Česká spořitelna, Moneta nebo TipSport?

Uchazec

Česká spořitelna, Moneta nebo TipSport?
« kdy: 14. 01. 2018, 13:03:15 »
Máte zkušenosti s těmito zaměstnavateli? Mě zatím nejvíce zaujala Česká spořitelna, vývojáři tam prý můžou používat Linux i Windows, někteří tam mají Macy, a rovněž můžou používat libovolné IDE, tzn. třeba Ideu.

Oproti tomu z Monety mám poněkud obavy, vyvíjí v Eclipse a hledali i frontednáře na Javu SE, což je trochu podivné.

TipSport není přímo v Praze ale v Berouně, což považuju za potencionální výhodu a líbily se mi fotky z jejich kanceláří.

Eventuálně nemáte tip na nějakého jiného zaměstnavatele?
« Poslední změna: 15. 01. 2018, 21:22:04 od Petr Krčmář »


korp

Re:Ceska Sporitelna, Moneta nebo TipSport?
« Odpověď #1 kdy: 14. 01. 2018, 13:47:09 »
První dvě jsou odpadní korporace, kde nic moc nefunguje a peněz dostaneš málo. Zůstavají tam jen ti nejhorší. Mám tam pár bývalých kolegů a ty bys v týmu nechtěl.

TipSport ti dá rovnou málo a ještě to není ani v Praze. GL. Kvalita bude podle nabízených peněz, takže záleží na tom, jestli jsi také k ničemu.

Jiného zaměstnavatele s čím?

Uchazeč

Re:Ceska Sporitelna, Moneta nebo TipSport?
« Odpověď #2 kdy: 14. 01. 2018, 14:44:09 »
A co tam třeba tak nefunguje? Určitě budeš schopný dát nějaký konkrétní příklad, když jsi tam byl.

korp

Re:Ceska Sporitelna, Moneta nebo TipSport?
« Odpověď #3 kdy: 14. 01. 2018, 14:58:13 »
Podle odpovědi tam klidně běž. Pokud ale nechceš dopadnout špatně, tak si najdi něco o životě v korporaci a sám se rozhodni, jestli tam chceš být. Obě jsou ukázkovým příkladem. A zároveň tam pracují hlavně ti pomalejší, línější a neschopnější. Je to fakt prostředí, kde chceš začínat? Beru to tak, že pokud neznáš korporace, tak jsi toho moc zatím nedělal.

Uchazeč

Re:Ceska Sporitelna, Moneta nebo TipSport?
« Odpověď #4 kdy: 14. 01. 2018, 15:11:38 »
Znám korporace, doteď jsem v jedné byl a zdrhnul jsem. Ceska sporitelna prece neni mezinarodni korporace, kde jsou na projektech alokovani i lidi z rozvojovych zemi.


korp

Re:Ceska Sporitelna, Moneta nebo TipSport?
« Odpověď #5 kdy: 14. 01. 2018, 15:18:08 »
To asi ne, no :D Ale máš tam plno kontraktorů, postupů, lemplů a nic tam nejde rychle, protože na všechno je čas. To je jako jít do O2 nebo ČP a divit se, že je to nějaké divné. Pokud jsi k ničemu, tak korporace jsou luxusní místo pro přežití. Svoje prachy dostaneš, i když nehneš prstem a ani tě nikdo nevyhodí, protože nikdo tam nic nedělá. Něco jako státní podniky, jen se platí o kousek lépe.

Jano7

Re:Ceska Sporitelna, Moneta nebo TipSport?
« Odpověď #6 kdy: 14. 01. 2018, 17:07:56 »
To, že vývojári môžu využívať OS a IDE podľa svojho uváženia je plus; to pred pár rokmi
nebola bežná vec. Nepoznám tieto tri spoločnosti, ale môžem povedať zo skúseností,
že banky a sporiteľne nie sú dobrým miestom pre talentovaného a ambiciózneho programátora.
Core biznis napr. Slovenskej sporiteľne je to, že keď človek odíde po 30, 40 rokoch do dôchodku,
aby si tam našiel na účte nejaké peniaze. V tom sú dobrí: stabilita a istota.
Ich core biznis nie je vývoj aplikácií v Jave a podľa toho to tam aj vyzerá. Java programátori
sú tam na to, aby opravili nejaké bugy či implementovali menšie požiadavky. Zrejme je pre nich
lacnejšie platiť pre také menšie veci svojich zamestnancov. Pre komplikovanejšie veci si samozrejme
najímajú externé firmy. Po niekoľkých rokoch tam človek
začne stagnovať. Napr. na otázku či tam robia s Hibernate, čo je v Java biznis aplikáciách štandard,
že počuli o tom, ale nerobil zatiaľ s tým. Alebo, nemali sme na to školenie.
Takže úlohou ambiciózneho programátora je dostať sa práve do takých externých firiem, najlepšie
menších. 

