Studovat IT ?

black3r

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #45 kdy: 03. 05. 2018, 22:18:57 »
ak ta zaujima aj hardware, chod na elektrotechnicku skolu, zaklady veci ako pajkovanie, elektricke obvody apod. najlepsie pochopis tam

ak ta nezaujima hardware ale skor vseobecne IT / programovanie, vyberaj si skolu podla inych kriterii ako co ta nauci k odboru.., pochybujem, ze existuje stredna skola, kde sa vies z programovania alebo tukania do office/salesforce/CRM/ERP/* naucit viac ako homeschool mesiac + staz 2 tyzdne..,

najlepsia vec, co mozes spravit, je najst si co najlepsiu (rozumej najtazsiu) skolu, na aku sa vies dostat.., velmi dobre su jazykove (ak chces robit business, alebo ist do zahranicia), alebo matematicke (umela inteligencia, grafika) gymple...,

lepsie (tazsie) skoly ti pomozu spoznat sikovnych ludi, ktorych sa ti zide mat ako kamaratov, a druhak ta motivuju daco robit, a uz ked si motivovany na nieco, tak sa lahko preorientujes na ine veci (ako zaklady IT), ako ked z teba skola spravi lenivca a nevies sa dokopat k nicomu (vlastna skusenost)


Jenda

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #46 kdy: 03. 05. 2018, 23:30:12 »
Inak nejsom si isty, ci ta SS nako zasadne pripravy na karieru v IT..
Nepřipraví stylem „budu chodit do školy a nic jiného a až vylezu, tak si ze mě všichni sednou na zadek“. Ale může dát základy a ukázat, co dalšího a jak studovat ve volném čase. (osobně mám podobný pocit z matfyzu - samozřejmě to co jsem se tam dozvěděl nestačí, ale upravili a nasměrovali moji cestu).

Dále blbá SŠ může učit kraviny a požadovat domácí přípravu kravin, přičemž ten čas by šel právě využít pro studium těch nadstandardních věcí, na které by ho dobrá škola nasměrovala.

skor uvazuj nad tym gymplom. Ovela lepsia Matika a tak trochu paradoxne aj fyzika
:D :D :D :D :D

AppleCider

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #47 kdy: 04. 05. 2018, 00:11:19 »
Inak nejsom si isty, ci ta SS nako zasadne pripravy na karieru v IT..
může dát základy a ukázat, co dalšího a jak studovat ve volném čase. (osobně mám podobný pocit z matfyzu
Tak jasně, absolventi matfyzu jsou v praxi nepoužitelní, člověk aby je pomalu učil malou násobilku, o OOP nemluvě.

Matfyzák

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #48 kdy: 04. 05. 2018, 02:02:30 »
Inak nejsom si isty, ci ta SS nako zasadne pripravy na karieru v IT..
může dát základy a ukázat, co dalšího a jak studovat ve volném čase. (osobně mám podobný pocit z matfyzu
Tak jasně, absolventi matfyzu jsou v praxi nepoužitelní, člověk aby je pomalu učil malou násobilku, o OOP nemluvě.
A všimnul jste si že na matfyzu se dá kromě matematiky a fyziky studovat i informatika? Já ani kdokoliv z kolegů kteří studovali informatiku nemáme nouzi o práci - naopak, na pohovorech celkem funguje pokud víte kdo je Donald Knuth a dokonce že víte co napsal a pokud tomu dokonce rozumíte...

AppleCider

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #49 kdy: 04. 05. 2018, 03:08:33 »
Inak nejsom si isty, ci ta SS nako zasadne pripravy na karieru v IT..
může dát základy a ukázat, co dalšího a jak studovat ve volném čase. (osobně mám podobný pocit z matfyzu
Tak jasně, absolventi matfyzu jsou v praxi nepoužitelní, člověk aby je pomalu učil malou násobilku, o OOP nemluvě.
A všimnul jste si že na matfyzu se dá kromě matematiky a fyziky studovat i informatika? Já ani kdokoliv z kolegů kteří studovali informatiku nemáme nouzi o práci - naopak, na pohovorech celkem funguje pokud víte kdo je Donald Knuth a dokonce že víte co napsal a pokud tomu dokonce rozumíte...
Tam učí samí teoretici, praxe žádná, podle toho pak absolventi vypadají, Knuth neknuth.


