Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?

anonym

Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« kdy: 22. 03. 2018, 11:23:19 »
Když si vypíšu na CZC, že chci notebooky s:

1. Dokovacím portem
2. Procesor musí mít 4 jádra
3. RAM 16GB

Tak jako výsledek dostanu:

https://www.czc.cz/notebooky/produkty?q-c-4-f_135417054=s8650U(1.9%2F4.2GHz%204j%C3%A1dra%2F8vl%C3%A1ken)&q-c-5-f_135417054=s8550U(1.8%2F4GHz%204j%C3%A1dra%2F8vl%C3%A1ken)&q-c-6-f_135417054=s7700HQ(2.8%2F3.8GHz%204j%C3%A1dra%2F8vl%C3%A1ken)&q-c-0-f_2025815=d16.0&q-c-2-f_96259941=d15.6&q-c-1-f_137672330=t1&q-c-3-f_135417054=s7820HQ(2.9%2F3.9GHz%204j%C3%A1dra%2F8vl%C3%A1ken)

Macbook Pro 15 stojí 51000,- Kč. Přijde mi, že v porovnání s jinými notebooky není tak drahý a mám s ním navíc přidanou hodnotu:

1. Asi nejlepší konstrukci na trhu
2. Intel grafika, jeho konkurenti tam při těchto parametrech už cpou AMD a NVIDIA gpu (na prac. stroji to nechci, protože jsem s tím měl vždycky trable)
3. Asi nejlepší touchpad, který je na trhu. Používám raději myš nicméně možná bych s tímto touchpedem nemusel (ještě jsem s nim nedělal)
4. Unix OS, oproti Linuxu si tam můžu nainstalovat i pořádný komerční soft, třeba na práci s videi atp., to se mi i jako programátorovi hodí, než něco bastlit s open source nedodělkama
5. Standardizované HW vybavení, vývojáři pro něj můžou lépe optimalizovat SW

Další vychytávky, které jsem postřehnul:

1. Macbook jde otevřít jednou rukou (nenadzvedává se tomu spodní část)
2. Speakry jsou podle recenzí velice dobré.

Myslím si, že v tomto premiovém notebooku se můžu spolehnout i na to, že tam nebude mít nekvalitní části, jako třeba že by v Applu nějak ošulili kameru, mikrofon, atp., což třeba u čínského Lenova bych tomu až tak nevěřil.



Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #1 kdy: 22. 03. 2018, 11:25:37 »
Nezanedbatelným faktorem je i to, že Jabka se prodávají za neskutečně vysokou cenu i v X letech stáří. To když započtete do vzorce, tak je Mac poměrně levný v celkových počtech. Jen musíte mít ty peníze na pořízení.

anonym

Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #2 kdy: 22. 03. 2018, 11:26:04 »
Ještě taky bych mohl uvést jako výhodu to, že ani za 5 let bych třeba nemusel mít problém ten stroj dobře prodat, třeba za 10k.

A to ani nepočítám vysoký kundolap faktor, když si Macbook otevřu v RegioJetu mezi studentkama 8)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #3 kdy: 22. 03. 2018, 11:34:20 »
Ma leskly display. Jabbkari se tu biji v prsa, ze ma uzasnou antireflexni vrstvu, ale na vasem miste bych si to sel prohlednout zblizka nekam, kde vas s tim nechaji projit po cimre a zkusit ruzne svetelne podminky, abyste vyzkousel, jestli to vazne neni jak zrcadlo, ve kterem uvidite nejen sebe, ale i vsechny odlesky a zdroje svetla z okoli.

Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #4 kdy: 22. 03. 2018, 11:38:36 »
Ma leskly display. Jabbkari se tu biji v prsa, ze ma uzasnou antireflexni vrstvu, ale na vasem miste bych si to sel prohlednout zblizka nekam, kde vas s tim nechaji projit po cimre a zkusit ruzne svetelne podminky, abyste vyzkousel, jestli to vazne neni jak zrcadlo, ve kterem uvidite nejen sebe, ale i vsechny odlesky a zdroje svetla z okoli.

V praxi je svítivost displeje tak velká, že se mi líp pracuje na jabku než na drahém Lenovu či HP.
Lesklé displeje si vysloužily špatnou pověst, protože je v době módy začali vyrábět v low end kvalitě. Ale high end lesklé displeje jsou i na sluníčku lepší, než high end matné.


Inkvizitor

Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #5 kdy: 22. 03. 2018, 11:41:21 »
Ma leskly display. Jabbkari se tu biji v prsa, ze ma uzasnou antireflexni vrstvu, ale na vasem miste bych si to sel prohlednout zblizka nekam, kde vas s tim nechaji projit po cimre a zkusit ruzne svetelne podminky, abyste vyzkousel, jestli to vazne neni jak zrcadlo, ve kterem uvidite nejen sebe, ale i vsechny odlesky a zdroje svetla z okoli.

