Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?

Stop grafomanům

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #420 kdy: 26. 05. 2018, 18:54:25 »
<další hromada hemzů snipped>

Prosimtě, Šilhavý, pošli do CZ.NIC přihlášku na předsedu představenstva a už tady neopruzuj...

 >:( >:( >:(


Milfaus

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #421 kdy: 26. 05. 2018, 19:11:45 »

A tebe to snad někdo nutí číst?  :o
Chytil tě někdo do kravaty, vrazil ti ho do žáďěklě a říká, že v tom bude pokračovat, dokud ta diskuze tady bude? Že ty to děláš jen proto, abys přede mnou nevypadal jako lacinej šlapák?

Já mám Jirsáka dost po třetím postu a tohle tady je už hoooodně dlouho jen únavný, no vlastně by to bylo únavný, kdybych to četl, což nečtu a myslím, že ani nikdo jiný se špetkou zdravého rozumu to už od strany 5 nečte. Teda obdivuji Mirkovu vytrvalost, to jo. Na druhou stranu se mi zdá, že se možná taky cítí opuštěný.

Nechceš raději zapařit Battlefielda nebo tak?

Milfaus

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #422 kdy: 26. 05. 2018, 19:16:16 »
Kdyby to bylo naživo, nejdéle po dvaceti minutách by vylezli před hospodu a dali si do huby, alespoň by bylo na co koukat.

Kdyby tam byl někdo z CZ.NIC, šel by z toho udělat super  Crowd Fight.
https://www.youtube.com/watch?v=bsIykHP_D_U


Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #423 kdy: 26. 05. 2018, 19:36:39 »
Na druhou stranu se mi zdá, že se možná taky cítí opuštěný.

Nechceš raději zapařit Battlefielda nebo tak?

Ne, dík. Jsem na cestě do hopsody.

PetrM

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #424 kdy: 27. 05. 2018, 13:44:25 »
Pánové, jak to pozoruju, tak každý mluví jinou řečí. Takže znovu:

- Firma je obecně něco, co má generovat zisk pro majitele. V právu nic takovýho neexistuje. Ale protže na tomhle slovu se neshodnete, kdo ho použije, bude od teď mít nick třeba hňup.
- Neziskovka je právnická osoba, založená roto, aby zisk investoavala do nějaké konkrétní věci, kterou chce dosáhnout. Ale v zákoně to není, takže kdo to odteď použije, dostane nick "blbec".

Navrhuju používat v diskusi "spolek" všude tam, kde se skupina fyzických nebo právnických osob domluví, že chce něčeho dosáhnout. Ať se nehádáte jak puberťačky o poslední halenku v butiku.



A teď historický okýnko.
1) Když vznikla doména .cz, bylo potřeba, aby ji někdo spravoval. Na tom se shodneme.
2) A byly tady osoby, který měly na jejím fungování zájem, na tom se taky shodneme.
3) Takže osoby se zájmem o správu domény .cz si za tímto účelem založily spolek. Ten existuje dodneška, je to ten propíraný cz.nic, který v té době jaksi "simuloval" stát, který doménu nikdy nevlastnil. Na tom se tady všichni taky shodneme.
4) Na začátku provoz DNS a vedení databáze dělal externí dodavatel, ten se k tomu musel dostat přes nějakou smlouvu. Na tom se taky shodneme.
5) Smlouva musela být uzavřená s outsourcovaným správcem na základě toho, že to
  a) nikdo jiný nechtěl dělat (pak by padla Šilhavýho hypotéza o tisících zájemců), nebo
  b) na základě výběru (pro komunitu nejlepší nabídka - soutěž zájemců o smlouvu).
6) Outsourcing se ukázal jako slepá ulička a ukázalo se, že když se toho cz.nic chopí sám a napíše si FREDa, bude to pro majitele lepší, než to outsourcovat. Proto cz.nic spravuje doménu sám a nesoutěží to, nikdo rozumný nebude dělat stejnou chybu 2x, pokud už našel řešení, jak se tomu vyhnout.

Takže stavějme nad tím, že outsourcovaná správa domény se soutěží se neosvědčila (protože buďto nebyli soutěžící - 5a, nebo se to prostě vysoutěžit jednoduše nedá - 5b).  Takže máme spolek, který doménu "vlastní" a zároveň spravuje.



Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #426 kdy: 28. 05. 2018, 06:57:36 »
Navrhuju používat v diskusi "spolek" všude tam, kde se skupina fyzických nebo právnických osob domluví, že chce něčeho dosáhnout. Ať se nehádáte jak puberťačky o poslední halenku v butiku.

Hledal bych jiné slovo. Zrovna "spolek" je podle aktuálních zákonů právě termín pro typ osoby, která musí svůj zisk znovu použít na svoji činnost, takže to by bylo možná ještě víc zavádějící. Budu používat termín "osoba", bez rozlišení jestli fyzická či právnická (ono je to pro většinu situací jedno).

Takže stavějme nad tím, že outsourcovaná správa domény se soutěží se neosvědčila (protože buďto nebyli soutěžící - 5a, nebo se to prostě vysoutěžit jednoduše nedá - 5b).  Takže máme spolek, který doménu "vlastní" a zároveň spravuje.

Já bych nesouhlasil v několika málo bodech.

i. Myslím si, že soutěžit by se nemuselo spravování od píky, tedy opouštět linii CZ.NICU. Opouštět FRED, zavádět nové DNS, ... Soutěžit by se podle mě mělo to - a teď prosím opět berte to jako myšlenkový pochod, ne jako terminus technicus nebo právní formulaci - kdo CZ.NIC vede. Tedy ne osoby vybrané z klubu členů, ale kdokoliv na trhu.

ii. Myslím si, že soutěž by měl vyhodnocovat někdo jiný, než samotní členové. Já, jakkoliv vidím kus práce za CZ.NICEM, vidím, že tam fungují "malé domů". Z těch viditelných jsem zmínil FRED, který se hodil právě samotným členů (hodil se víc členům, než CZ.NICU samotnému). Najde se toho víc, a CZ.NIC také musí spoustu služeb kupovat. A od koho? Zase od členů, protože "shoudou okolností" se překrývají s těmi, kdo tu jsou, mohou a umí. Vím, že to vzniklo historicky, ale úplně v pořádku to není.

iii. Pro mě je nevysvětlené, proč CZ.NIC nebyl převeden opravdu na typ osoby, která musí se ziskem hospodařit tak, že ho vrací do své činnosti. Jediné rozumné vysvětlení, které mě napadá je, že by to bylo pro samotný CZ.NIC (= jeho vedení, členy) příliš svazující. Ale o to by podle mě jít mělo.

iv. Chybí mi skutečná veřejná nebo státní kontrola. Tedy ten, kdo má možnost i povinnost hospodaření shlédnou a zároveň vůbec neexistuje riziko, že sám z hospodaření něco měl.

v. Domnívám se, že v roce 2018 je TLD CZ, stejně jako samotný internet, tak důležitou službou, že by stát či veřejnost měli mít skutečné garance, mít nástroj, jak zasáhnout, kdyby se něco vyvíjelo špatně. V současném stavu, kdyby to nastalo, bylo by vše nebezpečně zdlouhavé a s nejistým výsledkem.



Váš příspěvek mě upozornil na to, že moje komentáře mohly být vnímány tak, že požaduji, aby se co několik let změnil kompletně systém správy TLD CZ, možná změnily DNS a registrační služby (FRED) atd. atd. To jsem na mysli vážně neměl. Na druhou stranu, stejně jako někteří jiní registrátoři ve světě na FRED přešli, podle mě není vůbec od věci mít ve vedení CZ.NICU takové lidi, kteří budou v budoucnu otevření i zvažovat, jestli jednoho dne nenastane situace opačná - tedy, jestli někdo nepřišel zase s něčím lepším, a jestli FRED třeba nebude obsolentní. Toho současný CZ.NIC podle mě není schopný, má své dítě a možná se na něj dívá nekriticky.

