Enterprise desktop

milujilinux

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #75 kdy: 04. 06. 2018, 13:21:19 »
Zdravim po mnoha letech se vracim k linuxu. Nemam si myslim prehnane pozadavky:

Remote do Windows
Terminal - ssh , telnet, serial
Web
samba disky
STABILITA

Jak jsou na tom linux typu RedHat entreprise linux? nebo Suse

Klidne za to budu platit jen kdyz to bude fungovat.
Fedora je asi moc testing
UBUNTU LTS? mi prijde taky moc testing

za sebe 8 let Fedora na firemnim NTB a spokojenost - Ubuntu vydrzelo pohromade rok ....
Jeden notebook osm let ... .


Honza

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #76 kdy: 04. 06. 2018, 13:42:23 »
Zdravim po mnoha letech se vracim k linuxu. Nemam si myslim prehnane pozadavky:

Remote do Windows
Terminal - ssh , telnet, serial
Web
samba disky
STABILITA

Jak jsou na tom linux typu RedHat entreprise linux? nebo Suse

Klidne za to budu platit jen kdyz to bude fungovat.
Fedora je asi moc testing
UBUNTU LTS? mi prijde taky moc testing

za sebe 8 let Fedora na firemnim NTB a spokojenost - Ubuntu vydrzelo pohromade rok ....
Jeden notebook osm let ... .
Paráda, že jo? To se mi taky líbí.

J.V.

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #77 kdy: 04. 06. 2018, 14:31:46 »
Jak píšu výše, záleží na tom, co s tím systémem děláte. Pokud používáte nějaké niché prostředí, které maintainuje jeden člověk a téměř nikdo netestuje, tak se samozřejmě něco takového může stát. To samé, pokud si tam uděláte hromadu vlastních úprav.

Ale nic svetoborneho, jen aby to vypadalo nejak lepe - temy z gnome-look.org, murrine a pixbuff engines, trosku poladit subpixel rendering fontu a to je asi vse. Knihovny vesmes original + epel. A i tak malo staci aby to neprezilo upgrade. Co rozmrdalo sitovku nevim, mozna Pulse Secure VPN connector neco dobastlil do jadra - netusim a nechci tusit. Co rozbilo zvukovu tusim, zrejme se neco menilo v svate trojici pulseaudio/alsa/oss a dopadlo to seredne, tohle ladit normalni clovek nebude a radeji da clean install nebo testne livecd jestli to vubec v nove verzi jde.
Pro enterprise desktop si predstavuji, ze takove zakladni veci upgrade preziji.

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #78 kdy: 04. 06. 2018, 16:06:12 »
Jak píšu výše, záleží na tom, co s tím systémem děláte. Pokud používáte nějaké niché prostředí, které maintainuje jeden člověk a téměř nikdo netestuje, tak se samozřejmě něco takového může stát. To samé, pokud si tam uděláte hromadu vlastních úprav.

Ale nic svetoborneho, jen aby to vypadalo nejak lepe - temy z gnome-look.org, murrine a pixbuff engines, trosku poladit subpixel rendering fontu a to je asi vse. Knihovny vesmes original + epel. A i tak malo staci aby to neprezilo upgrade. Co rozmrdalo sitovku nevim, mozna Pulse Secure VPN connector neco dobastlil do jadra - netusim a nechci tusit. Co rozbilo zvukovu tusim, zrejme se neco menilo v svate trojici pulseaudio/alsa/oss a dopadlo to seredne, tohle ladit normalni clovek nebude a radeji da clean install nebo testne livecd jestli to vubec v nove verzi jde.
Pro enterprise desktop si predstavuji, ze takove zakladni veci upgrade preziji.

No, jestli jste do Fedory instaloval balíčky z EPELu, který je pro RHEL 6 a 7, tak už se ani moc nedivím. Chcete enterprise stabilitu, ale enterprise přístup k tomu systému moc nemáte.

U nás podporujeme několik tisíc desktopů s RHEL. IT se pokud možno co nejvíce drží výchozích voleb, všechen software třetích stran je s novou verzí nejdříve otestovaný, než se pustí na uživatele. Uživatel nemá práva roota, aby si nemohl systém libovolně měnit atd. Někteří naši zákazníci, kteří mají i desítky tisíc stanic, ten systém mají uzamčený ještě víc.

