Co vás přivedlo k Linuxu?

Ku-fungonk

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #30 kdy: 14. 08. 2018, 11:33:58 »
90 léta v práci HPUX a domů linux


antimuslim

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #31 kdy: 14. 08. 2018, 11:53:56 »
Havárie Windows XP, nabootoval jsem live Ubuntu a pak jsem ho nainstaloval jako hlavní OS. V obou systémech nemám problém fungovat, ale zjistil jsem, že pro mé potřeby Windows nepotřebuju.
Pro běžného uživatele je akorát nevýhoda, že řešení problémů v Linuxu je většinou pro něj konečná - u Windows obvykle do několika minut najdu na netu různá řešení nebo aspoň rady, u Linuxu většinou je to otázka prokousávání se různými fóry v angličtině.

balki

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #32 kdy: 14. 08. 2018, 12:48:36 »
to mi pripomina nekde jsem videl jak to delaj profici

# mkfs -t vfat -c /dev/fd0h1440 # mount -t vfat -o iocharset=koi8-r,codepage=866 /dev/fd0 /mnt/floppy # find / -noleaf -type f -name Otchet_april. [a-zA-Z] -exec cp '{}';/mnt/floppy ; # ls -la /mnt/floppy/Otchet_april. [a-z][A-Z] && sync && sleep 3


tohle opravdu pro bfu byla konecna ... nastesti dnes uz jsou na to klikatka a gui (nebo konzolove jako mc) aplikace plus ten automount (nevim jestli funguje i na diskety)

Diskety sa nemountovali, na tie sa pouzivali mtools. https://www.gnu.org/software/mtools/  Dali sa aj mountovat, len to bolo krapatek nesikovne.

asdf123

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #33 kdy: 14. 08. 2018, 12:51:39 »
praca

paf1

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #34 kdy: 14. 08. 2018, 12:59:36 »
kdyz jsem v roce 1987 hledal co bude trochu fungovat jako remote konsole a snese to vic jak 2 otevrene session aniz by to zamrzlo. A uz jsem u tucnaka zustal ( i pres korporatni narizeni pro ntb. )


balki

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #35 kdy: 14. 08. 2018, 13:24:37 »
kdyz jsem v roce 1987 hledal co bude trochu fungovat jako remote konsole a snese to vic jak 2 otevrene session aniz by to zamrzlo. A uz jsem u tucnaka zustal ( i pres korporatni narizeni pro ntb. )

Asi tam mate zly rok :) V 1987 to nemohol byt linux.

kuba77

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #36 kdy: 14. 08. 2018, 13:53:29 »
Tři roky používání Windows XP :D (2005-2008), poté jsem vyzkoušel Ubuntu 8.04 a od té doby jsem měl dualboot a podíl používání Linuxu se postupně zvětšoval až jsem nechal na PC jen Linux.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #37 kdy: 14. 08. 2018, 13:57:34 »
někdy v 99tým jsem makal na iMac G3 a chtěl jsem něco stejného na x86(PC) a kamarád z Brna mě v roce 2004 nainstaloval Debian. U něj sem dodnes :_)
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Trader

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #38 kdy: 14. 08. 2018, 14:33:42 »
Jak jste na tom vy?
Od roku 2000 OS X (začal jsem tuším Tigrem), takže jsem si zvyknul na Unix a když jsem pak potřeboval server, byla volba jasná - Linux.

Jyrki

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #39 kdy: 14. 08. 2018, 19:00:48 »
Nespokojenost s Windows 95 R1. Tehdy mi spoluzak ukazal RedHat Linux 4.2. Spokojenost byla jednou vetsi, jednou mensi, RedHat 7.0 me presvedcil k presunu na jine distro, na nejaky cas to byl Mandrake. U ktereho jsem nejaky cas zustal, pak prislo obdobi par let, kdy jsem presel na FreeBSD. K navratu k Linuxu me presvedcil Arch u ktereho jsem vydrzel do nastupu systemd, pak prislo hledani alternativy - Slackware, Sabayon, Salix. Aktualne mi vsude bezi Artix, na jednom notebooku v dual boot s DragonFly BSD.

smok

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #40 kdy: 14. 08. 2018, 19:07:26 »
Digitálny fotoaparát, ktorý som si kúpil na 60-desiatku (vtedy to bola novinka).
A Windows ten fotoaparát nepoznali, vraj neznáme zariadenie a žltý otáznik. 
Problém...!

Predtým som zo zvedavosti mal na CD-čku nejaký linux, netuším aký, a po reštarte mi vyskočilo okno, či chcem fotky prehliadať, alebo uložiť, tam to poznalo bez problémov ako USB.

A tak som prišiel na to, že veľakrát je linux na tom lepšie, stačí si spomenúť na aktualizácie Windows, čo je dodnes nepodarok, alebo na inštalácie programov v linuxe z repozitárov.

A dodnes nechápem prečo zakaždým keď sa vloží usb kľúč do iného portu Windows zakaždým tam inštalujú akýsi ovládač.

Hry nehrám, až na šach, ale ten tuším by bežal aj v DOS-e, jediný problém bolo nájsť tlačiareň ako tak funkčnú v linuxe.
A ďalším popudom bolo, že pokiaľ na chate som chcel zavrieť notebook (s Windows) a ísť na vlak, tak som dostal hlášku "Nevypínajte, aktualizujem". Ozaj podnetné.

Notebook, inak riešený tak, že Windows bol rozlezený na štyroch partíciách, dá sa odhadnúť asi prečo, prechod z Win 7 na Win10 v pohode zvládol za štyri dni (!).