Další, co mi vadí je to, že CZ.NIC rozhoduje sám "ve vnitřním kroužku" do čeho investuje přebytek financí, který každý rok má. Byl-li by nad směrováním široký konsensus, nebyl by prostor pro pochybnosti. Podle mě je třeba Turris přesně takovým kandidátem na to, aby byl z přebytku peněz investován. Je ale také možné, že veřejnost by dala přednost zvýšené prioritě vývoje SW Turrisu před vývojem hardwaru. Je třeba možné, že u KnotDNS by mohl vzniknout požadavek nasazení resolveru víc zlaicizovat nebo třeba doplnit o nástroje pro laickou správu. Nevím - to všechno jsou prostě jen myšlenky, které mě napadají, ale u kterých mám obavu, že není lehké o nich hovořit či je prosadit v úzkém kroužku členů CZ.NICU, kteří jsou z úplně jiného těsta, než je širší odborná a široká laická veřejnost.

Stop grafomanům

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #427 kdy: 28. 05. 2018, 07:21:29 »
Soutěžit by se podle mě mělo to - a teď prosím opět berte to jako myšlenkový pochod, ne jako terminus technicus nebo právní formulaci - kdo CZ.NIC vede. Tedy ne osoby vybrané z klubu členů, ale kdokoliv na trhu.

No, už jsem ti jednou říkal, ať se jdeš přihlásit na generálního - ale opět skutek utek, zato stále kvoká, stále kvoká.

 ::) ::) ::)

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #428 kdy: 28. 05. 2018, 07:42:53 »
Soutěžit by se podle mě mělo to - a teď prosím opět berte to jako myšlenkový pochod, ne jako terminus technicus nebo právní formulaci - kdo CZ.NIC vede. Tedy ne osoby vybrané z klubu členů, ale kdokoliv na trhu.
Takže byste CZ.NIC prostě znárodnil.

Myslím si, že soutěž by měl vyhodnocovat někdo jiný, než samotní členové.
Nač ta skromnost? Proč nenapíšete rovnou, že nejlepší na vyhodnocení byste byl vy?

Ten, kdo určuje pravidla (to jste asi myslel tím „vyhodnocuje“), je de facto vlastníkem. To, že napíšete, že by se vlastníkem měl stát někdo jiný, ale nenapíšete kdo, svědčí o tom, že chcete jenom bourat, nemáte žádnou představu jak a proč by to mělo být lépe. Protože to, kdo by byl vlastníkem, je to nejpodstatnější. Podle mne by měl být v ideálním případě vlastníkem „český internet“, a nenapadá mne lepší způsob, jak se tomu přiblížit, než je současný model.

Z těch viditelných jsem zmínil FRED, který se hodil právě samotným členů (hodil se víc členům, než CZ.NICU samotnému).
Jistě, systém na správu TLD je pro CZ.NIC nepotřebný, nic takového CZ.NIC vůbec nedělá.

Najde se toho víc, a CZ.NIC také musí spoustu služeb kupovat. A od koho? Zase od členů, protože "shoudou okolností" se překrývají s těmi, kdo tu jsou, mohou a umí. Vím, že to vzniklo historicky, ale úplně v pořádku to není.
Proč to není v pořádku?

Ve zbytku opakujete stále dokola svou mantru, evidentně nemá smysl na to reagovat.

PetrM

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #429 kdy: 28. 05. 2018, 08:13:21 »
i. Myslím si, že soutěžit by se nemuselo spravování od píky, tedy opouštět linii CZ.NICU. Opouštět FRED, zavádět nové DNS, ... Soutěžit by se podle mě mělo to - a teď prosím opět berte to jako myšlenkový pochod, ne jako terminus technicus nebo právní formulaci - kdo CZ.NIC vede. Tedy ne osoby vybrané z klubu členů, ale kdokoliv na trhu.

Takže technický řešení a zázemí je OK? Že si k tomu vyvinuli FREDa je OK? No konečně se na něčem shodneme.

ii. Myslím si, že soutěž by měl vyhodnocovat někdo jiný, než samotní členové.

Kdo? Budeme-li se držet označení "osoba", tak ta rozhoduje sama za sebe (fyzická), nebo vlastník (právnická). V tomto případě členové = vlastníci. Nikdo jiný nemá právo volit vedení.