Chcete-li co nejjistější upgrady, dejte si Fedora Atomic Workstation. Systém nechte tak, jak jste jej dostal, protože jen v takovém stavu vám může tvůrce zaručit, že to bude fungovat, ne po x random změnách, a aplikace si provozujte a balíčky z EPELu instalujte do kontejnerů. Ostatně přesně takto funguje některými tady opěvovaný ChromeOS, jehož kouzlo nespočívá v ničem jiném než v tom, že nedovolí uživateli na samotný systém sáhnout. Ano, je to v určitých směrech omezující, ale řešení, kde by měl uživatel maximální volnost, na jakou je zvyklý u tradičních linuxových distribucí, a přitom měl předvídatelnost a spolehlivost immutable systémů jako ChromeOS, ještě nikdo nevymyslel.

J.V.

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #79 kdy: 04. 06. 2018, 16:32:02 »
U nás podporujeme několik tisíc desktopů s RHEL. IT se pokud možno co nejvíce drží výchozích voleb, všechen software třetích stran je s novou verzí nejdříve otestovaný, než se pustí na uživatele. Uživatel nemá práva roota, aby si nemohl systém libovolně měnit atd.

Sorry ale jako vyvojar potrebuji mit plnou kontrolu nad systemem, nemuzete mne zamknout jako sekretarku. To ze pridani 3rd party knihovny rozbije system snad svedci o "kvalite" operacniho systemu. Treba v macOS se vam to bezne nepovede pokud neni posvecena Applem.

Chcete-li co nejjistější upgrady, dejte si Fedora Atomic Workstation. Systém nechte tak, jak jste jej dostal, protože jen v takovém stavu vám může tvůrce zaručit, že to bude fungovat.
...
instalujte do kontejnerů

1. linux desktop ve vychozim stavu nefunguje tak jak potrebuji
2. na nejjistejsi upgrade jsem uz vyzral - neupgradovat, cisty install je 1000x otestovanejsi vec nez jakykoli upgrade
3. jo narvu si tam kontejnery nebo virtualy aby mi vubec neco fungovalo? tak nac mi je pak linux desktop, kdyz nemuzu servery a services spoustet nativne v plne rychlosti ? To pak muzu rovnou prejit uplne na macOS kde mam 100% jistotu ze mi epel balicek nerozbije desktop  8)

Pan Eischmanne kvituji vasi fundovanou snahu veci nejen vysvetlit ale i dat konkretni reseni na nektere z mych problemu ohledem linuxdesktopu. Bohuzel ma predstava o kvalitnim desktopu je jinde a moje workaroundy jsou jistejsi. Na ciste instalaci systemu neni vubec nic spatneho, to ze to linuxaci neradi slysi neni muj problem. Obvykle je to i rychlejsi nez zaloha stavajiciho systemu, prubnout upgrade, resit problemy, rezignovat, zvazovat revert zalohy...


admnistrator

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #80 kdy: 04. 06. 2018, 17:44:21 »
Zdravim po mnoha letech se vracim k linuxu. Nemam si myslim prehnane pozadavky:

Remote do Windows
Terminal - ssh , telnet, serial
Web
samba disky
STABILITA

Jak jsou na tom linux typu RedHat entreprise linux? nebo Suse

Klidne za to budu platit jen kdyz to bude fungovat.
Fedora je asi moc testing
UBUNTU LTS? mi prijde taky moc testing

za sebe 8 let Fedora na firemnim NTB a spokojenost - Ubuntu vydrzelo pohromade rok ....
Jeden notebook osm let ... .
Paráda, že jo? To se mi taky líbí.
no nevim sice asi funguje ale vaha vs bateriv vs vykon nebude idealni pomer.

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #81 kdy: 04. 06. 2018, 19:25:10 »
U nás podporujeme několik tisíc desktopů s RHEL. IT se pokud možno co nejvíce drží výchozích voleb, všechen software třetích stran je s novou verzí nejdříve otestovaný, než se pustí na uživatele. Uživatel nemá práva roota, aby si nemohl systém libovolně měnit atd.

Sorry ale jako vyvojar potrebuji mit plnou kontrolu nad systemem, nemuzete mne zamknout jako sekretarku. To ze pridani 3rd party knihovny rozbije system snad svedci o "kvalite" operacniho systemu. Treba v macOS se vam to bezne nepovede pokud neni posvecena Applem.
Na jednu stranu si stěžujete, že nechcete, aby vás ten systém svazoval, na druhou nechcete, aby vám to systém dovolil, když to není posvěcené. U linuxové distribuce to je jednoduché: co je v oficiálních repozitářích, je posvěcené. Co je odjinud, to není. Vzhledem k tomu, že balíček může naprosto cokoliv, tak každý z nich má potenciál systém rozbít. V extrémním případu systém i vymazat. Když člověk instaluje balíček odjinud, tak je to jeho vědomé rozhodnutí. Musí si ten repozitář přidat, balíček z něj nainstalovat. Nemyslím si, že my jsme uživatelé toho typu, kterým je potřeba něco takového zakazovat.
Pokud se ale člověk chce vyvarovat problémům, instaluje jen z oficiálních repozitářů, v extrémním případě tu immutable verzi distribuce, které prostě balíčku cokoliv ze systému přepsat nedovolí. 
Chcete-li co nejjistější upgrady, dejte si Fedora Atomic Workstation. Systém nechte tak, jak jste jej dostal, protože jen v takovém stavu vám může tvůrce zaručit, že to bude fungovat.
...
instalujte do kontejnerů

