Výběr nové distribuce pro stolní počítač

Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« kdy: 27. 05. 2018, 15:06:28 »
Dobry den, uz delsi dobu zvazuji, ze opustim Manjaro Linux na kterem funguji zhruba rok na svem domacim PC. Ne ze by slo o spatny system, ale nezridka se stavalo, ze jsem po aktualizaci na novou verzi musel resit nefungujici internet, cups nebo nejakou dalsi kravinu. Temito vecmi se dale nechci zabyvat a vzhledem k tomu, ze nedavno vyslo nove Ubuntu a openSUSE, prijde mi ze je vhodna doba na vyber nove distribuce.

Chtel bych neco minimalistickeho s par zakladnimi aplikacemi. Jestli rolling nebo fixed je mi burt.
Preferuji spise stabilitu pred nejnovejsimi balicky, ale zase to nemusi byt pojmuto ve smyslu CentOS.

Nad grafickym rozhranim jsem se jeste nerozmyslel, to budu resit asi az po vyberu distribuce, aktualne jsem na KDE, ktere mi celkem vyhovuje, ale libi se mi i MATE.

Co jsem prochazel internet, libi se mi Slackware -Current, openSUSE i Ubuntu MATE.
Meli by jste nejake doporuceni?
« Poslední změna: 27. 05. 2018, 15:37:20 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #1 kdy: 27. 05. 2018, 15:48:39 »
Rolling: Sparky. Stable: MX Linux. Oboji Debian based.

Sten

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #2 kdy: 27. 05. 2018, 15:56:20 »
Debian. Stable: stable, rolling: unstable (= často se mění verze balíčků, ne že by padal), něco mezi: testing. Debian nemá žádné preferované grafické rozhraní, má v repozitáři KDE, GNOME, MATE, Xfce, Enlightenment a spoustu dalších, bude mít to, které nainstalujete (můžete jich klidně mít víc, pak se vybírá při přihlášení).

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #3 kdy: 27. 05. 2018, 16:15:13 »
Dekuji za doporuceni, vidim ze oba doporucujete Debian nebo na nem zalozene distribuce. Ne, ze bych mel neco vyslovene proti Debianu, ale u nej nemusim mit nutne systemd*, takze bych nejspise sahl po Devuanu nebo prave MX. Ale co jsem tak prohlizel, Debian ma nektere balicky celkem hodne zastarale, zatimco treba Slackware -Current vylozene nove a co jsem cetl, nekdo ho pouziva i na serveru.

Co rikate na ten?

*Systemd uz sice nema tolik problemu jako mel, ale stale jeste bych se mu radeji vyhnul, coz jsem zapomnel v uvodu zminit.

Fernet

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #4 kdy: 27. 05. 2018, 16:45:44 »
Bunsenlabs. Debian 9 s predkonfigurovanym Openboxem.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #5 kdy: 27. 05. 2018, 17:55:29 »
Devuan bych zatim nedoporucoval. Sice to obecne chodi, ale mel jsem s tim par problemu. Napriklad databaze pro apt-file nejdriv nebyla a pak byla, ale jen pro neco. A nebyl tam jediny prehravac audia, ktery by hral namisto vyhozeni nejake divne chybove hlasky. Chodily akorat VLC a MPV, ale ty jsou na video a na hudby nejsou moc prakticke.

Nicmene zkusit to muzete, treba s tim za tech par mesicu hnuli.

BTW, osobne mam MX a nestezuju si. Po Ubuntu obrovska uleva. A na Ubuntu, i kdyz LTS, na muj vkus chodilo prilis mnoho updatu, MX je v tomhle lepsi.
« Poslední změna: 27. 05. 2018, 17:58:19 od JardaP . »

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #6 kdy: 27. 05. 2018, 19:11:37 »
BunsenLabs neni to, co bych hledal.

MX Linux jsem si spolu se Slackware a Calculate Linuxem, ktery jsem nasel nahodne pri googleni stahl a nainstaloval ve VirtualBoxu.
Na MXku se mi hned z kraje nelibilo XFCE. Ja tohle GUI nikdy nepouzival nebo se snazil vyhnout jeho pouzivani. Nikdy mi nesedlo a na tom se asi nic nezmeni. Chodilo by na tom i bez nejakych rozsahlych uprav KDE?
V Calculate vidim takove zjednodusene Gentoo. Jak je na tom z pohledu dlouhodobejsiho uzivani?

