Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #45 kdy: 11. 05. 2018, 22:04:01 »
Ne. CZ.NIC si určil, že potřebuje vybrat 150 000 USD. Pokud se peníze v kampani s fixed goal vyberou, je to úspěšná kampaň, pokud se nevyberou, bude kampaň neúspěšná a peníze se vrátí přispěvatelům.

Tedy naprosto nepřezkoumatelné číslo, pokud k němu nezveřejní jěště další podrobnosti.

Ano, ve vašem zmateném světě o tom čísle nevíme vůbec nic. V reálném světě musí být ta částka tak vysoká, aby se pokryly náklady a příslušný projekt se dal realizovat. Už dost projektů dojelo na to, že částku podcenily a za vybrané peníze nedokázali projekt dokončit. Na druhou stranu ta částka nesmí být moc vysoká, protože by to snižovalo pravděpodobnost, že se jí podaří vybrat. Takže je v nejlepším zájmu vlastníka projektu stanovit tu částku co nejpřesněji.

To si jen domýšlíte, protože vycházíte z ničím neověřeného předpokladu, že CZ.NIC je neziskovka a dobrodějové.

Proč byste ho chtěl ověřovat?

Protože teprve pak se dá ověřit Vaše tvrzení, že je projekt úspěšný.

Kdybyste se ucházel o zaměstnání, měl nějakou představu o nástupním platu a nabídli vám 9× tolik, podle vás by to byl neúspěch? Kdybyste prodával dům a někdo vám nabídl 9× víc, než kolik jste chtěl, byl by to neúspěch?

Opět vycházíte z naprosto neověřeného předpokladu, že to stanovené číslo má nějaký reálný základ. Mohlo být také silně podhodnoceno - pak je to chyba managementu. Nebo také mohlo být nahodnoceno, protože usoudili, že si to při svém dobrém jménu mohou dovolit. To, že nějaké číslo bylo překročeno 9x nevypovídá nic, pokud se nerozhodnete slepě věřit, že bylo nastaveno správně.

Ano, to víme, že když něco dělá CZ.NIC, vy jste kvůli tomu naštvaný. Ale s tou Omnií to máte celé nějaké pomotané. Přispěvatel za nějakých podmínek přispěl, podmínky byly splněné a on dostal, co bylo slíbené. Proč by měl být naštvaný? Pokud je vytvořen a dodán produkt, který kampaň slibovala, měl by být přispěvatel spokojen – proč by měl chtít ještě něco víc, co mu nikdo neslíbil?

Protože ta kampaň byla vedena tak, že podsouvala linku "obecné prospěšnosti" a vychvalovala Turris ze všech stran. Podle reakcí lidí ale vidím spíš zklamání, mnoho jich mělo z kampaně jiné očekávání, než co dostali.

No ano, tak si dostudujte, co je neziskovka, když to nevíte. Zisk je kladný hospodářský výsledek, tj. rozdíl mezi výnosy a náklady. Zisk samozřejmě může mít i neziskovka – nikdo nemůže být pořád v mínusu, a je nereálné, aby každá neziskovka každý rok končila přesně na nule. Neziskovka se od výdělečné společnosti liší tím, že zisk si nemohou rozdělit vlastníci, zůstává stále ve společnosti. U CZ.NICu je to ošetřené „jenom“ stanovami, to ale nemění nic na tom, že CZ.NIC nepodniká za účelem dosažení zisku.

Právní forma CZ.NICU není nezisková. Neplní ani definici veřejné prospěšnosti, ani tu "tradiční", ani tu, která je v zatím neschváleném zákoně o obecné prospěšnosti. Neziskovka navíc svůj zisk nemusí danit, CZ.NIC daní (proč asi).

Jak se zase prezentují? Jenom aby to zase nebyla nějaká vaše další fikce…

Psal jste to sám, že jejich prospěšnost posuzujete z toho co dělají, jak dělají a jak se u toho tváří.


David Jezek

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #46 kdy: 11. 05. 2018, 22:07:49 »
A viete co je na tom celom najkrajsie? Jednoducho by cz.nic ci turris mohol vydat blog resp. spravu alebo shrn toho ako to naozaj dopadlo a vsetci kkt)via by zavrely usta. Ale to sa nestane. Preco? Lebo by sa asi prislo na to ze to bol priekak a mozno by sa zistilo ako sa s neziskovej organizacie daju vytahovat peniazky cez rozne "projekty". A o tom to je.

