Jak různé distribuce zacházejí s konfiguračními soubory při aktualizaci OS?

LarryLin

Ahoj, měl bych jeden takový obecnější dotaz:

Jak se u různých distribucí odlišuje zacházení s configuračními soubory při aktualizaci OS?

Např. na Arch linuxu, který je rolling release je po každé aktualizaci k dispozici log ve kterém je uvedeno, že byl vytvořen např. nový soubor /etc/samba/smb.conf.pacnew a následně si uživatel tento soubor porovná se svým /etc/samba/smb.conf a změny z *.pacnew si do něj přesune (pokud chce).

Jak to funguje u jiných distribucí, které se třeba snaží být více uživatelsky přívětivější. Přepíše se tam obsah configuráků automaticky? Celkem pochybuji, že tam bude nějaká vyšší logika, která by ten starý a nový configurák inteligentně sloučila.


RDa

  • *****
  • 2 480
    • Zobrazit profil
    • E-mail
V Gentoo je nastroj etc-update, kterym si prenasis/mergujes zmeny v konfiguracich. Nektere trivialni zmeny (snad jen formatovani a komentare?) si to jeste dokaze mergovat samo, takze neni nutno se starat o blbosti. Muzes si nastavit ktere adresare se maji takto sledovat a chranit vuci prepisu. A pak nekdy je otrava, ze jak to mergujes - tak vybiras zda je cast stara nebo nova - a musis davat pozor zda mackas L nebo R. Vyjimecne se me stava, ze je nutno zmergovany config upravit jeste rucne. Treba pro ulehceni prace je dobre mit svoje customizace na jednom miste - napr. config postfixu je nezmenem, ale na konci dopsany vsechny moje veci. Takze se to nepta na milion rozdilu, ale iba na ten jeden chunk na konci. Jinak zaklad je taky ten, ze to vyrabi soubory jako konfigurak, ale s magickou priponou - ale s touhle vrstvou clovek do styku neprijde, bud pouziva ten etc-update tool, nebo snad je i graficka alternativa. A zda je nutno ho spustit se dozvis hned po skonceni updatovani / instalace novsich verzi.

xyz

Debian

Kód: [Vybrat]
Configuration file '/etc/mysql/my.cnf'
==> Modified (by you or by a script) since installation.
==> Package distributor has shipped an updated version.
What would you like to do about it ?  Your options are:
Y or I  : install the package maintainer's version
N or O  : keep your currently-installed version
D     : show the differences between the versions

MP

Debian nabidne pri aktualizaci porovnani/merge. Jinak udela .dist soubor. Vse zalezi na aplikacich - ty ktere s tim pocitaji, maji user config v samostatnem souboru (typicky napr. systemd unity)

LarryLin

Takže zdá se, že u Gentoo a Debianu a asi i Fedory ( https://unix.stackexchange.com/questions/157060/how-to-merge-config-files-interactively-after-yum-update ) je oproti mému způsobu rozdíl akorát v tom, že vás to upozorní automaticky po updatu. Já si musím spustit nějaký nástroj/sript ručně, ale stejně je tam ta interaktivita uživatele nutná, protože slučovat všechno automaticky také nejde.

BFU to zřejmě řeší tak, že to neřeší. Asi jim systém funguje i bez slučování konfiguráků :)