Internet na samotě u lesa

Jiří Líbal

Internet na samotě u lesa
« kdy: 08. 03. 2011, 11:24:50 »
Dobrý den, měl bych dotaz ohledně připojení k internetu v odlehlé lokalitě. Možnosti jsou velmi omezené a rád bych věděl co se jeví jako nejrozumnější postup. Mám následující možnosti, ale nedokážu u všech odhadnout finanční náročnost. Jedná se o připojení domácnosti, takže počáteční výdaje by něměli být nějak astronomické.

1. Satelitní připojení s počateční investicí do zařízení cca 10 až 12 tisíc:
1.1. astra2connect za 650 kč s rychlostma 256/64 s FUPem uplatňovaným ve špičce (18-24h) po 0,5 GB stažených dat ale jinak neomezenými daty.
1.2 tooway od INTV s rychlostí 3,6Mbps/256kbps s měsíčním limitem dat 2,4GB za podobnou cenu (cca 750Kc)

2. Kopat kabel cca 500 m k místu, kde má telecom natažené dráty. Bohužel nevím jak daleko bych byl od ústředny. Technik mi řekl, že by se muselo ADSL vyzkoušet, že někde běží dobře i dál než 4km od ústředny a někde hůř i po 1,5km. V tomto případě bych se chtěl hlavně zeptat jaký kabel zakopat a kolik by tak asi stál. Kopal bych to svépomocí, s pozemky by neměl být snad takový problém

3. Bezdrátový spoj na věž kostela do obce. Přímá vzdálenost je cca 2,6km, ale není zde přímá viditelnost kůliva vzrostlým stromům. Muselo by se tedy použít zařízení na vysokém sloupu, nebo nějaké silné směrové, kterému by ty stromy nevadili (ovšem pokud nějaké vůbec existuje).

4. Internet via mobilní operátory je celkem nereálná záležitost. Je tu velmi slabý signál od všech třech operátorů. Zkoušel jsem O2,  Vodafone i T-mobile a rychlost se pohybuje od 20kbsp do 40kbps, spojení je velmi nestabilní a často padá. EDGE ani CDMA či jiná technologie tu pokrytí nemá vůbec a v nejbližší době ani mít nebude.

Do jaké varianty by jste doporučili investovat. Satelitní technologie by byla nejjednoduší, ale limit dat je nastaven dost nízko. Vzhledem k tomu, ze tu není ani pořádný TV & radio signál nebylo by špatné internet využívat i pro stremování radii občasného kouknutí na TV a využití VoIP.


Tomas M

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #1 kdy: 08. 03. 2011, 12:28:49 »
A co varianta nezarizovat tam internet vubec?
Je tam nutny?

stewe

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #2 kdy: 08. 03. 2011, 12:42:53 »
Dobry den,

mohol by som vediet, kde byvate, resp. o aku lokalitu sa jedna? Celkom by ma to zaujimalo, len cisto informacne.

Dakujem

Tomáš

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #3 kdy: 08. 03. 2011, 12:50:59 »
Zkusil bych primárně tu pevnou linku. Dříve měl telekom kvůli svému monopolu povinnost zavést telefon kamkoliv, nevím, jestli to ještě platí.

S tím satelitem, to by mne zajímalo, to má potom člověk doma zařízení, který vysílá ze země do vesmíru? Vím, že dřív existovaly technologie, kdy download byl ze satelitu a upload se musel řešit nějakou pozemní cestou.

pecko

  • ***
  • 105
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #4 kdy: 08. 03. 2011, 12:55:02 »
satelit je asi najjednoduchsia moznost, kabel najneistejsia, wifi najkomplikovanejsia:) wifi by sa dalo riesit skokmi. na tom by si za priaznivych okolnosti mohol aj "zarabat" alebo aspon minimalizovat svoje vydavky na net. ale nevedno, do akeho netu by si sa pripojil. wifi a satelit su dost citlive na pocasie (aj ked satelit menej). co sa kabla tyka, pozicaj si niekde 500m koaxu a skus sa len tak pripojit:D ak sa to da. s pozemkami prave problem moze byt. susedia su mili len do chvile, kym sa im nenaskytne prva prilezitost ti urobit napriek:) z toho vsetkeho, co so m tu popisal, teda najlepsie riesenie bude asi satelit:) alebo sa prestahuj do civilizacie:P


