatel s.r.o. úplně stejně celým svým majetkem? Nebo jak se tohle řeší?

DragonMaster

Neručíš náhodou jako jednatel s.r.o. úplně stejně celým svým majetkem? Nebo jak se tohle řeší?

Ne neručíš, firma ručí jen svým majetkem. Proto je dobré všechen majetek mít napsaný na sebe a firmě ho jen pronajímat včetně sídla (a tak legálně za libovolnou částku ti může firma platit peníze, takže máš vyřešený i převod peněz na FO)