Kolik procent pracovní doby vlastně pracujete?

Yarda

Re:Kolik procent pracovni doby vlastne pracujete?
« Odpověď #15 kdy: 15. 03. 2018, 09:05:15 »
Jsou dny, kdy jen zevluju, sem tam do něčeho šťouchnu...mohlo by se říct jsem zadarmo drahej :_)
Poté jsou dny kdy mě chytne ultrus a udělám během dne zátah co by se standardně dělalo týden.
Jsem důkazem, že mám prapůvodní geny člověka :_)
Protože jsi v době, kdy jsi zdánlivě nic nedělal to v hlavě převracel (i když si to třeba neuvědomuješ) a pak tě napadlo jak na to.


debrnik

Re:Kolik procent pracovni doby vlastne pracujete?
« Odpověď #16 kdy: 15. 03. 2018, 09:47:09 »
Vetsinu uzitecny prace udelam kdyz rano seru nebo ve sprse. Obcas si odskocim na pul hodiny nebo na celou hodinu na hajzly ve firme a tam si vklidu zapremyslim. Natukat par pismenek do klavesnice uz nezabere dlouho.

Za kompem pak uz spis jen delam veci co vypadaji dulezite. tj odpovidam na maily, vyplnuju buzikracii pro manazera v jire a nebo si pustim nejakej dlouhej vypis v jedny pulce obrazovky a ve druhy si neco svyho ctu.

Chapu ze si nekteri chteji merit produktivni cas poctem napsanych radku a znaku a na to byla zrejme enterprise java vytvorena. Jenze delate jenom praci pro praci a ve vysledku prispivate jenom k bloatu firemniho shitwaru. Ale jak je libo, alespon to umoznuje se v ty firme zakorenit a sat peniz.

Ale jak rikal dijkstra.
My point today is that, if we wish to count lines of code, we should not regard them as “lines produced” but as “lines spent”: the current conventional wisdom is so foolish as to book that count on the wrong side of the ledger.

phpkral

Re:Kolik procent pracovni doby vlastne pracujete?
« Odpověď #17 kdy: 15. 03. 2018, 09:55:42 »
Vážně si někdo myslíte, že když programátor, obecně duševní pracovník, vstane od počítače a jde na WC nebo na oběd tak přestane pracovat?
... že konstruktér nejvíc pracuje, když zdánlivě nic nedělá.
Přesně tak. U nás ve firmě je za čas který pracovník zdánlivě nic nedělá prémie. Deš na cígo - prémie, deš na haj.l - prémie. Neprijdes do prace a zase premie.

John007

Re:Kolik procent pracovni doby vlastne pracujete?
« Odpověď #18 kdy: 15. 03. 2018, 10:35:25 »
Kedysi som pracoval 140percent pracovneho casu. Teraz cca 5 percent casu. plat bezi, plus som stihol kupit 2 byty ktore prenajimam a je mi lepsie. Venujem sa konickom a rodine.

Venuj se jednosmerne ceste na Slovensko

John007

Re:Kolik procent pracovni doby vlastne pracujete?
« Odpověď #19 kdy: 15. 03. 2018, 10:36:50 »
Jsou dny, kdy jen zevluju, sem tam do něčeho šťouchnu...mohlo by se říct jsem zadarmo drahej :_)
Poté jsou dny kdy mě chytne ultrus a udělám během dne zátah co by se standardně dělalo týden.
Jsem důkazem, že mám prapůvodní geny člověka :_)
A ve volnym case hadam lovis medvedy holejma rukama. Hned ti postavime sochu vedle Bohdalove na Staromaku


linux-kral

Re:Kolik procent pracovni doby vlastne pracujete?
« Odpověď #20 kdy: 15. 03. 2018, 11:07:03 »
Kedysi som pracoval 140percent pracovneho casu. Teraz cca 5 percent casu. plat bezi, plus som stihol kupit 2 byty ktore prenajimam a je mi lepsie. Venujem sa konickom a rodine.

Venuj se jednosmerne ceste na Slovensko

dakujem na slovensku je mi dobre. aspon nemusim riesit arogantnych ceskych curakov ako si ty.

