Co se vám nelíbí na linuxu?

balki

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #120 kdy: 15. 08. 2018, 14:18:48 »
Linux pritahuje dusevne chorych ludi
A co dá někdo duševně zdravý na server?

Celé to vlákno směřuje spíš k desktopu než k serverům (podle reakcí, v dotazu nebylo specifikováno). Každopádně jsem v tom případě duševně chorý, protože Linux mám na všech serverech (nejen) :)

https://www.root.cz/clanky/komiks-zacatek/


Bacsa

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #121 kdy: 15. 08. 2018, 14:37:58 »
Vy píšete sem na fórum z příkazové řádky?
On píše ze salaše (v přestávkách mezi trtkáním oviec)  ;)

Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #122 kdy: 15. 08. 2018, 14:38:20 »
Nic není černobílé a záleží na obou stranách (tazatel, reagující). Nemá cenu se asi babrat v detailech jak je dotaz položen, apod. Příklady najdeme z celého spektra (arogantní, běžné, detailní, ...). Spíš mi šlo o to, že jestli chce komunita kolem Linuxu aby se rozšířil, měla by se podle toho tak chovat. Nebo se alespoň snažit. Je potřeba si uvědomit, že to dost lidí může odradit a to nemusí být ten správný dlouhodobý cíl.

Neříkám, že Linuxová komunita stojí za starou bačkoru, nehodnotím ji, blbci jsou všude. Ale dělat support stylem UTFG v komerční sféře, za 5 minut člověk vyletí jako namydlený blesk. A argument, že to dělám zadarmo (jak někdo psal) neberu, člověk to dělat nemusí. Stačí ten dotaz ignorovat a nebýt nepřátelský. Najdou se jiní, kteří ochotně odpoví na ten samý dotaz i po desáté.
Nepopírám. Ale myslím si, že to platí i z druhé strany - nakonec když jsem mezi skauty, tak nemluvím sprostě, když jsem mezi slávisty, tak nemluvím o spartě, když jsem mezi linuxáky, tak nepředpokládám, že má někdo povinnost mi s problémem pomáhat (protože je za to neplatím), a tudíž se podle toho k těm lidem chovám. Já osobně jsem se s reakci doslova "UTFG" nikdy nesetkal, spíš jsem viděl odpovědi typu "na to ti stačí jeden dotaz do googlu, podívej, uděláš to takhle" a bohužel odpovědí ve stylu "já to nechci hledat, já to chci spravit" je víc než bych si přál... Ale jo, je to o lidech. Taky co není, že :)

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #123 kdy: 15. 08. 2018, 15:26:36 »
Nic není černobílé a záleží na obou stranách (tazatel, reagující). Nemá cenu se asi babrat v detailech jak je dotaz položen, apod. Příklady najdeme z celého spektra (arogantní, běžné, detailní, ...). Spíš mi šlo o to, že jestli chce komunita kolem Linuxu aby se rozšířil, měla by se podle toho tak chovat. Nebo se alespoň snažit. Je potřeba si uvědomit, že to dost lidí může odradit a to nemusí být ten správný dlouhodobý cíl.

Neříkám, že Linuxová komunita stojí za starou bačkoru, nehodnotím ji, blbci jsou všude. Ale dělat support stylem UTFG v komerční sféře, za 5 minut člověk vyletí jako namydlený blesk. A argument, že to dělám zadarmo (jak někdo psal) neberu, člověk to dělat nemusí. Stačí ten dotaz ignorovat a nebýt nepřátelský. Najdou se jiní, kteří ochotně odpoví na ten samý dotaz i po desáté.
Nepopírám. Ale myslím si, že to platí i z druhé strany - nakonec když jsem mezi skauty, tak nemluvím sprostě, když jsem mezi slávisty, tak nemluvím o spartě, když jsem mezi linuxáky, tak nepředpokládám, že má někdo povinnost mi s problémem pomáhat (protože je za to neplatím), a tudíž se podle toho k těm lidem chovám. Já osobně jsem se s reakci doslova "UTFG" nikdy nesetkal, spíš jsem viděl odpovědi typu "na to ti stačí jeden dotaz do googlu, podívej, uděláš to takhle" a bohužel odpovědí ve stylu "já to nechci hledat, já to chci spravit" je víc než bych si přál... Ale jo, je to o lidech. Taky co není, že :)

