Zátěž CPU a poškození

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #30 kdy: 27. 02. 2018, 12:17:47 »
To už je pravda, tuhý elektrolyt nevysychá, ale jak píšu výše, pořád je to elektrolyt.

Jasně. Z textu je to asi patrno, ale mohl jsem to napsat explicitněji.  :)


Livan

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #31 kdy: 27. 02. 2018, 12:26:57 »
Zajímavé je, že CPU bylo zvykem mrazit na 20°C, zatímco grafiky měly shutdown teploty nastavené od výrobce na 140°C. Prostě marketing s chladiči na cpu.
Běžně používaným chladičem na procesor určitě nešlo CPU mrazit. Pokud měl v idle procesor odběr cca 10W a chladič tepelnou vodivost 1°C/W, tak byl procesor minimálně o 10 °C teplejší než teplota okolí. Nízké teploty v idle byly přirozeným dúsledkem nízkeho tepelného vyzařování a výkonného chladiče. A protože bylo nutné i při maximální zátěži udržet teplotu procesoru v přijatelných mezích, používaly se výkonné chladiče. U grafik to nastavení vysokých teplot byla z nouze ctnost. Protože grafiky měly tak vysoké tepelné vyzařování, že byl problém běžnými chladiči je dostatečně uchladit, tak zvedli maximální přípustné teploty, aby je vúbec bylo možné uchladit. To z dúvodu, že množství odvedeného tepla závisí od plochy a rozdílu teplot. Ne že by jim to dělalo dobře.

Maple

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #32 kdy: 27. 02. 2018, 12:27:21 »

Ty jsi vždycky naprosto vedle.
Kondenzátory odchází dnes víc než dřív, dřív začal vytékat a upozornil na sebe, že mu není dobře. Stačilo se do počítače podívat a obvykle bylo na první pohled jasné, co se děje.
Dnes kondík vypadá vizuálně dobře, dokonce i s minimální kapacitou nebo proražený.

Neměl bys Budlíkovi tolik nahrávat, nebo tě oprávněně setře ;-)


Maple

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #33 kdy: 27. 02. 2018, 12:28:57 »
Tomáš Crhonek

No, Tomášovi se daří mrazit při 20 stupních a to má v pokoji teplotu 21 stupňů, ale to si zvykneš.

CoffeeMan

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #34 kdy: 27. 02. 2018, 13:20:14 »
Tomáš Crhonek

No, Tomášovi se daří mrazit při 20 stupních a to má v pokoji teplotu 21 stupňů, ale to si zvykneš.

No! Zrovna včera jsem nad tím uvažoval, jestli lze prouděním vzduchu dosáhnout nižší teploty chlazeného, než je teplota okolí. A dospěl jsem k závěru, že ano. Protože ten vzduch, co proudí, nemá teplotu okolí, ale nižší, že.


Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #35 kdy: 27. 02. 2018, 13:38:47 »
No! Zrovna včera jsem nad tím uvažoval, jestli lze prouděním vzduchu dosáhnout nižší teploty chlazeného, než je teplota okolí. A dospěl jsem k závěru, že ano. Protože ten vzduch, co proudí, nemá teplotu okolí, ale nižší, že.

No, takhle to sice nefunguje, ale pokud daný povrch pokapeš třeba lihem nebo jinou těkavou látkou, tak se dají dosáhnout (skupenskou přeměnou) hodně nízké teploty. Ostatně stačí voda, mnoho lidí se mylně domnívá, že vítr je studený, což není, jen se z povrchu těla odpařuje voda a vítr unáší páry pryč.

Tolik současně i ke zbytku diskuse. Asi je každému jasné, že jsem neměl na mysli, že obyčejný chladič chladí pod teplotu okolí. Jen jsem chtěl připomenout dobu, kdy čistě z marketingových důvodů  bylo uživatelům vtloukáno do hlavy to, že jediná správná teplota CPU je 20°C a cokoliv vejš už je moc a procesor hoří (nebylo problém najít diskuse, kde se někteří děsili i 35°C) a to prostě jen proto, aby něco vydělal na ještě větším a ještě dražším chladiči.

