Gentoo: má ještě pro někoho smysl?

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Gentoo: má ještě pro někoho smysl?
« kdy: 04. 08. 2018, 07:57:54 »
I kdyz jsem uzivatel apple produktu, jednou za cas se vracim k linuxu. V dobach minulych jsem si uzil i hratky s gentoo. Pouziva ho z vas nekdo? Ma jeste nejaky vyznam pro vas ve srovnani s jinymi distribucemi?
« Poslední změna: 13. 08. 2018, 14:19:24 od Petr Krčmář »


Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #1 kdy: 04. 08. 2018, 09:40:25 »
Áno, mám ho na 5-tich počítačoch + jedna VPS doma + VpsFree + BananaPI. Význam to má, nemusím sa trápiť so systemd a všetko funguje tak ako chcem ja a nie ako si predstavuje niekto iný.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #2 kdy: 04. 08. 2018, 09:55:19 »
Tak systemd neni vsude. Neco konkretniho? V davnych dobach jsem chapal treba snahu mit v jadru jenom hw ktery pouzivas, v dnesni dobe je to z pohledu performance asi jedno. Nebo? Zajimaji me konkretni duvody typu - ffmpeg kompiluji s flagem x protoze ho potrebuji, nebo ...

Trupik

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #3 kdy: 04. 08. 2018, 12:44:37 »
Ja ho mám na desiatkach serverov. Za obrovské výhody považujem USE-flagy, rolling updates, GLSA (glsa-check), triezvy prístup ku systemd a absenciu "pomáhacích" skriptov.

Fernet

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #4 kdy: 04. 08. 2018, 13:14:40 »
I kdyz jsem uzivatel apple produktu, jednou za cas se vracim k linuxu. V dobach minulych jsem si uzil i hratky s gentoo. Pouziva ho z vas nekdo? Ma jeste nejaky vyznam pro vas ve srovnani s jinymi distribucemi?

Na hraní asi dobrý, ale pokud chci něco s rolling updates, volím Arc. Na hraní stejně dobrý jako Gentoo a zkompilovat si vybrané balíky s vlastními flagy můžu na lusknutí prstu.
Pokud chci něco na server, tak poslední rok na soukromé aktivity FreeBSD a v zaměstnání RHEL (zaměstnavatel má koupenou hodně drahou RHEL subscription).


Fernet

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #5 kdy: 04. 08. 2018, 13:15:13 »
* Arc = Arch

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #6 kdy: 04. 08. 2018, 13:45:10 »
Používám Gentoo na desktopu, dvou "serverech" a dvou NTB. Začal jsem s ním asi tak před osmi lety.

Líbí se mi, že si s tím můžu udělat co já uznám za vhodné.
Nelíbí se mi, že občas některým něco šlape a já se s tím musím prát a třeba to nakonec ani nerozjedu.

Pro mě je Gentoo již síla zvyku. Vím, jak ho instalovat, vím, co potřebuju v jádře, abych se rozběhl hned po první kompilaci, vím, kde co nastavit.

Ještě používám Arch na Toshiba AC100 (protože jeho rozběhnutí bylo "jednodušší") a na USB mám Live Ubuntu 32 i 64bit (vyberu si v Grubu při bootu). Z toho USB taky intaluju Gentoo, když je třeba - chroot a už to jede :-)

Má to smysl? Nevím. Vím ale, že třeba mplayer si zkompiluju bez 2/3 USE-flagů a stále dělá to, co potřebuju. Nemám doma tiskárnu, takže nepotřebuju cups = zkompiluju vše bez jeho podpory. Kdy instaluju nějakej balík, kterej chce databízi, tak nepotřebuju, aby přitáhnul s sebou PostgreSQL, když už mám v systému MySQL apod. Dá se tím vcelku brutálně omezit množství balíků, který by na jiný distribuci byly pevně danou závislostí.

Co se kernelu týče - proč nemít 5MB velkej kernel, ve kterym je zkompilovaná podpora jen toho, co v počítači fyzicky je? Bez modulů, bez initramfs apod.? To už význam má. Takovej kernel se při startu (na obzvlášť pomalym, ale v dnešní době stále použitelym, stroji) rozbalí lusknutím prstu, ne za půl minuty, jako Ubuntu jádro :-)

....