podle mne to souvisi s tim ze reseni vetsinou neni jedna radka do terminalu ale ponekud komplexnejsi tak se to nikomu nechce znova psat

podle mne zakladem je umet googlit v anglictine a teprve kdyz ani tam nepochodim tak se ze zoufalstvi obratim na komunitu ktera snad pomuze

nektera reseni jsou imho nad ramec chapani bezneho usera tak tam by se vyplatily treba mikroplatby treba 5 usd pres Paypal a nasledne rozchozeni profikem pres Teamviewer, divim se ze dosud se tato praxe neuplatnuje, spokojeny by byly obe strany (byt uzivatel by se nic nenanucil)

ja jsem treba v minulosti mel specificky dotaz na rozchozeni konkretni periferie a byl jsem mile prekvapen komunitou zde na rootu ze se mi snazila pomoci

https://forum.root.cz/index.php?topic=14620.msg196227#msg196227


kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #124 kdy: 15. 08. 2018, 15:51:30 »
Lojzo, za $5 ti profik nic nebude resit. Mozna tak 8lety ind. mozna.


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #125 kdy: 15. 08. 2018, 15:57:57 »
Lojzo, za $5 ti profik nic nebude resit. Mozna tak 8lety ind. mozna.

pokud je nekomu 5 usd za 5 min prace malo, tak bohuzel mate pravdu, potom je jasne proc linux desktop je tam kde je ...

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #126 kdy: 15. 08. 2018, 16:04:26 »
Ale to neni 5 minut Lojzo... nejak ten problem musis popsat, nekdo si ten tvuj popis musi precist, pripojit se nekam k tobe, aktivne treba s tebou spolupracovat atd a z tech 5 min je klidne 30minut... ani ve Win se s tebou nikdo na $5 support tasku nebude bavit...

balki

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #127 kdy: 15. 08. 2018, 21:13:28 »
"Normalni lidi" to nefinancuju. Ti leda tak pouzivaju pocitac ako terminal pre facebook.

Před 20, 30, ... lety tu byla super atmosféra kolem počítačů, lidé se scházeli v klubech, sdíleli informace, velmi ochotně je opakovali, klidně i 10x, ... A dnes? Dost se toho vytratilo, elitní spolky, nevíš, Google ty de**le, nauč se číst, ... Pokud se tolik lidí ptá a neví, znamená to, že systém není připraven na masu uživatelů typu běžný Franta a je v něm něco hodně špatně (UX, intuitivnost, ...). Nejlepší argument je ve svém volném čase zadarmo - tak to nedělej nebo tak alespoň nereaguj :) Lepší je otázka bez odpovědi než odpověd vytáhni si hlavu z tý stramadlavý (_|_).

Kdybych to měl parafrázovat, hlavu z tý smradlavý (_|_) by si měli vytáhnout ti, kteří takto reagují.

Pred 20 az 30 ti lety ludia pozerali filmy na VHS-kach a nahravali hudbu na magnetofonové kazety. Vytacany internet stál 10 ksc za minutu. Google neexistoval, (mozno tak altavista, ktora indexovala horsie ) linux sa nosil na 70-tich disketách.  Ak chcel clovek zahranicnu papierovu knihu o pocitacoch, musel si ju pozicat cez medzikniznicnu vypozicnu sluzbu, zvysok v normalnej kniznici, ak boli. Pripadne kupit nejaky manual od polovzdelaneho joudu z grady, alebo z computer press. Myslim, ze vtedy sa oplatilo este niekam trepat, aj ked clovek zrovna nezistil to, co potreboval.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #128 kdy: 21. 08. 2018, 16:51:57 »



externi periferie po zkusenostech krome usb (flash) disku radeji ani nezkousim, chci mit klid a ne furt neco resit, za tu namahu mi to nestoji,