Lol Phirae

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #47 kdy: 11. 05. 2018, 22:18:05 »
Tedy naprosto nepřezkoumatelné číslo, pokud k němu nezveřejní jěště další podrobnosti.

A co bys na tom ty magore chtěl přezkoumávat? Třeba tenhle člověk vybral 55,492 USD na to, že udělá bramborový salát. Budeš to taky přezkoumávat?

 ::) ::) ::)

Sinuhet

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #48 kdy: 11. 05. 2018, 22:18:21 »
A viete co je na tom celom najkrajsie? Jednoducho by cz.nic ci turris mohol vydat blog resp. spravu alebo shrn toho ako to naozaj dopadlo a vsetci kkt)via by zavrely usta. Ale to sa nestane. Preco? Lebo by sa asi prislo na to ze to bol priekak a mozno by sa zistilo ako sa s neziskovej organizacie daju vytahovat peniazky cez rozne "projekty". A o tom to je.
Přesně. Zahoďme presumpci neviny, pozvěme závist. Hodně vás štve představa (jakkoli odtržená od reality), že támhle někde sedí banda šulínů, co se baví za vaše peníze? Co se týká domén, nějaká regulační cena tam být musí, a pokud to jde do jakýchkoli jiných rukou než státních, je to super. Nadpolovinu mých příjmů mi ulupuje stát, který s nimi zachází daleko hůře, než CZ.NIC se 150Kč ročně. CZ.NIC ty peníze totiž nevynakládá na to, aby ze mě dostal násilím víc. Turris je čistě opt-in :)

Sakra lidi, koukejte se konečně pořádně vzmoct, a prostě začít CZ doménu bojkotovat. CZ.NIC zhyne na oubytě, a všichni se budete moci bít do prsou, jak jste měli pravdu.
Pořád jsme na tom s CZ.NIC daleko lépe než ti Slováci...

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #49 kdy: 11. 05. 2018, 22:20:56 »
Asi všichni, kteří neumí číst. Otázka je, zda by někdo, kdo neumí číst, měl něco sám platit přes internet.

Aha. Právě proto máme zákony na ochranu spotřebitele, právě proto babičky nakupují hrnce za 40 t. Kč. Právě proto máme profesionálně zpracované reklamní kampaně (vždyť by to stačilo napsat slovy, každý umí číst).

Pane Jirsáku, jestli bude Turris a zejména jejich OS úspěšný, to já jim nijak nezkazím. Možná se za pár let (rád) ohnu až k zemi a uznám, že našli dobrou cestu něco kvalitního vyrobit. Zatím se mi to tak nejeví, zatím vidím spíš alarmující signály.

S Vaším postojem, že nekriticky přijímáte to, že CZ.NIC je dobrý a nedělá chyby (či dokonce čuňárny), a zároveň říkáte, že každý přispěvatel si za to může sám, pokud se možná nechal i napálit - s tím já prostě nesouhlasím. Turris stačilo propagovat trochu realističtěji a dát mu dva, tři jasné usecasy a na ně se zaměřit. Bohužel, hardware je dimenzovaný jako všeslibný, ale software k němu sladit je oříšek - což třeba já očekávám, ale myslím, že mnoho přispěvatelů Omnie čekalo něco jiného.

Mox své cíle neplní, kampaň na Indiegogo nedopadá vůbec dobře a ani v nejmenším se neopakuje úspěch Omnie. Důvody mohou být různé, mezi nimi může být i to, že Omnie někoho zklamala. Oficiální údaje neexistují, dá se vycházet jedině z toho, že jsou inzeráty v bazarech a jsou za poměrně nízkou cenu. E-shopy drží Omnie na tzv. "externích skladech" - což je eufemismus k označení "skladem u dodavatele". Cena Omnií neustále klesá, což také není běžná praktika, která se dělá u výrobků, které jsou jedinečné.

Pochybností prostě je mnoho a není pravda, že bych já nebo kdokoliv o Turrisu uvažující měl něco dokazovat. Zájemce se většinou jen ptá a odpovídá prodávající. U běžných výrobků, které jsou na krámě, se jistě nebudete ptát na pozadí či úspěch projektu. V případě crowdfundingu jsou tyto otázky legitimní a žádná odpověď je vlastně také odpověď.