Pepa

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #50 kdy: 04. 05. 2018, 08:14:49 »
Tam učí samí teoretici, praxe žádná, podle toho pak absolventi vypadají, Knuth neknuth.

Protože teorie je to zajímavý a SW inženýrství je jen způsob, jak to celé implementovat správně. :-P

Ve skutečnosti si lze matfyz nastavit tak, aby měl člověk hodně programovacích a SW inženýských předmětů. (Což ale samozřejmě neznamená, že se teoretickým předmětům a matikám vyhne úplně. To ani náhodou.)

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #51 kdy: 04. 05. 2018, 08:17:44 »
skor uvazuj nad tym gymplom. Ovela lepsia Matika a tak trochu paradoxne aj fyzika
:D :D :D :D :D

Mozes mi povedat, co tak pobavilo?

jablon

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #52 kdy: 04. 05. 2018, 09:04:14 »
Za mých let ani náhodou. Průmyslováci měli výhodu na fyzikálním praktiku nebo na základech elektroniky, ale zatímco gympláci tyhle věci obvykle dokázali dohnat, tak průmyslováci na matematice z jaderky vylítali. Průmyslováci sice něco málo tušili o integrování, ale ke složení zkoušky z Matematické analýzy 1 by jim to bylo stejně k ničemu a k analýze 2 to bylo naprosto nedostatečné. Naproti tomu si lámali zuby na předmětu "středoškolská" Matematika (na katedře matematiky nazývaný "zlomky" nebo "počty"), kde se žádné integrály nevyžadovaly, ale zato se chtěla perfektní znalost středoškolské látky, tj. úpravy algebraických výrazů, práce se zlomky, s goniometrickými funkcemi, logaritmy, řešení rovnic, nerovnic atd., zápočet z něhož na konci 1. semestru býval nutnou podmínkou k dalšímu setrvání na fakultě.
Protože jak říkávala as. Vondráčková, která učívala a zkoušela analýzu v prváku, "nikdo po vás nechce, abyste uměli integrovat ze střední, dokonce se mi lépe pracuje s těmi, kteří jsou v tomto ohledu nepopsaná tabule, než s těmi, u kterých musím napravovat škody napáchané střední školou, protože tohle je prostě vysokoškolská látka a na střední vám v tom udělají leda tak guláš".

Já mám právě opačnou zkušnost. Kluci z prumky byli nadrcení matematikou. Gympláci sice dali jedničku analýzu a dvojku, ale u trojky a čtyřky už jen čuměli do blba :D ... státnice udělalo naprostá většina průmyslováků, gympláci dva. Mohlo za to i to, že na gymplu jim mlátili do hlavy, že jsou elita národa. Než se nám to podařilo vymlátit jim to z hlavy, tak nastupovali znovu do prváku, nebo na jinou školu. O schopnostech gympláků pochopit složitější věcim, jako numerika, už se raději ani nebudu vyjadřovat (a to se jedná o algebru). Jinak já byl lopata, která se tam ocitla z nástavby a v druháku za mnou tihle kluci chodili abychm jim vysvětlil, jak mají kurňa vypočítat tu difirenciální rovnici :D.

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #53 kdy: 04. 05. 2018, 10:17:19 »
Tak to neviem teda, ja mam opacnu skusenost.. Aj co som sa bavil s ludmi z inych skol, nie len informatiky, tak mi to potvrdili. Aj ked som sa bavil s ludmi zo strojariny, co prisli s priemyslovky, ze super, ze to maju asi na strojarskej oproti ludom z gympla vyhodu, povedali, ze nemaju ten pocit, ze sice na odbornych predmetoch jasne, ale ze na matike vobec ani na fyzike a ta fyzika ich teda srala, lebo mali pocas skoly tych fyzik niekolko.. a nebol to jeden, ani dvaja a vraj je vacsi problem s tou matikou, ako odbornymi predmetmy... tym ako sa nesnazim naznacit, ze sa ten rozdiel casom nezotre alebo su ludia z gympla elita naroda alebo nieco podobne, aj ked by asi tak trosku mali byt :D ani nehovorim, ze sa dneska nedostavaju seljake pochybne individua na tie gymple zial

