Kolik si vyděláte a kolik měsíčně ušetříte?

Re:Kolik si vyděláte a kolik měsíčně ušetříte?
« Odpověď #15 kdy: 20. 02. 2018, 10:45:29 »
Jak se tak divam na ceny hypotek, tak mam dojem, ze negeneruju dostatek penez. Upadam trosku do deprese a tak by me zajimalo kolik vydelavaji ostatni co se pohybuji v IT oborech.

Je mi 28 let, muj mesicni prijem se pohybuje kolem 55 a mesicne usetrim neco kolem 30. Bokem mam nasetreno 1M.

Staram se o infrastrukturu (Linux/Windows), takova devka pro vsechno. Hlavne resim aplikacni a web servery, ale taky celkove vse kolem od site, skriptovani po  programovani v Jave, PHP, automatizaci, monitoring, BAU, nastavovani novych procesu atd..

Jak jste na tom s penezi vy? Prosim, pokud je to mozne tak realne.
Dekuji

Poznám ľudí, ktorí splácajú hypotéku z platu, za ktorý by nikto v IT nebol ochotný pracovať ani len na polovičný úväzok, a do toho živia deti. Hlavne žiadny stres a nekupovať zbytočne drahé nehnuteľnosti (nemovitosti). Druhá vec je, že dvaja splácajú ľahšie než jeden.


hohoho

Re:Kolik si vyděláte a kolik měsíčně ušetříte?
« Odpověď #16 kdy: 20. 02. 2018, 10:45:46 »
19 let, C# developer, non-IT firma, 35K hrubeho. Vydaje pouze konicky, takze zatim to staci.

Rhinox

Re:Kolik si vydelate a kolik mesicne usetrite?
« Odpověď #17 kdy: 20. 02. 2018, 10:53:29 »
Kazdej si musi uvedomit, ze za min nes sto delaj lopaty co se nedokazou uzivit.
V tom pripade tech "lopat" je tady hodne. ~4000€ neni beznej plat ani jizne/zapadne od nasi kotlinky...

c#_developer

Re:Kolik si vydelate a kolik mesicne usetrite?
« Odpověď #18 kdy: 20. 02. 2018, 11:08:39 »
Fakturuji tak 150 az 170k mesicne a moc se nenadru. Za rok usetrim tak milionek.

Kazdej si musi uvedomit, ze za min nes sto delaj lopaty co se nedokazou uzivit.
javaman, musis si uvedomit, ze vacsinou sa take prachy davaju v korporatoch, ktore robia pre banky, pre statny sektor. A skor by som povedal, ze prave tam robia same lopaty, pretoze vacsinou sa pristupuje aj k takym projektom totalne lopatacky. Ze sa tam davaju take prachy, to je trh.
V mensej firmicke, ktora sa zaobera naozaj niecim serioznym, tak na take peniaze si clovek zrejme nepride, ale neznamena to, ze by bol lopata. Castokrat su to ovela vacsi borci, ako ti, ktori robia v korporate za 150k ;). Takymto uvazovanim, ake mas ty, dokazujes len to, ze ty si tou lopatou

Re:Kolik si vyděláte a kolik měsíčně ušetříte?
« Odpověď #19 kdy: 20. 02. 2018, 11:10:56 »
Nebo kdyz je splatka hypo zlomek ceny pronajmu. U me 43%.

Splátka hypo je jen cash flow položka. Zároveň máte v nemovitosti zazděné peníze, které by mohly být činné jinak. Např. vložené 2 mio. Kč mohou být úročeny tak, že získáte každý měsíc cca 2 500 Kč. Tuto ušlou částku musíte zase započítat do mínusu, pokud se díváte na cash flow. Možná pak překvapivě zjistíte, že drahý pronájem může být levnější a hlavně méně rizikový, než investice do nemovitosti.


Korporatní pěšák

Re:Kolik si vyděláte a kolik měsíčně ušetříte?
« Odpověď #20 kdy: 20. 02. 2018, 11:19:14 »
41 let, tester + Java,  cca 55k čistého a ušetřím tak 20k.
Ad bydlení: potřeba bydlet se časem mění, kdysi garsonka pro jednoho , teď 2+1 pro přítelkyni a dvě malé děcka, až se starší dostane do puberty tak bude potřeba na 5-6 let větší byt a až v 19 půjdou z domu (s GF jsme taky přišli v 18 do Prahy s holým sudeťáckým zadkem) tak vypadneme z Prahy do vlastní dači kde se hodlám nepřetrhnout. Už teď bych měl možnost v této konkrétní firmě dělat prakticky permanentně home office a za deset let to bude standard. Aspoň doufám.
Tož ale já nejsem asi typický cílevědomý progresivní člověk, do třiceti jsem se poflakoval po vejškách, do pětatřiceti vše co vydělal prochlastal, profetoval a procestoval. Teď jsem fotr, tak to beru zodpovědněji.