Pochopil jsem také, že se nekriticky díváte na právní formu CZ.NICU. Ano, stanovy mají své. Zisku mají spoustu, že by mohli projekt klidně táhnout sami. Můžeme se jen domýšlet, jestli zisk v 2016, který byl výrazně vyšší než předchozí roky, byl způsobený i příjmy z Omnie. Možná ano, možná ne. Pokud by ale byl, nemělo by být těch několik milionů obráceno do vývoje Moxu?

Každopádně děkuji za diskusi. A proti CZ.NIC nemám nic, vždy fungovali dobře a jejich další projekty mám rád.


Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #50 kdy: 11. 05. 2018, 22:23:42 »
A co bys na tom ty magore chtěl přezkoumávat?

Nikdy jsem to přezkoumávat nechtěl, jen jsem reagoval na pana Jirsáka, který nepřezkoumatelné číslo vzal a z něj nějakým myšlenkovým pochodem dovodil, že je ukazatelem úspěchu. To číslo, ani jeho 9násobné překročení neříká nic o úspěchu Omnie.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #51 kdy: 11. 05. 2018, 22:25:46 »
Tedy naprosto nepřezkoumatelné číslo, pokud k němu nezveřejní jěště další podrobnosti.
A co byste na něm chtěl zkoumat? Když se rozhodnete prodat barák za 10 milionů a prodáte ho za 10 milionů, potřebuje kupující to číslo ještě nějak zkoumat? Potřebujete to číslo zkoumat, abyste zjistil, jestli jste ten barák úspěšně prodal nebo ho neprodal?

To si jen domýšlíte, protože vycházíte z ničím neověřeného předpokladu, že CZ.NIC je neziskovka a dobrodějové.
Že je neziskovka má napsáno ve stanovách, že jsou dobrodějové jako předpoklad vůbec nepotřebuju.

Protože teprve pak se dá ověřit Vaše tvrzení, že je projekt úspěšný.
Já jsem ale netvrdil, že je projekt úspěšný. Já jsem jenom vyvrátil vaše tvrzení, že kampaň na Indiegogo byla neúspěšná – prostým konstatováním faktu, že byla vybrána požadovaná částka (dokonce mnohem větší částka).

Opět vycházíte z naprosto neověřeného předpokladu, že to stanovené číslo má nějaký reálný základ.
Ne, vy pořád vycházíte z naprosto mylného předpokladu, že to číslo by mělo mít nějaký reálný základ. To číslo je prostě předem určená částka, ke které se buď dostanu, a pak byla kampaň úspěšná a pokračuje se tím, co mělo následovat po úspěšné kampani. A nebo se té částky nedosáhne, a pak (v případě fixního cíle) byla kampaň neúspěšná, přispěvatelům se vrátí peníze a na kampaň se nijak nenavazuje.

Když budete shánět hypotéku na barák, budete taky považovat za úspěch, pokud dostanete hypotéku požadovaných parametrů, a naopak za neúspěch, pokud na tu hypotéku nedosáhnete. Nebo snad na otázku, jak jste v bance uspěl, odpovíte: „neuspěl jsem, tu hypotéku mi dali“?

To, že nějaké číslo bylo překročeno 9x nevypovídá nic, pokud se nerozhodnete slepě věřit, že bylo nastaveno správně.
Jenže cílem kampaně je vybrat požadovanou částku. Cíl je splněn, pokud je ta částka vybrána. Ta částka může mít zvolena špatně, ale to není předmětem kampaně. Když si dáte za cíl uběhnout 1500 metrů za 5 minut, cíl jste úspěšně splnil, pokud to uběhnete třeba za 4:59. Že vám to běhání nakonec třeba nepomůže zhubnout je jiná věc, ale v tom běhání jste byl úspěšný.

Protože ta kampaň byla vedena tak, že podsouvala linku "obecné prospěšnosti"
Opravdu? Jste schopen to nějak doložit?

vychvalovala Turris ze všech stran
Jasně, vy byste založil kampaň na tom, že byste si o produktu navymýšlel všechna možná i nemožná negativa. A pak byste za úspěch prohlásil to, že se cílová částka nevybrala.

Podle reakcí lidí ale vidím spíš zklamání, mnoho jich mělo z kampaně jiné očekávání, než co dostali.
Vy pořád potřebujete nějaká čísla i tam, kde žádná nedávají smysl, a tady najednou napíšete „mnoho“. Co je to „mnoho“?

