Cenzura mailu

Ivan Nový

Re:Cenzura mailu
« Odpověď #15 kdy: 01. 03. 2018, 07:36:10 »
Můžete třeba podepsat smlouvu o vlastní euthanázii s nějakou nemocnicí? No a u všeobecných podmínek freemailů je to podobné. Nemůžete se smluvně zbavit práv a svobod, které vám poskytuje ústava. Navíc takové podmínky vyjadřují nerovné postavení smluvních stran, podmínky jsou uživatelem podepsány pod nátlakem upření možnosti používat službu.

To by platilo, pokud by přes ně šla pošta tranzitně, vy jste to nemohl ovlivnit. Vy si je ale můžete a nemusíte zvolit za svého poskytovatele poštovního doručení. Můžete si také otevřít svůj vlastní mailserver a pak je samozřejmě platné to, co píšete - že Vám do pošty nesmí nikdo zasáhnout.

V reálném životě bych to přirovnal např. ke službě virtuální kanceláře. Tam si necháte posílat poštu (tu (méně) běžnou, listovní).  Můžete mít nasmouváno s poskytovatelem virtuální kanceláře, že Vám dělá i virtuální asistentku, která psaní otevírá, reklamní zahazuje a ta, která nejsou reklamní (tedy je to na úsudku poskytovatele služby) Vám posílá naskenované. To také není porušení listovního tajemství.
Vy ale volbu nemáte, cenzura mailů je součástí všeobecných podmínek. Argument, že si můžete vybrat někoho jiného neobstojí, protože to není zaručeno. O tom co pošta propustí a co ne, nejste ani informován.


Ivan Nový

Re:Cenzura mailu
« Odpověď #16 kdy: 01. 03. 2018, 07:43:13 »
Odstraňování spamu je samozřejmě předběžná cenzura. Poskytovatel za uživatele rozhoduje, čím by se nechal napálit a čím ne, což je omezení svobodné vůle uživatele a to je cíl každé cenzury. Spam není protiprávní. Viry jsou protiprávním jednáním, samy o sobě, proto je možno je odstraňovat a o cenzuru nejde.

No, já si myslím, že kdyby se soud musel tématem opravdu zabývat, pak by patrně zjistil, že naopak antispam je obecně žádaná služba. Technicky vzato sice naplňuje znaky cenzury, ale ve skutečnosti není samoúčelná. Je to přirozená reakce (digitálního) světa na technické nedostatky elektronické pošty, které umožňují naprosto nekontrolované, nepostihnutelné a nedohledatelné rozesílání nevyžádané pošty. Nevyžádaná pošta je také nelegální a také se v případě zásahu antispamů jedná o zásah do mixu vyžádané / nevyžádané pošty.

Ad absurdum, doručení viru může být také vyžádané a záměrné. Antivirové laboratoře i jednotlivci mohou chtít z vlastního zájmu přijímat viry. Takové doručení není doručením něčeho nelegálního. Podobně, jako v poštovním balíku můžete posílat nůž - nelegální je až to, že ho někdo zabodně do zad druhému.

Dalšími úvahami se dostanete k tomu, že poskytovatelé služeb předběžně a zcela bez jakékoliv hlubší kontroly blokují přílohy určitého typu. Zejména spustitelné soubory. Také neplatí žádné rovnítko mezi tím, že co spustitelný soubor, to bezpečnostní problém.

V případě kolize dvou práv je nutné vždy považovat, ochrana kterého práva je důležitější, případně jakým kompromisem lze chránit aspoň částečně práva obě. V případě e-mailů, které vycházejí z nereformovaného standardu s kořeny v sedmdesátých letech, bude určitě silným argumentem právě ochrana uživatelů.
Ochrana svobodné vůle jednotlivce je vždy nejdůležitější, protože zajišťuje efektivitu fungování společnosti, umožňuje společenství disponovat kolektivními kognitivními funkcemi a zvyšuje pravděpodobnost jeho přežití v čase. Cenzura jakákoliv, snižuje pravděpodobnost přežití společenství v čase právě proto, že omezuje kognitivní funkce společenství tím, že je synchronizuje. To, že udržení svobodné vůle pro jednotlivce může být jím samým považováno za pro něj obtížnou povinnost, a není pohodlné, nic neznamená.

Proto levicová společenství rychle kolabují, protože jejich hlavním záměrem je omezení svobodné vůle jednotlivce. Ano maily neobsahují spam, ale taky neobsahují žádné informace, protože společenství je synchronizované a všichni se chovají konformně. Míra neurčitosti je tedy nízká a s tím i malé množství informace.