Sten

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #5 kdy: 08. 03. 2011, 13:12:23 »
  • Satelitní připojení má u geostacionárních družic (třeba ona Astra) velmi velké lagy, cca jednu až dvě sekundy. Na telefonování nebo hry to není, ostatní webové aplikace mohou také trpět pomalou odezvou. Satelity na nižších orbitách mají sice latence lepší, ale protože se vůči Zemi pohybují, je tam kolísavý signál a velmi pomalá rychlost (Iridium, 64 kbps).
  • ADSL je opravdu hodně podivné. Já a kamarád máme ADSL modemy vzdálené asi 8 (!) km od ústředny, mě to při větší zátěži vypadávalo (TP-Link) nebo se modem vůbec nepřipojil (D-Link), jemu (D-Link) funguje bez problému 8 Mbps. Ale kopání kabelu je hodně drahá záležitost, obzvlášť pokud to není na vašem pozemku. To už by bylo lepší se s někým tam domluvit a umístit tam WiFi.
  • To asi jedině ten sloup. Opět poměrně drahá záležitost, pokud to chcete mít udělané legálně (třeba kvůli pojištění proti blesku). Můžete zkusit i 802.11a, to má celkově lepší odolnost proti zarušení, ale pokud jsou ty stromy husté (což by v létě mohly být), tak to také nemusí zvládnout, a je otázka, jestli by to do toho kostela chtěli umisťovat.
  • A co Ufon? Ten má poměrně dobré pokrytí díky své technologii. Ale je potřeba použít samostatný modem, ty do USB jsou dost slabé. Na televizi se ale přes něj dívat nedá.

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #6 kdy: 08. 03. 2011, 13:12:50 »
A ty mobilní operátory jsi zkoušel? Já mám U:fon, podle jejich mapky by tu signál pořádně být neměl, ale jede to kolem 512kb/s.
Nejdřív mi v jendom krámku zapůjčili malý modem do USB (Vertex VW110L), šel mizerně, ale šel. Tak jsem koupil od nich CDMA modem kombinovaný z wifi routerem AnyData AWR510L, dal ho v baráku co nejvýš a jede to i s tou malinkou anténkou, i když bych měl mít teoreticky metrovou yaginu. Cena zařízení 1500,- , měsíčně 325,- a FUP limit 8 GB/ měsíc (platí pro stahování a torrenty atp., pro surfování a maily je limit neomezený a nezpomalí se přenos ani po překročení limitu).
Nebo jinak - jde tam u tebe alespoň používat mobil?

Misak

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #7 kdy: 08. 03. 2011, 13:23:16 »
Osobne bych zkusil wifi, ale nevim, jak to u Vas vypada. Jsme taky "na samote u lesa", takze to resime 2.4GHz spojem k sousedovi (cca 350m) a ten je smerovym sitem spojen 5GHz (povyseno z 2.4 kvuli ruseni na trase) s protejsim AP, vzdalenost asi 2.5km. Takze pokud nemate primou viditelnost, pokusil bych se najit podobnou alternativu jako u nas.
Pokud ne, volil bych ADSL (se sebezaprenim)

