Co vás přivedlo k Linuxu?

soriako

Co vás přivedlo k Linuxu?
« kdy: 13. 08. 2018, 20:08:32 »
Otázka je jasná, a hned jako první odpovím:
Jsem už zhruba 12 let Linuxák, dokopal mě k tomu starej IBM noťas kterej měl asi nějakou vadu a Windows se 3x do měsíce zacyklil v BSOD, a než to furt přeinstalovávat (dokonce už jsem znal i Windows CD key nazpaměť) tak jsem vyzkoušel Linux.
Ten se sice nikdy nezku*vil, ale začátky byly hodně krušný, neměl jsem v okolí nikoho koho bych mohl poprosit o radu, všechny rozdíly mezi Windowsem a Linuxem jsem musel řešit sám. Nakonec toho nelituju, ale nebýt toho dos*anýho IBM tak kdo ví jestli bych dnes byl Linuxák.

Jak jste na tom vy?


Pepan

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #1 kdy: 13. 08. 2018, 20:20:59 »
V knize vedle Labutě mi manželka koupila krabici s Mandriva Linuxemkterá obsahovala příručku od pana Bíbra :D

Danny

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #2 kdy: 13. 08. 2018, 20:30:42 »
V roce 1998 jsem nastupoval na fi.muni.cz a zjistil jsem, že tam mají Unix a Linux. Tak jsem koupil "Jemný úvod do systému UNIX" a o prázdninách mezi gymnáziem a vysokou školou jej nastudoval: rysy systému mi přišly logické a líbily se mi. Na Chip CD byl tehdy Monkey Linux, který měl cca 100MB a mohl se instalovat dovnitř DOSové partition (filesystém UMSDOS), tak to byla moje první distribuce. Měl jsem málo místa na disku, tak jsem pak musel na brigádu (která naštěstí byla v oboru IT), abych si vydělal na nový disk, kde jsem dedikoval 1GB distribuci Red Hat Linux CZ 5.1, kteréžto CD jsem poté, již jako student FI, koupil na fakultě. A pak už to jelo :)

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #3 kdy: 13. 08. 2018, 20:33:04 »
Kdyz mi ve Win98 notasu kolem 2001 odesel disk a sel na zarucni opravu. Po tydnu uz byla v Brne desna nuda.. tak jsem si zacal hrat s Linuxem na zeleze co se po kolejich naslo. Nejlepsi rozhodnuti zivota :)

wilix

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #4 kdy: 13. 08. 2018, 20:37:11 »
win nt + win 98 - me :)


usernamr

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #5 kdy: 13. 08. 2018, 20:39:50 »
V roce 2010 když jsem se začal zajímat o PC jsem si koupil PC časopis kde byl inzerát na Linux server, tak jsem se podíval co to je a zkusil jsem Ubuntu. Teď jsem na Fedoře.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #6 kdy: 13. 08. 2018, 20:44:30 »
Msdos a emm386.exe pokud si pamatuji spravne. Prestalo me bavit srani se s dosem a tak jsem hledal alternativu.

mikrom

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #7 kdy: 13. 08. 2018, 21:00:47 »
Mal som pocitac s Windows Vista. Ked sa zacal srat hladal som alternativu a zistil som ze Linux je pre mna lepsi.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #8 kdy: 13. 08. 2018, 21:04:42 »
zvedavost jestli dokazu pouzivat ke svym skromnym ucelum

balki

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #9 kdy: 13. 08. 2018, 21:05:15 »
V roku 1996 sme sa v skolskej ucebni na gymnaziu pripajali cez telnet z 286-tiek na pocitac s linuxom. Mali sme tam lynx a neskor links ( od black-a :) ), to bola jedina cesta, ako sa dostat k internetu. Napdiv stranky cez tie textove prehliadace islo pozerat celkom v pohode, len stiahnutie stranky trvalo celu vecnost, lebo bola pomala linka - 9600 baudovy modem.
Tak, postupne som sa tam ucil od sikovnejsich spolustudentov najma robit blbosti. Kazdy druhy den sme mali roota, lebo vtedy bol linux riadne deravy. Co ma pripravilo na vysku, kde som stretol aj fyzicke terminaly - luxusne vt220 a nejaky smejd z tesly.

