Práce na IČO

j

Re:Práce na IČO
« Odpověď #30 kdy: 24. 10. 2018, 22:29:07 »
Co do toho zase melete paušály a zdanění. Jako Babiše jsem nevolil, ale to jsou strašný slinty. Prostě jako OSVČ i jako s. r. o. máte stejnou agendu, kterou musíte jako soukromník vyřídit vůči státu a klientům. Tečka.
Tak to vo tom vis hosane uplny hovno, protoze sro musi povine vist ucetnicvi. Zivnostnik nemusi. 

ZAROVEN plati, ze zivnostnik si jaksi z vydelanych penez veme co chce, protoze jsou to jedny penize (a taky VSEMA ruci), kdezto z sro si rozhodne ZADNY penize vzit nemuzes, protoze NEJSOU tvoje. Muzes sice sam sebe zamestnavat, ale pokud ses zaroven jednatel, tak si na tom taky muzes pekne nabit hubu. Jakozto zamestnanec samo platis dane a odvody stejny jako kazdej jinej zamestnanec, a to ze 100% danovyho zakladu. Kdezto zivnostnik plati z... 50% danovyho zakladu.

...
S těmi paušály samozřejmě máte pravdu. Ovšem jestli jsem pochopil CoffeeMana, tak měl na mysli OSVČ pracující jako ne-junioři v IT, tedy s ročním obratem nad 1M -> a tam už je to stejné jako s.r.o. (tedy jestli se nepletu - zatím s.r.o. nemám)
Neni. Spadne na tebe sice povinost DPH, ale ucetnicvi vist nemusis. Coz mimo jiny znamena, ze NEDANIS penize, ktery NEMAS. Anzto a jelikoz, ucetnicvi (nekdy z prizviskem podvojny) je o nakladech a vynosech, coz nema NIC spolecnyho se skutecnym pohybem penez. Danova evidente je naopak prave a pouze o skutecnym pohybu penez.

Jinak receno, pokud vedes ucetnictvi (coz teda dobrovolne muzes i jako zivnostnik), a vystavis fakturu, kterou ti nikdo nezaplati, porad je to pro tebe ucetni vynos, a tudiz ti generuje ... zisk. Muzes ji sice nejakou procedurou odepsat, ale to neznamena, ze z ni nezaplatis dane (ktery si po ty procedure teda zase muzes odecist).

... Ale stejně kvůli DPH musíš uchovávat daňové doklady, ne? ...
Mno ... nemusis. Jinak receno, pokud vyfakturujes rekneme 1M ... + DPH , dostanes na ucet 1M21 => vemes 210k .... posles je financaku, a mas vyrizeno. Neni co dokladovat, maximalne vypis z uctu a vystaveny faktury.

Ty ale muzes ... rekneme vzit 40k cos dal za naftu, z toho mas +- 7k DPH ... a ty si od tech 210k odecist. = zustane ti dalsich 7k. Pak uz samo musis umet dolozit, ze si tech 40k za tu naftu utratil, a to nejen listkama od benzinky, ale taky .... knihou jizd (nehoraznej vopruz i v pripade, ze si ji generujes gpskou - sou schopny ti stourat do toho proc si jel zrovna tam ci onam a co si tam delal), a taky, musis mit zaplacenou silnicni dan (rekneme 1500 rocne), protoze jinak si to odecist nemuzes. Stoji ti to za tech +-5k5? Tohle vsechno ti muzou prijit zkontrolovat.

Totez samo muzes udelat s libovolnym vydajem kterej ses schopnej zduvodnit jako vydaj na podnikani. Kdyz se budes fakt hodne snazit, dostanes z toho mozna dalsich 30k (= zdokladovany vydaje za skorem 150kKc ...). A do kazdyho jednoho dokladu sou schopny ti hodiny rejpat, a chtit po tobe abys dokladal (byt to neni vubec tvoje povinnost) ze danou vec mas, ze ji fakt pouzivas k podnikani atd atd.

Navic takovyhle vydaje vetsinou ani zdaleka zdokladovat neumis. Mozna kdyz si koupis novy PC ... tak to hodi s naftou tech 100k. A dobre, muzes koupit pristi rok dalsi novy PC ... matince, papinkovi, synackovi, ... ale problem toho je, ze ty prachy musis vazne utratit.


Tralala

Re:Práce na IČO
« Odpověď #31 kdy: 24. 10. 2018, 22:51:14 »
Presne tak. Cista pravda. Aby sa to lahsie pocitalo, dajme tomu ze dam fakturu na 10000, som platcom dph takze dam fakturu na 12, to hned zaplatim naspat statu a z 10000 spravim vsetky odvody a zostane mi 6000.