Ivan Nový

Re:Cenzura mailu
« Odpověď #17 kdy: 01. 03. 2018, 07:54:11 »
A prakticky. Když vám budou chodit různé nevyžádané nabídky firem z vašeho oboru, získáte přehled o tom, co se v něm děje, a na jejich základě můžete přijít na věc, kterou byste mohl sám produkovat. Když budete mít spamový filtr, uzavřete se do své informační bubliny, zpohodlníte a nepřijdete na nic. Nápady nepřicházejí ze systematického studia, ale z náhodných podnětů. Systematické studium vám poskytne jen potřebný background pro jejich následnou realizaci a uvedení věcí do souvislostí. Nápaditost v podstatě omezuje, protože vás přitahuje k tomu, což už bylo vynalezeno. Inovace ve společnosti zatuhnou, bude se jen zlepšovat existující a to je počátek smrti každé civilizace.

jiný lojza

Re:Cenzura mailu
« Odpověď #18 kdy: 01. 03. 2018, 08:56:43 »
Jenže antispam žádné znaky cenzury vykazovat nemusí. Stačí poštu značkovat, případně přesouvat do nějaké složky. Tam si může uživatel ověřit, že mu něco neuteklo, případně spamfiltr přeučit, že něco spam neni. Jak se to i běžně děje. Pokud někdo emaily natvrdo maže bez možnosti přeučení a pouze na základě odkazu na server na kterém se běžně vyskytují pouze názory a to i zcela "korektní", tak to s běžným antispamem nic společného. Ostatně třeba volný složku pro spam má, má tam i tlačítko "Není spam", prostě běžný standard pro práci se spamem, tak proč najednou mazal email, jehož obsah ani nebyl nijak nebezpečný (virus, podvod).

Kkt1

Re:Cenzura mailu
« Odpověď #19 kdy: 01. 03. 2018, 09:13:57 »
Evidentne vubec netusis o cem mluvis, ale klidne jdi na policii, priloz treba odeslany e-mail, komunikaci se smtp od centrum.cz a treba te neposlou do zadele hned, ale udelaji i zapis...
Kdyz jsi se registroval na centrum.cz, souhlasil jsi s podminkami poskytovani sluzeb, treba bod 3.
..
Evidentne sem chodi stado kretenu, ktery netusej, ze zakony jsou jakymkoli blabolum nadrizeny.
A taky sem chodi banda kretenu ktera ma pocit, ze si nastudovala 1 paragraf a ten je nadrazen vsemu na svete. Pravo je komplexni, to ze mas nekde neco v jednom paragrafu neznamena ze je to tvuj pripad atd. Jdete s tim na policii a pak dejte vedet jak to dopadlo.


Konšpirátor rešpirátor

Re:Cenzura mailu
« Odpověď #20 kdy: 01. 03. 2018, 09:37:31 »
Nekalá soutěž. Pokud opravdu nějak automaticky a masově mažou lidem maily s odkazem na konkurenční weby, Parlamentni Listy, Aeronety, nwoo, AC24 atd.

http://www.nwoo.org/2017/09/26/postavit-se-za-pravdu-vystoupeni-vyzkumnika-statniho-zamestnance/

j

Re:Cenzura mailu
« Odpověď #21 kdy: 01. 03. 2018, 09:47:47 »
...
To mas blby, podmiky precteni myho postu rikaji, ze se kazdy ma do 24 hodi obesit a vlozit sem odkaz na fotku jak visi ... kde je tvoje? Smlouvu si potvrdil reakci na post, takze se nevymlouvej a koukej viset.

Unknown

Re:Cenzura mailu
« Odpověď #22 kdy: 01. 03. 2018, 10:04:07 »
Jaký doporučujete nejlepší důkaz jako přílohu k trestnímu oznámení na cenzuru emailových zpráv na serverech centrum, volný etc ?

Centrum, volný atd. poskytují služby e-mailu za určitých podmínek.
Za porušení listovního tajemství se považuje zásah do listiny (i digitální), který je neočekávaný či neočekavatelný, nebo vyzrazení obsahu jiné neoprávněné osobě.

Freemaily mají poměrně hodně podmínek, mezi ně patří i to, že se zprávami určitým způsobem zacházejí. Mimo jiné zahazují maily, o kterých jsou přesvědčeni, že jsou spamy. Nebo odstraňují viry. Teoreticky i tyto zásahy byste mohl považovat za cenzuru, což je samozřejmě absurdní.

Asi první Vaší reakcí by mělo být změnění poskytovatele, nejlépe na takového, který Vám zesmluvní určitá pravidla nakládání s Vaší poštou. Takové služby ale nejsou určitě zadarmo.

Trestní zákoník za porušení listovního tajemství považuje zejména, kdyby se Vám ve schránce vrtal noprávněně nějaký pracovník poskytovatele, nebo kdyby do e-mailu zasáhl někdo po cestě apod.

