Smluvní pokuty u OSVČ

ksfj

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #15 kdy: 06. 02. 2018, 16:28:41 »
1) hadat se - pripadne vyjmenovat presne jake informace jsou duverne a tak....

2) mlceni je proste fakt (s GDPR to bude vetsi sradna)

3) Co to je vypoved u OSVC? Mas ve smlouve kolik hodin musis na jejich projekt davat? A misto urceni?
Jinak je vypovedni lhuta o nicem (mam ve sml 2 mesice, ale realne to nejde upletnit ani na jednu stranu). Proste budes pro ne 3 mesice pracovat jinde :-)

4) zpozdeni a zaruka - no to je u kontraktora na MD praci divne -> to jako ze ti budou rok platit a pak budes dalsi rok gratis opravovat chyby? Pokud jsi soucasti tymu - jak poznas ci to je chyba?

Je to jen kec ktery opet nema vahu.

====

A na konec ono je to nutne vsechno vymahat soudne pokud se neposeres a nezaplatis hned a pak se u toho soudu muze zacit povidat moc veci... Jako si muzes vzpomenout ze to byl swarc a ze vlastne by za tebe zpetne meli zaplatit socialku a zdravotku no a najednou mas naklad na jejich strane jak prase....

Jde jen o zastrasovani abys nebyl az tak moc jistej :-)


Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #16 kdy: 06. 02. 2018, 17:13:14 »
1) to jsou vcelku bezny veci, nevidim tam nic urazejiciho krome soubehu smluvni pokuty a vznikle skody(ta muze byt klidne desitky mega Kč jen to hvizdne)
2) ses idiot pokud akceptujes na OSVC honorar rovny superhrube mzde zamestnance.
3) ses drsnej strelec pokud se radis na foru misto sveho pravnika (aspon par prvnich smluv)
4) vyse smluvni pokuty muze byt klidne i vyssi a presto ok - pokud je kompenzovana podobnou castkou za prodleni platby ze strany zakaznika a taky rozumnou castkou za dilo. Ta castka sama o sobe je nicnerikajici.
5) se zarukou je to vselijak. ja implementuju opensource a mam vzdy osetrene, ze rucim jen za kod ktery produkuju ja.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

.

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #17 kdy: 06. 02. 2018, 18:15:01 »
Prostě jsem si vzal superhrubou s tím, že jsem si to přepočítal na 218 pracovních dní v roce. Prostě mám 4000,- Kč za manday, to je snad vcelku normální.

Tzn. vy říkáte, že si mám určitě zajít za právníkem. Ok. Mě by ale spíše vrtá hlavou jiná věc. PROČ je ta smlouva nastavená takto, a nevyjde mi vstříc. Jak tady někdo třeba psal, že má ve smlouvě na IČO i uvedeno, kolik hodin měsíčně odpracuje. To já vůbec o takových věcech nemám ve smlouvě zmínku. Řeknu to rovnou, já prostě chci jít pracovat na švarc. Tečka. A to smlouva je prostě taková nepřátelská. To je to, co mi vadí.

Prostě chci někam do firmy docházet, stejně jako bych to dělal jako zaměstnanec, a budu mít stejná pravidla, jako zaměstnanec. Bez pokut a dalších nesmyslů. JÁ CHCI PROSTĚ ŠVARC.

.

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #18 kdy: 06. 02. 2018, 18:18:17 »
Mě to totiž staví do blbé situace. Já nechtěl jít pracovat do korporátu zase pro nějakou banku, kde se střídá jeden švarcák za druhým. Chtěl jsem jít do menší firmy. Našel jsem si jednu, co vypadala dobře, udělal jsem tam appku jako přijímací pohovor. Oni mě vzali, já měl nejdřívě radost, ale teď, co vidím tu pracovní smlouvu, si to začínám rozmýšlet. Nejspíše prostě zajdu za nějakým headhunterem, co má vlastní smlouvy, oboustraně výhodné, bez pokut a blbin, a pak skončím zase nějakde v korporátu v bance, protože nebudu mít zbytí.

.

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #19 kdy: 06. 02. 2018, 18:44:59 »
Tak jsem teď obdzžel smlouvu, která se uzavírá u jedné agenury, a NAŠEL JSEM CO JSEM HLEDAL. Krátká přehledná smlouva o alokování na projektu. Vypuštění confidental informace pod pokutou 200000,- Kč a nikde jediná zmínka o zaplacení vzniklých škod. Žádná jiná pokuta už tam není, prostě jdu pracovat na projekt. Tečka. Přesně jak jsem to chtěl. Akorát že skončím v korporátu.


Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #20 kdy: 06. 02. 2018, 19:07:04 »
1. Pokutu 1mil. kč za vyzrazení firmeních tajemství + vzniklé škody
2. Pokutu 0.5mil za porušení mlčenlivosti o projektu + vzniklé škody

Částky si posuďte podle výdělku. J

3. Výpovědní lhůtu oboustrannou 3 měsíce.
4. 3000,- Kč za každý započatý den prodlení dodávky, se kterou jsem souhlasil
5. Jakousi neurčitě zmíněnou záruku 24 měsíců, u které není zmíněno, zda zaniká po ukončení smlouvy.