Na tom, že vidíte jen zklamání, není nic divného – překvapivé by bylo, kdybyste zaznamenal nějaká kladná hodnocení, když ignorujete všechno, co se vám nelíbí.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #52 kdy: 11. 05. 2018, 22:29:22 »
Přesně. Zahoďme presumpci neviny, pozvěme závist. Hodně vás štve představa (jakkoli odtržená od reality), že támhle někde sedí banda šulínů, co se baví za vaše peníze? Co se týká domén, nějaká regulační cena tam být musí, a pokud to jde do jakýchkoli jiných rukou než státních, je to super. Nadpolovinu mých příjmů mi ulupuje stát, který s nimi zachází daleko hůře, než CZ.NIC se 150Kč ročně. CZ.NIC ty peníze totiž nevynakládá na to, aby ze mě dostal násilím víc. Turris je čistě opt-in :)

Souhlasím, že domény musí něco stát a dokonce si myslím, že současná cena je zbytečně nízká, málo reguluje. A vůbec by mi nevadilo, kdyby zdražili domény a pak Mox vyrobili z těchto příjmů. Bylo by to zcela čisté, stejně jako se rozhodli a vyrobili úspěsného routovacího démona a autoritativní dns server.

Jinak ale musím souhlasit s panem kolegou, ze sdružení i neziskovek se opravdu vytahují peníze tak, že jim zpřátelené firmy fakturují za "tržní" ceny. Neexsituje totiž žádný předpis, který by je donucoval dodavatele soutěžit, nebo vybírat dobré ceny. Maximálně může jakous takous kontrolu vykonávat ten, kdo udělí grant - ale to není případ CZ.NICU. Ve skutečnosti zákon považuje neziskovku za běžnou firmu, jen nemusí platit daň z příjmu výměnou za to, že veškerý zisk znovu otočí do své činnosti. Netvrdím, že to dělá CZ.NIC, ale jinak je to rozmohnutý nešvar.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #53 kdy: 11. 05. 2018, 22:31:16 »
Stejně jako někdo URČIL, že kampaň na Omnie byla úspěšná.

To číslo, ani jeho 9násobné překročení neříká nic o úspěchu Omnie.
A takhle my si tady diskutujeme. Miroslav Šilhavý nejprve napíše o úspěchu kampaně na Omnie, pak si to rozmyslí a začne psát o úspěchu Omnie, a vynadá všem okolo, že jejich tvrzení vztahující se ke kampani na Omnii neplatí pro Omnii samotnou. To takhle manipulujete schválně a doufáte, že si nikdo nevšimne, že jste změnil předmět diskuse? Nebo tak vášnivě diskutujete a nevíte o čem?

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #54 kdy: 11. 05. 2018, 22:40:20 »
A co byste na něm chtěl zkoumat? Když se rozhodnete prodat barák za 10 milionů a prodáte ho za 10 milionů, potřebuje kupující to číslo ještě nějak zkoumat? Potřebujete to číslo zkoumat, abyste zjistil, jestli jste ten barák úspěšně prodal nebo ho neprodal?

Podle mě Vám trochu pokulhává morální hodnocení situací. Běžná firma si může zainvestovat cokoliv, prodat to za cokoliv a cokoliv považovat za úspěch a nikomu do toho nic není. Rozdíl ale je, když se firma navenek prezentuje např. jako nezisková, ale pak všem říká: vám není nic do našeho hospodaření.

Že je neziskovka má napsáno ve stanovách, že jsou dobrodějové jako předpoklad vůbec nepotřebuju.

To si jen domýšlíte. Přečtěte si jejich stanovy, body 4, 5.1 c) a 5.4. https://www.nic.cz/files/documents/Stanovy_20170701_CJ.pdf

Já jsem ale netvrdil, že je projekt úspěšný. Já jsem jenom vyvrátil vaše tvrzení, že kampaň na Indiegogo byla neúspěšná – prostým konstatováním faktu, že byla vybrána požadovaná částka (dokonce mnohem větší částka).

Teď slovíčkaříte. Kampaň na Indiegogo byla úspěšná až moc, na tolik, že rozladila přispěvatele. Na Moxu se jim to bohužel vrací. Měli tenkrát ubrat a dnes by byli víc ctěni.

A nebo se té částky nedosáhne, a pak (v případě fixního cíle) byla kampaň neúspěšná, přispěvatelům se vrátí peníze a na kampaň se nijak nenavazuje.