Jiří Líbal

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #8 kdy: 08. 03. 2011, 14:15:32 »
Ad. Satelit - Jednalo by se o obousměrnou komunikaci, jednosměrná komunikace nemá smysl, neb odchozí kanál by mohl být pouze pouze přes mobilního operátora na rychlosti cca 10 - 20kbsp. Latence podle údajů na stránkách INTV by měla být do 500ms.
Ad. Lokalita - Jedná se o Rychlebské hory (Javornicko) cca 30 km severně od Jeseníku
Ad. Varianta bez internetu - máme tu trvalý bydliště, v dnešní době se bez internetu dost špatně operuje, zvlášť když je pošta vzdálena 3km otevřena 2h denně a do okresního měta je to přes cca 30km. Navíc bychom rádi i z domova pracovali.
Ad. Telekom - Na o2 jsem se obrátil jako první variantu. Oficální odpověď byla, že se omlouvají ale internet není možné zavést a nabídli mi slevu na mobilní internet. Situaci jsem konzultoval i s technikem, který prováděl místní šetření. Ten mi říkal, že na zřízení přípojky má cca 30 tisíc a v mém případě by to bylo cca 200 tisíc. Nevím co je na tom pravdy. Varianta na vlastní náklady by prej byla možná ale jak to bude s kvalitou ADSL při takové vzdálenosti nedokázal odpovědět.
Ad. Pozemky - neměl by to být problém. S vlastníkem jsem domluvený, buď na odkup nebo na věcné břemeno. Je mu to jedno. Jedná se o horskou louku, která se akorát dvakrtá ročně seká.
Ad. Mobilni operatori - zkousel jsem vsechny, CDMA od eurotelu nic, GPRS - teď používám a jenom odpovědět je dost náročné, rychlost přes den cca 20-30kbps v noci o kousek vyšší. Vodafone jsem používal loni, rychlost byla o napatrně vyšší. T-Mobile je na tom stejně jako vodafone, dokonce mám podezření, že mají společný vysílač. U:foun v naší lokalitě není vůbec, dle mapy pokrytí je na tom stejně jako O2 CDMA, tozn. 30km od nás s externí anténou

andro

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #9 kdy: 08. 03. 2011, 14:43:29 »
Dle popisu bych si tipnul, ze to je opravdu hodne z ruky. Polaci by neco nemeli?

franta

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #10 kdy: 08. 03. 2011, 15:23:20 »
A co tak se přestěhovat do Prahy?

Jiří Líbal

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #11 kdy: 08. 03. 2011, 15:32:50 »
Ad Poláci) Z Polska k nám signál nejde, kousek od nás jo. Ale kvalita je na tom podobně jako CZ.

Vypadá to jedině na ten kabel, wifi nebo satelit. U kabelu my mě zajímalo, jaký bych měl použít da jaké hloubky ho zakopat a kolik by ten kabel celkem stál - cca 500m

U WiFi bych měl dotaz jak postupovat případě toho sloupu. Mezi mnou a kostelem v obci je pouze les - tudíž nějaký mezičlánek se použít nedá. Jsem na kopci, kostel je v údolí. Překážka přímé vidtelnosti jsou pouze stromy (ne terén). Na kolik by přibližně takový sloup přišel (myslím legálně) a na kolik anténa, jestli použít 5GHz nebo 2,4GHz. Rušení by snad nemělo být. V obci na kostelu je kvalitní internet, nevím teď přesně parametry ale pro mne rozhodně dostačující.

Dreit

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #12 kdy: 08. 03. 2011, 15:37:51 »
To zní jako beznadějná situace :o  Bezdrátově to nejde (napadla mě Ronja, ale ta přímá viditelnost to zabíjí) a kabel by se asi nevyplatil (táhnout to tři kilometry a domluvit se s místním poskytovatelem).

Napadá mě jen využití nějakých už natahaných vodičů (narážím na internet přes zásuvky), třeba v okolí něco vede až k obci a šlo by to využít zároveň i pro přenos dat  ;)

Jinak jestli bezdrátově, tak mě napadá jestli by nebylo lepší místo stožáru rovnou použít balón  :D

jenFeg

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #13 kdy: 08. 03. 2011, 16:02:02 »
asi to bude pitomost co napisu, ale neslo by to nejak po elektrickym kabelu ? vim, ze ta technologie jiz funguje, sice spis mam predstavu, ze jen v ramci napr. domu/bytu, ale neslo by se toho chytnout ?
jf.

Jiří Líbal

Re: Internet na samotě u lesa
« Odpověď #14 kdy: 08. 03. 2011, 17:40:39 »
Technik z O2 co dělal místní šetření říkal, že dříve (cca před deseti lety) telecom tahal kabely do samot i po elektrických sloupech, pokud ovšem byly betonový. Dnes už se to prý nedělá, navíc k nám vedou sloupy dřevěné. O možnosti využít k přenosu dat přímo elektrický kabel, jsem se bohužel nikde nic nedočetl. Články co jsem našel byli cca 10 let staré a byly spíše vizionářské. Novější články se týkaly rozvodu dat po bytě/baráku. Ale pokud by někdo měl nějaké informace ohledně překonání cca 400m po elektrickém drátě, tak je uvítám.