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #7 kdy: 04. 08. 2018, 13:50:29 »
rozhodne, pouzivam ho asi od roku 2002 a neni nic lepsiho, nez si nastavit system podle vlastnich potreb a pozadavku

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #8 kdy: 04. 08. 2018, 13:55:32 »
Dekuji.

anonym

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #9 kdy: 04. 08. 2018, 14:36:01 »
Nádhera, prostě není nad to strávit celý život u počítače.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #10 kdy: 04. 08. 2018, 14:52:20 »
Ale no tak... nekdo ma barak a o vikendu uklizi kolem nej, nrkdo prca devky, nekdo ma gentoo...

Trupik

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #11 kdy: 04. 08. 2018, 17:45:06 »
Panuje tu nejaká skreslená predstava, že s Gentoo je veľa práce. To platí možno prvých pár rokov, ale potom človek vie o svojom systéme omnoho viac než niekto, kto si systém naklikal v install wizarde. Keď sa potom nevyhnutne niečo pokašle, bude skôr vedieť, ako to opraviť. Tak sa pravidelne stáva, že zachraňujem servery iným ľuďom, ktorých znalosti končia pri "apt install".

Jiri Horky

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #12 kdy: 05. 08. 2018, 09:15:16 »
Pred cca rokem jsem po 8 letech pouzivani Gentoo presel na Archlinux. Moje pocity ve zkratce ? "Jak jsem tak dlouho mohl vydrzet s Gentoo"? Kdyz clovek poprve pusti 'pacman -Ss xxx' a ono se i netrivialne velky balik nainstaluje za 5 vterin a ne za 15minut, to je prozreni. A update systemu? Clovek uz nemusi 2 hodiny pred spanim ladit rozbite zavislosti a blockery, aby se to pres noc stihlo zkompilovat, ale proste to pusti a za chvilicku je hotovo! Navic dostupnost novych verzi veci je vyrazne lepsi. A kdyz clovek uprostred prace zjisti, ze by jeste potreboval "tohle", ma to za 10s vterin a nemusi si jit udelat hodinovou prestavku.

Rozdil ve vykonu pocitove opravdu zadny nepoznavam. Hrat si s USE flagy na notebooku, co ma 512GB SSD je vlastne takovy pre-mature optimization, ktery je spis pro dobry pocit, nez ze by to k necemu realne bylo.

Rad bych jeste odpovel na otazku:
 - proc nemit 5MB kernel jenom s tim, co je potreba? No, protoze to stoji dost prace a realny prinos pro systemy, kde je dostatek mista? 0.5s rychlejsi boot, mozna? Za mne mi to za to nestoji.

Gentoo bylo fajn na osahani si veci, nauceni se, jak veci funguji (vcetne kompilace :), ale ted jsem docela rad, ze jsem prozrel.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #13 kdy: 05. 08. 2018, 10:33:53 »
Tak nejak to vnimam i ja Jiri, dekuji za nazor.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #14 kdy: 06. 08. 2018, 08:17:17 »
Ale no tak... nekdo ma barak a o vikendu uklizi kolem nej, nrkdo prca devky, nekdo ma gentoo...
Mám barák, ženu, rodinu a Gentoo. Jde to vše dohromady.

U Gentoo je podstatný dělat update systému včas. To je maximálně jednou za měsíc, lépe spíš týdně. Když si člověk nachá ujet vlak, tak to pak je fakt i na pár hodin, než se protáhne skrz všechny konflikty apod. Nedávno jsem vytáhnul notebook, na kterej jsem tři roky nesáhnul. Místo pokusu o aktualizaci systému jsem se na to rovnou vys*al a nainstaloval Gentoo od nuly. Rychlejší.

S Jirkou souhlasím - na dnešních moderních (řekněme cca 2010 a novější) počítačích, obzvlášť s SSD disky, je to k ničemu. Optimalizací balíků člověk asi pocitově nic navíc nezíská (možná někde nějaká desetina sekundy, ale proč...). S jádrem na Gentoo to tak strašné není, základ se nastaví do hodiny, pak už jen při nový verzi (jednou za čas, ne měsíčně) stačí projít nový kraviny a vyházet je (někdy se prostě natvrdo chtějí přidat ovladače jiných wifi apod.). Čeho se ale dá v Gentoo dosáhnout a co si myslím, že má pořád význam, je odstranění zbytečných závislostí. Na co mít doma LDAP (se kterým já osobně nikdy ručně nic dělat nebudu) nebo CUPS (nemám tiskárnu...) nebo mít několik různých databázových serverů, nebo mít Qt i GTK najednou, když to prostě jde jako závilost odstranit?