Mně nejde o to, jestli byla úspěšná kampaň na Indiegogo, ale celá kampaň Omnie. Kampaň = tažení = úsilí = projekt. Nikoliv reklama = reklamní kampaň.

Opravdu? Jste schopen to nějak doložit?

Stačí přečíst Vaše komentáře o tom, jak vnímáte CZ.NIC. To, že je dobře, že CZ.NIC využilo svoje dobré jméno, jste také psal. Změřit by se to dalo jedině snad průzkumem mezi přispěvateli.

Jasně, vy byste založil kampaň na tom, že byste si o produktu navymýšlel všechna možná i nemožná negativa. A pak byste za úspěch prohlásil to, že se cílová částka nevybrala.

Nestačilo by být jen realista? Zaměřit se opravdu na funkční produkt a ne na splnění marketingového cíle?

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #55 kdy: 11. 05. 2018, 22:45:53 »
A takhle my si tady diskutujeme. Miroslav Šilhavý nejprve napíše o úspěchu kampaně na Omnie, pak si to rozmyslí a začne psát o úspěchu Omnie, a vynadá všem okolo, že jejich tvrzení vztahující se ke kampani na Omnii neplatí pro Omnii samotnou. To takhle manipulujete schválně a doufáte, že si nikdo nevšimne, že jste změnil předmět diskuse? Nebo tak vášnivě diskutujete a nevíte o čem?

Podle mě máte nějaký problém se zpracováváním informací.

Reklama na Omnie byla úspěšná v tom smyslu, že CZ.NIC správně odhadl, jak vybrat vysokou částku. Určitě se zájem zrychlil poté, co začaly naskakovat čísla nad 100 % plánu.

Bohužel, nic to neříká o tom, jestli je to skutečný úspěch. Kolem 4000 lidí není vůbec vysoké číslo.

A úplně jinou otázkou je, jestli Omnia byla úspěšná ve smyslu, že naplnila očekávání přispěvatelů.

Ten prvotní "úspěch", tedy 9násobné překročení hausnumera neříká nic o kvalitě produktu, ale o šikovnosti marketéra, který odhadl, jak vysoko má nasadit laťku.

Sinuhet

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #56 kdy: 11. 05. 2018, 22:48:02 »
Souhlasím, že domény musí něco stát a dokonce si myslím, že současná cena je zbytečně nízká, málo reguluje. A vůbec by mi nevadilo, kdyby zdražili domény a pak Mox vyrobili z těchto příjmů. Bylo by to zcela čisté, stejně jako se rozhodli a vyrobili úspěsného routovacího démona a autoritativní dns server.

Líbil se mi nápad někde v diskuzi za ty peníze najmout školitele a šířit osvětu. Což se v nějaké míře děje, z mého pohledu do toho spadá i KNOT, BIRD a další věci. Myšlenka Turrisu 1.0 s analýzou dat k tomu měla taky blízko. Ale kdyby z toho zkusili zafinancovat Mox, tady na rootu by je diskutující sežrali. A asi nejen tu, spousta ajťáků v mém okolí se na celý projekt Turrisu dívá nelibě. Když je to takhle financované externě, mají alespoň alibi  ;D .

kdr

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #57 kdy: 11. 05. 2018, 22:49:07 »
Hele Šilhavý... to Vám někdo z CZ.NIC přebral holku?

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #58 kdy: 11. 05. 2018, 22:49:45 »
kdyby z toho zkusili zafinancovat Mox, tady na rootu by je diskutující sežrali. A asi nejen tu, spousta ajťáků v mém okolí se na celý projekt Turrisu dívá nelibě. Když je to takhle financované externě, mají alespoň alibi  ;D .

Pak to ale možná nemuseli vůbec cpát pod CZ.NIC, když si s tím nechtějí špinit ruce. Stejní lidé mohli založit nezávislý startup a bylo by to bez pachuti.

vbfdgf

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #59 kdy: 11. 05. 2018, 22:52:03 »
Patrně jako první by měla přijít rozvaha, předpokládám, že Turris účtují jako středisko.

Takže opravdu nejsi schopen říct způsob, jakým by bylo možné vyvrátit tvé ničím nepodložené rýpnutí. (Nejspíš protože tvoje obvinění je z principu nevyvratitelné.) V tom případě bys opravdu měl jít spamovat jiný portál.