Já, jakkoliv vidím kus práce za CZ.NICEM, vidím, že tam fungují "malé domů". Z těch viditelných jsem zmínil FRED, který se hodil právě samotným členů (hodil se víc členům, než CZ.NICU samotnému). Najde se toho víc, a CZ.NIC také musí spoustu služeb kupovat. A od koho? Zase od členů, protože "shoudou okolností" se překrývají s těmi, kdo tu jsou, mohou a umí. Vím, že to vzniklo historicky, ale úplně v pořádku to není.

Ale tohle je jeden z důvodů, proč CZ.NIC založili. Aby dělalo projekty, který se komerčně nevyplatí vyvíjet jedné firmě, ale může z toho profitovat komunita kolem IT, včetně členů (a nejenom oni).

iii. Pro mě je nevysvětlené, proč CZ.NIC nebyl převeden opravdu na typ osoby, která musí se ziskem hospodařit tak, že ho vrací do své činnosti. Jediné rozumné vysvětlení, které mě napadá je, že by to bylo pro samotný CZ.NIC (= jeho vedení, členy) příliš svazující. Ale o to by podle mě jít mělo.

Ale to už se tady přece probíralo. Tehdy nejvíc vyhovovalo z.s.p.o. To dneska v obchodním zákoníku není, ale fungovat smí dál a změna by znamenala CZ.NIC prakticky zrušit a založit znovu, přepsat smlouvy,... Stojí to za to? Členové si to nemyslí.

iv. Chybí mi skutečná veřejná nebo státní kontrola. Tedy ten, kdo má možnost i povinnost hospodaření shlédnou a zároveň vůbec neexistuje riziko, že sám z hospodaření něco měl.

Jedna pojistka tam je v podobě finančáku, ti si hlídají toky z a do CZ.NIC. Druhá v podobě členů, kteří si hlídají, aby si jiný člen nevytáhl hotovost nebo to nezneužíval. A vzhledem k tomu, že se jakákoliv firma může stát členem, může si hlídat konkurenci, aby CZ.NIC nevyužívala.

Prakticky ale v ČR neexistuje nikdo, kdo by z CZ.NIC nic neměl - stačí používat jejich OSS, nějakou doménu v TLD .cz nebo řešit nějaký kybernetický incident a kooperovat s cz.nic. Maximálně nějaký BFU, ale to je jak nechat instalatéra posuzovat výběrový řízení na protonový urychlovač.

v. Domnívám se, že v roce 2018 je TLD CZ, stejně jako samotný internet, tak důležitou službou, že by stát či veřejnost měli mít skutečné garance, mít nástroj, jak zasáhnout, kdyby se něco vyvíjelo špatně. V současném stavu, kdyby to nastalo, bylo by vše nebezpečně zdlouhavé a s nejistým výsledkem.

Internet je důležitý i z pohledu obchodu. Právnický osoby, který jsou v CZ.NIC, mají zájem dělat si svůj kšeft a problémy v CZ.NIC by jim to komplikovaly. Dokud budou členové mít potřebu vydělávat, budou si hlídat, aby background fungoval.

Ostatně, uvědomují si, že je potřeba řešit kybernetickou bezpečnost, proto se na ni CZ.NIC tak soustředí a provozuje i národní CSIRT,... Zdá se, že mají velkou motivaci to udržet pohromadě.




Váš příspěvek mě upozornil na to, že moje komentáře mohly být vnímány tak, že požaduji, aby se co několik let změnil kompletně systém správy TLD CZ, možná změnily DNS a registrační služby (FRED) atd. atd. To jsem na mysli vážně neměl. Na druhou stranu, stejně jako někteří jiní registrátoři ve světě na FRED přešli, podle mě není vůbec od věci mít ve vedení CZ.NICU takové lidi, kteří budou v budoucnu otevření i zvažovat, jestli jednoho dne nenastane situace opačná - tedy, jestli někdo nepřišel zase s něčím lepším, a jestli FRED třeba nebude obsolentní. Toho současný CZ.NIC podle mě není schopný, má své dítě a možná se na něj dívá nekriticky.

Fakt? FRED se pořád vyvíjí a vylepšuje. Dokud se mu bude dařit držet krok s konkurencí, je snad jedno, jaký systém tam bude - FRED bude mít slabší funkci X, konkurence Y. Důležitější je, jestli to bude fungovat.

