Debian 9.5 - černá obrazovka při prvním spuštění

norad

Zdravím,
nejprve bych chtěl upozornit že jsem Linuxem zcela nepolíbený takže případné rady prosím "polopaticky".
Po poskládání nového počítače mi doma zůstal starší postavený kolem i7-2600k, hardwarově žádná šílenost, ještě nedávno na něm běhaly bez problémů a celkem svižně Win 10. Napadlo mně zkusit na jeho SSD nainstalovat Linux a volba padla na Debian.

Stáhl jsem si ze stránek debian,org iso debian-9.5.0-amd64-netinst, pomocí programu Rufus vytvořil instalačku na flash disku. Instalace na SSD Kingston proběhla zcela normálně, na závěr jsem byl vyzván k vyjmutí flash disku a počítač se restartoval. Proběhl POST, zavedlo se jádro systému a v momentě kdy se mělo spustit grafické rozhraní byla jediným výsledkem černá obrazovka a dál nic.

Napadlo mně že někde při instalaci došlo k chybě tak jsem celý postup opakoval ale se stejným výsledkem. Proto jsem z výše uvedených stránek stáhl iso debian-9.5.0-amd64-DVD-1 znovu vytvořil instalačku na USB. Další dva pokusy o instalaci dopadly stejně, během ní žádný problém ale při prvním spuštění vše skončilo u černé obrazovky. A je v podstatě jedno zda mám monitor připojený na HDMI grafické karty (MSI GeForce GTX 970) nebo na grafický výstup základní desky (Gigabyte Z68XP-UD5).

Může mi někdo alespoň naznačit kde dělám chybu?
« Poslední změna: 24. 08. 2018, 11:31:24 od Petr Krčmář »


David

Re:Debian 9.5 - černá obrazovka při prvním spuštění
« Odpověď #1 kdy: 24. 08. 2018, 12:22:47 »
Instaluj to v textovem rezimu. Bez logu ktery to nekam vypsalo ti stejne nic lepsiho nikdo neporadi...

Mirek

Re:Debian 9.5 - černá obrazovka při prvním spuštění
« Odpověď #2 kdy: 24. 08. 2018, 12:45:55 »
Zrovna to dělám na noťas a 9.5 mi spadla ještě při instalaci. S 9.4 jsem problémy neměl.
Obecně netinst (tlačítko vpravo nahoře na stránce debian.org) by měl být fajn.
Zatím zkus jít na http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/firmware/,
do testing, current, stáhnout zip a rozbalit.
Všechen firmware odtud přisypat k původnímu obsahu na flashku do adresáře firmware/
..... tedy snad se to má takto dělat (já to tak nedělal; pustil jsem si Advanced/Expertní instalaci, a firmware/ jsem přidal 2.flashkou, až když si to o něj řeklo při připojování wifiny)

Až budu mít nějaký poznatek (např. že jsem se vrátil k 9.4) zkusím nezapomenout a připsat ho sem.
Případně když mi napíšeš na zvolsky@seznam.cz, můžu poslat texťák s mnou používaným postupem instalace.

Jenda

Re:Debian 9.5 - černá obrazovka při prvním spuštění
« Odpověď #3 kdy: 24. 08. 2018, 12:50:22 »
Může mi někdo alespoň naznačit kde dělám chybu?

Nabootuj bez GUI (například vybráním "rescue boot" v GRUBu) a podívej se do /var/log/Xorg.*.log, jestli se tam něco nepíše.

Dále bych zkusil bootovat s parametry nomodeset, případně pro konkrétní ovladače i915.modeset=0 nouveau.modeset=0.

Mirek

Re:Debian 9.5 - černá obrazovka při prvním spuštění
« Odpověď #4 kdy: 24. 08. 2018, 14:57:53 »
Ten můj problém je jistě nesouvisející. Když jsem instaloval kombinaci Gnome+KDE+Xfce, padalo to (co z toho to působilo, nevím). Tak jsem vše vypnul, instalace 9.5 proběhla Ok, a já si pak doinstaloval:
    apt update
    apt install task-kde-desktop
    apt install task-xfce-desktop
    apt install sddm   # sddm login manager
    apt install openssh-server
    systemctl enable ssh   # systemctl status ssh


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Debian 9.5 - černá obrazovka při prvním spuštění
« Odpověď #5 kdy: 24. 08. 2018, 16:15:04 »
zda mám monitor připojený na HDMI grafické karty (MSI GeForce GTX 970) nebo na grafický výstup základní desky (Gigabyte Z68XP-UD5).

Pro NVidii potřebujete doinstalovat proprietární drivery (non-free sekce v Debianu), pro Intel nejspíš potřebujete balíčky s firmware (rovněž non-free).