Práce na IČO

jpu

Re:Práce na IČO
« Odpověď #60 kdy: 26. 10. 2018, 08:24:19 »
asi som ta zle pochopil :). ja tiez nemam problem zaplatit dane, ale ako som napisal, treba riesit otazku ako efektivne by mal nakladat stat s peniazmi a nie ich rozkradat.


Re:Práce na IČO
« Odpověď #61 kdy: 26. 10. 2018, 09:44:26 »
Nesmis mis sro a osvc ve stejnem oboru.
Zdroj? Díky
https://www.podnikatel.cz/clanky/podnikani-spolecnik-jednatel-osvc-ve-stejnem-oboru/
Ano a také je tam napsané, že v případě jednomužného s.r.o. (majitel a jednatel a OSVČ je jedna osoba), tak takový souběh je možný.
Citace
Jednatel, společník a OSVČ stejná osoba podnikat může
Jiná situace nastává jestliže se jedná o stejnou osobu jednatele a společníka společnosti s ručením omezeným a zároveň podnikatele OSVČ. Tatáž osoba, může zároveň podnikat i jako osoba samostatně výdělečně činná se stejným oprávněním k podnikání jako jeho společnost, potvrzuje advokát Pavel Fabián. Zákaz konkurence se totiž na tento případ nevztahuje. Podle Fabiána je tak v praxi běžné, že méně rizikové obchody uzavírá jednatel jako OSVČ a riskantnější věci již pod jménem společnosti. Kdyby zákaz konkurence platil pro tento případ, v reálu by sankci stanovenou obchodním zákoníkem za porušení zákazu konkurence vymáhal sám na sobě.
Tedy model daňové optimalizace mezi s.r.o. a a živností je pro jednu osobu  průchozí (DPH a náklady na s.r.o), paušal, socpoj, zdrpoj na živnost a tudíž využít výhody souběhu.

Jenda

Re:Práce na IČO
« Odpověď #62 kdy: 26. 10. 2018, 10:48:10 »
Zrovna ty silnice bych sem netahal. Pouze na spotřební dani za PHM se vybere ročně asi dvojnásobek rozpočtu celého ministerstva dopravy. Takže každý kdo používá v autě konvenční paliva na která je uvalena spotřební daň na výstavbu a obnovu silnic přispívá víc než dostatečně.

False. https://www.abclinuxu.cz/blog/jenda/2010/9/praskle-cyklozvoneni/diskuse#314

azerty

Re:Práce na IČO
« Odpověď #63 kdy: 26. 10. 2018, 18:42:50 »
Celý tenhle systém má jednu nevýhodu. Ta největší je, že když něco fakt pokazíš v hlavním pracovním poměru, tak ti vezmou 6 platů a jdeš. Bez ohledu, že jsi udělal škodu půl miliardy. Kdežto na dohodu nebo švarc systém budeš potřebovat hezky tučnou pojistku pro blbost.
Jen pro doplnění, obyčejná pojistka na blbost se na to nevztahuje. Ta je na to, pokud u zákazníka upustíte konvici na čaj.
Ta opravdová pojistka pro chyby v SW je individuální záležitost, neexistují pro ni ceníky a mj. se odvíjí od obratu, ziskovosti apod. Pro její výpočet se vyplňuje několika stránkový formulář a pojišťovna Vám to nacení.
Cena je individuální dle podmínek, takže se nedá jednoduše napsat, ale stojí násobně více, než obyčejná na blbost, jakou každý zná.
Mohl bych poprosit o info, kdo takové pojistky dělá? U "mé" hodně velké pojišťovny prý IT odpovědnost vůbec nepojišťují, a paní mi dohodila konkurenci (taky hodně velká pojišťovna), kde návrh smlouvy vypadá jako kočka přešitá na krtka. Standardní podmínky řeší, že někoho zabiju vysokozdvižkou a dodatkama to je přešité na IT projekty...

Jinak jsem v podobné situaci, tak pár poznatků k proběhlé diskuzi z konzultací s jednou účetní, jedním daňovým poradcem a jedním firemním ekonomem:
Riziko švarc systému je dvojí
- pro podnikatele jako takového, který by měl mít více zákazníků během jednoho roku - při kontrole jeho účetnictví
- pro firmu, která si najímá OSVČ a pravidelně každý měsíc fakturuje podobnou částku. Když to tak je tři roky bez přerušení, kontrola zbystří a jde po tom jak slípka po flusu. V účetnictví zákazníka kontrola nevidí ostatní faktury OSVČ pro jiné zákazníky... Pak je potřeba si tuto situaci individuálně obhájit

Jedna věc je pokuta za švarc jako takový, druhá - a možná horší je, že se musí při prokázání švarcu zpětně doplatit sociální a zdravotní jako by platil zaměstnanec s hrubou ve výši fakturované částky... Což za pár let (v IT!) může být ranec.