Na druhej strane, napríklad Nike (obdoba Tipsportu) tiež nemá core biznis vývoj softwéru, ale čo som videl
požiadavky na senior Java programátora, resp. technológie, ktoré tam využívajú  (Spring Boot, RabbitMQ, DevOps, RxJava, Jenkins...) a spôsob, akým to bolo naformulované mi silno napovedali, že môže naozaj ísť o veľmi zaujímavý job.

Záverom, dobrú firmu si treba vedieť nájsť. Nemusí sa to podariť hneď. Čím viac človek vie, tým väčšia možnosť, že sa ocitne v dobrej firme na zaujímavom projekte.

Petr

Re:Ceska Sporitelna, Moneta nebo TipSport?
« Odpověď #7 kdy: 15. 01. 2018, 11:04:48 »
Jedna poznamka k Tipsportu. Asi pred peti lety jsem tam sel na pohovor na Java vyvojare a jedine co je zajimalo bylo jak umim html a javascript. Chlapik co me pohovoroval nicmene vypadal, ze se vyzna. Kdyz mi ukazoval kancelare tak jsem uvidel pod jednim stolem spinkat potencialniho kolegu a nikoho to nepohorsovalo :-). Vic toho nevim protoze jsem nenastoupil. Uz si ani nejsem uplne jisty, jestli nebyl spokojen s mym html a js nebo jestli jsme se nedohodli na penezich, ale je dost pravdepodobne, ze to bylo neco mezi.

Petr

Re:Česká spořitelna, Moneta nebo TipSport?
« Odpověď #8 kdy: 18. 01. 2018, 13:53:38 »
Pracoval jsem necelý rok v České Spořitelně a dalo by to na desetistránkový elaborát, ale zkrátím to do pár bodů:

1) Svělé HR, když cokoliv potřebuješ stačí zavolat na linku pomoci a je hned vyřízené, na Budejovické jsou v HR skvělé babky, dotovaná stravovna, automat na kafe a sladke atd. celkově v tomto je péče o zaměstnance skvělá

2) Kanceláře tragické: Budova IT na Antala Staška má kapacitu zhruba 800 lidí, v současnosti je jich tam 2x tolik, lidi si tam lezou po hlavách, není kam jít telefonovat, hajzlíky věčně obsazené, v létě úmorné vedro nebo krutá zima v závislosti jestli sedíš pod klimatizací nebo ne. Je téměř nemožné sehnat volnou zasedačku.

3) Testování dělají na většině projektů studentíci mnohdy humanitních oborů = tragický výstup. Kvalitní QA včetně automatizace na minimu projektů.

4) Je tam plno sračkoidních projektů kde se napojuješ na tuny blackboxů, ale jsou tam i relativně snesitelné projekty, vše je o štěstí a o lidech. Je tam plno zakopaných lidí kteří jsou na svém projektu jak králové a vyhodit neschopného nebo všehoschopného téměř nemožné. Já měl zase strašně aktivního šéfa a projekt jsem 3x předělával.

5) Počet extrenistů je velmi vysoký

6) Je to víceméně české prostředí, pokud nesnášíš multikulti tak ideál, ale odpovídají tomu i trošičku slabší peníze.

aaa

Re:Česká spořitelna, Moneta nebo TipSport?
« Odpověď #9 kdy: 18. 01. 2018, 15:27:31 »
V monete (ge) jsem byl jednou na pohovoru (ciste udelat si vlastni nazor) a tahle firma pro me predstavuje zlaty fond bizaru, ktery lze pri hledani prace najit. Nadrizenym pozice byla nejaka blbka, co vystudovala nejaky humanitni obor na soukrome VS, v praci se pres telefonistku dostala k SQL az k rizeni nejakeho IT oddeleni. Spousta testu (uz to je varovny signal) v jejich pripade jeste ke vsemu blbe a ledabyle pripravenych, pohovor minimalne jednou k prerusen, ze si s kolegou skoci na cigarko. Fakt komedianti, nelze nez nedoporucit.

Laciny

Re:Česká spořitelna, Moneta nebo TipSport?
« Odpověď #10 kdy: 18. 01. 2018, 19:45:45 »
Moneta = super stare mrdky. Byl jsem tam a vydrzel ani ne 4 mesice. Hrabat se v tom jejich muzeu je jen pro otrle.