Přitom účinnost přenosu tepla závisí i na teplotě zdroje a chladiče, takže pokud by procesor měl mít konstantní teplotu třeba 80°C, tak se z něj teplo odvede mnohem menším chladičem, než když má někdo požadavek na teplotu o 50°C nižší.

CoffeeMan

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #36 kdy: 27. 02. 2018, 13:52:00 »
No! Zrovna včera jsem nad tím uvažoval, jestli lze prouděním vzduchu dosáhnout nižší teploty chlazeného, než je teplota okolí. A dospěl jsem k závěru, že ano. Protože ten vzduch, co proudí, nemá teplotu okolí, ale nižší, že.

No, takhle to sice nefunguje, ale pokud daný povrch pokapeš třeba lihem nebo jinou těkavou látkou, tak se dají dosáhnout (skupenskou přeměnou) hodně nízké teploty. Ostatně stačí voda, mnoho lidí se mylně domnívá, že vítr je studený, což není, jen se z povrchu těla odpařuje voda a vítr unáší páry pryč.

Tolik současně i ke zbytku diskuse. Asi je každému jasné, že jsem neměl na mysli, že obyčejný chladič chladí pod teplotu okolí. Jen jsem chtěl připomenout dobu, kdy čistě z marketingových důvodů  bylo uživatelům vtloukáno do hlavy to, že jediná správná teplota CPU je 20°C a cokoliv vejš už je moc a procesor hoří (nebylo problém najít diskuse, kde se někteří děsili i 35°C) a to prostě jen proto, aby něco vydělal na ještě větším a ještě dražším chladiči.

Přitom účinnost přenosu tepla závisí i na teplotě zdroje a chladiče, takže pokud by procesor měl mít konstantní teplotu třeba 80°C, tak se z něj teplo odvede mnohem menším chladičem, než když má někdo požadavek na teplotu o 50°C nižší.

Sakra, si budu muset ten větrák zavřít do sklenice s teploměrem a uvidím :D

Jinak ono to tlačení na ty nízké teploty mělo celkem svoji jednoduchou logiku. Tak nějak se předpokládalo, že když je to v klidu na třiceti, že v zátěži se to uchladí. A mám dojem, že to přišlo s architekturou core, protože předtím ta Pentium 4 zvládala fakt hodně vysoké teploty a core nikoliv. That´s all folks.

Livan

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #37 kdy: 27. 02. 2018, 14:34:19 »
Jinak ono to tlačení na ty nízké teploty mělo celkem svoji jednoduchou logiku. Tak nějak se předpokládalo, že když je to v klidu na třiceti, že v zátěži se to uchladí. A mám dojem, že to přišlo s architekturou core, protože předtím ta Pentium 4 zvládala fakt hodně vysoké teploty a core nikoliv. That´s all folks.
Nevím odkud máš tyto informace, protože pokud se dívám na údaje z datasheetu např. core i5 8400, tak Tjunction je 100°C a u pentia 4 Prescot je maximální teplota pouzdra jenom 70,8 °C. Podle toho to spíš vypadá, že i5 vydrží vyšší teplotu i když Tjunction a teplota pouzdra není ten samý údaj.

Livan

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #38 kdy: 27. 02. 2018, 14:42:55 »
No! Zrovna včera jsem nad tím uvažoval, jestli lze prouděním vzduchu dosáhnout nižší teploty chlazeného, než je teplota okolí. A dospěl jsem k závěru, že ano. Protože ten vzduch, co proudí, nemá teplotu okolí, ale nižší, že.
Zákony termodynamiky hovoří, že teploty se šíří směrem od teplejšího ke chladnějšímu a mají tendenci se vyrovnat. Proto vzduch po velmi krátke době vyrovná svou teplotu s okolím. To, že při proudění vzduchu má člověk pocit, že je chladněji, je skutečně jenom pocit, který vzniká díky tomu, že dochází k intenzivnějšímu odebírání tepla vlivem odfouknutí izolační laminární vrstvy a přísunu nového vzduchu, který se nestačil oteplit kontaktem s povrchem těla či jiného chlazeného objektu.

