Dávám tomu tak 200 let, az se lidstvo vymani ze středověkého mysleni a zbaví se současného chápání víry (do toho patří nejen všechna nabozenstvi, ale i veškeré politické, a jiné život vysvětlujíci "filozofie") a namísto egoistickeho individualniho soupeření začne globálně spolupracovat a smyslem života bude posunout lidstvo o další krok dal... ...anebo přesunout na jinou planetu, páč tahle bude mrtva...
A co když nic takového, jako středověké myšlení, v dnešní společnosti neexistuje? Co když současné chápání víry je pro některé jedince jejich jediným pevným bodem ve vesmíru, bez kterého by chování a konání těch jedinců bylo ještě horší, než je nyní? Co když právě současné chápání víry vyzývá k opuštění egoistického individuálního soupeření a preferuje globální spolupráci s poukazováním na potenciální posun lidstva?
Podle mého názoru se dopouštíte častého omylu "manažerských vizionářů". Tím omylem je zaměňování cíle a výsledku. Podle mého názoru, globální spolupráce by neměla být nikdy cílem, ale výsledkem. Jaký je v tom rozdíl? Dovolte mi uvést zveličený příklad, na kterém to půjde dobře vidět, protože bude záměrně přehnaný. Dejme tomu, že byste chtěl vytvořit společnost, ve které bude panovat v jednom konkrétním ohledu jednomyslná shoda (například, aby lidé považovali "posun lidstva" za smysl života). Dejme tomu, že ten konkrétní ohled bude mít zásadní vliv na efektivitu fungování společnosti a přinese objektivně zlepšení společnosti. Můžete toho dosáhnout tak, že budete dělat osvětu, snažit se lidi vzdělávat a motivovat je k zamyšlení se nad tímto tématem, přesvědčit je objektivními argumenty a lidé díky vzdělání a prozření skrze moudrost a osvícení tuto myšlenku přijmou za svou. Můžete toho dosáhnout také tak, že prostě nařídíte každému členu společnosti jednou týdně "výplach mozku" skrze povinnou prezenci u propagandistického vysílání s pravidelným přezkušováním. V případě neuspokojivých výsledků by došlo ke zvýšení frekvence vysílání. Nebo můžete toho dosáhnout tak, že "vybijete vadné kusy stáda" a zbudou pouze ti, kteří vámi preferovaný názor zastávají ...
Podle mého názoru, lidská společnost potřebuje snížit "orientování se na cíl" a zaměřit se spíše na "vhodný způsob života". Pozitivní výsledky by měly být dosaženy nikoliv proto, že to bylo cílem, ale proto, že k nim společnost přirozeně dospěla. Nešlo by o cíl, ale o způsob, jak se toho výsledku dosáhlo. (cesta je cíl, účel nesvětí prostředky)
Co je vhodný způsob života? Podle mého názoru tato otázka silně souvisí se snahou o objektivní a kritické myšlení a také s respektem a sebedisciplínou. Ale to už je věc dalšího rozvíjení tématu, chtěl jsem hlavně reagovat na váš příspěvek.