Takze superhruba vs cista mzda je polovica. Kazdy krat ked to vidim v uctovnictve tak mi je doplacu ze ta stat doslova okrada a nic s tym nemozes robit.

Tralala

Re:Práce na IČO
« Odpověď #32 kdy: 24. 10. 2018, 22:59:32 »
Ak ako podnikatel v sro peniaze ako firma neminas na generovanie dalsieho zisku (lebo to je podstata podnikania) tak ti to stat zobere na dani.

Ak tie peniaze minas napr. kupis si notebook, auto atd tak sice mas materialne veci ktore ti maju pomahat v podnikani a znizis si tak zaklad dane z ktoreho ti stat vyrata kolko mu este treba (alebo kolko ti ma vratit) ale k cistym peniazom sa z sro dostavas tazko.

Bud si to vyplacas v ramci vyplaty kde platis dane podruhe za seba ako zamestnanca alebo robis ako konatel a vyplatis si raz za rok odmenu ktoru samozrejme musis zasa zdanit, vychadza to o trocha viac ale nevyhoda je ze ich cely rok nevidis a si defakto nezamestnany takze stat za teba neplati socialku a zdravotne a vsetky odvody takze sa ti to nerata do dochodu.

Hontas

Re:Práce na IČO
« Odpověď #33 kdy: 24. 10. 2018, 23:36:14 »
FYI hezky srovnavac jestli se vyplati OSVC nebo sro http://www.osvcnebosro.cz/

Co do toho zase melete paušály a zdanění. Jako Babiše jsem nevolil, ale to jsou strašný slinty. Prostě jako OSVČ i jako s. r. o. máte stejnou agendu, kterou musíte jako soukromník vyřídit vůči státu a klientům. Tečka.
Tak to vo tom vis hosane uplny hovno, protoze sro musi povine vist ucetnicvi. Zivnostnik nemusi. 

ZAROVEN plati, ze zivnostnik ...

Ak ako podnikatel v sro peniaze ako firma neminas na generovanie dalsieho zisku (lebo to je podstata podnikania) tak ti to stat zobere na dani.

Ak tie peniaze minas napr. kupis si notebook, auto atd tak sice mas materialne veci ktore ti maju pomahat v podnikani a znizis si tak zaklad dane z ktoreho ti stat vyrata kolko mu este treba (alebo kolko ti ma vratit) ale k cistym peniazom sa z sro dostavas tazko.

Bud si to vyplacas v ramci vyplaty kde platis dane podruhe za seba ako zamestnanca alebo robis ako konatel a vyplatis si raz za rok odmenu ktoru samozrejme musis zasa zdanit, vychadza to o trocha viac ale nevyhoda je ze ich cely rok nevidis a si defakto nezamestnany takze stat za teba neplati socialku a zdravotne a vsetky odvody takze sa ti to nerata do dochodu.

Supr info, díky borci ;)

Youda

Re:Práce na IČO
« Odpověď #34 kdy: 25. 10. 2018, 10:12:34 »
FYI hezky srovnavac jestli se vyplati OSVC nebo sro http://www.osvcnebosro.cz/

Ten srovnavac je bohuzel uplne k hovnu, protoze neumi pracovat s pausalem pro OSVC.
Da se to ale nasimulovat, ze kdyz treba vydelas 1.5 mega, pak to vychazi:
- u OSVC s vydaji 600 klacku celkova dan 303 klacku.
- u sro s vydaji 100 klacku (vic nakladu jako ajtik nevygenerujes) celkova dan 438 klacku.


Youda

Re:Práce na IČO
« Odpověď #35 kdy: 25. 10. 2018, 10:15:30 »
FYI hezky srovnavac jestli se vyplati OSVC nebo sro http://www.osvcnebosro.cz/

Ten srovnavac je bohuzel uplne k hovnu, protoze neumi pracovat s pausalem pro OSVC.
Da se to ale nasimulovat, ze kdyz treba vydelas 1.5 mega, pak to vychazi:
- u OSVC s vydaji 600 klacku celkova dan 303 klacku.
- u sro s vydaji 100 klacku (vic nakladu jako ajtik nevygenerujes) celkova dan 438 klacku.

Jeste upresneni, tech 600 u OSVC je myslen pausal, 100 u s.r.o jsou realne danove uznatelne vydaje.

