Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?

PetrM

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #285 kdy: 24. 05. 2018, 10:36:16 »
běžec doběhl v závodu první

To je správné přirovnání, nikdo ostatní totiž běžet nesměl, běželi jen oni, proto:
  • doběhli první
  • měli absolutně nejlepší čas na všech úsecích
  • byli hlavní tváří závodu
  • jejich výkon byl nejvyrovnanější a zcela nejlepší
  • měli nejlepší charisma
  • jako jediní se vyfotili s diváky
  • jako jediní si během závodu našli čas se zastavit a pohladit rozesmáté děcko
  • měli nejlepší vybavení a přitom byli nejskromnější
Tak to pak jo.

Tuzex měl v republice taky bezkonkurenčně nejlepší zboží.  ::)

Aha. Takže když jsem v ČR, tak si nesmím koupit doménu .eu, .name, .com. Nikdo v ČR nemá doménu třeba .tv ani jinou, že. A nikdo z ČR si nemůže koupit vlastní TLD. Jo, to pak jo.

Jinak ovšem předpoklad osamělýho závodníka neplatí.


Bubik

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #286 kdy: 24. 05. 2018, 10:36:36 »
podle mne je pravdepodobne Jirsak stejne jako root (lupa) na vyplatni listine, to fakt neni mozny ...

Kdyby CZ.NIC sponzorovala Root dejme tomu částkou 60 000 Kč měsíčně, což je v jejich rozpočtu jako prd ve vířivce, měli by to omezené "striktně na odborné články s maximální částkou 3000 za článek", mohl bych je považovat za kontroverzní organizaci. Takhle je považuji za ... ::)

Kkt2

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #287 kdy: 24. 05. 2018, 10:40:06 »
běžec doběhl v závodu první

To je správné přirovnání, nikdo ostatní totiž běžet nesměl, běželi jen oni, proto:
  • doběhli první
  • měli absolutně nejlepší čas na všech úsecích
  • byli hlavní tváří závodu
  • jejich výkon byl nejvyrovnanější a zcela nejlepší
  • měli nejlepší charisma
  • jako jediní se vyfotili s diváky
  • jako jediní si během závodu našli čas se zastavit a pohladit rozesmáté děcko
  • měli nejlepší vybavení a přitom byli nejskromnější
Tak to pak jo.

Tuzex měl v republice taky bezkonkurenčně nejlepší zboží.  ::)

A jina domena (treba .sk) v tom zavodu nebezela? Proc? Mate nejak zmatene definovanou startovni listinu :-D
Pokud s bavime o .CZ jako ceske narodni domene, pak .SK a jina domena v tom zavode nebezela. Pokud se bavime o TLD obecne, jako zakaznik mam na vyber. Jedinou moznosti je rozhodnout se jako zakaznik a kupovat domeny ktere mi vyhovuji.

Bubik

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #288 kdy: 24. 05. 2018, 10:51:23 »
Pokud s bavime o .CZ jako ceske narodni domene, pak .SK a jina domena v tom zavode nebezela. Pokud se bavime o TLD obecne, jako zakaznik mam na vyber. Jedinou moznosti je rozhodnout se jako zakaznik a kupovat domeny ktere mi vyhovuji.

Předně, domény končící .cz jsou vyhodnoceny jako relevantnější, takže to není o možnosti výběru, když chceš doménu pro zákazníka.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #289 kdy: 24. 05. 2018, 11:11:18 »
Předně, domény končící .cz jsou vyhodnoceny jako relevantnější, takže to není o možnosti výběru, když chceš doménu pro zákazníka.
To ale vůbec nechápete, jak funguje konkurence a nevíte, co je možnost výběru. Možnost výběru znamená, že máte spoustu TLD, a mezi nimi si vybíráte podle nějakých kritérií – např. vhodnost pro daný projekt nebo cena. Na základě těch kritérií vám pak vyjde jedna doména jako nejlepší. Ale je to teprve na základě toho výběru, na základě konkurence.

Vaše tvrzení je stejné, jako kdybyste tvrdil, že Škoda Auto nemá na trhu osobních aut konkurenci, protože vám se líbí škodovky, takže nemáte možnost výběru.


Kkt2

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #290 kdy: 24. 05. 2018, 11:24:09 »
Předně, domény končící .cz jsou vyhodnoceny jako relevantnější, takže to není o možnosti výběru, když chceš doménu pro zákazníka.
To ale vůbec nechápete, jak funguje konkurence a nevíte, co je možnost výběru. Možnost výběru znamená, že máte spoustu TLD, a mezi nimi si vybíráte podle nějakých kritérií – např. vhodnost pro daný projekt nebo cena. Na základě těch kritérií vám pak vyjde jedna doména jako nejlepší. Ale je to teprve na základě toho výběru, na základě konkurence.