Ještě nikdy jsem jako osvč nepracoval, mám pár otázek na otrkané jedince. Zaprvé, jedná se o běžné pokuty a jejich výše? Např. pokuta 1 mil. Kč je pro normální človíčka programátora teda dost vysoká. Ne, že bych chtěl porušit mlčenlivost, ale co když na mě vytáhnout nějakou zpola smyšlenou věc?

Další věc je pokuta 3000,- za každý den prodlení dodání něčeho, Toto si neumím představit. Nemůžu jako programátor odhadnout všechno, často se člověk na nějakém problému prostě zasekne, protože vzniknou nečekané komplikace.

Představoval bych si nějakou nějakou jednoddušší smlouvu, kde se zavážu mlčenlivosti a uhrazení vzniklé škody za její porušení, kde si dáme vzájemně výpovědní lhůtu (já ji teda nepotřebuju, ale když ji chce zaměstnavatel tak budiž). A žádné pokuty za prodlení dodávky, to mi příjde jako strašná blbost. Buďto totiž objednatel u mě bude respektovat občasné prodlení, jako u zaměstnance, nebo ať se mnou prostě poměr ukončí a najde si někoho vhodnějšího.

Já si na OSVČ vzal prostě superhrubou zaměstnance a prostě nechci mít na krku takovéhle nesmyslené pokuty a znevýhodnění. Jako zaměstnanci by mi nikdy žádnou takovou pokutu dát reálně nemohli, tak proč mě otravujou jakožto OSVČ? Opravdu mám problém něco takového podepsat a asi si budu hledat jinou firmu.
[/quote]

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #21 kdy: 06. 02. 2018, 19:19:06 »
1. Pokutu 1mil. kč za vyzrazení firmeních tajemství + vzniklé škody
2. Pokutu 0.5mil za porušení mlčenlivosti o projektu + vzniklé škody

Částky si posuďte podle výdělku. Je samozřejmě nesmysl podepsat jednostrannou mlčenlivost, a v částce nepřiměřené plnění. Takový dobrý mrav je 50-100 tis. Kč pokuta za porušení mlčenlivosti, přičemž je vhodné popsat, co se rozumí a co nerozumí tajemstvím.

Důležité je, jestli je stanovená odpovědnost i bez zavinění. Např. v bankovním sektoru je poměrně běžné, že je vyžadována objektivní odpovědnost - tedy neposuzuje se, jestli jste porušení zavinil, nebo ne. Ku příkladu: na stole Vám budou ležet citlivé informace. Uklízečka kanceláří je sebere a zneužije. V jednom případě odpovědný budete, v druhém ne.

3. Výpovědní lhůtu oboustrannou 3 měsíce.
4. 3000,- Kč za každý započatý den prodlení dodávky, se kterou jsem souhlasil

Čistě obchodní záležitost. Pokud to neodpovídá výdělku, pak je taková částka nesmyslná. Pokud budou objektivní příčiny zpoždění ležet na straně objednatele, nemusíte se toho obávat. Ale bude pro Vás děsné sraní s evidencí toho, kdo co komu kdy slíbil. Budete po každém meetingu a statusu víc papírovat, než pracovat - takže to musíte mít v kalkulaci zahrnuto. Pokud to opominete a nebudete mít záda krytá písemně, proděláte i kalhoty.

5. Jakousi neurčitě zmíněnou záruku 24 měsíců, u které není zmíněno, zda zaniká po ukončení smlouvy.

Pak musí být specifikováno dílo, které musíte dodat, jeho akceptační kritéria a předávací protokoly. 24 měsíců je nezvykle dlouhá záruka, běžně se podepisují asi tak tři měsíce od akceptace. Zbytek může pokrývat servisní smlouva (za extra platbu).

Já si na OSVČ vzal prostě superhrubou zaměstnance a prostě nechci mít na krku takovéhle nesmyslené pokuty a znevýhodnění. Jako zaměstnanci by mi nikdy žádnou takovou pokutu dát reálně nemohli, tak proč mě otravujou jakožto OSVČ? Opravdu mám problém něco takového podepsat a asi si budu hledat jinou firmu.

Takováto smlouva doufám není Švarc? Pokud ano, jsou ty podmínky nesmyslné. Tyto podmínky opdovídají kontraktu za cca pěti-desetinásobek superhrubé mzdy. Bylo by hloupé něco takového podepsat.

Otázkou je, jestli vůbec potřebujete podepisovat explicitní smlouvu? Pokud je to Švarc, tak stačí podepsat NDA a rozumné pokuty za vykecání tajemství, zbytek spolupráce může fungovat bez písemné smlouvy.