Aha, takže vlastně nevíš, jestli to funguje, takže to by default nefunguje...


naposledy co jsem zkousel tak nefungovala HP LJ 5L pripojena pres redukci lpt port to usb, scanner Mustek BearPaw 2448CU Pro  a android Nexus 7 2013 pripojeny jako mass storage, a pak take nejaka multifunkce Canon Pixma co jsem mel jen na chvili pujcenou, ani jedno to vubec nedetekovalo ... (aspon ze ta usb klavesnice a usb mys funguje)

tak jsem rozchodil uplne  vsechno ale jsem uplne odrovnanej a vycerpanej a navic to bylo etodou pokus omyl takze ani nevim jak jsem toho dosahl, tohle se vubec neda srovnat s lehkosti reseni zavad na win 7

a2

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #129 kdy: 22. 08. 2018, 07:56:14 »
- komunita
- komunita
- komunita (namyslenost, nechopnost normalne poradit,...)
- holy wars
- mizerne alebo ziadne UX, neintuitivnost
- Ubuntu ma tendenciu sa rozbit aj sam, proste ja nechcem byt otrokom systemu, ja chcem aby system sluzil mne

j

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #130 kdy: 22. 08. 2018, 10:51:28 »
...Ja mam zkusenosti s win presne opacne, vsechno funguje hned po instalaci, pripadne pokud chci aktualni drivery stahnu si je ze stranek vyrobce...
To by me zajimalo, jak si ty ovladace stahnes kdyz ti nefunguje sit, coz je nejtypictejsi stav widli po instalaci. Na tuxovi se mi jeste nestalo ze by sit nefungovala uz pri bootu live instalacky. A to sem mel v rukou lecjakej obskurni hw.

ja bych si pral aby linux mel excelentni detekci pripojeneho hw uz pri instalaci (neco jako UPnP), proste si ocichal pripojene zelezo a uz v ramci instalace pouzil vse potrebne ...
Aha, tys tuxe vzivote nevidel ... tak to je jasny, protoze tux narozdil od widli naprosto spravne nadetekuje veskerej HW uz pri bootu z placky nebo usb. A narozdil od widli na to ani nepotrebuje disketu s ovladacema.

...
Až najdete fungující Office dejte vědět. MS Office je totiž taky pořádná sračka a o dalších alternativách nevím....
To si muzes gratulovat ... az se budes chtit poblejt, nech si nekde ukazat lotus.

Hlavne linux je uplne nevhodny pre beznych uzivatelov.
Uz vidim ako si bezny clovek bude sam kompilovat driver po kazdom update jadra.
...
Ja chci videt jak si beznej uzivatel instaluje cokoli do windows ...

Na Linuxu také jde spustit stará aplikace, ale musí to být statický build.

jenze statickych buildu je naproste minimum a pokud se nekdo o neco takoveho pokusi hned se na nej snese z komunity obrovska vlna kritiky kvuli bezpecnosti, zabirani mista atd... o dependency hell se ale radeji nezminuji ...

nastesti nekteri uz na to kaslou a zacinaji se objevovat prvni vlastovky - flatpaky, snapy, appimage
Ano, 100x horsi sracky nez cokoli jinyho ... na widlich prosych neexistuje zadnej zpusob jak spustit trebas 16bit aplikaci na 64bit widlich. Na tuxovi to neni zasadni problem.

...
Teda oprav mě jestli se pletu ale podle mne hardvér nemúže mít bug. Bug múže mít driver nebo OS, případně BIOS/UEFI. Však pokud by byl bug v hardvéru, tak by se projevoval taky ve windows. To vyplývá z logiky věci.
Jasne, takze kdyz v semaforu prohodim zelenou a cervenou, a ty se kvuli tomu zabijes, prohlasuju, ze chyba nebyla v semaforu (HW) ale vyhradne v tobe (SW). To vyplyva z logiky veci.

