Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha

Harry

Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« kdy: 26. 09. 2018, 00:10:26 »
Začínám s proxmox a mám pár začátečnických dotazů
1.Řekměmě, že máme 1x rychle diskové pole s SSD a 1x velké diskové pole s HDD
RAID zajištuje hw řadič.
Ted checi vytvořit ve virtuálu file server pro ukládáni dat uživatelů LAN a to tak, že
samotný virtuálni stroj bude ležet na SSD poli a data na HDD poli. Přičemž by se mi libilo, aby bylo možné v případě potřeby vyrobit novy virtualni stroj a data k tomu jen připojit. Jak se to správně realizuje v proxmox?

2. řekněme, že máme virtulaní stroj v .qcow2 souboru, jak ho dostanu do proxmox?

3. Pokud chci umožnit správu proxmox z venku, stačí naroutovat port 8006 na příslušný hw?
   Nahrát SSL certifikát a jedu?  Lze použit SSL certifikát od  Let's encrypt?
   
4. Najdu někde příklady řešení zálohování v proxmox?

5. Jak a kde nastavím zda se má daná VM spustit nebo nespustit při startu proxmox?

Děkuji
« Poslední změna: 26. 09. 2018, 08:07:45 od Petr Krčmář »


samalama

Re:Začátky s proxmox?
« Odpověď #1 kdy: 26. 09. 2018, 00:32:53 »
nejako som nepochopil, ze aky mas vlastne problem. jaj, nechce sa ti guglit, hladat a ucit sa. vsetko za teba maju vyriesit ini...

seriously

Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #2 kdy: 26. 09. 2018, 09:18:22 »
Body 3 až 5 ukazují, že ses na to ani nepodíval. Naprosto primitivní a dobře zdokumentovaná věc, hlavně tedy tu pětku by v tom GUI našel i prvňáček. Pochybuji, že ti tu někdo bude psát how-to.

Bukanyr

Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #3 kdy: 26. 09. 2018, 09:41:45 »
Porid si AWS, Azure whatever a neotravuj s timhle.

Harry

Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #4 kdy: 26. 09. 2018, 10:07:12 »
Koukám,že  jsem si spletl server a diskuzní forum, položil jsem 5 celkem jednoduchých otázek, na které jsem v daný okamžik neznal odpověd , ano na některé jsem ani odpověd dosud nehledal, ale na jiné třeba 1 a 2 hledal a smysluplnnou odpověd nenašel nebo se mi nezdála.

Nicméně zde jsem ani na tak primitivní otázky odpověd nedostal, jen pár namachrovaných šašku a jeden reklamní klaun od google mají potřebu se tu předvádět.
Víte 30 let se živím jako profesionální programátor kritických systému  a jsem docela aktivní v diskuzních forech o C , je to katastofa na jaké kraviny se tam většina lidí ptá, přesto mě nikdy nemadlo jim doporučovat google, ani je arogantně poučovat, pokud chci a mam čas klidně odpovím i na to k čemu je main(), protože pro tazatele to v dany okamžik může být otázka hodná zaodpovězení. Řečeno slovy klasika, nejsou blbé otázky jen blbé odpovědi a vám se tu podařilo předvést jak moc pravdivé to je.
 
Omlopuvám se , že jsem  rušil vaší LGBT komunitu dotazy na proxmox, slibuji že se takové chyby už nedopustím.


seriously

Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #5 kdy: 26. 09. 2018, 10:10:48 »
1,2 - teď nevím
3. ano
4. ano
5. pohledej v GUI

Stačí?

Harry

Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #6 kdy: 26. 09. 2018, 10:17:04 »
1,2 - teď nevím
3. ano
4. ano
5. pohledej v GUI

Stačí?

Děkuji za první smysluplnou odpověd.
5. Máte pravdu jsme vůl prostě jsem to v option přehledl.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #7 kdy: 26. 09. 2018, 10:20:31 »
Zacni treba s "Proxmox Cookbook" - ISBN 978-1-78398-090-1, www.packtpub.com

A muzes pokracovat s "Mastering Proxmox" - ISBN 978-1-78839-760-5, www.packtpub.com

Na vsechny dotazy se da obecne odpovedet ANO

Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #8 kdy: 26. 09. 2018, 11:15:21 »
Lidi co jsou líní se podívat na 0.001% skillu co potřebují a je popsaný v dokumentaci nemůžou čekat extra pozitivní reakci.
Pokud neustále opravujete věci po někom, kdo to nezvládl ani s Googlem, už relativně rychle ztrácíte "pozitivní" náhled.