Nevim jak u soucasnych modelu, ale muj starsi MacBook Pro je leskly, ja preferuju matne monitory, ale zvladam to v pohode.

Tomáš Jeřábek

Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #6 kdy: 22. 03. 2018, 11:50:00 »
Jako programátor jsem před 2 lety taky vybíral a nakonec pořídil Macbook Pro 13 za tenkrát 41. A zpětně jsem za tu volbu rád. Systém je spolehlivý, ale oceňuji především hardware a dílenské zpracování - po 2 letech každodenního používání vypadá jako nový. Lesklý displej není vůbec problém (snad jen venku na pláži při sluníčku v zádech, ale to je stejné jako u jakéhokoli jiného displeje).

anonym

Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #7 kdy: 22. 03. 2018, 11:59:18 »
Jako programátor jsem před 2 lety taky vybíral a nakonec pořídil Macbook Pro 13 za tenkrát 41. A zpětně jsem za tu volbu rád. Systém je spolehlivý, ale oceňuji především hardware a dílenské zpracování - po 2 letech každodenního používání vypadá jako nový. Lesklý displej není vůbec problém (snad jen venku na pláži při sluníčku v zádech, ale to je stejné jako u jakéhokoli jiného displeje).

A jakým způsobem u toho používáš ext. monitor, máš připojenou klávesnici a myš?

Tomáš Jeřábek

Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #8 kdy: 22. 03. 2018, 12:07:30 »
Ext. monitor a klávesnici nemám a myš taky ne. Na touchpad jsem si zvyknul rychle, na rozdíl od jiných výrobců se dá opravdu používat (u Lenova jsem měl ostrouhané prsty, u Dellu nebo HP zas hůř reagoval).

phpkral

Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #9 kdy: 22. 03. 2018, 12:14:17 »
Když si vypíšu na CZC, že chci notebooky s:

1. Dokovacím portem
2. Procesor musí mít 4 jádra
3. RAM 16GB

....
Podle parametru vyberu tomu moc nerozumis a chtelo by to nejam dojit aby ti poradili.

Dokovaci port neni casto potreba protoze hodne docku lze pripojit prez usb3.0. 16GB ram bych taky nebral uplne jako nutny parametr protoze spousta stroju se da rozsirit nebo pamet vymenit. A nedaval bych tam 4 jadra protoze tim ti vypadne spousta i5 procesoru ktere jsou vykonove ok ale vypadnou protoze maji 2 jadra a 4 vlakna ... zalezi jak to pocitaji.

Tim se ti moznosti rozsirily.

phpkral

Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #10 kdy: 22. 03. 2018, 12:17:50 »
..
 oceňuji především hardware a dílenské zpracování - po 2 letech každodenního používání vypadá jako nový. Lesklý displej není vůbec problém ...
hw macbooku mneni nic specialniho, v teto cenove kateforii bude kazdy notebook jak novy, a leskly lcd ... to ai lzes do kapsy.

anonym

Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #11 kdy: 22. 03. 2018, 12:23:59 »
Když si vypíšu na CZC, že chci notebooky s:

1. Dokovacím portem
2. Procesor musí mít 4 jádra
3. RAM 16GB

....
Podle parametru vyberu tomu moc nerozumis a chtelo by to nejam dojit aby ti poradili.

Dokovaci port neni casto potreba protoze hodne docku lze pripojit prez usb3.0. 16GB ram bych taky nebral uplne jako nutny parametr protoze spousta stroju se da rozsirit nebo pamet vymenit. A nedaval bych tam 4 jadra protoze tim ti vypadne spousta i5 procesoru ktere jsou vykonove ok ale vypadnou protoze maji 2 jadra a 4 vlakna ... zalezi jak to pocitaji.

Tim se ti moznosti rozsirily.

1. Jaky Intel procesor ma na 4 jadra jen 4 vlakna? To by me opravdu zajimalo, nic takoveho jsem jeste nevidel.
2. Proč bych si sakra měl hned zfleku rozšiřovat u nového stroje RAM? Si koupím rovnou 16GB, nebudu to přece hned bastlit.
3. Co to je i5 které jsou výkonově ok? Chci už i7.

Tomáš Jeřábek

Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #12 kdy: 22. 03. 2018, 12:26:18 »
..
 oceňuji především hardware a dílenské zpracování - po 2 letech každodenního používání vypadá jako nový. Lesklý displej není vůbec problém ...
hw macbooku mneni nic specialniho, v teto cenove kateforii bude kazdy notebook jak novy, a leskly lcd ... to ai lzes do kapsy.

