Druhotné licence MS

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #15 kdy: 17. 04. 2018, 13:39:33 »
Normálka, každý v tom vidí přesně to, co se mu hodí.

Může například začít flame na téma "přiměřená obrana", zda mohu například zastřelit někoho, kdo mě ohrožuje nožem, nebo zda se musím bránit nožem podobné velikosti.
presne tak! :_)
samozrejme ja si nasel to co se hodí mě :_)
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


LarryLin

Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #16 kdy: 17. 04. 2018, 13:51:18 »
druhotné licence běžně používám, kdysi se to řešilo na půdě evropskeho dvora a je to posvěcenné jako legální
Viz výše. Podle toho judikátu ale musíte splnit poměrně specifické podmínky.
Myslím, že trochu přeháníš. Chtít u produktu za 300,- Kč (v originální ceně 4tis. Kč) nějaké notářské ověření je stejně absurdní jako chtít notářské ověření při koupi notebooku z bazaru v hodnotě 4tis. Kč. Platí jednoduché pravidlo: kupovat od důvěryhodného prodejce. Jestliže obchodník ty druhotné licence nakupuje od společností Dell nebo HP, tak není důvod z toho dělat kovbojku. Samozřejmě něco trochu jiného by bylo kdyby tazatel kupoval licenci za 100tis. Kč, tam by nějaká písemná smlouva o přechodu práva byla vhodná.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #17 kdy: 17. 04. 2018, 13:58:34 »
Myslím, že trochu přeháníš. Chtít u produktu za 300,- Kč (v originální ceně 4tis. Kč) nějaké notářské ověření je stejně absurdní jako chtít notářské ověření při koupi notebooku z bazaru v hodnotě 4tis. Kč. Platí jednoduché pravidlo: kupovat od důvěryhodného prodejce. Jestliže obchodník ty druhotné licence nakupuje od společností Dell nebo HP, tak není důvod z toho dělat kovbojku. Samozřejmě něco trochu jiného by bylo kdyby tazatel kupoval licenci za 100tis. Kč, tam by nějaká písemná smlouva o přechodu práva byla vhodná.
presne timto smerem jdu ja :_) ..vetsinou beru preprodane korporaty (Fujitsu, HP, Dell, etc)  a pravnika si na to najímat nebudu!
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #18 kdy: 17. 04. 2018, 14:11:18 »
Myslím, že trochu přeháníš. Chtít u produktu za 300,- Kč (v originální ceně 4tis. Kč) nějaké notářské ověření je stejně absurdní jako chtít notářské ověření při koupi notebooku z bazaru v hodnotě 4tis. Kč. Platí jednoduché pravidlo: kupovat od důvěryhodného prodejce. Jestliže obchodník ty druhotné licence nakupuje od společností Dell nebo HP, tak není důvod z toho dělat kovbojku. Samozřejmě něco trochu jiného by bylo kdyby tazatel kupoval licenci za 100tis. Kč, tam by nějaká písemná smlouva o přechodu práva byla vhodná.

To není kovbojka, jen poznamenávám, že na tyto situace se vůbec nevztahuje onen judikát. Ten byl opravdu za velmi specifických podmínek a soud to i zdůrazňoval.

Faktem je, že licence není zboží, ale udělené právo. Je na Vás prokázat, že to právo k užívání máte. I já si myslím, že je absurdní to řešit přes notářský zápis. Jen se lišíme ve vývodech ze situace: já tvrdím, že v takovém případě nemůžete spoléhat a být v dobré víře, že smíte software používat.

Vy tvrdíte, že ano. V tu chvíli by byl "legální" jakýkoliv software, který "koupíte" přes bílého koně. Třeba i na vymyšlenou fakturu nebo vymyšlenou kupní smlouvu. Takový výklad je absurdní.

Pánové, když už se oháníte judikáty, tak je musíte opravdu přečíst a porozumět jim.

Tomuto jevu se ale jinak říká selektivní percepce. Stav, kdy z mnoha informací chce člověk slyšet jen tu, kterou si vysnil.