Souhlasím, že cenzura freemailů je někdy blízko samotné hrany toho, co z mravního hlediska považujeme za přiměřené. Ale mezi nemravným chováním a trestností je ještě pořád hluboká propast.
Můžete třeba podepsat smlouvu o vlastní euthanázii s nějakou nemocnicí?

Tak pro euthanasii by si do nemocnice sel asi jenom Ivan Novy ;-) V nemocnici se LECI, vime??

technomaniak

Re:Cenzura mailu
« Odpověď #23 kdy: 01. 03. 2018, 12:07:19 »
§ 182 TZ

Nebuď příště líný jako cikán a CTRL+C a CTRL+V hoď to sem. Ať jsou tady konkrétní citace zákonů.
(http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-2-dil-2)

§ 182 Porušení tajemství dopravovaných zpráv

(1) Kdo úmyslně poruší tajemství
a) uzavřeného listu nebo jiné písemnosti při poskytování poštovní služby nebo přepravované jinou dopravní službou nebo dopravním zařízením,
b) datové, textové, hlasové, zvukové či obrazové zprávy posílané prostřednictvím sítě elektronických komunikací a přiřaditelné k identifikovanému účastníku nebo uživateli, který zprávu přijímá, nebo
c) neveřejného přenosu počítačových dat do počítačového systému, z něj nebo v jeho rámci, včetně elektromagnetického vyzařování z počítačového systému, přenášejícího taková počítačová data,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

Těd je spíš otázka co je "porušení tajemství" ?
a) seznámení se s jeho obsahem
b) seznámení se s jeho obsahem a šíření jeho obsahu dál

a)

ByCzech

 • *****
 • 1 826
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Cenzura mailu
« Odpověď #24 kdy: 01. 03. 2018, 12:15:29 »
...
To mas blby, podmiky precteni myho postu rikaji, ze se kazdy ma do 24 hodi obesit a vlozit sem odkaz na fotku jak visi ... kde je tvoje? Smlouvu si potvrdil reakci na post, takze se nevymlouvej a koukej viset.

Vzhledem k tomu, že první, kdo četl tvůj příspěvek jsi ty sám, tak čekáme, že první se pověsíš ty a protože už pak budeš mrtvý, pozbudou tvoje podmínky platnosti a my se tím pádem věšet nemusíme - problem solved ;D

Ivan Nový

Re:Cenzura mailu
« Odpověď #25 kdy: 01. 03. 2018, 12:35:31 »
Jaký doporučujete nejlepší důkaz jako přílohu k trestnímu oznámení na cenzuru emailových zpráv na serverech centrum, volný etc ?

Centrum, volný atd. poskytují služby e-mailu za určitých podmínek.
Za porušení listovního tajemství se považuje zásah do listiny (i digitální), který je neočekávaný či neočekavatelný, nebo vyzrazení obsahu jiné neoprávněné osobě.

Freemaily mají poměrně hodně podmínek, mezi ně patří i to, že se zprávami určitým způsobem zacházejí. Mimo jiné zahazují maily, o kterých jsou přesvědčeni, že jsou spamy. Nebo odstraňují viry. Teoreticky i tyto zásahy byste mohl považovat za cenzuru, což je samozřejmě absurdní.

Asi první Vaší reakcí by mělo být změnění poskytovatele, nejlépe na takového, který Vám zesmluvní určitá pravidla nakládání s Vaší poštou. Takové služby ale nejsou určitě zadarmo.

Trestní zákoník za porušení listovního tajemství považuje zejména, kdyby se Vám ve schránce vrtal noprávněně nějaký pracovník poskytovatele, nebo kdyby do e-mailu zasáhl někdo po cestě apod.

Souhlasím, že cenzura freemailů je někdy blízko samotné hrany toho, co z mravního hlediska považujeme za přiměřené. Ale mezi nemravným chováním a trestností je ještě pořád hluboká propast.
Můžete třeba podepsat smlouvu o vlastní euthanázii s nějakou nemocnicí?

Tak pro euthanasii by si do nemocnice sel asi jenom Ivan Novy ;-) V nemocnici se LECI, vime??
Já jsem proti euthanásii v jakékoliv formě. I ve formě nepodávání léků. Nebo i v situaci extrémního utrpení. Člověk má svůj život dotrpět až do konce.