1. linux desktop ve vychozim stavu nefunguje tak jak potrebuji
2. na nejjistejsi upgrade jsem uz vyzral - neupgradovat, cisty install je 1000x otestovanejsi vec nez jakykoli upgrade
3. jo narvu si tam kontejnery nebo virtualy aby mi vubec neco fungovalo? tak nac mi je pak linux desktop, kdyz nemuzu servery a services spoustet nativne v plne rychlosti ? To pak muzu rovnou prejit uplne na macOS kde mam 100% jistotu ze mi epel balicek nerozbije desktop  8)

Pan Eischmanne kvituji vasi fundovanou snahu veci nejen vysvetlit ale i dat konkretni reseni na nektere z mych problemu ohledem linuxdesktopu. Bohuzel ma predstava o kvalitnim desktopu je jinde a moje workaroundy jsou jistejsi. Na ciste instalaci systemu neni vubec nic spatneho, to ze to linuxaci neradi slysi neni muj problem. Obvykle je to i rychlejsi nez zaloha stavajiciho systemu, prubnout upgrade, resit problemy, rezignovat, zvazovat revert zalohy...

Já vám to nijak neberu. Každý máme jinou zkušenost. Já na počítačích, které spravuji, upgraduji vesele x krát po sobě, ale respektuji, že někomu víc vyhovuje čistá instalace. Jinak ta instalace do kontejnerů rozhodně není špatný nápad z pohledu stability. Ono to totiž nikdy nebude ono, když vývojové prostředí a produkční systém (v tomto případě desktopová stanice) jedno jest. Člověk si musí kvůli vývoji instalovat různé custom verze komponent, které se v lepším případě do systému instalují vedle těch systémových, v horším je přepisují. V kontejneru nebo VM to má člověk pěkně izolované bez dopadu na systém a v případě kontejneru je ten dopad na výkon minimální. Jen to má vyšší nároky na paměť. Tímhle směrem se dnes ubírají všichni: Windows, macOS, Android, ChromeOS,... Paměť je levná a ta izolace má své neoddiskutovatelné výhody.
« Poslední změna: 04. 06. 2018, 19:28:46 od Jiří Eischmann »

Vlada

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #82 kdy: 04. 06. 2018, 23:53:14 »
Takze pojdme si to schrnout.
Zamerit se na neco, co je hodne pouzivane, aby byla jistota ,ze pouzivate, co nekdo testuje a dal posouva.
Kdyz nasadim nejake noname distro a noname prostredi asi splacu nad vydelkem.

Otazka na Fedoristy - jak je na tom Workstation verze s Gnome? pamatuju nejake prvni verze a to bylo celkem narocne na pamet...
Mam Intel HD3000 tusim takovou tu v procesoru i5.
Kdyz si tam pridam rozsireni Gnome Tweak a Dash Dock uz je bere jako rozpraseni - To je otazka na pana Eischmann
Zase nechci sahat po XFCE - proste je to osklive a taky to nebude hlavni proud, kde se testuje a ladi.
Kontajnery se mi libi - vyzkousim - pouzival jsem na Centosu KVM

Diky


jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Enterprise desktop
« Odpověď #83 kdy: 05. 06. 2018, 00:07:34 »
Myslím, že původnímu tazateli diskuse o vývojářské stanici moc nedala :-(
Z mé zkušenosti co se týče stability tak nešlápnete vedle s
  • CentOS - vychází z RHELu, takže i samotný RHEL považuji za dostatečně stabilní i když nemám osobní zkušenosti
  • SLED - trochu specifická distribuce se svým zypperem a YUM. Lze vyzkoušet zdarma na 60 dní. V poslední verzi 15 lze z openSUSE později přejít na SLED (nemám osobně vyzkoušeno)
  • Debian.