...
Před 20, 30, ... lety tu byla super atmosféra kolem počítačů, lidé se scházeli v klubech, sdíleli informace, velmi ochotně je opakovali, klidně i 10x, ... A dnes? Dost se toho vytratilo, elitní spolky, nevíš, Google ty de**le, nauč se číst, ... ...
To mas ale hodne slabou pamet ... protoze pred tema 30 rokama nez nekdo prisel a zeptal se, tak nejdiv stravil tejden nebo 14 dni tim, ze se snazil NAJIT reseni svyho problemu, a v ramci jakyhokoli dotazu prevazne popsal desitky ruznejch veci ktery vyzkousel a nepomohly mu.

Dneska prijde trotl kterej nevenuje minutu svyho casu hledani reseni ktery je popsany na kazdym rohu, a rozciluje se, kdyz je zcela opravnene poslan dprdеle temi, po kterych chce radu ted  hned a zadarmo.

...Běžný Franta si na UTFG řekne, že s Linuxem skončil a nainstaluje si zpátky Windows....
To je jedine dobre, at si ty nefunkcni wildle uziva, s resenim problemu na widlich ho dohazliku poslou i v M$.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #131 kdy: 22. 08. 2018, 11:24:27 »
j - nejdriv si prostudujte cely thread at nejste k smichu ...


jednotliva Vase tvrzeni bych umel vyvratit ale nestojite mi s tim svym pristupem za to ...

Lojzik

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #132 kdy: 22. 08. 2018, 11:26:07 »
...Ja mam zkusenosti s win presne opacne, vsechno funguje hned po instalaci, pripadne pokud chci aktualni drivery stahnu si je ze stranek vyrobce...
To by me zajimalo, jak si ty ovladace stahnes kdyz ti nefunguje sit, coz je nejtypictejsi stav widli po instalaci. Na tuxovi se mi jeste nestalo ze by sit nefungovala uz pri bootu live instalacky. A to sem mel v rukou lecjakej obskurni hw.

Já mám teda spíš zkušenosti, že obojí funguje stejně dobře, co se týče síťovek..
Takovej Razer Mamba pochybuju, že by oba systémy uměli využít naplno bez přídavného softwaru.
(Nekoukal jsem jestli na linux je appka pro razer myši, a netrápí mě to, jen podotýkám, že né všechen HW prostě na linuxu funguje ihned po připojení a je plně funkční)

ja bych si pral aby linux mel excelentni detekci pripojeneho hw uz pri instalaci (neco jako UPnP), proste si ocichal pripojene zelezo a uz v ramci instalace pouzil vse potrebne ...
Aha, tys tuxe vzivote nevidel ... tak to je jasny, protoze tux narozdil od widli naprosto spravne nadetekuje veskerej HW uz pri bootu z placky nebo usb. A narozdil od widli na to ani nepotrebuje disketu s ovladacema.

Tohle už taky není zase tak pravda jak tvrdíš od windows 7 to šlo na pohodu. A viz odpověď nahoře s obskurním popř. netypickým HW jako je Razer.

...
Až najdete fungující Office dejte vědět. MS Office je totiž taky pořádná sračka a o dalších alternativách nevím....
To si muzes gratulovat ... az se budes chtit poblejt, nech si nekde ukazat lotus.

OpenOffice třeba? Až spíš najdeš balík kterej si budeš moct customizovat podle sebe tak též napiš.. Lotus jsem viděl
bohudík jen na screenshotu..

Hlavne linux je uplne nevhodny pre beznych uzivatelov.
Uz vidim ako si bezny clovek bude sam kompilovat driver po kazdom update jadra.
...
Ja chci videt jak si beznej uzivatel instaluje cokoli do windows ...

Není problém doubleclick a další, další, dokončit. Což je mimochodem větší vopruz než apt-get install balíček-dle-tvého-přání..