BezKecu

Re:Kolik procent pracovní doby vlastně pracujete?
« Odpověď #21 kdy: 15. 03. 2018, 11:13:19 »
viz http://brianknapp.me/programmer-60-80-hour-weeks/.

Ja dodám následující. Žádnej programátor ever nepíše kód 8+ hodin denně. Pokud totiž opravdu píšete 8 hodin denně, mám pro vás špatnou zprávu - boucháte stále dokola jednu a tu samou věc a jedete to na autopilota. To je problém pro vás do budoucna (nic novýho se za takový čas nenaučíte) a taky se z vašeho mozku stane lenoch, nehledě na to, že většina takovýho kódu by se dala automatizovat s trochou práce generováním nějakého boilerplatu.

Pokud prostě člověk má za úkol programovat něco co předtím nedělal, nebo se nevyzná v doméně dané věci, úplně typicky to je tak (já to tak rozhodně mám), že třeba celý den, nebo i týden či dva přemýšlíte cestou v tramvaji, na hajzlu, ve sprše, v noci když jdete spát jak by to asi mělo fungovat. Posléze vymyslíte nějaký fungující prototyp a často je to nabouchaný za jedno odpoledne po těch dvou týdnech přemýšlení. ( <-- zde jsou na mysli takové ty práce ve stylu nastavovaní prostředí, mrdačka s gitem, patlání css, nebo generování nějakýho základního boilerplatu pro backend/frontend ve stylu připojení k databázi, mail a věci u kterých se v podstatě nepřemýšlí)

Jiná věc je šéf a pracovní prostředí v práci. Kde se jak na idiota čeká těch 8 hodin, takže to půlka lidí fejkuje - píše pseudokód, otevře si log, dokumentaci, něco "buší" do klávesnice a pak říkaj lidem na pivu že "píšou kód 8 hodin denně bez problému". Jo jasně. V nějakém průměru to není možné pač máte v hlavě pak úplně vykouřeno po těch 4 hodinách max.

V podstatě ste opět vysáváni vaším šéfem, protože ve skutečnosti pracujete daleko déle, než těch 8 hodin (to přemýšlení doma vám nikdo nezaplatí). Mimochodem v Americe jsou chytré hlavy a v kontraktech pracovních se na tyto věci myslí, takže i když v 10 večer doma mimo pracovní dobu vymyslíte algoritmus v návaznosti na vaší práci, majetkový práva k němu má vaše firma, poněvadž ta doba kdy pracujete a kdy už ne se u znalostního pracovníka prostě nedá přesně určit - samozřejmě je prograátor náležitě odměněnej, samozřejme ten, kdo není úplnej trouba, ten kdo je tomu nabídnou na HR debilitu von to příjme, šéf se na obědě akorát pomyslí co ste za blbce.

Většina z vás opravdu kóduje tak 2-3 hodinky denně, a vy to víte:) (a je to naprosto v pořádku)

Jano7

Re:Kolik procent pracovní doby vlastně pracujete?
« Odpověď #22 kdy: 15. 03. 2018, 11:17:56 »
Súhlasím s názormi, že duševne pracujúci človek pracuje, aj keď zdanlivo nič nerobí. Na druhej strane však programátori často plytvajú časom klabosením, FB, online hrami  a pod. O dosť horšie je to potom v open space. Tam je veľmi ťažké udržať si disciplínu.
Je všeobecne známy fakt, že vaša produktivita prudko klesá, keď ste rozptylovaní vonkajšími faktormi, resp. keď vykonávate viacero úkonov naraz.

debrnik

Re:Kolik procent pracovní doby vlastně pracujete?
« Odpověď #23 kdy: 15. 03. 2018, 11:40:39 »
Súhlasím s názormi, že duševne pracujúci človek pracuje, aj keď zdanlivo nič nerobí. Na druhej strane však programátori často plytvajú časom klabosením, FB, online hrami  a pod. O dosť horšie je to potom v open space. Tam je veľmi ťažké udržať si disciplínu.
Je všeobecne známy fakt, že vaša produktivita prudko klesá, keď ste rozptylovaní vonkajšími faktormi, resp. keď vykonávate viacero úkonov naraz.