Další, co mi vadí je to, že CZ.NIC rozhoduje sám "ve vnitřním kroužku" do čeho investuje přebytek financí, který každý rok má. Byl-li by nad směrováním široký konsensus, nebyl by prostor pro pochybnosti. Podle mě je třeba Turris přesně takovým kandidátem na to, aby byl z přebytku peněz investován.

To byl, Turris 1.0 a Turris 1.1. Původně to byly sondy do koncových sítí, aby měli představu, co se tam děje, kvůli bezpečnosti.

Je ale také možné, že veřejnost by dala přednost zvýšené prioritě vývoje SW Turrisu před vývojem hardwaru.

Tak s tím souhlasím. OS pro SOHO routery s podporou (aktualizace, nová funkcionalita) a důrazem na bezpečnost na trhu chybě a výrobcům se nevyplácí. Je to navíc v souladu se stanovama sdružení CZ.NIC a OSS, takže využívat to můžou i nečlenové.

Ale ten OSS na něčem musí běžet, takže mají referenční HW. A protože HW je docela drahý, prodávají ho (ale i tak ho dali ven jako open source design).

Je třeba možné, že u KnotDNS by mohl vzniknout požadavek nasazení resolveru víc zlaicizovat nebo třeba doplnit o nástroje pro laickou správu. Nevím - to všechno jsou prostě jen myšlenky, které mě napadají, ale u kterých mám obavu, že není lehké o nich hovořit či je prosadit v úzkém kroužku členů CZ.NICU, kteří jsou z úplně jiného těsta, než je širší odborná a široká laická veřejnost.

No tak laicnou veřejnost tohle asi moc nezajímá. Když jedeš vlakem, taky neřešíš, že se o koleje stará SŽDC, ale koupíš si lístek u přepravce a sedneš do jeho vlaku.

No a pokud jde o členy, myslím, že když schvalovali projekty na KNOT a podobně, měli nějakou představu, co by chtěli dosáhnout a co jim chybí, jaký dát tomu projektu cíle. Kdyby ne, nedělali by nic, nebo by destilovali tmu a  pálili prachy na podobný blbiny.

A třetí skupinou je uživatel-nečlen. Zdá se, že tam je to o komunikaci, když si třeba na Turrisu lidi přáli klikací nastavení OpenVPN, přidali to...

Ale tohle je hodně hypotetická spekulace, tam by to chtělo spíš řešit "U produktu X chybí funkcionalita Y, bez které je nepoužitelný a vytrvale ji odmítají přidat". Pak by se šlo bavit konkrétně, jestli je ten požadavek smysluplný, jestli to jde řešit jinak, proč se o tom odmítají bavit... Fantazie "bude potřeba nevím co" v konstruktivní diskusi obvykle nikam nevedou.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #430 kdy: 28. 05. 2018, 09:37:05 »
Takže byste CZ.NIC prostě znárodnil.

Ani v nejmenším. Znárodnění - zestátnění znamená, že se zisky hospodaří stát. V dalším bodě jsem psal, že naopak považuji za vhodnou takovou formu, která zaručí, že zisky budou použity dál ve (sdružen/spolek/whatever).

Ten, kdo určuje pravidla (to jste asi myslel tím „vyhodnocuje“), je de facto vlastníkem. To, že napíšete, že by se vlastníkem měl stát někdo jiný, ale nenapíšete kdo, svědčí o tom, že chcete jenom bourat, nemáte žádnou představu jak a proč by to mělo být lépe.

Ani v nejmenším. Vlastníkem je ten, kdo sklízí plody. Já hovořím o nutnosti kontroly hospodaření a o ovlivňování směru - tedy do čeho se budou investovat peníze. Přesně takovým způsobem fungují např. sdružení - dříve obecně prospěšné společnosti.

Protože to, kdo by byl vlastníkem, je to nejpodstatnější. Podle mne by měl být v ideálním případě vlastníkem „český internet“, a nenapadá mne lepší způsob, jak se tomu přiblížit, než je současný model.

