Výběr nové distribuce pro stolní počítač

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #15 kdy: 28. 05. 2018, 12:43:06 »
Za me jednoznacne Linux Mint. Muzes si vybrat i KDE edici, ale MATE je obecne stabilnejsi. Pouzivam nekolik let na trech PC a nikdy jsem po updatech zadne problemy neresil.


Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #16 kdy: 28. 05. 2018, 13:38:33 »
JardaP: MXLinux ma ve vychozim stavu XFCE, KDE je tam sice trosku podporovane, ale opravdu jen trochu.

MaReK Olsavsky: S Fedorou mam jeden problem a to, ze meni cisla verzi jak ponozky... To uz radeji SL7 nebo nejake rolling distro.

Emanuel: Systemd je stale pomerne hodne zabugovane, sam to vidim na Manjaru. Problemum se snazim vyhnout.

Michal Zacek: Mint jsem nejakou tu chvili pouzival a nemel jsem s nim snad zadnou pozitivni zkusenost... Dnes uz je to mozna jinak, ale i tak..

Z tech dister, ktere si zatim zkousim se mi zatim nejvice libi Slack current (mozna i proto, ze Slack bylo prvni distro, ktere jsem pouzival), ale problem je, ze jsem stale nenasel slackbuildy pro nej, jinak uz bych mel asi vybrano.

Slacker

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #17 kdy: 28. 05. 2018, 18:13:31 »
Z tech dister, ktere si zatim zkousim se mi zatim nejvice libi Slack current (mozna i proto, ze Slack bylo prvni distro, ktere jsem pouzival), ale problem je, ze jsem stale nenasel slackbuildy pro nej, jinak uz bych mel asi vybrano.

I pro -current pouzivam slackbuildy pro 14.2 ze slackbuilds.org. Vetsina funguje bez problemu.
Jinak ciste pro -current napriklad https://github.com/Ponce/slackbuilds.

Windowsak

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #18 kdy: 28. 05. 2018, 19:06:58 »

Kit

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #19 kdy: 28. 05. 2018, 19:26:16 »
Vyzkoušej Kubuntu a uvidíš, jestli ti sedne.


anonym

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #20 kdy: 28. 05. 2018, 20:24:24 »
Dobry den, uz delsi dobu zvazuji, ze opustim Manjaro Linux na kterem funguji zhruba rok na svem domacim PC. Ne ze by slo o spatny system, ale nezridka se stavalo, ze jsem po aktualizaci na novou verzi musel resit nefungujici internet, cups nebo nejakou dalsi kravinu. Temito vecmi se dale nechci zabyvat a vzhledem k tomu, ze nedavno vyslo nove Ubuntu a openSUSE, prijde mi ze je vhodna doba na vyber nove distribuce.

Chtel bych neco minimalistickeho s par zakladnimi aplikacemi. Jestli rolling nebo fixed je mi burt.
Preferuji spise stabilitu pred nejnovejsimi balicky, ale zase to nemusi byt pojmuto ve smyslu CentOS.

Nad grafickym rozhranim jsem se jeste nerozmyslel, to budu resit asi az po vyberu distribuce, aktualne jsem na KDE, ktere mi celkem vyhovuje, ale libi se mi i MATE.

Co jsem prochazel internet, libi se mi Slackware -Current, openSUSE i Ubuntu MATE.
Meli by jste nejake doporuceni?

To je naprosto správný přístup. Jako uživatel nechceš tyto záležitosti řešit. Umíš si totiž spočítat, co tě to stojí času, a kolik tvůj čas stojí peněz. To je správné. Doporučuju ti proto distribuci stvořenou přímo pro takovéto uživatele, jedná se o Windows 7. Používám už mnoho let a jsem maximálně spokojen.

anonym

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #21 kdy: 28. 05. 2018, 20:27:37 »
Popřípadě toto je ještě lepší řešení:

https://www.youtube.com/watch?v=_pDTiFkXgEE

milujilinux

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #22 kdy: 28. 05. 2018, 20:32:48 »
Vyzkoušej Kubuntu a uvidíš, jestli ti sedne.
... spíš co bude náhodou fungovat.

Kkt2

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #23 kdy: 28. 05. 2018, 20:55:48 »
Dobry den, uz delsi dobu zvazuji, ze opustim Manjaro Linux na kterem funguji zhruba rok na svem domacim PC. Ne ze by slo o spatny system, ale nezridka se stavalo, ze jsem po aktualizaci na novou verzi musel resit nefungujici internet, cups nebo nejakou dalsi kravinu. Temito vecmi se dale nechci zabyvat a vzhledem k tomu, ze nedavno vyslo nove Ubuntu a openSUSE, prijde mi ze je vhodna doba na vyber nove distribuce.

Chtel bych neco minimalistickeho s par zakladnimi aplikacemi. Jestli rolling nebo fixed je mi burt.
Preferuji spise stabilitu pred nejnovejsimi balicky, ale zase to nemusi byt pojmuto ve smyslu CentOS.

