Co se vám nelíbí na linuxu?

ultimate.killer

Co se vám nelíbí na linuxu?
« kdy: 10. 08. 2018, 06:53:34 »
Je to tady víc o linuxu, než o Windows, takže k vláknu "co se vám nelíbí na windows" jistě patří i tohle, které lépe odpovídá zaměření tohoto webu.

Co se vám nelíbí na linuxu?

Za mě je to:
  Nestabilita
  Většinou nefunkční režim spánku
  Problémy s ovladači grafiky
  Nedostatek kvalitních desktop aplikací
  Nejednotnost (spousta různých gui, žádné dokončené, milión balíčkovačů)
  Zastaralé verze sw v repozitářích


Radovan.

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #1 kdy: 10. 08. 2018, 07:30:53 »
Na co režim spánku? Zapnutí počítače mi trvá 57 sekund včetně naťukání hesla, a to mám šunku poskládanou z elektroodpadu.

harrison314

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #2 kdy: 10. 08. 2018, 07:33:08 »
  • Mizerna podpora HW
  • Nuestale a nesystemove zmeny GUI (Ubuntu)
  • (sice subjektivne) ale vetcina distribucii asi az na KDE ma gui ako s 90-tych rokov
  • GUI casto mrzne a zasekava sa, mam pocit ako keby sa obcas trhalo (odpozorovane na viacrich strojocaj virtualkach)
  • Nestabilita programov, parkrat sa mi podarilo zhodit system
  • Nepohodlna konfiguracia cokokolvek, v GUI casto nedostupna, vzdy treba zditovat subor, ktory je bohviekde a potom spustit nieco pod rootom
  • Nesystemovost konfiguracie, kazdy program/utilitka ma vlastny format konfiguracneho suboru namiesto toho aby pouzili nieco standardne (xml, json)
  • Pomaly start systemu
  • Malo aplikacii, este menej pouzitejsich a s rozumnym GUI
  • Otravuje ma s aktualizaciami castejsie ako Windows
  • Na kazdu volovinu treba spustit nejaky Pythonovy skript, alebo sed alebo awk
  • Shell je hrozy (asi pre to sa pouziva perl a python, co tiez nie je ziadna vyhra), hlavne sa mim robi vsteko
  • Chybajuce systemove ulozisko certifikatov!
  • Vseobecne roztriestnost a nesystemovost systemu, programov aj komunity - vid. system.d
  • System sa da rozbit ovela lahsie ako Windows
  • Chybjuca build in hromadna sprava, AD...
  • Nemoznost spustit na systeme starsie programy, a to niekedy uz po roku! Spetna kompatibilita naozaj nic moc.

a tak dalej...

ultimate.killer

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #3 kdy: 10. 08. 2018, 07:40:40 »
Na co režim spánku?
Zkoušel jse někdy popřemýšlet jaký je rozdíl mezi vypnutím a režimem spánku?
Po vypnutí nezůstane nic spuštěné, při spánku se vracím k rozdělané práci.
Na woknech používám spánek/hibernaci a restartuju tak jednou za týden. V ubuntu stačí jednou do spánku a všechno je  ztraceno.

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #4 kdy: 10. 08. 2018, 08:10:23 »
Režim spánku mi na desktope aj po výmene dosky funguje na prvý šup. Menil som Amd Phenom II za Amd Ryzen 2700 s grafikou Amd a ovládačom amdgpu.Na notebooku som spánok nikdy neriešil, tam samozrejme funguje tiež. Všade mám Gentoo amd64 s mojimi úpravami.


Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #5 kdy: 10. 08. 2018, 08:38:35 »
Mám CPU/GPU Intel,multifunkci HP, skener Epson, generickou WiFi, zvukovou. Nepoužívám spánek/hibernaci, i když na Intelu by to asi fungovalo. Pro vše uvedené nemám prakticky žádné problémy ani se stabilitou ani výkonem (toho je ostatně diky Core i7-4790 dostatek). Snad jen ta nefunkčnost her z Win světa mi chybí, ale za to Linux nemůže.

starej Vajtyngr

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #6 kdy: 10. 08. 2018, 08:49:06 »
Nelibi se mi hipster bublina okolo Linuxu.

PetrM

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #7 kdy: 10. 08. 2018, 09:06:46 »
Za sebe, postrádám kvalitní nativní síťový souborový systém. SAMBA není kompatibilní s userID a právy v Linuxu (nutnost rovnáků na ohybák), NFS potřebuje autorizaci přes Kerberos nebo další komplikace (pokud se nechci autorizovat pomocí IP adresy klienta), FTP není zabezpečený a SSHFS je zoufale pomalý, webDAV je parodie, ... :(

Jinak k Linuxu jako takovýmu nemám výtky, našlo by se ale něco ke konkrétním aplikacím a distrům.