CZ.NIC jakožto správce není tím hlavním v této diskusi. Celá diskuse se odvíjí od toho, že: TLD CZ je strategická a dnes už i v podstatě existenční nutnost pro českou firmu i občana. Nemyslím tím, že každý má doménu .cz, ale každý využíváme služby (včetně těch od státní správy), které na TLD CZ běží registrované, a jimž TDL CZ dodává část autenticity (opravdovosti). Za registraci pod TLD CZ zaplatíte poplatek, u kterého je zřejmé, že jeho výběr velmi značně převyšuje nutné náklady na provoz. Shodneme se asi na tom, že poplatek plní regulační funkci - takže jeho zrušení (a tím pádem posun CZ.NICU do méně ziskového pásma) by bylo nežádoucí. Takže máme zde CZ.NIC, který má obrovské příjmy - zcela spravedlivě vybrané, ale o jejichž další adresnosti už rozhoduje úzký kroužek. My vůbec nevíme, jestli hospodaří dobře, protože hospodaří na tolik přebytkově, že jakákoliv neefektivita se nedá dohledat z veřejně dostupných
materiálů.

Jistě, systém na správu TLD je pro CZ.NIC nepotřebný, nic takového CZ.NIC vůbec nedělá.

Moje chyba, myslel jsem BIRD.

Proč to není v pořádku?

Říká se tomu střet zájmů. Rozhodujete o penězích, které nebyly vydělány úsilím, ale vznikly "ze situace" a dáváte je svým firmám. Ne vždy je to špatně, ale vždy je to lehce zneužitelné a tedy nebezpečné.

Diskobolos

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #431 kdy: 28. 05. 2018, 09:53:05 »
... evidentně nemá smysl na to reagovat.

Tak už to PROSÍM nedělej. Pak se spousty lidí rozčiluje, že je v diskuzích (povětšinou) nakakáno.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #432 kdy: 28. 05. 2018, 10:01:42 »
Kdo? Budeme-li se držet označení "osoba", tak ta rozhoduje sama za sebe (fyzická), nebo vlastník (právnická). V tomto případě členové = vlastníci. Nikdo jiný nemá právo volit vedení.

De iure máte naprostou pravdu. Ale vezměte v úvahu, kde se berou miliony příjmů ročně. Ty jsou jen z malé části ovlivněné úsilím CZ.NICU a jeho vedení, z větší části dány situací a vývojem společnosti u nás i ve světě.

Ale tohle je jeden z důvodů, proč CZ.NIC založili. Aby dělalo projekty, který se komerčně nevyplatí vyvíjet jedné firmě, ale může z toho profitovat komunita kolem IT, včetně členů (a nejenom oni).

Ale o tom mluvím, nechť tedy rozhoduje (hlasuje) široká komunita a bude to sympatické i funkční. Ano, nepodaří se pak možná prosadit některé projekty, které se nyní líbí (hodí) členům, ale možná by se realizovaly projekty s širokým zájmem ne jen odborné veřejnosti.


Ale to už se tady přece probíralo. Tehdy nejvíc vyhovovalo z.s.p.o. To dneska v obchodním zákoníku není, ale fungovat smí dál a změna by znamenala CZ.NIC prakticky zrušit a založit znovu, přepsat smlouvy,... Stojí to za to? Členové si to nemyslí.

Ano, členům by to přineslo jen omezení. Je logické, že nikdo si nechce nechat ubrat na svém vlivu a být kontrolovatelný. Jinak transformace na současné sdružení není zas tak problematická, aby to CZ.NIC nezvládl.

Jedna pojistka tam je v podobě finančáku, ti si hlídají toky z a do CZ.NIC. Druhá v podobě členů, kteří si hlídají, aby si jiný člen nevytáhl hotovost nebo to nezneužíval. A vzhledem k tomu, že se jakákoliv firma může stát členem, může si hlídat konkurenci, aby CZ.NIC nevyužívala.

Mimo jiné podle mě spadá CZ.NIC i do povinnosti auditu. Audit a finanční správa ale nehlídají to, jestli CZ.NIC hospodaří správně, či bohulibě, či spravedlivě, či (najděte jakýkoliv přívlastek, který byste čekal od veřejně prospěšné služby). Tyto instituty hlídají zejména uznatelnost nákladů a správné výkazy (nezkreslování stavu). To mi přijde na danou situaci málo.