Pohled na to, co je švarc se hodně liší - někdo to má za očištěné při libovolné jedné faktuře ročně jinam než k primárnímu zákazníkovi, někdo předpokládá inteligenci a protivnost finanční kontroly, která si dá dvě a dvě dohromady a může dělat problémy... Když si náhodou všimne, že faktury za 1M jdou na firmu A a pak je tu jen jedna faktura na firmu B za 1K...

Obejití švarcu pomocí SRO není jisté - není to tak, že švarc hrozí jen OSVČ, ale situace je obráceně:
Závislá činnost se vykonává v zaměstnaneckém poměru. Pokud se závislá činnost vykonává v jiném než zaměstnaneckém poměru, tak je to švarc - nezávisle na tom, jestli to je OSVČ, SRO, družstvo, nadace, sdružení nebo společenstvo prstenu.

Kritické tedy je se zaměřit na charakteristiky švarc systému a těm se záměrně vyhýbat. Kontrola prý má cca 10 bodů typických pro švarc a podle nich si to vyhodnocuje - není dáno které body jsou důležitější nebo kolik bodů je a kolik není švarc. Je to vždycky na individuálním posouzení lopaty úředníka...

To výše napsané se mi taky vždy nelíbí a není vždy úplně logické, ale za každou informací, kterou zmiňuji je konkrétní reálná historka. Teoreticky si lze vymyslet cokoliv, ale ve výsledku může i sebečistší opravdové podnikání ztroskotat na k******i z FÚ na kontrole.

Taky zde zmiňované zakrytí pod SRO není tak finančně výhodné - platí se daň z příjmu právnických osob (19%), vyplacený zisk se daní jako příjem fyzických osob (15% - dohromady efektivně 31,15% versus 15% z 40% OSVČ do 1M - 6%) a to až po účetní uzávěrce... takže kdo nemá finanční rezervu na rok dopředu se musí sám sebe za nějakou dostatečnou mzdu zaměstnat a platit z toho odvody jako klasický zaměstnanec... Jinak není úplně automatické si jen tak vyvést peníze z firemního účtu. Plus jak bylo zmíněno - při existenci pouze ze zisku je potřeba myslet na vlastní sociální a zdravotní (OBZP?). + důchod. + složitější administrativa.

Taky se mi stalo, že jsem nemohl používat vlastní železo, ale pro zákazníkovo IT oddělení je z bezpečnostních důvodů nepřípustné připojit do sítě cizí HW. Takže mám sice vlastní vybavení, ale na tom si tak můžu leda napsat fakturu a pro výkon činnosti musím používat zákazníkovo nářadí. A vysvětlujte to yntelygentovy z FÚ...

To je jedno

Re:Práce na IČO
« Odpověď #64 kdy: 26. 10. 2018, 19:48:13 »
1) když půjde jen o vybavení a zbytek evidentně nebude vykazovat svarc tak to projde i v současné situaci která na Fin. Správě panuje.
2) neznám nikoho s paušálem kdo by měl kdy kontrolu. Ty jdou po uznatelných vydajích a DPH.


kozel

Re:Práce na IČO
« Odpověď #65 kdy: 26. 10. 2018, 20:00:41 »
Celý tenhle systém má jednu nevýhodu. Ta největší je, že když něco fakt pokazíš v hlavním pracovním poměru, tak ti vezmou 6 platů a jdeš. Bez ohledu, že jsi udělal škodu půl miliardy. Kdežto na dohodu nebo švarc systém budeš potřebovat hezky tučnou pojistku pro blbost.
Jen pro doplnění, obyčejná pojistka na blbost se na to nevztahuje. Ta je na to, pokud u zákazníka upustíte konvici na čaj.
Ta opravdová pojistka pro chyby v SW je individuální záležitost, neexistují pro ni ceníky a mj. se odvíjí od obratu, ziskovosti apod. Pro její výpočet se vyplňuje několika stránkový formulář a pojišťovna Vám to nacení.
Cena je individuální dle podmínek, takže se nedá jednoduše napsat, ale stojí násobně více, než obyčejná na blbost, jakou každý zná.
Mohl bych poprosit o info, kdo takové pojistky dělá? U "mé" hodně velké pojišťovny prý IT odpovědnost vůbec nepojišťují, a paní mi dohodila konkurenci (taky hodně velká pojišťovna), kde návrh smlouvy vypadá jako kočka přešitá na krtka. Standardní podmínky řeší, že někoho zabiju vysokozdvižkou a dodatkama to je přešité na IT projekty...
Allianz, musel jsem vyplnit Dotazník pro pojištění profesní odpovědnosti IT společností. Jak z názvu vyplývá, tak šlo o dotazník pro IT firmy, takže se tam řešili i zaměnstnanci apod.
Na některé otázky by byl potřeba asi i právník, některé byly celkem úsměvné, např.:
Má Vaše společnost plán obnovy po havárii (Disaster Recovery Plan)?
Prosím uveďte Vaše postupy pro vyřizování stížností...  :)

