Má linux na desktopu budoucnost?

Přizdívka

Má linux na desktopu budoucnost?
« kdy: 28. 09. 2018, 14:24:24 »
Rozhodně nechci rozpoutávat flame, můj zájem je upřímný a nepředpojatý.

Vzhledem k tomu, že Windows 7 tak nějak dožívá a Windows 10 se vyznačuje vysokou měrou těžko podchytitelného prošmírovánání, odhodlávám se k určitému přechodu na některou z distribucí Linuxu. Jsem si vědom, že náhražky MS Office nebo Photoshop nejsou konkurenceschopné, na druhou stranu je to o volbě - bezpečnost vs. pohodlí, a těžiště mé činnosti je někde jinde.

Ovšem, čeho jsem si zhruba v posledním roce všiml na různých diskuzích (pod články i zde), že zapřísáhlí fanoušci Linuxu od něj pomalu sami ustupují. Tu k Windows, tu k OSX (pro mne nepřijatelné, preferuju modularitu HW). Zatímco dříve by se za Linux na desktopu bili do krve, dneska nejen že připouštějí, že je to slabota, ale sami tento OS opouštějí. Je to trend a skutečně nemá smysl o Linuxu na desktopu uvažovat jako o multifunkčním pracovním prostředí, nebo je to jen skepse stárnoucích geeků?


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #1 kdy: 28. 09. 2018, 14:54:11 »
imho zalezi s cim se na desktopu jste ochoten smirit resp. jaky nefungujici a pro vas dulezity hw ci prislusenstvi jste schopen rozchodit


imho prumerny system od vynikajiciho odlisuje Paretovo pravidlo 80/20 a smysl pro funkcnost detailu out-of-the-box, pro linux desktop bych to videl spis na 60/40, staci ze funguje na 60% a kaslou na to, at si to kazdej rozchodi jak umi

Kit

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #2 kdy: 28. 09. 2018, 15:00:35 »
Zřejmě slyšíš jen názory těch, kteří přestoupili na jiný OS. Stále je však dost těch, kteří linuxový destop stále používají a nedají na něj dopustit - včetně mne. Jen jim už připadá zbytečné neustále evangelizovat a raději se soustředí na svou práci.

Jen bývá občas problém s volbou desktopového prostředí. Na novějších počítačích používám Gnome, ale na starších mi svou svižností a stabilitou mnohem lépe vyhovuje IceWM. Módní výstřelky v Ubuntu jsem nějakou dobu zkoušel, ale stále mi připadají nevyzrálé a nestabilní.

mrtn

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #3 kdy: 28. 09. 2018, 15:30:53 »
Podle sebe - užívám linux na desktopu cca desátý rok doma i v práci a opouštět ho nehodlám ani omylem.

Krysa11

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #4 kdy: 28. 09. 2018, 15:45:48 »
Do tehnto diskusi se vetsinou nezapojuji, linux je dnes vic nez ok na desktop. Kvalita, bezpecnost stabilita presahuje windows. Neni to out-of-box a pokud se do toho nechces vrtat, tak budes zklaman prvnim problemem. Pak te zase vrati windows svym problemem a po par letech proste zvolis linux.

Potrebujes photoshop nebo upravit obrazek? Lidi, co "potrebuji" photoshop ale nic v nem neumi jsem zazil hodne. Gimp + Blender aspol umi skvele veci. Je to vic o vlastni kreativite a nasazeni nez pouzitem softwaru.
Onlyoffice mi v pohode nahrazuje office. Potrebujes otevrit docx a vytisnout nebo co?

Pokud opravdu _POTREBUJES_ soft na windows, tak dostanes od zamestnavatele preinstalovany system na high-end notebooku s adminem na pisknuti, ktery to za tebe bude resit. Jinak nepotrenujes.


Satanda

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #5 kdy: 28. 09. 2018, 15:49:47 »
Stále jsem nenašel na linux náhradu za Fusion 360. A FreeCAD opravdu ne.

Přizdívka

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #6 kdy: 28. 09. 2018, 16:31:12 »
Jsou tu otázky, co vlastně potřebuju: bezpodmínečně Apache, PostgreSQL (jasně, na to bude Linux ideální), Eclipse, Node.js, Atom.io, Outlook/ekvivalent (zejména kvůli archivům v řádech mnoha GB - ze sentimentu - snad lze konvertovat), Word/Excel (lze překousnout slabší náhražku), Photoshop (na složitější věci, nejen otevřít a uložit fotku - mám koupenou licenci na poslední krabicovou verzi, nebylo to zadarmo - lze to nějak zachránit emulováním?)

Důraz kladu na výkon (tedy i grafický, tedy i řádné ovladače pro 100% využití železa), spolehlivost, stabilitu a bezpečnost (ne jen chiméru, ale opravdu). Stroj není nijak výjimečný, většina komponent je masovka.
Jo a nechci se v tom pořád vrtat, bylo by fajn, kdyby to po nainstalování do 24 hodin fakt fungovalo :-)

Kit

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #7 kdy: 28. 09. 2018, 16:52:10 »
Na MS produkty i na Photoshop můžeš použít Wine nebo Cedega. Kdysi jsem zkoušel MS Office přes Wine a jelo to. Vše ostatní běží lépe nativně pod Linuxem.

Místo MS Office mám teď LibreOffice a místo Photoshopu Gimp - emulátory tedy nepotřebuji.