Pochopitelně platí několikrát omílaná pravidla - instalovat pouze z oficiálních repozitářů a používat stable verze. U RHELu a SLEDu je pak velká výhoda dlouhá podpora - srovnatelná s Windows v některých případech i delší.
@ "vývojáři" - nechci se navážet do vývojářů, ale co vývojář to samozřejmě odborník  ;) máme jich na firmě 300 a ani jeden z nich nemá páru o sysadmin práci. Takže pro vývojáře jedině kontejnery jinak reinstal bude vždy výchozí forma upgrade  ;D ;D
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Enterprise desktop
« Odpověď #84 kdy: 05. 06. 2018, 00:11:32 »
Otazka na Fedoristy - jak je na tom Workstation verze s Gnome? pamatuju nejake prvni verze a to bylo celkem narocne na pamet...

Jenze to nebylo, protoze Fedora, ale protoze Gnome. Otazku treba smerovat na gnomisty, ne fedoristy. Jakmile nasadite Gnome na libovolne distro, narazite na stejnou nenazranost, s drobnymi rozdily podle verze.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Enterprise desktop
« Odpověď #85 kdy: 05. 06. 2018, 00:13:06 »
Citace
Kdyz si tam pridam rozsireni Gnome Tweak a Dash Dock uz je bere jako rozpraseni
bohužel v jistých konfiguracích je to "zprasení" zejména rozšíření do Gnome jsou docela často v pochybné kvalitě. Konkrétně Dash to Dock je povedené rozšíření, ale v určité verzi mi způsobovala tuhnutí grafiky (integrovaný Intel) při resume z hibernace.
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

Vlada

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #86 kdy: 11. 10. 2018, 13:59:41 »
Tak si myslim zaslouzi update, jak to vsechno dopadlo.

Udelal jsem turistiku a zjistil par nehezkych veci.
Asi bylo smutne prisuzovat to konkretni distibuci - KDE/GNOME znacna nenazranost me opravdu zarazi.
Ale dal jsem si s tim praci a prolitl par diskuzi a i online chatu (Fedora, ktera drzi kormidlo Gnome3) a defakto jsem zjistil to same i z diskuzi - je to opravdu nenazrane.
Nasleduje zamrzani a ruzne serepeticky. Jo kdyz mate silnej stroj viceme vas to potka za delsi dobu nebo se tomu mozna vyhnete.

Proto dotaz bude smerovat jake prostredi vlastne pouzivate? Shanim neco stabilniho - tudiz neco co pouzivate i vy delsi dobu.
Nicmene se mi smrskla docela volba distribuce.

Centos vs Debian
Nekdy malo je vice  - na ubuntu jsem zjistil radu neopravenych chyb i v LTS a tim padem i v jeho odvozeninach Mint,apod.
Co bylo prijemne prekvapeni MX Linux, ktery dopadl ze vsech testu nejlepe. Asi proto, ze nevychazi z Ubuntu, ale Debianu.
Ale mam trosku problem s tim, aby tento projekt  za chvili neskoncil...

dustin

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #87 kdy: 11. 10. 2018, 14:55:48 »
Používám řadu let Mate (mint mate) a jsem spokojený. Na zamrznutí DE si opravdu nevzpomínám.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Enterprise desktop
« Odpověď #88 kdy: 11. 10. 2018, 15:41:33 »
Proto dotaz bude smerovat jake prostredi vlastne pouzivate? Shanim neco stabilniho - tudiz neco co pouzivate i vy delsi dobu.
Nicmene se mi smrskla docela volba distribuce.

Centos vs Debian
[...]
Pouzivam asi 8let Xfce (v Xubuntu, drive ciste LTS, ted uz par let LTS+PPA-XubuntuDev s aktualnima Xfce balickama),
s padanim/zamrzanim/zpomalovanim sem se nesetkal ani 1x (resp. pred par lety padal novejsi Thunar pri kopirovani, to byla ale verze z PPA a uz je opravena)...

Pokud Debian + Xfce tak k vychozimu metabaliku pridat i metabalik doplnku xfce4-goodies a na listu nahradit stare/klasicke "startmenu" pomoci Whiskermenu a icon pack Elementary (oboje pouziva se jiz mnoho let jako vychozi v Xubuntu, v Debianu tusim stale ne)

Vlada

Re:Enterprise desktop
« Odpověď #89 kdy: 11. 10. 2018, 17:29:00 »
Je pravda, ze XFCE jsem zkousel jenom v MX Linuxu.
Xubuntu LTS mozna bude stat za vyzkouseni. Ostatni *ubuntu moc nepresvedcili...ale mozna je to jen zabug prostredi