azerty

Re:Práce na IČO
« Odpověď #66 kdy: 26. 10. 2018, 20:07:52 »
1) když půjde jen o vybavení a zbytek evidentně nebude vykazovat svarc tak to projde i v současné situaci která na Fin. Správě panuje.
2) neznám nikoho s paušálem kdo by měl kdy kontrolu. Ty jdou po uznatelných vydajích a DPH.
1 - Jo, to by mělo být jediný a odůvodnitelný - prostě to tak nařizuje jejich politika.
2 - Švagr letos poprvé po 10 letech - Švarc jak prase, ale měl dvě faktury jinam, tak prošel... Jinak byl dost velký zátah na OSVČ tuším že 2012. Běžně se po tom nejde, ale až Burešovi rupne v kuli a vyhlásí další akci, tak uklidňování se, že se to běžně neřeší, nepomůže...

azerty

Re:Práce na IČO
« Odpověď #67 kdy: 26. 10. 2018, 20:10:23 »
Švarc jak prase, ale měl dvě faktury jinam, tak prošel...
Při kontrole - ukažte mi nějaké 3 faktury. Tak si vybral. Prostě to úředníkovi bylo jedno. Zbytek faktur ho nezajímal.

anonym

Re:Práce na IČO
« Odpověď #68 kdy: 26. 10. 2018, 20:48:19 »
Švarc jak prase, ale měl dvě faktury jinam, tak prošel...
Při kontrole - ukažte mi nějaké 3 faktury. Tak si vybral. Prostě to úředníkovi bylo jedno. Zbytek faktur ho nezajímal.

A dani pausalem?

azerty

Re:Práce na IČO
« Odpověď #69 kdy: 26. 10. 2018, 21:26:37 »
Švarc jak prase, ale měl dvě faktury jinam, tak prošel...
Při kontrole - ukažte mi nějaké 3 faktury. Tak si vybral. Prostě to úředníkovi bylo jedno. Zbytek faktur ho nezajímal.

A dani pausalem?
Ano

cls500

Re:Práce na IČO
« Odpověď #70 kdy: 27. 10. 2018, 08:58:35 »
Práce na IČO je v ČR jediná důstojná možnost. Aby ČR člověku sebrala půlku výplaty je ponižující drzost.

Maximální výši přímého zdanění(pocitam i odvody) v ČR, kterou jsem schopen přijmout, abych se nechal zamestnat(to stejně neudělám, byt zaměstnanec není pro mě), je 15%.

To musí ČR stačit! Nepřímé daně bych nechal jak jsou, jen bych zvedl na cigára, chlast, veci zabalený v plastech...😁

Pokud by ČR znemožnila, nebo zdrazila práci na IČO, je čas odejít, nebo přestat pracovat. Ať pak software Cechacci nakupujou třeba od Anglicanu. A stat od nás neuvidí vůbec nic.

anonym

Re:Práce na IČO
« Odpověď #71 kdy: 27. 10. 2018, 09:27:49 »
Kdysi me zajimalo, jak je mozne, ze si kdysi lidi postavili baraky (jsem z dediny) a pritom to nebyli kdovi jaci bohaci a clovek se slusnym prijmem si nemuze dum dovolit. Mam takovou teorii ohledne efektivity prace, kterou jsem jeste nepodrobil kritice, tak treba se tady nekdo najde.

Domnivam se, ze kdyz si clovek stavi barak sam, nebo vseobecne si dela neco sam, misto aby si to kupoval za penize vydelane v praci, tak pracuje s minimalne 4-nasobne vyssi efektivitou.

Priklad. Vydelam si 5000000,- a chci si za to postavit barak. Stat mi z toho vezme 50% jako dan: nejprve superhruba, potom hruba, potom na DPH a spotrebni dan.