Přizdívka

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #8 kdy: 28. 09. 2018, 16:53:40 »
S jakou ztrátou výkonu (cca v procentech) mám počítat při provozování Photoshopu přes Wine?

dustin

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #9 kdy: 28. 09. 2018, 16:57:25 »
Všechen ten placený soft máš koupený? Vím, jak všichni pro neprofesionální použití potřebují photoshop a office, ale když se jim ukáže reálná cenovka, rázem jsou "slabší" varianty dostatečné.

Používám všude mint mate, nemám hw, který nefunguje. Naopak ve win10 má syn GTX1060, která píše "Error 44", už jsme tomu věnovali hodně hodně hodin a nic. V linuxu samozřejmě běží v pohodě.

cjcjd

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #10 kdy: 28. 09. 2018, 16:57:46 »
Moje prvni myslenka by byla ohledne toho spehovani. No vetsina spehovani probiha na internetu v online sluzbach kde je dostatek dat. O spehovano be windows10 vsichni mluvi ale nikdo ho nevidel. Analitika se necha pri instalaci vypnout.
Takze jestli je to tvuj jediny problem tak muzes zustat v klidu.

A linux? Proc zakladas dalsi flame tema nevim. Mas jich tu uz asi 50.

oss

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #11 kdy: 28. 09. 2018, 16:59:43 »
Linux na desktope rozhodne nie.

Moje prvni myslenka by byla ohledne toho spehovani. No vetsina spehovani probiha na internetu v online sluzbach kde je dostatek dat. O spehovano be windows10 vsichni mluvi ale nikdo ho nevidel. Analitika se necha pri instalaci vypnout.
Takze jestli je to tvuj jediny problem tak muzes zustat v klidu.

A linux? Proc zakladas dalsi flame tema nevim. Mas jich tu uz asi 50.

Uplny suhlas.

Len tak pre zaujimavost Ubuntu to ma rovnako.

No najviac ma dojima, ze ludia co sa boja "smirovania" Windows 10 maju casto androidy.

cjcjd

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #12 kdy: 28. 09. 2018, 17:00:01 »
Používám všude mint mate, nemám hw, který nefunguje. Naopak ve win10 má syn GTX1060, která píše "Error 44", už jsme tomu věnovali hodně hodně hodin a nic. V linuxu samozřejmě běží v pohodě.
Tohle je vyjadreni jak od uklizecky ... GTX1060 pise Error 44 ... jak kde konkretne to ta karta asi pise?

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #13 kdy: 28. 09. 2018, 17:05:54 »
 V mém okolí se linux na desktopu naopak množí. Možná je to dané skladbou uživatelů, kteří chcou aby se to nekazilo, neotravovalo. A nebo také tím, že jim dám na výběr. Buď linux zdarma s mojí podporou (není potřeba) a nebo wokna za peníze ještě s tím, že si budou muset sami shánět sklenáře na rozbitý wokna.
Pokud mají něco špéci, tak to ošéfuju ve virtualboxu a hotovo 20. Jedině ve virtuálu neběží doktorské programy a i doktoři mají woken plný zuby (najmě W10 a samostatně hospodařících antivirů v systému).
Sám jedu na linuxu 14 let a nedávno mě nakrkla Fedora, když fakt zrušila ikony na ploše. Pokud se toho chytí jiná distra, tak toto spolehlivě na desktopu zabije linux.
Pak jsem jednak kvůli Gnome začal znovu používat Ubuntu. A druhak kvůli LTS. Lamky však vyžadují Cinnamon.
Je fakt, že nedávno mě linux čímsi pohnul dobrotou a letěl z disku. S tím, že si tam dám W10 a budu mít klid. Haha. Já tam nedošel na to, kde a jak nastavit wifi. ;D Pak mě tam vylekal takový divný obraz na monitoru. Tak jsem v systému trapasil s nějakými, nic neříkajícími nastaveními a zas nic. To už byl na čase použít návod. Naštěstí se na scéně objevila poslední přeživší šedá buňka, co pamatovala wokna a že by nebylo od věci stáhnout ovladače. Holt jsem odvykl za ty roky na linuxu se s takovými podružnostmi zabývat.  :D
Takže z5 linux, promrskat všechny distra, tentokrát už jen s LTS a Gnome a přísahám věrnost Tuxovi na dlouhé roky.
Začínal jsem na Mandrivě, Ubuntu, Debian, OpenSuse, Mint, Slax, Knoppix a jiné minoritní distra.
Ale tak nějak si také kladu otázku, jaká je budoucnost linuxu na desktopu. Totiž za ty roky s linuxem na desktopu mám pocit, že nám linux (grafické nadstavby) povšechně woknovatí. Zejména tím, že už nám dorostla generace programátorů, co si myslí, že sami ví nejlíp, co uživatel potřebuje. Viz M$, Masox, Gůgl...
Toto by mohlo také zabít linux na desktopu.

Re:Má linux na desktopu budoucnost?
« Odpověď #14 kdy: 28. 09. 2018, 17:08:12 »
Na MS produkty i na Photoshop můžeš použít Wine nebo Cedega. Kdysi jsem zkoušel MS Office přes Wine a jelo to. Vše ostatní běží lépe nativně pod Linuxem.

S tým MS Office to bolo kedysi nelegálne (priamo v EULA bolo, že je to možné pustiť len na MS Windows resp.  v Apple verzie len na OS X)

Místo MS Office mám teď LibreOffice a místo Photoshopu Gimp - emulátory tedy nepotřebuji.

Caligra suite otvorí aj dokumenty docx/xlsx, čo neotvorí ani MS office 2016 ani Libre Office korektne