Úplně chápu slabiny Czech management school je kombinace kinder managementu s bolsevickym hospodarstvim ruku v ruce s protekcionarskym pasivním heslem co se sune to nehas..
...
Zda se ze mas jasně omezené pravomoce a nejasne omezený prostor působnosti ala Czech management school..
Tohle jsou zajimave postrehy; chces rict, ze v nasi zemi mame nejaky specificky problem, ktery se bezne nevyskytuje jinde? Existuje nejaka specificka literatura nebo aspon blog, ktery to probira podrobneji?
Jo máme (postkomunistické země) specifickej problém ale nejsme na tom sami a ČR na tom není nejhůř.
Ohledně přístupu k lidem v pozvolně nově vznikající ekonomice (rozuměj funkčnímu kapitalismu ke kterému se ten náš postkomunismus jednou možná dobelhá - a který si dovolím nazvat pořád nový k vůli vysoké resistivitě/malé obratnosti naší ekonomiky, ekonomické pedagogiky a její praxe a i zatu(c)hlých vládnoucích struktur) stále platí že na výkonných pozicích sedí množství lidí s mizerným povědomím nejen o soft skills a jejích výhodách ale zato s maximální rezistivitou s něčím takovým souhlasit ze strachu o své židle. Prostě oportuniusti co musí vymřít a nestihnout dosadit na svá místa své děti.
Bylo by divné kdyby tam nebyli když se jim tam po celou dobu minuleho rezimu tak darilo, ne?
Ještě jinými slovy - v porovnání s Německem máme stále blíže k balkánu nejen po geografické ale i po organizační stránce.
Pro mě od hranic bývalého západního německa platí čím dále na východ, tím větší procento lidí s velkým potenciálem ale malým sebevědomím a negativním vysvětlovacím stylem.
Na to se pak nutně váže i ekonomický doplněk těchto lidí v podobě manažerů-bossů/simple managerů úspěšně fungujících s těmito lidmi pouze na základě direktivity.
A to bude zřejmě případ tazatele, protože jeho nadřízený zřejmě je jeden z nabalzamovanejch mozků když projektákovi/teamovému vedoucímu do ruky vloží zodpovědnost bez jakýchkoliv motivačních nástrojů.. Teda jsme se zatím o žadných nedozvědeli..
Myslím si že můj nejlepší manažer pod kterým jsem kdy dělal by mě uměl v práci zastoupit, protože 10 let dělal to samé co já než šel dál úspěšně studovat firemní management a soft skills. Takže správně leader a ne boss 
Schvalne kolik lidi muze rict ze jaho nadrizeny je leader? Zkusenost mimo ČR samozřejmě
A co tazatel uměl bys zastoupit svoje podřízené? Rozumis jejich praci?
Mimochodem skvělý postřeh že by bylo super zavést i agilní metody do průmyslové automatizace, na to se bohužel přijde až v nějakém hodně vzdáleném přístím stědře dotovaném výzkumu v době kdy si budou o agilní metodice povídat i děti ve školce..
Ten Západ si poněkud maluješ na růžovo. Mé poslední dvě pracovní zkušenosti před přechodem na ŽL byly ze západních korporací a pokud jde o management, tak socialistický podnik hadr oproti tomu. To už s kapitalismem nemá skoro nic společného, jak Západ postupně zdegeneroval. Kdyby ty firmy neměly pobočky na východ od domova, v nichž se levně vytvářejí hodnoty, které živí celý holding, dávno by to celé krachlo. Ten odkaz na short comedy už tu někdo použil, ale tak to bohužel opravdu "funguje".
Agilní metody v průmyslové automatizaci? Toho bych se bál. Na můj vkus je mnohdy i ten standardní přístup v IT sám o sobě až moc "agilní", když to srovnám s tradičními inženýrskými obory. Asi by mi na klidu nepřidalo, kdyby mi po startu v letadle řekli, že bylo vyvinuto za použití agilních metod. A kdyby dodali, že ho řídí alternativní pilot, kterého nikdo nediskriminoval kvůli špatnému zraku a nestresoval zkouškami a známkami, asi bych se začal nahlas modlit.
Je zajimavy si precist o historii prumyslovy automatizace. Rane agilni hnuti vychazi z myslenek lean manufacturing a toyota production systems (TPS). Spis nez vychazi, tak znovuobjevuje podobny myslenky, ale zpetne zjistuje podobnost.
Celej pribeh kolem TPS, Toyoty a povalecny prumyslovy vyrobe je dost zajimavej pribeh. Jak byly americky automobilky v totalni riti, del ici chlastali a hrali karty pri sichte, nez je zacali japonci zachranovat. Paradoxne to byl american Edward Deming kteryho vyhodili ze zeme do Japonska pro prilis radikalni nazory ohledne managementu kdo to nastartoval v Japonsku a maji tam po nem nejvyssi prumyslovy vyznameni.
Pry jsou Demingovo myslenky taky jenom znovuobjeveni starsich jako Shewhart.
Proste a jednoduse, system zacne fungovat spatne, objevi se nekdo, kdo vidi ze je to vsechno bullshit a zdravym rozumem zacne ten bullshit resit. At je to Lean, Agile nebo jamakoliv jina prichut doby.
Na uspechy se zacnou nabalovat konzultanti (sarlatani) kteri prodavaji nastroje, certifikace a metodiky a chteji se svezt na uspechu tech myslenek. Pak se akorat stylem 'cargo cult' objevi bullshity jako six sigma, moderni scrum a lidi xo v tom musi delat to zacnou nesnaset.
Puvodni lidi od agile manifestu uz od slova 'agile' dali ruce pryc, protoze bylo nekolikrat po sobe zezadu znasilneno.