No on je tak trochu problém s tim sedět na zadku v open spacu, víme. Kdyby ten člověk moh remotovat na dálku bez dozoru, tak si oddělá stejnou porci výsledků jako v kanclu a ve zbytku dne si pude třeba zaběhat nebo udělá něco užitečnýho pro společnost. Pod dozorem manažera v kanceláři se mu množina aktivit jak vyplnit zbytek osmihodinovky, snižuje na jít se vysrat, pustit si fb když nikdo nekouká, zahrát si hru v prohlížeči, jít na žváro, apod.

Ostatně jenom to, že dneska když přijdu do kanclu jenom abych se připojil na internet k nějakýmu vzdálenýmu počítači nebo cloudový službě, to je dost pomatený. Totéž bych moh dělat i z domova, jen bych si ušetřil nervy a čas na dojíždění, což je libovka pro každýho ve městě, kde nějaká rozumně placená práce aspoň je.

Ono se ale bohužel na výsledky ani moc manažovat nedá, protože často v těch firmách neni ani nikdo, kdo by vlastně rozuměl jak ten celej systém funguje. Každej chápu svoji nějakou jednu část a možná jak spolupracuje se třema dalšíma částma firmy. Takže se akorát najmou IT aby tohle celý nějak udrželi v chodu, projektový manažery, který ani neví, co je cílem projektu (zkuste se někdy schválně zeptat). Projektoví manažeři v IT sektoru jenom trackujou vykázanou práci. Dělají jenom předražený sekretářky a dozorce, ale říkají si manažeři.

Navíc mají PM ve větších firmách v IT totální nesoulad s tim, co se učí na kurzech a ve škole. Učí se, že největší problém je přece multitasking (viacero úkonov naraz) a jak vytvořit správnej gant čárt (pro IT naprosto nepoužitelné) a jak maximálně utilizovat human resources (místo dodávání hodnot zákazníkovi).

V kanclu se sedí jenom proto, aby byla ovečka pod kontrolou.

phpkral

Re:Kolik procent pracovni doby vlastne pracujete?
« Odpověď #24 kdy: 15. 03. 2018, 12:13:30 »
Kedysi som pracoval 140percent pracovneho casu. Teraz cca 5 percent casu. plat bezi, plus som stihol kupit 2 byty ktore prenajimam a je mi lepsie. Venujem sa konickom a rodine.

Venuj se jednosmerne ceste na Slovensko

dakujem na slovensku je mi dobre. aspon nemusim riesit arogantnych ceskych curakov ako si ty.
Ale lezes sem ... .

linux-kral

Re:Kolik procent pracovni doby vlastne pracujete?
« Odpověď #25 kdy: 15. 03. 2018, 13:57:42 »
Kedysi som pracoval 140percent pracovneho casu. Teraz cca 5 percent casu. plat bezi, plus som stihol kupit 2 byty ktore prenajimam a je mi lepsie. Venujem sa konickom a rodine.

Venuj se jednosmerne ceste na Slovensko

dakujem na slovensku je mi dobre. aspon nemusim riesit arogantnych ceskych curakov ako si ty.
Ale lezes sem ... .

ja s cechmi problem nemam. iba so zamindrakovanymi. tvoj kamarat ma problem so slovakmi.

grg

Re:Kolik procent pracovní doby vlastně pracujete?
« Odpověď #26 kdy: 15. 03. 2018, 14:26:19 »
Použil som program ManicTime na rátanie toho, v ktorej aplikácii koľko a na čom trávim.
Výsledky nie sú veľmi oslnivé, z 8.5h pracovnej doby "produktívnou" činnosťou trávim niečo medzi tretinou a polovicou, zvyšok je buď čítanie fór ako toto alebo sedenie v kuchynke/na záchode/na obede.
Upozorňujem, že sa nevenujem programovaniu (resp. programovanie tvorí menej ako 5% mojej práce), ale skôr administrácii a aplikačnému supportu, takže málokedy sa dá uvažovaním mimo počítača toho veľa urobiť.

Ale ak mám byť úprimný, najhoršiu koncentráciu mám doma na homeoffice.