Nad grafickym rozhranim jsem se jeste nerozmyslel, to budu resit asi az po vyberu distribuce, aktualne jsem na KDE, ktere mi celkem vyhovuje, ale libi se mi i MATE.

Co jsem prochazel internet, libi se mi Slackware -Current, openSUSE i Ubuntu MATE.
Meli by jste nejake doporuceni?

To je naprosto správný přístup. Jako uživatel nechceš tyto záležitosti řešit. Umíš si totiž spočítat, co tě to stojí času, a kolik tvůj čas stojí peněz. To je správné. Doporučuju ti proto distribuci stvořenou přímo pro takovéto uživatele, jedná se o Windows 7. Používám už mnoho let a jsem maximálně spokojen.
Me nebavilo u win resit reinstalace a skoncil jsem u macu. Just works...

BigRoot

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #24 kdy: 28. 05. 2018, 21:11:48 »
Ja par let pouzival rolling distro Sabayon, ale pred par mesici se jim to nejak rozbilo na par konfiguracich, a nebyli to schopni vyresit, takze doporucovali reinstall. To me celkem rozladilo, ale na druhou stranu to byla dobra skola ohledne supportu(+velikost komunity) u malych for-fun dister. Delsi dobu jsem planoval vyzkouset openSuse-tw coby rolling distro a svete div se, jaky muze byt rozdil ve kvalite rolling distra. Takze jsem na povicero strojich vcetne meho hlavniho pracovniho presel na rolling Opensuse a zatim velika spokojenost.
Dokonce jsem na dvou strojich vyhodil letite linux minty a rovnez je nahradil opensuse. Tato distribuce me nikdy moc nic nerikala, zkousel jsem ji pred 6-7 lety a sel jsem dal. Nicmene soucasny stav a stabilita jejich rolling distra je pro me velmi pozitivnim prekvapenim.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #25 kdy: 28. 05. 2018, 23:24:53 »
Doporučuju ti proto distribuci stvořenou přímo pro takovéto uživatele, jedná se o Windows 7.

Ty budes asi hodne blby, ze jsi si jeste nevsiml nizke popularity Widli mezi zde pritomnymi. Uplne jak Ivan Novy s Bibli. Tak si z nej vezmi priklad a tahni do hajzlu.

miska

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #26 kdy: 29. 05. 2018, 07:59:41 »
Emanuel: Systemd je stale pomerne hodne zabugovane, sam to vidim na Manjaru. Problemum se snazim vyhnout.

Ono zalezi na tom, co s tim distribuce udela. Pokud vemete distro jako Debiann, kde s tim delaj psi kusy a porovnate s Fedorou, openSUSE nebo Archem, tak ta zkusenost bude diametralne odlisna. Jak sou na tom v Manjaru netusim.

Ja bych prihodil do doporuceni openSUSE a vzhledem k pozadavkum asi Leap. Ted vysel, tak bude relativne aktualni, spousta testovani a spolecna codebase se SLE15

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #27 kdy: 29. 05. 2018, 08:29:08 »
Doporučuju ti proto distribuci stvořenou přímo pro takovéto uživatele, jedná se o Windows 7.

Ty budes asi hodne blby, ze jsi si jeste nevsiml nizke popularity Widli mezi zde pritomnymi. Uplne jak Ivan Novy s Bibli. Tak si z nej vezmi priklad a tahni do hajzlu.

A kromě toho, že trollí s Woknama v diskuzi o vhodné linuxové distribuci, tak je úplně pitomý, protože doporučuje něco, co je na nové počítače problém nainstalovat - z důvodu chybějících ovladačů ap. např. NVMe disky, nové Ryzeny 2xxx atd. Instalátor Windows 7 je schopen se úplně sesypat do BSOD při nabootování na moderní mašině.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #28 kdy: 29. 05. 2018, 08:57:54 »
@ByCzech: Ano, tradicni problem s Widlema. Krome toho tomu reseni chybi kontinuita. Podpora za par let konci a pak uz jen upgrade na Widle 10 a to potes koste. Aby nam nakonec borec sam nezacal nadavat na Widle.

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #29 kdy: 29. 05. 2018, 11:52:46 »
Slacker:
A nebude se to prat s balicky, ktere ma 14.2?

anonym:
1. Prave z Widli jsem prechazel na Linux a nevidim jedinny duvod proc se k Widlim vracet
2. Windows 7 by na mem hardwaru s nejvetsi pravdepodobnosti ani nefungovaly a uz jsou take trosku postarsi

BigRoot:
V Sabayonu nevidim zadny smysl.. To uz bych radeji pouzival Gentoo (ktere se mi zacina taky libit, ale stale by s nim bylo asi vice prace nez se Slackem) nebo Calculate.
O openSUSE Thumbleweed i 15 stale uvazuji.