Papírově není nic speciálního (to netvrdím), ale ve výsledku prostě funguje dobře. Doporučuji nějaký čas osobně macbook vyzkoušet a až poté hodnotit... :)
A ne - nelžu si do kapsy - matný displej Lenova byl na sluníčku stejně špatně vidět jako lesklý macbooku.

nechci_ryt_ale

Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #13 kdy: 22. 03. 2018, 12:29:26 »
Když si vypíšu na CZC, že chci notebooky s:

1. Dokovacím portem
2. Procesor musí mít 4 jádra
3. RAM 16GB

....
Podle parametru vyberu tomu moc nerozumis a chtelo by to nejam dojit aby ti poradili.

Dokovaci port neni casto potreba protoze hodne docku lze pripojit prez usb3.0. 16GB ram bych taky nebral uplne jako nutny parametr protoze spousta stroju se da rozsirit nebo pamet vymenit. A nedaval bych tam 4 jadra protoze tim ti vypadne spousta i5 procesoru ktere jsou vykonove ok ale vypadnou protoze maji 2 jadra a 4 vlakna ... zalezi jak to pocitaji.

Tim se ti moznosti rozsirily.

1. Jaky Intel procesor ma na 4 jadra jen 4 vlakna? To by me opravdu zajimalo, nic takoveho jsem jeste nevidel.
2. Proč bych si sakra měl hned zfleku rozšiřovat u nového stroje RAM? Si koupím rovnou 16GB, nebudu to přece hned bastlit.
3. Co to je i5 které jsou výkonově ok? Chci už i7.

1. v ntb treba https://ark.intel.com/products/88962/Intel-Core-i5-6440HQ-Processor-6M-Cache-up-to-3_50-GHz
desktop třeba znama i5 2500k
https://ark.intel.com/products/52210/Intel-Core-i5-2500K-Processor-6M-Cache-up-to-3_70-GHz

macík

Re:Macbook Pro 15 - opravdu je tak drahý?
« Odpověď #14 kdy: 22. 03. 2018, 12:46:00 »
Já jsem odborník na slovo Apple Macbook vzatý. V dnešní době bych ho nedoporučoval (konkurence je slušná , navíc je tu spousta apple peklíček, problémů a odlišností), i když je pravda že USB-C modely vylepšili už tak kvalitní display. Killery to byly tak do 2015

Hardwarově jde o vynikající stroj. Ovšem má/nemá dokovací port, zda za to považuješ Thunderbolt 2 nebo USB-C konektor. USB 3.0 dok nebude stačit pásmem na přenos obrazu... Tedy jsi nenapsal, jakou verzi uvažuješ, ale podle ceny 50 táců asi macbook s USB-C. V téhle cenové hladině  už konkurence je dost. Starší verze s Haswellem stojí polovic. Kapacita baterie (u haswellů) je famózní, spotřeba je také o něco vyšší, než by mohla být, ale i tak výdrž na baterky je nadprůměrná, a co víc, opotřebuje se velmi pomalu (10% po 4 letech...400 cyklech)

Co se týče nedostatků, nebo nějakého šetření: nic mě nenapadá, kromě průměrné webcam a mono mikráku (avšak "vykoupené" redukcí hluku). Dále mám pocit, že se šetřilo na síle heatsinku, i přestože procesor umí 90W desítku sekund, pak se to stejně stáhne na 55W.

Další věci jsou takové signatury apple: řeže hrana, proprietární šrouby, nízká / drahá  upgradovatelnost a rozebiratelnost  a opravitelnost,  netypický layout klávesnice, neustále točící větrák, prakticky nevypnutelný bootovací zvuk, podivné chování USB v režimu spánkudivné uspávání a probouzení, nutnost používat program RDM(retina display manager) pro MOŽNOST NASTAVIT více  ROZLIŠENÍ ;

Pak tam jsou nedostatky vycházející z applovitosti, nemožnost nastavení hranic věcí  BIOSU (který není) (hranice napájení, utilizace turba, sleep režimů). Ono to nějak jde zbastlit všechno (karabiner elements– v nové verzi umí teď i více kláves najednou, nosleep, fan control)

Dát si pozor na staingate- kdy nějak plesníví ta antireflexní vrstva , vypadá to  asi jako kdyby se pod displej dostala voda–dělá mapy,  ale asi se vyskytuje jen u prvních (ivybridge) retina sérií, další strašák může být vypalování duchů do obrazu, což ale taky hrozilo asi u těch starších.

Lesklý displej je věc vkusu, ale i přes tu  údajnáou reflexní vrstvu je to stále lesklý LCD. Svítivost je vysoká, ale ne nějak rekordně.

A to jsem uplně vynechal Abnormállie OS X, to až v příštím threadu

existují 4jádra bez HT, RAM u macbooku je  nerozšiřitelná.. počet jader a threadů nijak neokecáš.