Youda

Re:Práce na IČO
« Odpověď #36 kdy: 25. 10. 2018, 10:25:13 »
FYI hezky srovnavac jestli se vyplati OSVC nebo sro http://www.osvcnebosro.cz/

Ten srovnavac je bohuzel uplne k hovnu, protoze neumi pracovat s pausalem pro OSVC.
Da se to ale nasimulovat, ze kdyz treba vydelas 1.5 mega, pak to vychazi:
- u OSVC s vydaji 600 klacku celkova dan 303 klacku.
- u sro s vydaji 100 klacku (vic nakladu jako ajtik nevygenerujes) celkova dan 438 klacku.

Jeste upresneni, tech 600 u OSVC je myslen pausal, 100 u s.r.o jsou realne danove uznatelne vydaje.

Hele, tak beru zpet, ten kalkulator primo pocita s 60% pausalem, do polozky vydaje ale musi byt dany opravdove realne danove uznatelne vydaje, ne hodnota pausalu!

Pekna kalkulacka.
Podle ni se vyhoda OSVC lame pri vydajich 100kKc nekde u trzeb 3 mega.
Ale pozor, u S.r.o je v tomto pripade nulove socialni a zdravotni, to si musi s.r.o. podnikatel platit jinak a to se sakra projevi.

peva

Re:Práce na IČO
« Odpověď #37 kdy: 25. 10. 2018, 10:40:11 »
A co takhle kombinace....být OSVČ a ještě k tomu jednatelem ve vlastní sro....na OSVČ pak fakturuju příjmy pouze do 1 mil. ročně a přitom mohu využívat 60% paušál a nemusím DPH...., vše nad jde přes sro, o které se stará externí účetní. Ze sro si 1x za rok vyplatím zdaněný zisk. Nemusím se starat o sociální a zdravotní, to zajištuje OSVC.

Youda

Re:Práce na IČO
« Odpověď #38 kdy: 25. 10. 2018, 10:53:10 »
A co takhle kombinace....být OSVČ a ještě k tomu jednatelem ve vlastní sro....na OSVČ pak fakturuju příjmy pouze do 1 mil. ročně a přitom mohu využívat 60% paušál a nemusím DPH...., vše nad jde přes sro, o které se stará externí účetní. Ze sro si 1x za rok vyplatím zdaněný zisk. Nemusím se starat o sociální a zdravotní, to zajištuje OSVC.

Nesmis mis sro a osvc ve stejnem oboru.
Jednodussi varianta je proste cast faktur posilat na OSVC spriznenou osobu, treba manzelku, co bude taky OSVC. Ale je to proti kontrole dost vachrlaty kostrukt.

Re:Práce na IČO
« Odpověď #39 kdy: 25. 10. 2018, 11:04:46 »
Nesmis mis sro a osvc ve stejnem oboru.
Zdroj? Díky


starej Vajtyngr

Re:Práce na IČO
« Odpověď #41 kdy: 25. 10. 2018, 11:44:06 »

Jak to dodržíš, získáš ohromnou řadu výhod oproti zaměstnaneckému poměru.


Pořád budeš zaměstnanec svého s.r.o., budeš tedy platit odvody za zaměstnance. Tvoje práce tedy bude stejně drahá, jako kdybys byl zaměstnanec toho zákazníka. Budeš dražší, protože Tvoje s.r.o. má další náklady se svým fungováním - vedení účetnictví a daňové poradenství, pokud máš služební auto tak silniční daň, pojištění odpovědnosti, podnikový právník (Ne, opravdu není dobrý nápad provozovat s.r.o bez právníka. Už jenom kvůli kontrole a připomínkování hospodářských smluv se zákazníky, pokud návrh smlouvy dodá jejich právník.), BOZP a PO (máš zaměstnance) atd. atd.
Pořád se to někdo snaží vo*ebat, ale to prostě nejde vo*ebat. Teda, pokud chceš být seriózní dodavatel a ne "Franto, podrž to, já jdu pro peníze".

Ale houno! To samé, co musíte dělat jako OSVČ, děláte i jako esero. Akorát u OSVČ asi pojedete daňovou evidenci (zjednodušené účetnictví) a u esera musíte natvrdo dělat má dáti dal.

Kvůli takovým typům, jako vy, už totálně nesnáším OSVČ v tomhle státě.

