No, protože tu máme partičku negramotů, uvedu celý problém na pravou míru.
Vadí procesoru zátěž a poškozuje se tím?
ANO!Zbývá doplnit proč:
- Křemíkový čip je umístěný na destičce, zované interposer. Změny teploty působí nepříznivě na spoje mezi interposerem a čipem/mezi interposerem a pouzdrem. Problematická je tedy střídavá zátěž. Doba poškození >5 let velmi proměnlivé zátěže.
- V případě Intelu je mezi rozvaděč tepla a jádro nakydána hnědá patlanina pochybné kvality, která bohužel není netečná a časem se vyhřeje. Teploty procesoru tak pomalu stoupají a zhoršuje se přenos tepla, tohle umělé životní omezení se dá odstranit Delidem. Jedná se o zhoršení provozních vlastností čipu, nikoliv o jeho definitivní zničení, byť většina pologramotů toto nezvládne.
- V zátěži se dnes hřejí především kondenzátory na základní desce, která časem ztrácí kapacitu a čip postupně dostává větší a větší proudové rázy. Tyto rázy VŽDY nakonec prorazí usměrňovače, ať už jsou provedeny jakkoliv, mohu dodat foto. Tomu lze zabránit včasnou výměnou kondenzátorů. Doba zničení desky: ~3 roky laciný Gigabyte, ~5 let kvalitní ASUS.
- Zátěž vyhřeje desku, zatímco jádro je poměrně kvalitně chráněno, teploty okolo 70-ti stupňů aktivně poškozují základní desku, můžete si všimnout zahnědnutí za výkonnými čipy například u základních desek a grafik. Doba zničení ~5 let.
- Zátěž má vliv na kondenzátory v napájecím zdroji, které poměrně rychle degradují, následně víc namáhají desku. U kvalitních sestav se vyplatí co čtyři roky vyměnit napájecí zdroj, dokud se dá starý ještě prodat na Aukro.
Z výsledků je jasné, že zátěž, především střídavá, procesor poškozuje.
Jsou tam i další vlivy, které ovšem způsobí chybu v rozmezí desetiletí.
Nicméně, hlavní problém není ve výdrži procesoru, ale v základní desce a zdroji, které při trvalé zátěži odejdou jako první.