No ja beru jistotu z toho, ze zadny spontanni vznik zivota nepozorujeme. Porad je zatim puvodni princip zive ze ziveho, nebo ruka cloveka coz je principalne totez.
A měli by jsme pzorovat každý měsíc tři vzniky života?
1) Představ si, že by byl život jenom v moři (tak, jak ho známe) a nějaký tvor (ryba) by se naučil před predátoren zdrhnout na mělčinu, kam za ním predátor nemůže. A postupným, drobným přizpůsobováním by se taková ryba adaptovala na delší a delší pobyty v mělčí a mělčí vodě. Trvalo by to třeba 10 000 let a stal bty se z ní obojživelný tvor. Když dneska udělá ryba to samý, slupne ji první brodivý pták (= něco, co už bylo rybou, obojživelníkem, plazem a teď je ptákem) a těch 10k let prostě nedostane. Stejně tak pokud vzniknou aminokyseliny (a je prokázáno, že ve vhodných podmínkách vznikají), tak po těch miliardách let, je-li to místo vhodný pro život, je tam nějaké bakterie, která je sežere, než stačí začít fungovat.
2) Život vnikl v době, kdy na Zemi nebyl život. Takže ani fotosyntéza a prostředí vypadalo (z pohledu chemie) úplně jinak.
Je to jako když teď začneš vyvíjet komerční 8b tranzistorový počítač s 10kIPS za 1M$/kus. Taky asi nic neprodáš, každej si koupí nějakou kapesní potvoru s o několik řádů vyšší složitostí a výkonem. Ale před 80 lety by to byl jednoznačný úspěch...