LarryLin

Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #19 kdy: 17. 04. 2018, 15:37:10 »
Faktem je, že licence není zboží, ale udělené právo.
Koupě zboží je také právo. Konkrétně převod vlastnického práva.

Je na Vás prokázat, že to právo k užívání máte.
Takže, ty máte doma schovaný doklad od zubního kartáčku, kdyby tě někdo náhodou obvinil, že jsi ho ukradl? O tom je celý náš spor. Jakékoliv formální prokázání práva by mělo být vždy úměrné ceně a důležitosti takového práva. Proto není nutné schovávat doklady od zubního kartáčku ani není nutné řešit licenci v malé hodnotě přes notářké ověření.

Vy tvrdíte, že ano. V tu chvíli by byl "legální" jakýkoliv software, který "koupíte" přes bílého koně. Třeba i na vymyšlenou fakturu nebo vymyšlenou kupní smlouvu. Takový výklad je absurdní.
Ne, to netvrdím. Tvrdím, že software bude legální, když ho koupíte od předchozího právoplatného uživatele dané softwarové licence. Jinými slovy, kupovat od důvěryhodných obchodníků, tak jako to většina z nás dělá u všech ostatních nákupů.


Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #20 kdy: 17. 04. 2018, 15:43:52 »
Takže, ty máte doma schovaný doklad od zubního kartáčku, kdyby tě někdo náhodou obvinil, že jsi ho ukradl? O tom je celý náš spor. Jakékoliv formální prokázání práva by mělo být vždy úměrné ceně a důležitosti takového práva. Proto není nutné schovávat doklady od zubního kartáčku ani není nutné řešit licenci v malé hodnotě přes notářké ověření.

Ne, to netvrdím. Tvrdím, že software bude legální, když ho koupíte od předchozího právoplatného uživatele dané softwarové licence. Jinými slovy, kupovat od důvěryhodných obchodníků, tak jako to většina z nás dělá u všech ostatních nákupů.

To je něco jiného. Vlastnické právo se odvozuje zejména od držení věci. Autorské právo se odvozuje od držení věci v případě hmotně vyjádřených uměleckých děl (socha, obraz, ...).

V případě práva na užití není nic, čím byste vlastnictví prokázal, kromě nepřetržité řady licenčních smluv. Autor by byl pak krácen na svých právech, kdyby bylo možné jeho dílo rozmnožit a uživatelé takové rozmoženiny ji směli "v dobré víře" používat.

U originálního softwaru samozřejmě platí princip přiměřené důvěry. Pokud koupím od Alzy nebo třeba od certifikovaného parntera Microsoftu originální licenci, pak jsem v dobré víře. Nevím ale od čeho byste odvozoval dobrou víru u nějaké neznámé, nidke a nikým necertifikované firmy. Podle toho, že má hezký web?

J.V.

Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #21 kdy: 17. 04. 2018, 15:59:08 »
docela by mně zajímal váš názor na druhotné licence MS produktů. viz zde je na tom založena celá živnost : https://www.smartlicence.cz/druhotne-licence/

Upozornění: COA nálepka může vykazovat známky opotřebení, případně sloupnutí.

Takze nemas jistotu ze se to jeste nekde nepouziva. To neni nepouzita licence. Doma ti to snad muze byt jedno, ale do firmy ci jine organizace bych neriskoval.

LarryLin

Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #22 kdy: 17. 04. 2018, 16:16:50 »
Upozornění: COA nálepka může vykazovat známky opotřebení, případně sloupnutí.
Takze nemas jistotu ze se to jeste nekde nepouziva. To neni nepouzita licence. Doma ti to snad muze byt jedno, ale do firmy ci jine organizace bych neriskoval.
Pokud produkt key projde např. přes nástoj ověření pravosti softwaru, tak je to v pořádku. Kdyby to ještě někdo používal, tak by to řvalo.

Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #23 kdy: 17. 04. 2018, 16:18:49 »
Pokud produkt key projde např. přes nástoj ověření pravosti softwaru, tak je to v pořádku. Kdyby to ještě někdo používal, tak by to řvalo.