Kiwi

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #54 kdy: 04. 05. 2018, 10:44:12 »
Za mých let ani náhodou. Průmyslováci měli výhodu na fyzikálním praktiku nebo na základech elektroniky, ale zatímco gympláci tyhle věci obvykle dokázali dohnat, tak průmyslováci na matematice z jaderky vylítali. Průmyslováci sice něco málo tušili o integrování, ale ke složení zkoušky z Matematické analýzy 1 by jim to bylo stejně k ničemu a k analýze 2 to bylo naprosto nedostatečné. Naproti tomu si lámali zuby na předmětu "středoškolská" Matematika (na katedře matematiky nazývaný "zlomky" nebo "počty"), kde se žádné integrály nevyžadovaly, ale zato se chtěla perfektní znalost středoškolské látky, tj. úpravy algebraických výrazů, práce se zlomky, s goniometrickými funkcemi, logaritmy, řešení rovnic, nerovnic atd., zápočet z něhož na konci 1. semestru býval nutnou podmínkou k dalšímu setrvání na fakultě.
Protože jak říkávala as. Vondráčková, která učívala a zkoušela analýzu v prváku, "nikdo po vás nechce, abyste uměli integrovat ze střední, dokonce se mi lépe pracuje s těmi, kteří jsou v tomto ohledu nepopsaná tabule, než s těmi, u kterých musím napravovat škody napáchané střední školou, protože tohle je prostě vysokoškolská látka a na střední vám v tom udělají leda tak guláš".

Já mám právě opačnou zkušnost. Kluci z prumky byli nadrcení matematikou. Gympláci sice dali jedničku analýzu a dvojku, ale u trojky a čtyřky už jen čuměli do blba :D ... státnice udělalo naprostá většina průmyslováků, gympláci dva. Mohlo za to i to, že na gymplu jim mlátili do hlavy, že jsou elita národa. Než se nám to podařilo vymlátit jim to z hlavy, tak nastupovali znovu do prváku, nebo na jinou školu. O schopnostech gympláků pochopit složitější věcim, jako numerika, už se raději ani nebudu vyjadřovat (a to se jedná o algebru). Jinak já byl lopata, která se tam ocitla z nástavby a v druháku za mnou tihle kluci chodili abychm jim vysvětlil, jak mají kurňa vypočítat tu difirenciální rovnici :D.
Studoval jsem tam na konci 90. let a pak tam jako doktorand i něco odučil, ale ta má zkušenost je prostě úplně opačná. Takže bych hádal, že si spíš pěkně vymýšlíš. ;)

Inak nejsom si isty, ci ta SS nako zasadne pripravy na karieru v IT..
může dát základy a ukázat, co dalšího a jak studovat ve volném čase. (osobně mám podobný pocit z matfyzu
Tak jasně, absolventi matfyzu jsou v praxi nepoužitelní, člověk aby je pomalu učil malou násobilku, o OOP nemluvě.
Jak se říká, "a pak ses probudil s jednou rukou v nočníku". :D S matfyzákama jsme se teda vždycky špičkovali a vzájemně si dokazovali nadřazenost, ale to cos napsal je spíš produktem nějakého tvého komplexu méněcennosti, pokud jsi to ovšem nemyslel jako ironii.

Pepa

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #55 kdy: 04. 05. 2018, 11:59:50 »
Já mám právě opačnou zkušnost. Kluci z prumky byli nadrcení matematikou. Gympláci sice dali jedničku analýzu a dvojku, ale u trojky a čtyřky už jen čuměli do blba :D ... státnice udělalo naprostá většina průmyslováků, gympláci dva. Mohlo za to i to, že na gymplu jim mlátili do hlavy, že jsou elita národa. Než se nám to podařilo vymlátit jim to z hlavy, tak nastupovali znovu do prváku, nebo na jinou školu. O schopnostech gympláků pochopit složitější věcim, jako numerika, už se raději ani nebudu vyjadřovat (a to se jedná o algebru). Jinak já byl lopata, která se tam ocitla z nástavby a v druháku za mnou tihle kluci chodili abychm jim vysvětlil, jak mají kurňa vypočítat tu difirenciální rovnici :D.

Zajímavé. Od kluků z VUTBR mám přesně opačné informace. Gympláci tam mají v matice výrazně navrch.. Podobně na informatice na matfyzu prakticky žádní průmyslováci nejsou, a pochybuju, že na fyzice nebo matice je jich víc.