Já ale OSVČ neprosazuju. Švarc mě se*e a tihle OSVČ zaměstnanci taky. Sám jsem zaměstnanec a nechtěl bych jinak. Jenom se ho snažím vyvést z iluze, že s.r.o. ho zázračně spasí. Nespasí. Bude zklamanej. Ty administrativní s*ačky se zaměstnancema nebude dělat jeho zaměstnvatel, ale on sám. A švarc má taky spoustu nevýhod. Prostě pokud člověk nechce podnikat v s.r.o. se vším všudy, má smysl jedině být zaměstnanec.
Ale chápu, já už jsem 40+, mám zázemí, většinu z toho co potřebuju, chci mít klid. Mladí kluci potřebují zbohatnout, aby měli zač vybudovat to, co já už mám. Proto se snaží všemožně vo*ebat systém.

j

Re:Práce na IČO
« Odpověď #42 kdy: 25. 10. 2018, 11:48:14 »
....
Nesmis mis sro a osvc ve stejnem oboru.
...
Ehm ... ne. Uz jen proto, ze zadny obory uz par let nejsou, pokud teda nepodnikas v necem, co vyzaduje koncesi, tak mas jen obecnej ZL. To jednak a i druhak je to nesmysl.

Problem muzes mi tim, s cim vsichni - se swarcem. Nemuzes sam jako zivnostnik pro svoje sro fakturovat praci, kterou muze vykonavat zamestnanec. Coz se v tomhle pripade prokazat da pomerne snadno. Ale klidne muzes (napriklad) jakozto zvinostnik pronajimat svymu srocku budovu nebo kancelar. Jenom opet bacha na to, ze cena by mela byt obvykla = ani prilis nizka, ani prilis vysoka.

Ale uplne klidne muzes mit srocko ktery trebas programuje, a zaroven muzes sam programovat na ZL, ale ne pro to srocko. Pro nej programovat nesmis, pripadne jako zamestnanec.

j

Re:Práce na IČO
« Odpověď #43 kdy: 25. 10. 2018, 11:52:48 »
... Švarc mě se*e ...
To by me zajimalo, co te sere na tom, ze dotycnej nema zadnou dovolenou, nema zadny stravenky, zadny sickdays, zedny benefity, veskery papirovani si resi sam, zadnych 15 dnu nemoci mu zadnej zamestnavatel neproplati, ruci veskerym svym majetkem, a narozdil od typickyho zamestnance jeste zaplati dane.

Jo aha, tebe sere, ze nechodi na pichacky v 6:00 ...

tralala

Re:Práce na IČO
« Odpověď #44 kdy: 25. 10. 2018, 13:59:13 »
... Švarc mě se*e ...
To by me zajimalo, co te sere na tom, ze dotycnej nema zadnou dovolenou, nema zadny stravenky, zadny sickdays, zedny benefity, veskery papirovani si resi sam, zadnych 15 dnu nemoci mu zadnej zamestnavatel neproplati, ruci veskerym svym majetkem, a narozdil od typickyho zamestnance jeste zaplati dane.

Jo aha, tebe sere, ze nechodi na pichacky v 6:00 ...

- ziadna dovolenka - to je pravda ale da sa spravit ked chces, ja jej vela nemam pretoze mi je luto ozeliet ten man day, su to prachy ktore su velmi pekne na to, aby som sa niekde valal pod stromom
- ziadne stravenky - nezaujem, preco by ma to malo stvat
- sickdays - zatial mi zdravie sluzi a ked by mi bolo zle, tak si spravim sick day a neriesim
- papierovanie - na to mam uctovnicku a nie je toho zasa az tak moc ked to uz mas rozbehnute
- nepreplatenie 15 dni nemoci - ano, ale ty si myslis ze ti to tvoj zamestnavatel preplati len tak? samozrejme ze s tym pocita ze ochories na nejaku dobu do roka, tak ti da o to mensi plat, aby to potom dokazal vykryt, ked budes chory. Zamestnavatel nie je ziadny samaritan ktory ta zivi zadarmo.
- ked mas sro tak rucis do vysky vkladu - preto sa to aj vola "spolocnost s rucenym obmedzenim"
- dane plati uplne kazdy

Mne sa na sro a freelancingu paci ze ked ma nieco alebo niekto nasere tak tresknem dvermi a dovidenia. Si omnoho flexibilnejsi, chodit do prace do nejakeho korporat "na pichacky", to je neskutocna nuda. Nechapem ako to moze niekto tolerovat, ze ma nad sebou nejakeho pasaka ktory ho posiela z projektu na projekt.

Dajme tomu ze firma zoberie zakazku pre koncoveho klienta za 600 euro za man day. On si zoberie 300 a tebe da 300 ktore este musis zdanit tak ti zostane ja neviem ... 200? A co spravil za teba zamestnavatel? Uplne nic, len posobi ako prostrednik medzi tebou a projektom na ktorom robis, inak je jeho pridana hodnota uplne nulova - to sa mu potom rozdavaju benefity a dava ti sickday-e ked ma z coho a este mu zostane :D