Phi

Re:Kolik procent pracovní doby vlastně pracujete?
« Odpověď #27 kdy: 15. 03. 2018, 15:37:45 »
60% až 80%, podle úlohy a mentální kondice. Ročně si hodím tak 5 sickdayu, když se mi do práce nechce, protože vím že je někde něco blokly a seděl bych tam úplně zbytečně.

Petr

Re:Kolik procent pracovní doby vlastně pracujete?
« Odpověď #28 kdy: 15. 03. 2018, 16:32:05 »
Hmmm. Nazev moji role je Java developer/development leader.
Muj posledni commit je tyden stary. A to jsem jen prepsal jednu malinkou appku z clojure(50 radku) do javy(300 radku :-)), protoze to budu muset nekomu predat a na clojure nikdo neni(pry ani na 50 radku...). Dejme tomu, ze den prace vcetne dokumentace, nasazeni, predani do supportu...

Pred tim 2 mesice ani tuk (aspon ne pro zamestnavatele).
Znamena to, ze jsem za posledni 2 mesice pracoval 2.5% casu?(nebo jeste min? Kdyz kodovani tam bylo max 3 hodiny...)

OK je tam i ta cast za lomitkem takze cast casu venuju tomu, ze vysvetluju COBOListum co maji blbe a jak to maji opravit.
Tak to bych mohl pripocist dejme tomu dasli dva dny a jsem na krasnych 7.5%

FB nepouzivam, hry nehraju...

Vetsinu casu stravim vysvetlovanim managerum, ze jestli chteji neco nasadit do produkce tak by meli zajistit aby bylo kam, protoze produkce neexistuje, nebo je v blby zone odkud se nedoboucha na webservisy ktery potrebuje, nebo...

A kdyz jim to vysvetlim tak reknou ok a zavolaji svym managerum a snazi se jim to vysvetlit. A prijdou na to, ze to neumi vysvetlit tak mi zavolaji at to vysvetlim tem jejich managerum. Pak musim tem jejich managerum vysvetlit, ze to co jim predtim rekli moji manageri jsou nesmysly a pak zacit znova s tim jak to opravdu je.

Ale i presto mi zbyva dost casu abych psal kraviny do roota... Takze si nestezuju.
BTW. We are hiring!  8)

Jo a abych nezapomel --- beru miliony za MD na Svarc HPP --- nebo jak se to tady pise

Jester

Re:Kolik procent pracovni doby vlastne pracujete?
« Odpověď #29 kdy: 15. 03. 2018, 16:47:52 »
Takze programator v praci pise kod treba jen 3 hodiny z 8? A co dela ten zbytek? A co na to sef/majitel?
Koluje historka, nevím, zda pravdivá, že v USA přestal fungovat nějaký drahý přístroj, tak zavolali odborníka, ten přišel, chvíli koukal, pak vzal šroubovák, pootočil nějakým trimrem a přístroj začal fungovat. Vystavil účet na 100$ za opravu. Firma proti té částce nic neměla, ale chtěla, aby to rozepsal na položky. Tak odborník připsal:
Pootočil trimrem...........1$
Věděl kterým..............99$

Vážně si někdo myslíte, že když programátor, obecně duševní pracovník, vstane od počítače a jde na WC nebo na oběd tak přestane pracovat?
Já jsem většinu svého profesního života pracoval ve vývoji a tvrdil jsem, i magorům ...eee managerům, že konstruktér nejvíc pracuje, když zdánlivě nic nedělá. Protože když začne mlátit do klávesnice až hmatníky lítají kolem a za myší je žížnivá čára, tak to znamená že to hlavní už je uděláno, protože konstruktér už ví, co má psát a kreslit.
Pokud šéfstvo hodnotí práci podle toho jak dlouho pracovník sedí u počítače a čumí do monitoru a ne podle množství a kvality odvedené práce, tak takové šéfstvo stojí za starou bačkoru.
Dokonce tady www.cadforum.cz lze najít dotazy, zda z výkresového souboru lze zjistit, jak dlouho na něm konstruktér pracoval.
Obavám se, že běžný člověk (a většina českých manažerů) to nechápe a není schopen pochopit.