Brzy se tu někdo bude ptát, že si není jistej, jestli ten server má zastrčit do 230V. Že manuál tam je, ale ten quickstart guide na 3 strany je moc dlouhej a komplikovanej.
Nicméně zde jsem ani na tak primitivní otázky odpověd nedostal, jen pár namachrovaných šašku a jeden reklamní klaun od google mají potřebu se tu předvádět.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

PeterK

Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #9 kdy: 26. 09. 2018, 11:34:16 »
Takze sme sa dozvedeli, ze Proxmox rozhodne nie.
Aj keby to nahodou fungovalo tak od komunity sa podpory nedockam.
Chapem, ze ked chcem o niecom co i len uvazovat tak si mam vyhradit 1-2 semestre, aby som si to riadne nastudoval a potom urobil kvalifikovane rozhodnutie.

Proxmox asi len v platenej forme.
Naozaj som nepochopil tie nenavistne odpovede, je mi z toho smutno.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #10 kdy: 26. 09. 2018, 11:38:43 »
Ono nebyt pohodlny, tak odpovedi uz davno mas...

Jen je potreba si uvedomit, ze malokdo ma duvod sve pracne ziskane znalosti a zkusenosti rozdavat zadarmo.

Ostatne: Od te doby, co existuji penize, mi nikdo nemusi dekovat. Me cislo uctu je ....

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #11 kdy: 26. 09. 2018, 11:39:52 »
Takze sme sa dozvedeli, ze Proxmox rozhodne nie.
Aj keby to nahodou fungovalo tak od komunity sa podpory nedockam.
Chapem, ze ked chcem o niecom co i len uvazovat tak si mam vyhradit 1-2 semestre, aby som si to riadne nastudoval a potom urobil kvalifikovane rozhodnutie.

Proxmox asi len v platenej forme.
Naozaj som nepochopil tie nenavistne odpovede, je mi z toho smutno.
Nic ve zlym, ale pokud nejsi uplny debil, tak proxmox nainstalovat a preklikat jeho moznosti zvladnes do 30ti minut. Pokud jsi debil, tak ti ani tech x semestru nebude stacit. Kvalifikovane rozhodnuti jestli je proxmox vhodny pro vasi firmu neudelas na rootu, ale tim ze si definujes pozadavky na reseni a pak si budto najmes konzultanta ktery ma zkusenosti a doporuci ti reseni dle tvych pozadavku, nebo si odtestujea dostupna reseni jestli vyhovuji tvym pozadavkum. Pokud ti je smutno z toho ze te lidi na foru nevedou za packu k odpovedim dle tvych predstav, zkus antidepresiva a dobreho psychiatra.

JS

Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #12 kdy: 26. 09. 2018, 13:25:33 »
1.Nechapu jestli chces ty data pouzivat i v te stare masine nebo ne. Pokud ano tak ty data publikuj z nejakeho NASu pres NFS nebo SMB/CIFS.
Pokud ne tak prinejhorsim muzes pouzit bod 2. Ale myslim ze by to mohlo jit i ve web konzoli.

2.Ja sice pouzivam RAW ale bude to stejne. Vytvor VM se stejnou velikosti disku s qcov2 na local storage. Pak ve /var/lib/vz najdes podle ID vytvoreny VM. Prepis soubor tim svym, ale zachovej jeho nazev. A muzes spustit. Pokud nabehne tak presun disk na produkcni storage. :-)

3. Ja myslim ze by toto melo normalne fungovat. Pouzivam jen v LAN.
   
4. Pouzivam zalohovani co obsahuje Proxmox. Muzu si dovolit zalohovat cele stroje takze dobry.

5. To je v administraci v Options u kazedeho VM.

Pokud rozjedes cluster a nebude ti to hlasit hlasky o quorum nebo tak neco tak se taky podel. Ja mel v clusteru dva nody, ale tohle blblo. Neslo presouvat mezi nody tim padem ani HA.

Ja jsem jinak s Proxmoxem spokojen.

xunil

Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #13 kdy: 26. 09. 2018, 21:09:16 »
Nevím jak to děláte, ale tyhle diskuze se pak ukazují mezi prvními na google při zadaných otázkách. Člověk hledá a pak najde a doví se, že má jít hledat...

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Začátky s Proxmox: diskové pole a záloha
« Odpověď #14 kdy: 26. 09. 2018, 21:38:00 »
[...] Jen je potreba si uvedomit, ze malokdo ma duvod sve pracne ziskane znalosti a zkusenosti rozdavat zadarmo. [...]
spis ti co maji blbe kecy by si mohli uvedomit ze na ne neni nikdo zvedavaj, pokud nechteji poradit at mlci, forum je zde proto aby se lide mohli na neco zeptat a poradil jim ten kdo chce, ne ten kdo ma pocit ze z nej nekdo taha zadarmo jeho znalosti ;-)
v opacnem pripade by po pristupu na forum.root.cz se mel zobrazit jedinej prvek, policko "Vyhledej v Google"...