openSuSE nebo Fedoru

openSuSE nebo Fedoru
« kdy: 03. 09. 2018, 12:05:48 »
Ahoj!
Právě instaluji počítač a rozhoduji se mezi openSuSE a Fedorou.
Prosím neříkejte tak si to zkus, uvidíš, zkoušel jsem asi 15 dister která se běžně používají a skončil jsem zde. Chci provozovat KDE, ale kde je lepší podpora KDE je mi jedno. Když opensuse tak Tumbleweed. Chci vyvíjet (KDevelop, Qt, c++, Python ) a také běžně používat (FIREFOX ,LO). Vím že je jedno still a jedno rolling, ale v tom nechci se rozhodovat.
Prosil bych pro a proti obou Duster a vaše osobní doporučení.
Děkuji.


FedoraUser

Re:openSuSE nebo Fedoru
« Odpověď #1 kdy: 03. 09. 2018, 16:49:56 »
Doporučil bych spíše OpenSUSE pokud jde o KDE, co jsem si tak zkoušel, tak dle mého subjektivního názoru je KDE lépe integrované právě do OpenSUSE.

Pokud bys měl zájem o skvělou integraci GNOME, šel bych do Fedory.

takyradějianonymně

Re:openSuSE nebo Fedoru
« Odpověď #2 kdy: 04. 09. 2018, 08:02:01 »
Když ti je v podstatě jedno kde je pro KDE  :) od správce distribuce lepší podpora, a to sám píšeš, tak si hoď korunou a ani se tady přece neptej, že?
To KDE v různých distribucích může vypadat jinak, obvykle významnější správce a který na to má tam doplní své věci a pentličky a to KDE jakoby přesítuje, tedy nejen že třeba nabídne to KDE jen v základu a ostatní si tam ty doinstaluj jak libo ale i třeba nahradí některé funkcionality (programy) svým návrhem odjinud.

Takže ty se tu vlastně ptáš nikoli na KDE ale na distribuci (její základ) samu a to KDE ti je vlastně putna: tak si to opravdu odzkoušej protože názory na OpenSuse a Fedoru a i ve srovnání budou myslím od vícero lidí vždy dost protikladné.
Obě distribuce se snaží jevit profesionálně (až někde komerčně) a mají ve správci velmi silné zázemí. Dle mne tj. subjektivně a teoreticky by mělo mít více kvůli KDE navrch právě OpenSuse, ale v praxi jsem se setkal já s úlety které by se takovémuto správci stávat prostě neměly ... no a o to více jsem byl proto já rozčarováván. I když na OpenSuse jsem já nezanevřel  tak už vím, že i tam se objevují nepodary tak jako v jiných distribucích.

Tudíž závěrem já sice bych napsal že vybrat to OpenSuse ale nakonec a dnes ... bych zkusil jaksi dobrodružně ten KDE spin Fedory. Také i proto, že se mně jeví do začátku tam lepší podpora i ve smyslu pro Fedoru českého fóra.

Poznámka: ono to má potom ještě další rozměr a já jsem zde spíše jen poučenější stále uživatel. Tvůj výběr se v podstatě soustředil na distribuce s balíčkovacím systémem .rpm, ovšem já a jak jsem už zjistil nelze klást rovnítko že ohledně závislostí balíčky .rpm rovno vždy balíčky .deb ... a to může být pro tvé záměry vývojáře někdy také podstatné?
Kde je více uživatelů a co se týče distribucí, na .rpm nebo na .deb a la Ubuntu? Tebe jako vývojáře by měly zajímat novinky, takže pro .deb a vývoj resp. ověření i zde bych uvažoval (také) třeba s KDE neon. Ten bych samozřejmě nedával někde do účtárny.

J.V.

Re:openSuSE nebo Fedoru
« Odpověď #3 kdy: 04. 09. 2018, 11:09:06 »
Kdyz to myslis s KDE vazne tak ani Suse ani Fedoru ale rovnou Neon https://neon.kde.org/ .

martas

Re:openSuSE nebo Fedoru
« Odpověď #4 kdy: 04. 09. 2018, 11:32:39 »
Jedině OpenSUSE, fedora je pro holky....