balki

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #10 kdy: 13. 08. 2018, 21:07:56 »
V roku 1996 sme sa v skolskej ucebni na gymnaziu pripajali cez telnet z 286-tiek na pocitac s linuxom. Mali sme tam lynx a neskor links ( od black-a :) ), to bola jedina cesta, ako sa dostat k internetu. Napdiv stranky cez tie textove prehliadace islo pozerat celkom v pohode, len stiahnutie stranky trvalo celu vecnost, lebo bola pomala linka - 9600 baudovy modem.
Tak, postupne som sa tam ucil od sikovnejsich spolustudentov najma robit blbosti. Kazdy druhy den sme mali roota, lebo vtedy bol linux riadne deravy. Co ma pripravilo na vysku, kde som stretol aj fyzicke terminaly - luxusne vt220 a nejaky smejd z tesly.

Kecam, este sme na gympli pouzivali vsetky mozne aplikacie a protokoly, najcastejsie kecatka - irc, talk atd ...

Danny

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #11 kdy: 13. 08. 2018, 21:13:28 »
Si pamatuju, jak jsem se ve fakultní hale přihlásil k textovému terminálu na IRIX, spustil tam Emacs (protože jsem o něm hodně slyšel a chtěl ho vyzkoušet) a pak jsem ten Emacs neuměl vypnout. Naštěstí jsem už znal příkaz "kill", tak jsem se přihlásil k druhému terminálu vedle a ten Emacs kill-nul, abych se mohl z toho prvního terminálu odhlásit...

ojhb

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #12 kdy: 13. 08. 2018, 22:15:45 »
V časopisu Computer byl přibalen lepenkový obal s instalačním CD Mandrake...

LINUKS

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #13 kdy: 13. 08. 2018, 22:23:34 »
Tri veci nezavisle na sobe:

1. U rodicu jsem nasel krabicovy Mandrake. Nevim, jak se tam dostal, ale byl tam. Chtel jsem si ho vyzkouset ze zvedavosti.
2. Zacal jsem lepit webovky, tehdy frcel LAMP, a tak jsem si ho chtel vyzkouset.
3. Prestal jsem "potrebovat" Windows: zbavil jsem se winmodemu a presel na bezdrat, vysla sedma generace hernich konzoli a vetsina novych her pro PC byly porty z konzoli, o ktere jsem nemel zajem,...

U Linuxu (GNU/Linuxu) jsem zustal ze dvou hlavnich duvodu:

1. Hrozne se mi libilo KDE, slo si ho nastavit podle sveho vic nez Windows, kde se za stejnym ucelem musely instalovat pofiderni programy... take se mi libila sprava balicku v repozitarich, misto brouzdani po Slunecnici jsem si mohl listovat v Synapticu (YaSTu,...).
2. Svobodny software je hrozne pohodlny: prakticky nemusim resit licence, nainstaluji si vsechno mozne (zadne hledani instalatoru, trialy, placeni/cracky...) a vsechno je nachystane na "urob si sam", takze kdyz mi nejede nejaky program, proste si prohlednu jeho konfiguracni soubory nebo zapnu debugovani a problem primocare muzu analyzovat (ve Windows mi to vzdycky prislo hrozne pres ruku).

Fernet

Re:Co vás přivedlo k Linuxu?
« Odpověď #14 kdy: 13. 08. 2018, 22:24:27 »
Si pamatuju, jak jsem se ve fakultní hale přihlásil k textovému terminálu na IRIX, spustil tam Emacs (protože jsem o něm hodně slyšel a chtěl ho vyzkoušet) a pak jsem ten Emacs neuměl vypnout. Naštěstí jsem už znal příkaz "kill", tak jsem se přihlásil k druhému terminálu vedle a ten Emacs kill-nul, abych se mohl z toho prvního terminálu odhlásit...
To samé, jen na těch Sunech co byly přes uličku a editor byl vi :-)
Akorát já o Unixu tehdy věděl prd, tak jsem musel požádat vedle sedícího studenta o pomoc :-)
Pak jsem měl pár dnů štěstí, kdy jsem narazil na volné NTčka v rohu, ale nakonec jsem se osmělil, u Marečka tehdy koupil nějaké skripta od Yenye  a za pár týdnů jsem si UNIX zamiloval.