Prakticky ale v ČR neexistuje nikdo, kdo by z CZ.NIC nic neměl - stačí používat jejich OSS, nějakou doménu v TLD .cz nebo řešit nějaký kybernetický incident a kooperovat s cz.nic. Maximálně nějaký BFU, ale to je jak nechat instalatéra posuzovat výběrový řízení na protonový urychlovač.

Když se podívám na výkazy a další veřejně dostupné listiny, já bych spíš řekl že "v ČR neexistuje nikdo z koho by CZ.NIC něco neměl.

Internet je důležitý i z pohledu obchodu. Právnický osoby, který jsou v CZ.NIC, mají zájem dělat si svůj kšeft a problémy v CZ.NIC by jim to komplikovaly. Dokud budou členové mít potřebu vydělávat, budou si hlídat, aby background fungoval.

Ostatně, uvědomují si, že je potřeba řešit kybernetickou bezpečnost, proto se na ni CZ.NIC tak soustředí a provozuje i národní CSIRT,... Zdá se, že mají velkou motivaci to udržet pohromadě.

Jenže ono to může být (a je) i naopak. CZ.NIC chtě nechtě musí nakupovat i od svých členů. Pokud se tak děje, je to velký důvod pro to, aby existovala nejlépe veřejná kontrola.

Ta vnitřní motivace, o které mluvíte, i o které asi mluví trochu neobratně pan Jirsák, podle mě není dostatečnou zárukou udržitelnosti.



Fakt? FRED se pořád vyvíjí a vylepšuje. Dokud se mu bude dařit držet krok s konkurencí, je snad jedno, jaký systém tam bude - FRED bude mít slabší funkci X, konkurence Y. Důležitější je, jestli to bude fungovat.

Ano, ale opravdu jste si jistý, že o tom dokáže dlouhodobě rozhodovat sám otec projektu? Podle všeho je to velice povedený projekt, ale co já vím, jestli z nějaké jiné malé země nepřijde ještě něco lepšího, co už do FRED nepůjde dobře zaimplementovat? Toto jsou velmi strategická rozhodnutí, samozřejmě se musí dělat na roky dopředu a bez veletočů. Dával jsem to jako příklad toho, kde může současná forma jednou selhat, zatímco nezávislé "oči" by to viděly třeba jinak, z odstupu.

Tak s tím souhlasím. OS pro SOHO routery s podporou (aktualizace, nová funkcionalita) a důrazem na bezpečnost na trhu chybě a výrobcům se nevyplácí. Je to navíc v souladu se stanovama sdružení CZ.NIC a OSS, takže využívat to můžou i nečlenové.

Ale ten OSS na něčem musí běžet, takže mají referenční HW. A protože HW je docela drahý, prodávají ho (ale i tak ho dali ven jako open source design).

Jenže já mám pocit (a opět, z dostupných informací se nelze dopátrat ničeho víc), že SW se tolik nevěnují, aspoň ne tak moc, jak by to chtělo. Ten SW bohužel běží jen na Turrisu, takže to je podle mě velká překážka. Celý projekt má hodně i technických otazníků - např.  jak se slučuje bezpečný router s tím, že lidem je podsouváno, že na HW mohou provozovat i server nebo dokonce NAS. Tady podle mě chybí dobré vedení (projektu) a to by zase přišlo zároveň s tlakem veřejnosti (jakkoliv nazývejme ten tlak, který mám na mysli).

No tak laicnou veřejnost tohle asi moc nezajímá. Když jedeš vlakem, taky neřešíš, že se o koleje stará SŽDC, ale koupíš si lístek u přepravce a sedneš do jeho vlaku.

To máte pravdu, ale zajímá mě, kolik veřejných peněz ČD nebo SŽDC dostávají a jak s nimi hospodaří. CZ.NIC nedostává veřejné peníze v zákonném slova smyslu, ale ve skutečnosti se charakterem výběru tomu velmi blíží.


Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #433 kdy: 28. 05. 2018, 10:09:14 »
Ani v nejmenším. Znárodnění - zestátnění znamená, že se zisky hospodaří stát.
Nikoli, zestátnění/znárodnění je akt, kdy stát svou mocí něco sebere soukromým vlastníkům. Což je přesně to, co vy chcete udělat – chcete sebrat CZ.NIC jeho vlastníkům, a nikdo jiný, než stát, nemá potřebnou moc to udělat. Co by s tím pak stát dělal je jiná věc.