Ivan Nový

Re:Cenzura mailu
« Odpověď #26 kdy: 01. 03. 2018, 12:37:42 »
§ 182 TZ

Nebuď příště líný jako cikán a CTRL+C a CTRL+V hoď to sem. Ať jsou tady konkrétní citace zákonů.
(http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-2-dil-2)

§ 182 Porušení tajemství dopravovaných zpráv

(1) Kdo úmyslně poruší tajemství
a) uzavřeného listu nebo jiné písemnosti při poskytování poštovní služby nebo přepravované jinou dopravní službou nebo dopravním zařízením,
b) datové, textové, hlasové, zvukové či obrazové zprávy posílané prostřednictvím sítě elektronických komunikací a přiřaditelné k identifikovanému účastníku nebo uživateli, který zprávu přijímá, nebo
c) neveřejného přenosu počítačových dat do počítačového systému, z něj nebo v jeho rámci, včetně elektromagnetického vyzařování z počítačového systému, přenášejícího taková počítačová data,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

Těd je spíš otázka co je "porušení tajemství" ?
a) seznámení se s jeho obsahem
b) seznámení se s jeho obsahem a šíření jeho obsahu dál

a)
No to řeší Čapkova Velká poštovská pohádka :-)))

JardaP .

 • *****
 • 11 064
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Cenzura mailu
« Odpověď #27 kdy: 01. 03. 2018, 14:56:54 »
Já jsem proti euthanásii v jakékoliv formě. I ve formě nepodávání léků. Nebo i v situaci extrémního utrpení. Člověk má svůj život dotrpět až do konce.

Sice nechapu, jak diskuse o cenzure sklouzla k euthanasii, ale kdyz mate nazory tak zhovadile, jak eticka komise CR, tak doufam, ze si toho budete moc nalezite uzit. Clovek by si vzdy mel vychutnat hovadiny, ktere hlasa. A vasi potomci treba oceni, az budete kompletne senilni, kudy pujdete, tudy se budete posravat a oni si vas pri kvalite ceske socialni pece budou muset nechat doma.

Ivan Nový

Re:Cenzura mailu
« Odpověď #28 kdy: 01. 03. 2018, 15:20:20 »
Já jsem proti euthanásii v jakékoliv formě. I ve formě nepodávání léků. Nebo i v situaci extrémního utrpení. Člověk má svůj život dotrpět až do konce.

Sice nechapu, jak diskuse o cenzure sklouzla k euthanasii, ale kdyz mate nazory tak zhovadile, jak eticka komise CR, tak doufam, ze si toho budete moc nalezite uzit. Clovek by si vzdy mel vychutnat hovadiny, ktere hlasa. A vasi potomci treba oceni, az budete kompletne senilni, kudy pujdete, tudy se budete posravat a oni si vas pri kvalite ceske socialni pece budou muset nechat doma.
To je ale přece samozřejmé, cti otce i matku svou. Nejsme přece komunisti. Pokud neplatí opak, kde je hranice, kdy už život nemá smysl? Jakmile člověk ztratí práci? Pokud je nějaká hranice, má tendenci se pomalu přesouvat ke zlu. Proto žádná taková hranice být nemůže a o smrti bezúhonného člověka nemůže rozhodovat lidská autorita. Že je to nepohodlné? Dobro je vždy nepohodlné a zlo příjemné.

V soudobé Číně je tento procesuž algoritmizován, podle vaší aktivity, kde se pohybujete, co nakupujete, jaké máte názory, nebo podle zdravotního stavu, je vám přidělován status, který rozhoduje o tom, jak s vámi bude naloženo. Zda budete povyšován a nebo třeba určen na převýchovu a nebo jako dárce orgánů.

JardaP .

 • *****
 • 11 064
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Cenzura mailu
« Odpověď #29 kdy: 01. 03. 2018, 15:41:04 »
To je ale přece samozřejmé, cti otce i matku svou. Nejsme přece komunisti. Pokud neplatí opak, kde je hranice, kdy už život nemá smysl? Jakmile člověk ztratí práci? Pokud je nějaká hranice, má tendenci se pomalu přesouvat ke zlu. Proto žádná taková hranice být nemůže a o smrti bezúhonného člověka nemůže rozhodovat lidská autorita. Že je to nepohodlné? Dobro je vždy nepohodlné a zlo příjemné.

Zvanite z cesty. Tady nejde o to, aby kdokoliv mohl nechat kohokoliv utratit, ale o to, aby se clovek sam mohl rozhodnout, kdy uz toho ma dost. Tedy kdy uz mu jeho zdravotni stav ucinil zivot nesnesitelnym nebo kdy uz dospel do stadia, ze by zanedlouho velmi ztizil zivot jinym. Ne kazdy chce, aby se o nej nekdo musel starat ve stavu posravajici se trosky. Mozna, ze vy se rad posravate, ale ja tedy ne.

A euthanasie neprobiha tak, ze byste si nekam odskocil a nechal se utratit. K tomu musite mit zavazne duvody, ktere nekdo dukladne posoudi a teprve pak muzete dostat souhlas.