Digi

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #22 kdy: 06. 02. 2018, 19:32:51 »
Mě by ale spíše vrtá hlavou jiná věc. PROČ je ta smlouva nastavená takto, a nevyjde mi vstříc.
Nebral bych si to osobně, je to jedna firma, jedna smlouva. Bez dalších okolností to nelze vyhodnotit. Bral bych to jako formu smlouvání, z některých bodů slevit a nebo jít o dům dál. Když vám zaměstnavatel nabídne nižší plat, taky odejdete až když nejprve řeknete svůj požadavek a až pak odejdete (nadsázka).
Prostě a jednoduše, zrovna máte proti sobě buď amatéry co nemají s tímhle zkušenosti a proto se přehnaně snaží pojistit nebo vychcance.

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #23 kdy: 06. 02. 2018, 19:49:16 »
Prostě jsem si vzal superhrubou s tím, že jsem si to přepočítal na 218 pracovních dní v roce. Prostě mám 4000,- Kč za manday, to je snad vcelku normální.
Spatny vypocet. Na volne noze neudelas 218MD/y ani omylem (a pokud jo tak nejpozdeji v dalsim roce skoncis zle). Taktez je zle to pocitat ze superhrube mzdy. Ale ok, to beru - tvoje vec, chces se do zacatku nekde chytit.

A to smlouva je prostě taková nepřátelská. To je to, co mi vadí.
Podepiš nebo nech bejt. Jsi dospely, svepravny clovek, zvladl sis zalozit zivnost -> mas nyni hochu za vse PLNOU odpovednost. Starej se - vojak se stara, vojak ma.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

pepicek

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #24 kdy: 06. 02. 2018, 20:00:15 »
Prostě jsem si vzal superhrubou s tím, že jsem si to přepočítal na 218 pracovních dní v roce. Prostě mám 4000,- Kč za manday, to je snad vcelku normální.
Jako hochu, dělat ta 4000 na den to teda neni normální. Za takovou almužnu dělaji studenti. Vem si, že kdybys dělal celý měsíc, tedy 20 dní tak to máš 80 000 před zdaněním. hochu, za to by programátor nedělal. jako živnostním musíš počítat tak minimálně dvakrát tolik 8) 8) 8) 8) 8)

jpu

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #25 kdy: 06. 02. 2018, 20:17:16 »
Ty vole, tu sa to hemzi samymi zivnostnikmi, ktori zarabaju 150 000+kc ako a nerobia na svarc, ale maju normalnych klientov. Osobne si myslim, ze skor maju plnu hubu kecov.

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #26 kdy: 06. 02. 2018, 20:27:34 »
80k Kč mesicne na zivnost by treba nebylo uplne zle - ale problem je ten, ze to musi snizit o nejakych 10% dovolena, neco na vzdelavani, neco na papirovani, personal brand, nejakych treba 5% na marodeni atd.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Jenda

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #27 kdy: 06. 02. 2018, 20:33:05 »
U pokuty za prodlení bych se bál, že narazíš na nějakou drsnou chybu v cizí knihovně https://marcan.st/2017/12/debugging-an-evil-go-runtime-bug/ a co s tím jako budeš dělat.

j

Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #28 kdy: 06. 02. 2018, 21:18:28 »
...
Smluvni pokuty odpovidaji vysi fakturace, pokud ti nekdo dava smluvni pokutu 1M, tak predpokladam, ze se bavime o fakturaci 10M+.

Zaruka samozrejme nekonci smlouvou, predpokladam realizaci nejaky zakazky = smlouva konci okamzikem prevzeti a vyrovnanim zavazku, ale zaruka bezi prave od toho okamziku. I bez extra ujednani davas ze zakona pokud si pamatuju nejmin 1/2 roku.

Dtto zpozdeni dodavky, pokud ti uctujou 3k/den, tak predpokladam, ze nefakturujes v zadnym pripadne na den min. Jen upozorneni, dodavka se prevazne hradi az po odevzdani, pripadne pres nejaky castecne prevzaty veci, a pokud nestihnes dohodnutej termin, nemusis taky dostat vubec nic. To je tvoje hra co slibis. Takze pokud si ses 100% jistej ze to za mesic bude, tak do smlouvy se davaj mesice 3.

BTW: Za zpusobeny skody odpovidas veskerym svym majetkem, zcela bez omezeni. Ze zakona. Na druhou stranu, skody se velmi obtizne prokazujou, proto ze prevazne pouziva smluvni pokuta.

kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Smluvní pokuty u OSVČ
« Odpověď #29 kdy: 06. 02. 2018, 22:36:04 »
Prostě mám 4000,- Kč za manday, to je snad vcelku normální.

Pokud jsi čerstvý absolvent, tak to normální asi je, jinak ne. Java programátoři se pohybují 8-12.000 Kč/MD, Admini tak 5-7.000 Kč/MD, samozřejmě seniorní pozice.

Chápu pokutu milión, pokud člověk fakturuje 200k měsíčně, jinak mi to přijde non-sense... A české malé firmičky jsou občas fakt výsměch, zkouší zaměstnance odrbat co to jde, a pak se diví, že jim lidi mizí do korporátů a zahraničí.