Po zkusenostech s Manjaro totiz zacinam byt skepticky vuci rolling distrum, je to sice komfortni, neb staci jednou nainstalovat a pak jen prubezne aktualizovat, ale na Manjaru se vzdy neco rozbilo a uz se mi nechce investovat svuj cas do kazdotydennich oprav.
« Poslední změna: 27. 05. 2018, 19:15:07 od Aerys »

Neviditelný

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #7 kdy: 27. 05. 2018, 21:11:23 »
Jestli neřešíš, zda je distro rolling nebo verzované, bude se radit dost blbě, protože obé má svá pro a proti. Chceš-li stabilní distro, šel bych asi do Ubuntu 18.04 z netinstallu a potřebný software doinstaloval ručně. Skoro deset let rollinguji na Archu a nemám dojem, že bych musel něco opravovat po každé aktualizaci ale jestli ti nesedělo Manjaro, Arch ti asi nebude připadat lepší. Pak jsou zde takové pseudorolling distra jako Fedora a Debian testing. Fedoru používám taky ke značné spokojenosti, s Debianem testing zkušenost nemám.

Jenda

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #8 kdy: 27. 05. 2018, 21:22:58 »
Ale co jsem tak prohlizel, Debian ma nektere balicky celkem hodne zastarale

V úvodním dotazu sis stěžoval na rozbíjení věcí při upgradech, teď zase na to, že neupgradované balíčky jsou zastaralé. Tak si vyber. Osobně bych doporučil nějakou distribuci, kterou používá co nejvíc lidí, protože tam díky tomu budou vychytané bugy a budou vygooglitelné zodpovězené dotazy na internetu. A systemd jde odinstalovat i na normálním Debianu: http://without-systemd.org/wiki/index.php/Debian_Stretch, takže ten.

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #9 kdy: 27. 05. 2018, 21:58:53 »

V úvodním dotazu sis stěžoval na rozbíjení věcí při upgradech, teď zase na to, že neupgradované balíčky jsou zastaralé.

Tady jde o to, ze si nemyslim, ze stare balicky = stabilita. Co se stari balicku tyce, hledam nejaky kompromis mezi distrem jako je Arch a distrem jako je Debian.
Veci se rozbijely kvuli upgradum, ne kvuli cerstvym balickum. Ted jde o to jestli je to chyba Manjara nebo jestli se to tyka celkove vsech rolling dister.

Jenda

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #10 kdy: 27. 05. 2018, 22:26:22 »
Tady jde o to, ze si nemyslim, ze stare balicky = stabilita.

Ne, to ne, ale stabilita vyžaduje, aby se balíčky neměnily furt. Pokud je ti Debian s až 3 roky dlouhým cyklem moc, zkus Ubuntu nebo Fedoru s půlročním.

Veci se rozbijely kvuli upgradum, ne kvuli cerstvym balickum.

Mně se na Debianu (Unstable) rozbíjejí věci kvůli upgradům, které doručují čerstvé verze softwaru. Například nová Xka přešla z evdev na libinput a v něm se u mé myši nedá nastavit rozlišení jako speciální parametr, ale nastavuje se matice pro transformaci pohybu. Nebo zrovna včera přišlo nové rtl-sdr, které používá zero copy buffers, a ty nefungují s ultrašmejdským řadičem od Allwinneru.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #11 kdy: 28. 05. 2018, 00:05:33 »
Na MXku se mi hned z kraje nelibilo XFCE. Ja tohle GUI nikdy nepouzival nebo se snazil vyhnout jeho pouzivani. Nikdy mi nesedlo a na tom se asi nic nezmeni. Chodilo by na tom i bez nejakych rozsahlych uprav KDE?

Co jste si nainstaloval, to mate. Ja na tom mam LXDE. Predpokladam, ze zadne distro si nedovoli ignorovat KDE, takze vam vubec nic nebrani vyhodit Xfce a nahodit KDE. Priste nevolte nejakou defaultni instalaci nebo jak se vam to podarilo.

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #12 kdy: 28. 05. 2018, 08:48:36 »
Já bych doporučoval Fedoru. Stabilní je, opravdu ji používám na produkčním stroji, a podle mě tak trochu rolling release (nové verze SW se dostávají do stabilního vydání velmi rychle).
Spin s Maté existuje, používám a jsem velmi spokojen.

Emanuel

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #13 kdy: 28. 05. 2018, 10:14:37 »
Nějaké racionální argumenty proti systemd? Nebo si jen potřebuješ zkomplikovat výběr? Chceš něco spolehlivého? Pluj v proudu mainstreamu, je nejlépe otestovaný. Já doporučuji Ubuntu, s ním počítají i třetí strany.

dustin

Re:Výběr nové distribuce pro stolní počítač
« Odpověď #14 kdy: 28. 05. 2018, 10:23:57 »
Taky mi pro workstation systemd nevadí. Pro server je to trochu jiná, obzvláště pokud je o upgrade staršího systému, který systemd ještě nemá a má v init.d řadu custom skriptů...

Myslím si, že je ta podmínka u pracovní stanice trochu hlavou proti zdi...