Z me prace ktera vygenerovala 5mil. mi zbyde 2.5mil. Sezenu Frantu stavitele a reknu mu, at mi postavi barak. Jenze i Franta musi platit dane a tak i on ze sve prace, ktera mu vygenerovala 2.5mil, odvadi 50% dan. Takze z 2.5mil ktere jsem mu dal jemu zbyde 1.25mil.

Da se tedy rict, ze z penez vygenerovanych mou praci, tj. z tech 5mil. Kc, kdyz jsem je pouzil na vystavbu domu, slo 3.75mil jako dan statu a 1.25mil jako penize pro Frantu. Tedy 75% me prace sebral stat.

Kdezto kdybych si ten barak stavel sam misto Franty, pracuju se 4 nasobne vyssi efektivitou. A pokud je to teda pravda a nepletu se, tak uz se nedivim, jak je mozne, ze kdysi strycove si staveli baraky a zili si, protoze ja rozhodne nikdy ani jako programator nebudu vydelavat 4x tolik co oni.

Mimochodem kdyz si budu barak sam tak se zrejme dopoustim toho nejlepsiho mozneho danoveho uniku. Don't tell my mum.

tralala

Re:Práce na IČO
« Odpověď #72 kdy: 27. 10. 2018, 15:20:49 »
Pride doba ked si svoj dom nebudes moct postavit sam a bude ta spehovat stat ako ho stavias "pre tvoju bezpecnost" a postavit ti ho bude moct len firma ktora ma vsetky papiere, odklepnute od statu.

Uz teraz musis mat dom skolaudovany, tj musis mat "pozehnanie od statu", inak tam byvas ilegalne a nemozes tam mat tym padom adresu trvaleho bydliska.

David

Re:Práce na IČO
« Odpověď #73 kdy: 27. 10. 2018, 17:23:38 »
Kdysi me zajimalo, jak je mozne, ze si kdysi lidi postavili baraky (jsem z dediny) a pritom to nebyli kdovi jaci bohaci a clovek se slusnym prijmem si nemuze dum dovolit. Mam takovou teorii ohledne efektivity prace, kterou jsem jeste nepodrobil kritice, tak treba se tady nekdo najde.

Domnivam se, ze kdyz si clovek stavi barak sam, nebo vseobecne si dela neco sam, misto aby si to kupoval za penize vydelane v praci, tak pracuje s minimalne 4-nasobne vyssi efektivitou.

Priklad. Vydelam si 5000000,- a chci si za to postavit barak. Stat mi z toho vezme 50% jako dan: nejprve superhruba, potom hruba, potom na DPH a spotrebni dan.

Z me prace ktera vygenerovala 5mil. mi zbyde 2.5mil. Sezenu Frantu stavitele a reknu mu, at mi postavi barak. Jenze i Franta musi platit dane a tak i on ze sve prace, ktera mu vygenerovala 2.5mil, odvadi 50% dan. Takze z 2.5mil ktere jsem mu dal jemu zbyde 1.25mil.

Da se tedy rict, ze z penez vygenerovanych mou praci, tj. z tech 5mil. Kc, kdyz jsem je pouzil na vystavbu domu, slo 3.75mil jako dan statu a 1.25mil jako penize pro Frantu. Tedy 75% me prace sebral stat.

Kdezto kdybych si ten barak stavel sam misto Franty, pracuju se 4 nasobne vyssi efektivitou. A pokud je to teda pravda a nepletu se, tak uz se nedivim, jak je mozne, ze kdysi strycove si staveli baraky a zili si, protoze ja rozhodne nikdy ani jako programator nebudu vydelavat 4x tolik co oni.

Mimochodem kdyz si budu barak sam tak se zrejme dopoustim toho nejlepsiho mozneho danoveho uniku. Don't tell my mum.

Pokud myslis ruzne domky postavene za blosevika, tak kdekdo si "nakrad" material od zamestnavatele, nebo nejak vykseftoval. Pokud myslis jine zeme, pak tam je to tak, ze lidi proste maji vice penez a ne kazdy se snazi nekoho sedrit z kuze - to je jen mistni folklor.

CoffeeMan

Re:Práce na IČO
« Odpověď #74 kdy: 28. 10. 2018, 00:26:02 »
Ano, je to tak. Já už jsem to řešil asi před dekádou s tím domem. Že se člověku v ČR vyplatí se na všechno vys... a jít prostě stavět sám barák. Že to prostě ekonomicky vychází lépe, než se na to dřít v zaměstnání či jinak. Je to takový bizár.