sadsad

Re:Kolik si vyděláte a kolik měsíčně ušetříte?
« Odpověď #21 kdy: 20. 02. 2018, 11:26:13 »
Jako účetní na senior pozici, 34 let, s desetiletou praxí, absolvent VŠB (Ing.), mající 33 tisíc hrubého, z Ostravy, protáčím oči v sloup. Měsíčně ušetřím pět až šest tisíc čistého, manželka, personalistka, má po třech letech 28 tisíc hrubého, dohromady ušetříme v průměru 10 tisíc měsíčně, a to nemáme děti. To, že místní lopaty mají 50 až 70 tisíc, mně příjde jako sci-fi. CFO ve firmě (cca 50 zaměstnanců, roční obrat 40 milionů) bere 45 tisíc hrubého.

Asi je čas začít programovat a změnit pozici. To jaké jsou mzdy v IT v porovnání se zbytkem trhu v ČR je naprosto absurdní.

jj je to tak, je to scifi, ja davam bezne faktury na 6000 euro mesacne, tento rok planujem mat po odcitani nakladov a dani cisteho asi 900k, mam 29 rokov a chcel by som si kupit do roka az dvoch byt bez hypa.

Flasi

Re:Kolik si vydelate a kolik mesicne usetrite?
« Odpověď #22 kdy: 20. 02. 2018, 11:29:39 »
To je takový český fenomén, mít za smysl života pořídit si vlastní bydlení. .....

Racionální důvod k pořízení vlastního bytu je ten, že je to STABILNÍ bydlení, kde se mohu usadit. Chci mít jistotu, že tam kde mám práci já i manželka, tam kde máme známé, tam kde chodí děti do školy a mají kamarády, tam kde jsem rok vrtal poličky a nechal si vyrábět nábytek na míru, že tam budu bydlet dál - když já budu chtít. A pan pronajímatel s jedním či dvěma byty mi tuto jistotu nedává. Zítra se rozhodne koupit bitcoiny, nebo se přestěhovat za novou manželkou - byt bude chtít prodat. Nebo bude chtít dát "můj" byt své dceři (protože právě proto ho před lety koupil). Malopronajímatel mi může dáte výpověď z bytu i když budu zcela vzorný nájemník. A velcí pronajímatelé bytů, kteří by mi poskytli stabilní bydlení, v Česku prakticky neexistují.
Bylo by krásné, kdyby byli, pak bych neměl problém bydlet v nájmu, ale nezbývá mi než realitu akceptovat a mít byt v osobním vlastnictví.

Obsáhlejší argumentaci jsem napsal před lety sem:
https://www.mesec.cz/clanky/proc-stale-nemuzete-mit-najemni-byt-a-k-tomu-dalsi-byt-nebo-dum/nazory/122995/

Re:Kolik si vydelate a kolik mesicne usetrite?
« Odpověď #23 kdy: 20. 02. 2018, 11:34:02 »
Racionální důvod k pořízení vlastního bytu je ten, že je to STABILNÍ bydlení, kde se mohu usadit. Chci mít jistotu, že tam kde mám práci já i manželka, tam kde máme známé, tam kde chodí děti do školy a mají kamarády, tam kde jsem rok vrtal poličky a nechal si vyrábět nábytek na míru, že tam budu bydlet dál - když já budu chtít.

Jsou to naprosto relevantní argumenty, jen bych je nenazýval racionálními. Naopak jsou hluboce emoční.

prahadef

Re:Kolik si vyděláte a kolik měsíčně ušetříte?
« Odpověď #24 kdy: 20. 02. 2018, 11:38:47 »
Praha, banka a nějaká hovna v Javě. Aktuálně 180k na švarc, protože se do toho nikomu nechce, ale v březnu budu chtít přidat, protože za tak málo to nemá cenu a radši bych šel dělat něco pořádnýho. Ušetřim většinu, protože není stejně čas utrácet, proto bych si vzal i volno, pokud nepřidají.

Korporatní pěšák

Re:Kolik si vydelate a kolik mesicne usetrite?
« Odpověď #25 kdy: 20. 02. 2018, 11:47:19 »
To je takový český fenomén, mít za smysl života pořídit si vlastní bydlení. .....