LinuxSuxUx

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #8 kdy: 10. 08. 2018, 09:13:38 »
Linux jako server ještě ujde, máme pár kousků s uptime pres 3 roky.

Co je ale katastrofa je linuxovy desktop. Pokud máte rád zmražené a sto let staré věci tak problém není, nahodíte CentOS a víte že 5 let se nic nezmění. Ale dát tam jiné distro tak to je průser a na jiné než domácí se hračičkováni to není.
- Stabilitu nehledejte, už 30 let je tam bug, že když padne Xwin tak odstřelí všechny otevřené aplikace a soubory.
- UX povětšinou bordel, co aplikace to jiný svět, podpora HiDPI displejů zoufalá.
- Podopora hardware vás přivede k zbožnosti protože bez modlení to nepůjde.
- Příliš mnoho DE s rozličnými filozfiemi je také nevýhoda, unifikované prostředí a jednotný skin je v podstatě nemožnost.
- Update či upgrade moderních dister hraničí s černou magií a málokdy najdete svůj desktop tak jak jste ho nechali před tím.

Jako Windows žádná výhra ale Linux na desktopu je mnohem horší děs. Vůbec se nedivím, že jsou v poslední době populární Macy kde je to vsechni hezké, funkční a člověk nemá trable s desktopem.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #9 kdy: 10. 08. 2018, 09:17:59 »
drtiva vetsina distribuci u mne skoncila protoze i z toho mala, co pro linux existuje, maji v repositarich jen ty hlavni aplikace (i Ubuntu toho hodne chybi a uz mne nebavi pridavat si neustale ppa repozitare i k tak zakladnim vecem jako chrome atd..), vzhledem k tomu ze si neumim zkompilovat balicek ze zdrojovych kodu (a te automaticke tvorbe na strankach SUSE nejak nerozumim), skoncil jsem u Manjara (s aktivovanymi AUR repos) ktery ma takrka vse co na linuxu existuje


jinak naucil jsem se na linuxu byt skromny a  smirit se se spoustou veci ktere ve win svete nejsou, linuxove GUI aplikace byvaji jednodussi nez jejich vlajkove win alternativy (mene moznosti, nastaveni, pro mne treba vyhodou)


minimum proprietarnich placenych GUI aplikaci znamych ze sveta win (zvlast ty vlajkove lode)
obecne malo uzitecnych a funkcnich GUI aplikaci ve srovnani s win svetem tak 1/1000


neschopnost komunity dohodnout se na vseobecne prijimanych standardech ktere by vedly ke sjednocovani, zjednodusovani a ne k roztristenosti (mozna RH svoji silou v tomto smeru casem neco prosadi)


proste na desktop je to imho jen pro opravdu malo narocneho uzivatele (nainstaluje si firefox/chromium, libre office, mail ovlada z weboveho prohlizece a tim v podstate konci, vic nepotrebuje)


jinak vycerpavajici souhrn je zde


https://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

harrison314

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #10 kdy: 10. 08. 2018, 09:26:07 »
libre office naozaj nie je nic moc :D

LinuxSuxUx

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #11 kdy: 10. 08. 2018, 09:33:00 »
libre office naozaj nie je nic moc :D

LibreOpice je multiplatformni aplikace, je stejne hrozna na vsech platformach. Linux za to nemuze.

-/+

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #12 kdy: 10. 08. 2018, 10:06:34 »
Mám CPU/GPU Intel,multifunkci HP, skener Epson, generickou WiFi, zvukovou. Nepoužívám spánek/hibernaci, i když na Intelu by to asi fungovalo. Pro vše uvedené nemám prakticky žádné problémy ani se stabilitou ani výkonem (toho je ostatně diky Core i7-4790 dostatek). Snad jen ta nefunkčnost her z Win světa mi chybí, ale za to Linux nemůže.
Tak tak, skenery mam dva + ruzny krabicky jako externi DAP, vse jede ok. Notas restartuju max pri nasazeni novyho kernelu, tzn vydrzi sleep on/off klidne nekolik mesicu. Ale mozna je to tim, ze sem si pred 15 rokama poridil gentoo a trochu tomu rozumim, verim, ze mainstream distra naky problemy mit pri updatech budou.