Jinak, doporučuji podívat se na výsledky matematických olympiád. V kterém roce se průmyslovák naposledy dostal do celostátního kola? (Ve skutečnosti jsem na žádného nenarazil ani při zběžném proklikávání krajských kol.) A co fyzikální olympiáda? Všechno to tam ovládaj víceletí gympláci.



http://www.matematickaolympiada.cz/cs/olympiada-pro-stredni-skoly

https://excelence.msmt.cz/homepage/table?do=search-submit&rok=2017&soutez=&kraj=&zak=&skola=&zarazeniSS=on&excelenceAno=on&search=Vyhledat

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #56 kdy: 04. 05. 2018, 12:20:20 »
Já mám právě opačnou zkušnost. Kluci z prumky byli nadrcení matematikou. Gympláci sice dali jedničku analýzu a dvojku, ale u trojky a čtyřky už jen čuměli do blba :D ... státnice udělalo naprostá většina průmyslováků, gympláci dva. Mohlo za to i to, že na gymplu jim mlátili do hlavy, že jsou elita národa. Než se nám to podařilo vymlátit jim to z hlavy, tak nastupovali znovu do prváku, nebo na jinou školu. O schopnostech gympláků pochopit složitější věcim, jako numerika, už se raději ani nebudu vyjadřovat (a to se jedná o algebru). Jinak já byl lopata, která se tam ocitla z nástavby a v druháku za mnou tihle kluci chodili abychm jim vysvětlil, jak mají kurňa vypočítat tu difirenciální rovnici :D.

Zajímavé. Od kluků z VUTBR mám přesně opačné informace. Gympláci tam mají v matice výrazně navrch.. Podobně na informatice na matfyzu prakticky žádní průmyslováci nejsou, a pochybuju, že na fyzice nebo matice je jich víc.

Jinak, doporučuji podívat se na výsledky matematických olympiád. V kterém roce se průmyslovák naposledy dostal do celostátního kola? (Ve skutečnosti jsem na žádného nenarazil ani při zběžném proklikávání krajských kol.) A co fyzikální olympiáda? Všechno to tam ovládaj víceletí gympláci.



http://www.matematickaolympiada.cz/cs/olympiada-pro-stredni-skoly

https://excelence.msmt.cz/homepage/table?do=search-submit&rok=2017&soutez=&kraj=&zak=&skola=&zarazeniSS=on&excelenceAno=on&search=Vyhledat

Co mi pamet saha do devadesatek, tak to same korespondencni seminare...

0x1000

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #57 kdy: 04. 05. 2018, 13:09:10 »
Gympláci na FITu hejtovali HW předměty, FITkit se dehonestoval ve velkém. Zatímco průmyslováky to spíše bavilo, nebo byli neutrální. Pravodu je, že FIT je hardwarem prorostlý. Možná by stálo za to uvažovat o FI MUNI, pokud chce být člověk zaměřený více teoreticky než prakticky.

gymolos

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #58 kdy: 04. 05. 2018, 14:12:58 »
Moje zkusenost z informatiky taky ve prospech gymplaku. Prumyslovaci namachrovany ze zacatku ze tohle tamto meli na stredni, tak si mohli dovolit to flakat. Druhak tretak jich pulka odpadla, huba dole, protoze ejhle tohle na stredni nemeli. Zatimco lidi z gymplu dostali ranu v prvaku a ve druhaku uz to byl jenom plynulej prechod do dalsi urovne.

jablon

Re:Studovat IT ?
« Odpověď #59 kdy: 04. 05. 2018, 14:27:17 »
Já mám tyto zkušenosti. Prostě gympláci to na jaderce nedávali. Ale asi je to tím, že k nám šli slabší lidi a do Prahy ti lepší. Měli sice navrch v tom co se učí běžně na střední škole (integrace, derivace, limity ...), ale ajkmile se začali řešit parciální derivace, diferenciální rovnice, křivkové integrály atd., najednou byli v loji. Je to zajímavé. Odborné předměty se museli tvrdě učit - pokud to nebyl nadšenec. Já jsem prošel nějakou nástavbou ale IT jsem drtil od 13 let a SQL už jsem dával v 15 letech a tak na VŠ už to byla procházka růžovou zahradou :D