Na Linuxu také jde spustit stará aplikace, ale musí to být statický build.

jenze statickych buildu je naproste minimum a pokud se nekdo o neco takoveho pokusi hned se na nej snese z komunity obrovska vlna kritiky kvuli bezpecnosti, zabirani mista atd... o dependency hell se ale radeji nezminuji ...

nastesti nekteri uz na to kaslou a zacinaji se objevovat prvni vlastovky - flatpaky, snapy, appimage
Ano, 100x horsi sracky nez cokoli jinyho ... na widlich prosych neexistuje zadnej zpusob jak spustit trebas 16bit aplikaci na 64bit widlich. Na tuxovi to neni zasadni problem.

Tak od toho jsou snad virtuálky abych si neznepříjemňoval život, ale když jde někdo klacem na vrabce..

...
Teda oprav mě jestli se pletu ale podle mne hardvér nemúže mít bug. Bug múže mít driver nebo OS, případně BIOS/UEFI. Však pokud by byl bug v hardvéru, tak by se projevoval taky ve windows. To vyplývá z logiky věci.
Jasne, takze kdyz v semaforu prohodim zelenou a cervenou, a ty se kvuli tomu zabijes, prohlasuju, ze chyba nebyla v semaforu (HW) ale vyhradne v tobe (SW). To vyplyva z logiky veci.

Tohle jako bez komentáře :D Zkusil jsi někdy prohodit zapojení Livane? Asi ne, takže si bež koupit Arduino pár drátků napiš jednoduchou aplikaci a vyzkoušej si svou neznalost v praxi. (Aspoň se něco přiučíš ;) )

...
Před 20, 30, ... lety tu byla super atmosféra kolem počítačů, lidé se scházeli v klubech, sdíleli informace, velmi ochotně je opakovali, klidně i 10x, ... A dnes? Dost se toho vytratilo, elitní spolky, nevíš, Google ty de**le, nauč se číst, ... ...
To mas ale hodne slabou pamet ... protoze pred tema 30 rokama nez nekdo prisel a zeptal se, tak nejdiv stravil tejden nebo 14 dni tim, ze se snazil NAJIT reseni svyho problemu, a v ramci jakyhokoli dotazu prevazne popsal desitky ruznejch veci ktery vyzkousel a nepomohly mu.

Dneska prijde trotl kterej nevenuje minutu svyho casu hledani reseni ktery je popsany na kazdym rohu, a rozciluje se, kdyz je zcela opravnene poslan dprdеle temi, po kterych chce radu ted  hned a zadarmo.

Lidi jsou líní, ale nejen hledat, i platit si support..

...Běžný Franta si na UTFG řekne, že s Linuxem skončil a nainstaluje si zpátky Windows....
To je jedine dobre, at si ty nefunkcni wildle uziva, s resenim problemu na widlich ho dohazliku poslou i v M$.

Tady to je +- stejný u obou systémů.. Dokurvit se dá jak widle (ty teda o dost jednodušeji) tak i linux (je to těžší, ale né nemožný)

Karel

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #133 kdy: 22. 08. 2018, 12:55:33 »
- komunita
- komunita
- komunita (namyslenost, nechopnost normalne poradit,...)
- holy wars
- mizerne alebo ziadne UX, neintuitivnost
- Ubuntu ma tendenciu sa rozbit aj sam, proste ja nechcem byt otrokom systemu, ja chcem aby system sluzil mne
K tomu není co dodat. Souhlasím s každým bodem.

Lojzik

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #134 kdy: 22. 08. 2018, 13:10:50 »
- komunita
- komunita
- komunita (namyslenost, nechopnost normalne poradit,...)
- holy wars
- mizerne alebo ziadne UX, neintuitivnost
- Ubuntu ma tendenciu sa rozbit aj sam, proste ja nechcem byt otrokom systemu, ja chcem aby system sluzil mne

Co se týče komunity a holy wars, tak ty jsou prostě všude špatný. Lidi trolí jak jen můžou.
S UX souhlas.
A poslední bod jsou kecy do vzduchoprázdna bez konkrétních chyb. Babča na Ubuntu jede a neslyšel jsem, že by něco nefungovalo..