To není vůbec pravda, to nikde ani Microsoft netvrdí. Běžné Windows naaktivujete několikrát paralelně a o to víc, oč větší časový odstup zvolíte. Ověření pravosti slouží pouze jako detekce excesivního zneužívání stejného produktového kódu. Ale i na to je holt potřeba číst a nenechat se strhávat dojmy.

LarryLin

Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #24 kdy: 17. 04. 2018, 16:22:32 »
Takže, ty máte doma schovaný doklad od zubního kartáčku, kdyby tě někdo náhodou obvinil, že jsi ho ukradl? O tom je celý náš spor. Jakékoliv formální prokázání práva by mělo být vždy úměrné ceně a důležitosti takového práva. Proto není nutné schovávat doklady od zubního kartáčku ani není nutné řešit licenci v malé hodnotě přes notářké ověření.

Ne, to netvrdím. Tvrdím, že software bude legální, když ho koupíte od předchozího právoplatného uživatele dané softwarové licence. Jinými slovy, kupovat od důvěryhodných obchodníků, tak jako to většina z nás dělá u všech ostatních nákupů.
... Autorské právo se odvozuje od držení věci v případě hmotně vyjádřených uměleckých děl (socha, obraz, ...).
Nesmysl. To by se potom automaticky stávali majitelé zloději, kteří obraz ukradli.

V případě práva na užití není nic, čím byste vlastnictví prokázal, kromě nepřetržité řady licenčních smluv.
Mám fakturu a štítek. Pokud by chtěl soud zkoumat od které firmy ten štítek (licence) pochází, tak jsem si jist, že bychom to společně se svým dodavatelem byli schopni doložit. Krom toho mě Microsoft svým softwarem "na ověření pravosti" licenci označil jako legální. Pro mě je to dostatečné, pokud pro někoho ne, tak ať si najme právníka. ;)

U originálního softwaru samozřejmě platí princip přiměřené důvěry. Pokud koupím od Alzy nebo třeba od certifikovaného parntera Microsoftu originální licenci, pak jsem v dobré víře. Nevím ale od čeho byste odvozoval dobrou víru u nějaké neznámé, nidke a nikým necertifikované firmy. Podle toho, že má hezký web?
Že je již mnoho let na trhu, nikdo si na něj nestěžuje, mohu si přečíst recenze, znám ho osobně, již jsem od něj nakoupil a vše bylo v pořádku, tzn vývojář softwaru označil product key od obchodníka jako legální, případně souhlasilo i moje jméno (jméno firmy), které je k mému key přiřazeno... Určitě bych našel spoustu dalších měřítek jak poznat důvěryhodnost.

Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #25 kdy: 17. 04. 2018, 16:26:19 »
Nesmysl. To by se potom automaticky stávali majitelé zloději, kteří obraz ukradli.

To pochopitelně ne, ti nemohou být v dobré víře. Ale můžete být v dobré víře, když obraz koupíte od někoho, kdo jej drží. Takový obraz Vám nemohou zpětně sebrat.

Mám fakturu a štítek. Pokud by chtěl soud zkoumat od které firmy ten štítek (licence) pochází, tak jsem si jist, že bychom to společně se svým dodavatelem byli schopni doložit. Krom toho mě Microsoft svým softwarem "na ověření pravosti" licenci označil jako legální. Pro mě je to dostatečné, pokud pro někoho ne, tak ať si najme právníka. ;)

Tak to přeji hodně štestí, protože soudy trpí tou vadou, že čtou. A bohužel si přečtou v textech, že ani COA, ani ověření pravosti není garancí vlastnictví.

Že je již mnoho let na trhu, nikdo si na něj nestěžuje, mohu si přečíst recenze, znám ho osobně, již jsem od něj nakoupil a vše bylo v pořádku, tzn vývojář softwaru označil product key od obchodníka jako legální, případně souhlasilo i moje jméno (jméno firmy), které je k mému key přiřazeno... Určitě bych našel spoustu dalších měřítek jak poznat důvěryhodnost.

Ano, s tím se dá souhlasit.