CoffeeMan

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #39 kdy: 27. 02. 2018, 15:52:38 »
Jinak ono to tlačení na ty nízké teploty mělo celkem svoji jednoduchou logiku. Tak nějak se předpokládalo, že když je to v klidu na třiceti, že v zátěži se to uchladí. A mám dojem, že to přišlo s architekturou core, protože předtím ta Pentium 4 zvládala fakt hodně vysoké teploty a core nikoliv. That´s all folks.
Nevím odkud máš tyto informace, protože pokud se dívám na údaje z datasheetu např. core i5 8400, tak Tjunction je 100°C a u pentia 4 Prescot je maximální teplota pouzdra jenom 70,8 °C. Podle toho to spíš vypadá, že i5 vydrží vyšší teplotu i když Tjunction a teplota pouzdra není ten samý údaj.

Kdyby byly maximální teploty u toho Prskota tak nízké, tak by to snad muselo odcházet po prvním zapnutí. Já si to období moc dobře pamatuji. Na ty z dnešního pohledu sranda chladiče, co se tam montovaly.

CoffeeMan

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #40 kdy: 27. 02. 2018, 16:06:13 »
Ale teď jsem si vzpomněl, jak u těch Pentií 4 přišel Intel s tím, že to musí mít speciální tunel z boku skříně na procesor a plno dalších vyfikundací, jako třeba odtahový větráček dozadu, atd.

Digi

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #41 kdy: 27. 02. 2018, 18:15:24 »
Prescotty byly známé jako hodně topící, je možné že Intel změnil metodiku meření pro ten Tjunction. Na druhou stranu 1vs4 jádra se teplotně taky projeví.

j

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #42 kdy: 27. 02. 2018, 18:42:10 »
... Pentium 4 zvládala fakt hodně vysoké teploty a core nikoliv. That´s all folks.
Ale o tom to vubec neni ...

Musis si uvedomit, ze cim slozitejsi CPU je, tim mensi sanci mas zmerit realnou teplotu vsude kde by to bylo treba. Takze pokud ti interni cidlo "nekde" ukazuje 80, tak o fous vedle to klidne bude 100+. Kremik jako takovej ma ty hranice v zavislosti na provedeni nekde kolem 130+. Specielne kdyz mas v ty krabce ve skutecnosti hromadu pameti, vedle toho GPU, a k tomu jeste hromadu jader CPU. Takze se urci nejaka zarucene bezpecna teplota, kterou budem "nekde" merit a ktera indikuje, ze jinde to taky neprekroci unosny meze.

Ve finale vubec nejde o teplotu ale teplo - jinak receno ty W ktery je treba odebrat. Kdyz ma dneska CPU TDP 60-90W, proti P4 ktera mela 150W ... tak to je celkem velkej rozdil.

Livan

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #43 kdy: 27. 02. 2018, 19:09:21 »
Ve finale vubec nejde o teplotu ale teplo - jinak receno ty W ktery je treba odebrat. Kdyz ma dneska CPU TDP 60-90W, proti P4 ktera mela 150W ... tak to je celkem velkej rozdil.
Podle https://ark.intel.com/products/27508/Intel-Pentium-4-Processor-supporting-HT-Technology-3_00E-GHz-1M-Cache-800-MHz-FSB měl P4 TDP jenom 89W.

j

Re:Zátěž CPU a poškození
« Odpověď #44 kdy: 27. 02. 2018, 19:19:39 »
150W uz radsi nevydali, ale meli ho tenkrat normalne v seznamu. Melo se to jmenovat Tejas. Ostatne, se podivej, jak je dimenzovana  LGA-775. To byly ty casy, kdy "za 2 roky mame 10GHz".