Racionální důvod k pořízení vlastního bytu je ten, že je to STABILNÍ bydlení, kde se mohu usadit. Chci mít jistotu, že tam kde mám práci já i manželka, tam kde máme známé, tam kde chodí děti do školy a mají kamarády, tam kde jsem rok vrtal poličky a nechal si vyrábět nábytek na míru, že tam budu bydlet dál - když já budu chtít. A pan pronajímatel s jedním či dvěma byty mi tuto jistotu nedává.
No nevím, investovat 10 či 20 let do nějaké té klícky na sídláku, přičemž tu investici investici klidně znehodnotí kluci z radnice a kluci z byznysu co spolu mluví, mi nijak zvlášť pocit stability nedodává. Ale asi je to o životní filozofii.

Flasi

Re:Kolik si vydelate a kolik mesicne usetrite?
« Odpověď #26 kdy: 20. 02. 2018, 11:49:04 »
Racionální důvod k pořízení vlastního bytu je ten, že je to STABILNÍ bydlení, kde se mohu usadit. Chci mít jistotu, že tam kde mám práci já i manželka, tam kde máme známé, tam kde chodí děti do školy a mají kamarády, tam kde jsem rok vrtal poličky a nechal si vyrábět nábytek na míru, že tam budu bydlet dál - když já budu chtít.

Jsou to naprosto relevantní argumenty, jen bych je nenazýval racionálními. Naopak jsou hluboce emoční.

Důvod pořídit si vlastní bydlení, protože je stabilní, je racionální.
Důvody, proč chce někdo stabilní bydlení mohou být jak racionální, tak emocionální. Já napsal argumenty z obou skupin. I to vrtání poliček je argument z obou skupin. Emoční, protože je mi líto, práce kterou opouštím, a současně racionální, protože nechci trávit další rok vrtání poliček jinde a chci ten čas využít jinak.

Označit je en block za emoční, to diskuzi nijak neobohacuje.

Flasi

Re:Kolik si vydelate a kolik mesicne usetrite?
« Odpověď #27 kdy: 20. 02. 2018, 11:54:03 »
No nevím, investovat 10 či 20 let do nějaké té klícky na sídláku, přičemž tu investici investici klidně znehodnotí kluci z radnice a kluci z byznysu co spolu mluví, mi nijak zvlášť pocit stability nedodává. Ale asi je to o životní filozofii.

Já ale nepsal, že je to jistá a dobrá investice, to jste si tam dosadil sám.

Já psal, že je to stabilní bydlení. Bydlení, ze kterého se stěhujete, když chcete a nestěhujete, když nechcete. Neplatí to samozřejmě absolutně, ale platí to výrazně silněji, než u typického nájemního bydlení, které v Česku poskytují malopronajímatelé.

Re:Kolik si vydelate a kolik mesicne usetrite?
« Odpověď #28 kdy: 20. 02. 2018, 11:54:48 »
No nevím, investovat 10 či 20 let do nějaké té klícky na sídláku, přičemž tu investici investici klidně znehodnotí kluci z radnice a kluci z byznysu co spolu mluví, mi nijak zvlášť pocit stability nedodává. Ale asi je to o životní filozofii.

Já znám horší případy. Stačí jeden soused, který nemá peníze, a neopravíte nic ve společných prostorách a dům začne chátrat. Nebo to musíte dobrovolně platit za něj. Pokud bude úplný neplatič, nemůžete ho ani vystěhovat z bytu a uspokojit si pohledávku. Na toto jsou daleko lepší bytová družstva, ale tam je zase problém s hypotékou. Jelikož jak v SVJ, tak v družstvu máte uložené velké peníze (mimo jiné ve fondu oprav), tak je zase potřeba se opravdu věnovat kontrole hospodaření. A kdo na to z nás má čas a kvalifikaci? Opravdu důvěřujete sousedovi č. 1, který dělá v představenstvu a sousedovi č. 2, který dělá v kontrolní komisi? Opravdu umějí ekonomiku i kontrolovat doklady? Nebo budete muset tuto činnost dělat, prakticky bez odměny sám (pokud vás do orgánu sousedé zvolí), nebo úplně bez odměny (pokud Vás nezvolí a využijete jen práva nahlížet).

Zklamaných majitelů bytů už byly zástupy, každý vidí jen ty optické úspory, ale rizika vytěsňuje.

Re:Kolik si vyděláte a kolik měsíčně ušetříte?
« Odpověď #29 kdy: 20. 02. 2018, 12:14:31 »
kedysi som vydelal 1400 a usetril mesacne 1000.. teraz vydelam cez 2000  a  setrim mesacne  50 percent z platu. to mi pride take rozumne aj na slusny zivot aj na "investovanie do nehnutelnosti".