LarryLin

Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #26 kdy: 17. 04. 2018, 16:27:39 »
Pokud produkt key projde např. přes nástoj ověření pravosti softwaru, tak je to v pořádku. Kdyby to ještě někdo používal, tak by to řvalo.
Ověření pravosti slouží pouze jako detekce excesivního zneužívání stejného produktového kódu.
Myslel jsem, že o tom se bavíme: O zneužívání stejného produktového kódu. Nebo jak si mám vyložit tvoji větu "Takze nemas jistotu ze se to jeste nekde nepouziva.".

Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #27 kdy: 17. 04. 2018, 16:30:28 »
Myslel jsem, že o tom se bavíme: O zneužívání stejného produktového kódu. Nebo jak si mám vyložit tvoji větu "Takze nemas jistotu ze se to jeste nekde nepouziva.".

A k tomu ověření pravosti neslouží. Tím testem neprojdou jen opravdu profláklé kódy prodané desítkám lidí.

LarryLin

Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #28 kdy: 17. 04. 2018, 17:15:07 »
Nesmysl. To by se potom automaticky stávali majitelé zloději, kteří obraz ukradli.
To pochopitelně ne, ti nemohou být v dobré víře. Ale můžete být v dobré víře, když obraz koupíte od někoho, kdo jej drží. Takový obraz Vám nemohou zpětně sebrat.
Budu vás parafrázovat: "V tu chvíli by byl "legální" prodej ukradeného obrazu, který "koupíte" přes bílého koně. Třeba i na vymyšlenou fakturu nebo vymyšlenou kupní smlouvu. Takový výklad je absurdní."

Jestli si myslíte, že vám obraz neseberou jen na základě nějaké smyšlené kupní smlouvy, tak jste na omylu. Soud by to samozřejmě zkoumal do hloubky. A to zkoumání by bylo úměrné hodnotě obrazu.

Mám fakturu a štítek. Pokud by chtěl soud zkoumat od které firmy ten štítek (licence) pochází, tak jsem si jist, že bychom to společně se svým dodavatelem byli schopni doložit. Krom toho mě Microsoft svým softwarem "na ověření pravosti" licenci označil jako legální. Pro mě je to dostatečné, pokud pro někoho ne, tak ať si najme právníka. ;)
Tak to přeji hodně štestí, protože soudy trpí tou vadou, že čtou. A bohužel si přečtou v textech, že ani COA, ani ověření pravosti není garancí vlastnictví.
Já jsem nepsal jen o COA a ověření pravosti, ale hlavně že MÁM FAKTURU a že bych společně se svým dodavatelem byl schopen doložit i jeho faktury, které má třeba od firmy Dell nebo HP. A pokud by ani to soudu nestačilo, tak by nařídil, že chce notářem ověřenou listinu, kde bude na jednom papíře podpis Dellu, podpis mého dodavatele a můj. Aby se to dostalo do takového stádia je mimo realitu, protože těchto druhotných licencí jsou tisíce, takže pokud by se takové spory rozjely ve velkém, tak by třeba ty velké firmy Dell a HP spustily nějaké automatizované ověřování speciálně pro soudy. Prostě se tady bavíme o nesmyslech. Písemné převody licencí chtít jen u drahých softwarů v desítkách tisíc Kč. U těch za pár korun se stačí spolehnout na obchodníka.

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Druhotné licence MS
« Odpověď #29 kdy: 17. 04. 2018, 17:18:49 »
Jinými slovy s tímto webem zatím nikdo praktickou zkušenost nemá a můžu se docela dobře napálit, že mi zakoupená licence nepůjde ani aktivovat. A následnou reklamací u prodejce by jsem asi patrně ničeho nedosáhl.

Do smyslu uváděného judikátu opravdu nevidím, nicméně zdaleka to dle vašich reakcí není všechno jednoznačné (legální vs nelegální).

P.S. nesmyslně jsem uvažoval třeba o Officech, ale vždyť mi vlastně LO úplně stačí :-) i když některé zákeřné tabulky jsou peklo!
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.