Vaše tvrzení je stejné, jako kdybyste tvrdil, že Škoda Auto nemá na trhu osobních aut konkurenci, protože vám se líbí škodovky, takže nemáte možnost výběru.
Nebo se na to muzete divat i tak, ze mate na vyber TGV, Shinkansen, letadlo, ponorku, presto do vasi vesnice musite pouzit MHD Kladno protoze nic jineho tam nejezdi...

Bubik

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #291 kdy: 24. 05. 2018, 11:37:25 »
Nebo se na to muzete divat i tak, ze mate na vyber TGV, Shinkansen, letadlo, ponorku, presto do vasi vesnice musite pouzit MHD Kladno protoze nic jineho tam nejezdi...

A o tom to je!

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #292 kdy: 24. 05. 2018, 11:56:33 »
Nebo se na to muzete divat i tak, ze mate na vyber TGV, Shinkansen, letadlo, ponorku, presto do vasi vesnice musite pouzit MHD Kladno protoze nic jineho tam nejezdi...
Dívat se tak na to můžete, akorát že je to něco jiného. Do vaší vesnice může technicky jezdit třeba sto dopravců – a je otázka, zda to, že tam jezdí jeden, je dané tím, že by se jich tam víc neuživilo, nebo zda je tam nějaké umělé omezení, např. úřadem. Ovšem v případě TLD je to omezení dané principem věci, víc registrátorů jedné domény prostě být nemůže.

Navíc já jsem reagoval na konkrétní komentář, který název TLD uváděl jako jedno z kritérií hodnocení, takže se jednalo o jiný případ. Když jste v té vesnici a potřebujete se dostat někam jinam, je obsluha té vesnice objektivní kritérium, které dopravce tu vesnici neobsluhující vyřazuje. Pokud ale máte podmínku, že musíte jet modrým autobusem, je to vaše subjektivní kritérium, a že takové kritérium splňuje jediný dopravce neznamená, že tam nefunguje konkurence.

MarSik

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #293 kdy: 24. 05. 2018, 12:11:18 »
Tohle už je jak špatná telenovela.

TLDR shrnutí: Turris a jeho varianty (+ spousta dalšího software) jsou vyvíjené jako podpora činnosti CZ CSIRT týmu. Cena domény je v tomto kontextu úplně irrelevantní.

Na .cz bude vždycky mít někdo monopol. Nemůže být více než jeden autoritativní správce. Pokud to bude jen správce, tak nebude investovat do ničeho nad rámec SLA. A zisk z prodeje domén se rozpustí v rozpočtu? To tedy nevím jestli by byla výhra.

Turris také možná není nejlépe prezentovaný projekt, ale má cíl (bezpečnostní audit sítě), je financovaný (alespoň částečně) z jiných zdrojů než z prodeje domén (crowdfunding) a má uživatele pro svoje výstupy (CSIRT tým). Jak Moxx tak Omnia využívají z většiny stejný software, takže náklady se rozprostřou a díky různému zaměření se mohou ty krabičky dostat mezi více různých lidí - lepší data pro bezpečnostní audit. Někteří lidé si ho nepořizují jen pro funkci routeru, ale pro to, že přispívají bezpečnosti celé sítě, a kdyby to vyráběli jen pro ně, tak se to nevyplatí. Tak to holt nabídli i veřejnosti. Ale primární cíl pořád zůstává stejný - bezpečnostní dohled nad sítí a detekce hrozeb.

Takže než začnete zase opakovat dokola, že každý majitel domény by měl rozhodovat o činnosti sdružení, tak si laskavě uvědomte, že CZ.NIC je více, než jen správce domény. CZ.NIC také zjišťuje národní CSIRT tým dle zákona a smlouvy se státem [1] a vývoj bezpečnějšího software a software pro analýzu hrozeb jednoznačně patří mezi náplň jejich činnosti. A ekonomický přínos této činnosti se neměří množstvím peněz na účtu CZ.NICu, ani cenou domény.