PetrM

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #13 kdy: 10. 08. 2018, 10:11:16 »
drtiva vetsina distribuci u mne skoncila protoze i z toho mala, co pro linux existuje, maji v repositarich jen ty hlavni aplikace (i Ubuntu toho hodne chybi a uz mne nebavi pridavat si neustale ppa repozitare i k tak zakladnim vecem jako chrome atd..), vzhledem k tomu ze si neumim zkompilovat balicek ze zdrojovych kodu (a te automaticke tvorbe na strankach SUSE nejak nerozumim), skoncil jsem u Manjara (s aktivovanymi AUR repos) ktery ma takrka vse co na linuxu existuje

To ale není problém linuxu, často je problém v licenci. Proto hned na začátku po instalaci přidávám rpmfuison.free a rpmfusion.nonfree. Chrome, graphviz, ... opravdu nejsou problém Linuxu, ale dutosti jejich autorů.

jinak naucil jsem se na linuxu byt skromny a  smirit se se spoustou veci ktere ve win svete nejsou, linuxove GUI aplikace byvaji jednodussi nez jejich vlajkove win alternativy (mene moznosti, nastaveni, pro mne treba vyhodou)

No ono to neplatí zase tak univerzálně, takový aplikace spuštěný přes MONO nebo od začátku multiplatformní věci (LO, FF,...) jsou prakticky stejný.

minimum proprietarnich placenych GUI aplikaci znamych ze sveta win (zvlast ty vlajkove lode)
obecne malo uzitecnych a funkcnich GUI aplikaci ve srovnani s win svetem tak 1/1000

To ale není argument proti linuxu, to je argument spíš pro dual boot. A je třeba si uvědomit, že placená / komerční aplikace != lepší aplikace.

Na čtení dokumentace v .pdf je třeba evince lepší než Acrobat. Protože necpe dokumentaci (často pod NDA) někam do čmoudu a je jednodušší na používání.

A zase, není to problém Linuxu, ale rozhodnutí autorů aplikace, že nepřidají další systém.

neschopnost komunity dohodnout se na vseobecne prijimanych standardech ktere by vedly ke sjednocovani, zjednodusovani a ne k roztristenosti (mozna RH svoji silou v tomto smeru casem neco prosadi)

Sorry, ale k čemu je jednotnost čehokoliv? Vláda jedné strany, povinně mít bimbase v levé nohavici, povinně přijít o panictví v 17,...?

Standardy jsou, třeba konfigurace v /etc, práva a jméno uživatele s UID0, funkce procesu 0, obsah /dev,... Jestli je nějaký tlačítko tam nebo onde je na osobních preferencích každýho jedince. NE všechno musí být předepsáno shora.

proste na desktop je to imho jen pro opravdu malo narocneho uzivatele (nainstaluje si firefox/chromium, libre office, mail ovlada z weboveho prohlizece a tim v podstate konci, vic nepotrebuje)

No já jako embedded vývojář se za nenáročnýho uživatele nepovažuju a Linux splní všechno, co očekávám a ještě něco navíc:
- možnost automatizace činností přes skriptu v BASHi
- spuštění libovolné podporované aplikace
- stabilita
- možnost shodit/restartovat konkrétní proces bez sestřelení celýho stroje
- virtualizace přímo v jádře (KVM)
- možnost ladění "až na železo" skrz jádro a ovladač
- dokumentace úplně ke všemu do poslední instrukce v ASM
- rychlá oprava, pokud něco rozvrtám
- možnost opravy a změny čehokoliv i na desce bez grafiky a výkonu pro desktop (přes UART nebo SSH)
- univerzální a standardizovaný debugování (GDB)
- možnost se třeba na půl roku vybodnout na aktualizace, pokud běží dlouhodobý test, nebo zakázat aktualizace nějaké části (nepř. kompilátoru pro konkrétní platformu)
- aktualizace vše v jednom na jedno kliknutí bez ručního stahování a instalace 20 programů každý měsíc.

asdf213

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #14 kdy: 10. 08. 2018, 10:18:38 »
vyhoda linuxu je ze ho nikto nikomu nenuti :) kazdy kto pouziva linux si ho vybral dobrovolne kvoli nejakym kriteriam. Windows ludia pouzivaju zo zvyku, z donutenia a vsetky problemy ktore riesia vnimaju ako vlastnost.
Linux pouzivaju top IT odbornici, pouzivatelia linuxu zarabaju podstatne viac, ovladat linux vas karierne posunie o vela urovni vyssie. Pridete o moznost hrat hry, vasa produktivita raketovo vzrastie :D