Podstatnou výhodou linuxu je, že ho nemám problém preniesť na iný počítač, pre pokusy je to ideálne, a že pokiaľ mám nejaký problém, tak reinštalácia (zo snapshotu) mi zaberie cca 5 minút.  Takže teraz nemám dôvod používať windows, až na nejakú tlač fotiek, čo je možno raz za mesiac, či dva.

karlik

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #41 kdy: 14. 08. 2018, 19:51:50 »
Knížečka s vloženým CD s KNOPPIX a na něm kompletní forum abclinuxu.cz.

Měl jsem tehdy Win 98 a prostředí KDE 3 vypadalo oproti Win jako mercedes vedle trabanta.
A dnes - no, pokrok nezastavíš...  ;D

Potom jsem koupil Mandrake 10 + knížku od Ivana Bíbra -> každý rok koupě knížky s CD (DVD), než to krachlo.  :(

Práce - měřící ústředna na měření tlaku, vlhkosti a teploty. Běžela postupně na Mandrake 10.1 -> všechny verze Mandrivy -> CentOS.

Mimochodem, neví někdo, jestli je Ivan Bíbr ve Zlíně? Zdálo se mi, že jsem ho tam viděl.  ;)

lpijh

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #42 kdy: 14. 08. 2018, 19:52:11 »
Co mě přivedlo k Linux? Paradoxně Windows :D
V podstatě jsem byl na Windows jenom kvůli hrám a od osmiček mě začaly nehorázně srát. Tedy na "neherní" notebook jsem nahodil Ubuntu 12.04 a začal si zvykat. Teď mám Debian 9 na notebooku i desktopu (tam v dualboot), primárně dělám v něm, na Windows jen hraju. Pro další, méně náročné programy mám přichystané KVM.

JardaH

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #43 kdy: 14. 08. 2018, 19:58:06 »
Já jsem s Linuxem koketoval už přibližně od roku 1999, párkrát jsem nainstaloval RedHat 5.2CZ, který tehdy byl součástí CHIPu. Tehdy jsem s tím dost zápolil, jako Windowsák a MS-DOSař. Vlastně všechno do té doby jsem se na PC naučil metodou pokus omyl a RTFM byla pro mě velká neznámá, ale na Linuxu to takhle prostě nešlo, takže v té době jsem ještě nepřešel.

Okolo roku 2001 jsem pracoval jako webmaster a správce sítě. Tehdy kolega spravoval jeden Linuxový server, bylo to SuSE, ke kterýmu byla dodávána docela našláplá příručka v češtině. Tak sem se s tím prokousal a pochopil o co jde. Navíc jako správce desktopů na Win95 a 98 jsem se neustál sral s driverama, patchema a neustálým reinstalováním. Firma měla tehdy dost nesourodý hardware a občas některé komponenty odcházely, řešil jsem to tak, že jsem ten nefunkční HW testoval pod Linuxem, kde většinou chodil na první modprobe a pokud nechodil, tak byl nejspíš už kaput. Ve Windows se to muselo řešit neustálým restartováním a reinstalováním. Takže jsem nakonec nainstaloval Linux i na svůj desktop a bylo. Tehdá zřejmě RedHad 7.1CZ.

nota

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #44 kdy: 14. 08. 2018, 20:57:39 »
1. krok - maturita
Pri maturite z IT jsem umel vsechny otazky (Windows, Netware, site atd.), z tehda me neznameho duvodu jsem sel jako posledni a vytahnul jsem si otazku s nazvem Linux.
Za cele 4 roky jsme si o Linuxu rekli jednou nejakou teorii o tom ze existuje, ze to udelal nejakej fin a ze to nikdo nepouziva a u maturit to nebude, zbytek hodiny kde se o tom mluvilo jsme hrali Starcraft.
Zly jazykove tvrdi ze at bych si z pytliku vytahnul cokoliv (nejaky kolecko s cislem), vzdy by to byl Linux, zrejme to vedel i ucitel kterej si sedl se mnou k PC a diktoval me pred zkousejicim prikazy ktery mam v ty divny prikazovy radce napsat (tehda jsem vubec netusil ze se to jmenuje terminal). Pak me poslal ven a patrne me u zkousejiciho domluvil za 4.
(nekdy v pulce stredni jsem nasral zastupce reditele kterej se zbytek skoly snazil o to me "potrestat", nikdy mu to nevyslo a zkusil to minimalne 2x i u te maturity)

Pote jsem si sam zacal (teorii) zjistovat coze to ten Linux je?

2. krok - finalni - Microsoft Windows
V ty dobe cerstve W7, predtim Windows Vista. Na starem PC WXP, kupodivu nejlepsi zkusenost jsem mel s Windows ME  ;D
U MS systemu me cim dal vic srala spousta veci a navic kurvil filesystemy na externich uloznych zarizeni (a tim jsem prichazel o data pac jsem tenkrat nezalohoval zejo).
Hledal jsem cestu jak z toho ven a dosel na ubuntu server ze kteryho jsem si na nejakym srotu udelal cvicnej samba file server na siti.
A ono to fungovalo, zkousel jsem ruzny veci jak to rozesrat (softwarove v ramci me linuxove neznalosti, hardwarove vse co me napadlo - odpojovani komponentu za behu, vypadky el. atd.) a porad to fungovalo, data byla.
Nakonec jsem pres Ubuntu, Fedoru, Suse a ja nevim co jeste skoncil na Debianu a u nej i pres pocatecni problemy zustal dodnes.
Linuxove distribuce jsou uz dlouha leta jedinym systemem na IT zarizenich ktere pouzivam (mimo zamestnani).
A jsem spokojeny  8)