[1] CSIRT.CZ je Národní CSIRT České republiky. Je provozován sdružením CZ.NIC dle veřejnoprávní smlouvy a Zákona o kybernetické bezpečnosti.

nahodny kolemjdouci

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #294 kdy: 24. 05. 2018, 13:11:47 »
Dnes mi prisel mail od cz.nic, ve kterem me presvedcuji, at provedu overeni udaju ke sve domene. Za toto nabizi flashdisk 16GB, cuju levou, volam tam a protoze me nejake overovani vubec nezajima zato flashdisk za nic ano, pidim se po detailech. Opravdu ten flashdisk dostane kazdy, letmym pohledem na alza.cz se cena takove veci pohybuje od 150,- vys. V podminkach ke kampani je zmineno, ze flashdisk obdrzi prvnich 15 000 lidi, kazdy tisici pak obdrzi ipad, jednoduchym vypoctem se dostavame +- nekam pod 2.5 milionu korun. Za propagaci overeni udaju k domene a pravdepodobne zejmena sluzby mojeid.

Telefonickemu hovoru s operatorem cz.nic je predrazen robot podobne jako u jinych spolecnosti, jen informuje, neumoznuje volit, dostalo se mi 2x po sobe nasledujici informace "vyckejte hovoru s operatorem jste <pauza> cekajici v poradi z <pauza>". Mail s pinem (tozn. obsahujici skutecne neco, na cem by z nejakeho bezpecnostniho hlediska mohlo zaviset), ktery mi nasledne prisel pro overeni mailove adresy (a rovnez mail nasledujici, ktery potvrdil overeni) je v posledni aktualizovane verzi Macosu v defaultni mail aplikaci dehonestovan upozornenim "unable to verify message signature", pricinou jest "PostSignum Qualified CA 2 certificate is not trusted", tozn. je po mne chteno, abych duveroval necemu, cemu by default neduveroval vyrobce systemu, abych sedl a zacal se pidit, zda tomu duverovat mohu.

Doposavad jsem s nimi nemel nic do cineni, co je to za sasky?

PetrM

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #295 kdy: 24. 05. 2018, 13:55:02 »
Doposavad jsem s nimi nemel nic do cineni, co je to za sasky?

Takže doménu a MojeID nemáš? V tom případě to ignoruj jako spam od někoho, kdo se za cz.nic vydává.

MarSik

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #296 kdy: 24. 05. 2018, 13:55:45 »
"PostSignum Qualified CA 2 certificate is not trusted",

Doposavad jsem s nimi nemel nic do cineni, co je to za sasky?

Tohle je důvěryhodný certifikát dle zákona. Jen mu nevěří operační systémy :)

http://www.postsignum.cz/certifikaty_autorit.html#

sd

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #297 kdy: 24. 05. 2018, 14:05:51 »
....

Dočkám se reakce nebo jako obvykle přehlížíš to, že ti někdo rozbije argument?

ble

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #298 kdy: 24. 05. 2018, 14:56:43 »

"jen"? nevsiml jsem si behem poslednich 20 let, ze by na nejakem pocitaci byla nainstalovana ceska republika nebo banglades..


mel jsem dojem, ze funguje nejaky chain of trust a staci si JEN zaplatit posveceni nejakou autoritou, jiz prohlizece uznavaji, resp. ocekaval bych ze pro c.1 organ v zemi tohle bude samozrejmost..


"PostSignum Qualified CA 2 certificate is not trusted",

Doposavad jsem s nimi nemel nic do cineni, co je to za sasky?

Tohle je důvěryhodný certifikát dle zákona. Jen mu nevěří operační systémy :)

http://www.postsignum.cz/certifikaty_autorit.html#

Kkt2

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #299 kdy: 24. 05. 2018, 15:13:35 »

"jen"? nevsiml jsem si behem poslednich 20 let, ze by na nejakem pocitaci byla nainstalovana ceska republika nebo banglades..


mel jsem dojem, ze funguje nejaky chain of trust a staci si JEN zaplatit posveceni nejakou autoritou, jiz prohlizece uznavaji, resp. ocekaval bych ze pro c.1 organ v zemi tohle bude samozrejmost..


"PostSignum Qualified CA 2 certificate is not trusted",

Doposavad jsem s nimi nemel nic do cineni, co je to za sasky?

Tohle je důvěryhodný certifikát dle zákona. Jen mu nevěří operační systémy :)

http://www.postsignum.cz/certifikaty_autorit.html#
Stat ale nad nejakou zahranicni CA nema kontrolu, tudiz nema privatni klice a k vykonu nekterych veci ty klice potrebujes. Dalsi vec je ze pokud si postavis statni infrastrukturu na zahranicni CA, v pripade politickych problemu s danou krajinou muze byt tvoje infrastruktura k nicemu, tudiz vlastni CA se snazi jenom resit tyhle vsechny veci. A tech duvodu je samozrejme x dalsich.