Ani v nejmenším. Vlastníkem je ten, kdo sklízí plody. Já hovořím o nutnosti kontroly hospodaření a o ovlivňování směru - tedy do čeho se budou investovat peníze. Přesně takovým způsobem fungují např. sdružení - dříve obecně prospěšné společnosti.
Ten, kdo určuje pravidla, ovlivňuje směr, je vlastník. Pokud vám to slovo zase vadí, můžeme používat nějaké jiné, třeba člen.

o jejichž další adresnosti už rozhoduje úzký kroužek
Nikoli. Rozhoduje o tom každý, koho se český internet nějak dotýká a kdo zároveň má zájem o tom rozhodovat. Já žádné lepší řešení neznám, a vy jste taky žádné lepší řešení nepředložil.

My vůbec nevíme, jestli hospodaří dobře, protože hospodaří na tolik přebytkově, že jakákoliv neefektivita se nedá dohledat z veřejně dostupných materiálů.
To je pořád ten váš hluboký omyl, že to, jestli nějaký subjekt funguje dobře, poznáte z účetnictví.

Říká se tomu střet zájmů.
Nikoli, střet zájmů nastává tehdy, když máte moc rozhodovat o něčem, ale zároveň váš vlastní zájem může být jiný. V tomto případě jsou vlastníky/členy významné subjekty českého internetu, takže rozhodují o svých vlastních zájmech. A to je nejlepší řešení – vždy je nejlepší, když lidé rozhodují sami o sobě, než když o nich rozhoduje někdo jiný.

Rozhodujete o penězích, které nebyly vydělány úsilím, ale vznikly "ze situace"
Tohle je další váš omyl, na který jsem vás už mnohokrát upozorňoval. Jak dokazuje srovnání s okolními státy i s historií TLD .cz, současný stav TLD .cz nevznikl „ze situace“, ale právě naopak úsilím vlastníků/členů.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #434 kdy: 28. 05. 2018, 10:25:31 »
Nikoli, zestátnění/znárodnění je akt, kdy stát svou mocí něco sebere soukromým vlastníkům. Což je přesně to, co vy chcete udělat – chcete sebrat CZ.NIC jeho vlastníkům, a nikdo jiný, než stát, nemá potřebnou moc to udělat. Co by s tím pak stát dělal je jiná věc.

Pro mě za mě, ať si klidně současné miliony ve fondech nechají. I to by mi přišlo jako dobrá cena za to, že by se TLD CZ nestala dojnou kravou pro soukromý (soukromě vlastněný) subjekt.

To je pořád ten váš hluboký omyl, že to, jestli nějaký subjekt funguje dobře, poznáte z účetnictví.

To platí u běžné firmy, která svoje příjmy ovlivňuje svojí šikovností. CZ.NIC svojí šikovností může ovlivnit jen část, která je méně významná než to, co vybere vždy a za všech okolností, i kdyby nehnul ani prstem.

Nikoli, střet zájmů nastává tehdy, když máte moc rozhodovat o něčem, ale zároveň váš vlastní zájem může být jiný. V tomto případě jsou vlastníky/členy významné subjekty českého internetu, takže rozhodují o svých vlastních zájmech. A to je nejlepší řešení – vždy je nejlepší, když lidé rozhodují sami o sobě, než když o nich rozhoduje někdo jiný.

Pak nemají držet českou NÁRODNÍ doménu a mají si tedy prosadit třeba TLD .cznic. Pak by platilo to, co říkáte. TLD CZ je ovšem doménou mající charakter národní domény.

Tohle je další váš omyl, na který jsem vás už mnohokrát upozorňoval. Jak dokazuje srovnání s okolními státy i s historií TLD .cz, současný stav TLD .cz nevznikl „ze situace“, ale právě naopak úsilím vlastníků/členů.

Ano, a CZ.NICU určitě patří dík, vděk i odměna všem, co na tom pracovali. Nepatří jim "vlastnit" TLD CZ.