Petr

Re:openSuSE nebo Fedoru
« Odpověď #5 kdy: 04. 09. 2018, 21:31:03 »
12 let mám v práci slušnou stanici, kam si sám instaluji linux dle výběru, po třech letech mi ji mění (leasing). Poprvé openSuse, instalace bez problémů. Po třech letech stejná volba a trochu problémů. Po šesti letech opět openSuse a víc problémů při instalaci. Poslední instalace byla tak problematická, že jsem to neustál a po 14 dnech bojů a lámání přešel na jiné distro. Za mne: cokoliv jiného.

Re:openSuSE nebo Fedoru
« Odpověď #6 kdy: 05. 09. 2018, 09:25:02 »
Záleží, co od toho člověk chce. openSUSE je distro tradičně se silnou komunitou KDE uživatelů. Na druhou stranu si myslím, že KDE ve Fedoře je taky dobře udržované a člověk tam dostane upstreamové KDE (bez větších změn, tak jak to vývojáři KDE udělali).
Nevím, jak je na tom openSUSE s Pythonem, ale Fedora je na tom výborně. Komunita kolem Pythonu je ve Fedoře opravdu silná, prakticky celá infrastruktura je v Pythonu, Fedora Python SIG má hodně přispěvatelů a na kvalitě podpory Pythonu v distribuci se to odráží.
Pak je dobré si rozmyslet, jestli chce člověk rolling release nebo distribuci s pravidelnými vydáními. Popravdě jsem ještě nenarazil na rolling release distribuci, která by byla zcela bezproblémová, i když se snaží tvrdit opak. Nemůžu mluvit za KDE, ale u GNOME je Tumbleweed hodně agresivní v tom vydat ho co nejdříve. Typicky ho chtějí mít k dispozici do 24 hodin po upstreamovém vydání. Jakožto člověk, který se v upstreamu GNOME pohybuji, vím, že nulté vydání tu kvalitu nemá, navíc zabere tak měsíc to opravdu dobře integrovat a otestovat v distribuci (prohnat to pár automatizovanými testy vážně nestačí). Na druhou stranu jsou uživatelé, kteří ty problémy jsou ochotní akceptovat a za odměnu mají vždycky to nejnovější (sám mám na jednom počítači Rawhide).

Ještě bych doplnil, že nejsem úplně nestranný, pač jsem přispěvatel do Fedory  :)

PetrN

Re:openSuSE nebo Fedoru
« Odpověď #7 kdy: 05. 09. 2018, 09:37:03 »
Před xx lety jsem vybíral distribuci, nakonec jsem zvolil openSuse, pak jsem zkoušel Ubuntu, atd. ale na openSuse nedám dopustit, už kvůli YaSTu. V poslední době, ať nainstaluju openSuse kdekoliv, nikdy neřeším drivery (grafiky, wifi, ...) nebo jiné problémy, vše jede jak má.

zxspec

Re:openSuSE nebo Fedoru
« Odpověď #8 kdy: 05. 09. 2018, 10:34:47 »
Plasma je desktop, pri ktorom ma vyznam uvazovat o rolling distre. Na druhej strane, ani aktualna fedora zvycajne nie je pozadu viac ako 1 verziu. Inak v poslednej dobe mam pocit, ako keby vacsina novych a na internete aktivnych uzivatelov KDE pouzivala bud manjaro, neon alebo kubuntu.

Re:openSuSE nebo Fedoru
« Odpověď #9 kdy: 07. 09. 2018, 17:09:56 »
Plasma je desktop, pri ktorom ma vyznam uvazovat o rolling distre. Na druhej strane, ani aktualna fedora zvycajne nie je pozadu viac ako 1 verziu. Inak v poslednej dobe mam pocit, ako keby vacsina novych a na internete aktivnych uzivatelov KDE pouzivala bud manjaro, neon alebo kubuntu.

KDE má ve Fedoře rolling release režim. To znamená, že když vyjde Plasma po vydání Fedory, dostane se do něj jako aktualizace. Je to kvůli tomu, že bežné vydání KDE Plasma má kratší dobu podpory než Fedora a KDE SIG ve Fedoře nemá prostředky na to, aby to udržovali sami a backportovali opravy.

pedro

Re:openSuSE nebo Fedoru
« Odpověď #10 kdy: 07. 09. 2018, 19:07:40 »
Nainstaluj si dva systemy. Nemuzes mit z obou svetu, jak klid a stabilitu systemu na bezne pouzivani, tak posledni verze knihoven podle vlastniho vyberu. Jako "bleeding edge" vyvojarskou distribuci bych doporucil nejaky rolling release, takze z uvedeneho openSUSE Tumbleweed.