Jak zjistím, zda jsem lopata?

Petr Mach

Re:Jak zjistim, zda jsem lopata? :D
« Odpověď #15 kdy: 14. 12. 2017, 10:11:18 »
Kam chodis na tieto demagogicke vyplody? Z tvojho komentaru mi vychadza, ze ty budes prave tou lopatou. Preco ma ma trapit biznis? Preco sa mam zasierat s nejakym zakaznikom, ktory je s vysokou mierou pravdepodobnosti debil, danej problematike nerozumie, kladie nerealne poziadavky, ktorych vyvratenie je beh na dlhe trate.
Protože programuješ pro toho zákazníka, protože máš za úkol naplnit jeho potřeby a protože tě za to platí. Ale protože jsi debil a nechápeš to, tak potřebuješ nad sebou manažera, který je schopen se místo tebe s tím zákazníkem domluvit. A čím větší jsi debil, tím více úrovní mezimanažerů mezi s sebou a koncovým zákazníkem potřebuješ, tím více musíš uživit lidí. Což znamená, že nejsi schopen fungovat samostatně a že ti je souzena zaměstnanecká pozice, kde o tobě a tom co děláš rozhodují jiní. Pro někoho jsou právě tohle příznaky pozice lopaty. A můžeš se při tom klidně ve svém vesmíru cítit jako mistr světa :-).

Mimochodem, co bys říkal na lékaře, který by říkal, co já se hudu bavit s nějakým pacientem, stejně je to debil, který tomu nerozumí. Jistě, proto také jde za někým kdo tomu rozumí. To není dobrý argument, proč se nebavit s klientem pro kterého pracuji.


jpu

Re:Jak zjistim, zda jsem lopata? :D
« Odpověď #16 kdy: 14. 12. 2017, 10:27:12 »
programator vs. manazer, vacsi debil z toho je ten manazer, nie programator. Nehovoriac uz len o tom, ze ten manazer ma zrejme vychodenu nejaku pofidernu VS, kde cely cas prechlastal. Ono vacsinou aj zakaznik je debil a aj manazer. Cest vynimkam, ale to je malo pripadov, minimalne na Slovensku. Chod na VS ekonomicku do BA, alebo do Ziliny a spytaj sa co chcu byt ti ludia. Odpoved - manazer :D. V podstate vacsie lopaty ako vyvojari

lobo

Re:Jak zjistím, zda jsem lopata?
« Odpověď #17 kdy: 14. 12. 2017, 10:55:41 »
lopata je clovek ktoreho mozes zo dna na den nahradit niekym inym...
vyhodis jedneho, zoberies dalsieho zamestnanca, das mu do ruky lopatu a povies aby pokracoval tam kde vyhodeny skoncil

Petr Mach

Re:Jak zjistim, zda jsem lopata? :D
« Odpověď #18 kdy: 14. 12. 2017, 11:15:26 »
programator vs. manazer, vacsi debil z toho je ten manazer, nie programator. Nehovoriac uz len o tom, ze ten manazer ma zrejme vychodenu nejaku pofidernu VS, kde cely cas prechlastal. Ono vacsinou aj zakaznik je debil a aj manazer. Cest vynimkam, ale to je malo pripadov, minimalne na Slovensku. Chod na VS ekonomicku do BA, alebo do Ziliny a spytaj sa co chcu byt ti ludia. Odpoved - manazer :D. V podstate vacsie lopaty ako vyvojari
Z pohledu toho programátora určitě. Ale to není pohled jediný. A až si kacířsky říkám, zda by měl být svéprávný člověk, který o svých klientech prohlašuje, že jsou debilové. Je zřejmé, že musí být obklopen hrdbou manažerů, kteří ho chrání před jím samým.

pepikx

Re:Jak zjistím, zda jsem lopata?
« Odpověď #19 kdy: 14. 12. 2017, 12:08:37 »
Ahoj,

Jak zjistim, zda jsem lopata? Nemyslim podle mzdy, ale podle znalosti. Meli byste nekdo nejaky test, kterym bych si overil, zda jsem lopata? Treba vyresit ulohy na hackerrank?
Lopatou sea narodil a jako lopata umres ...


Lopata

Re:Jak zjistím, zda jsem lopata?
« Odpověď #20 kdy: 14. 12. 2017, 14:09:12 »
Pokud tebe a tvé kolegy zaměstnavatel počítá na kusy, a navíc jako pouhý "resource" jsi nahraditelný kterýmkoliv z tvých kolegů, pak jsi lopata.

mikrom

Re:Jak zjistim, zda jsem lopata? :D
« Odpověď #21 kdy: 14. 12. 2017, 14:38:08 »
Tymto nechcem nikoho urazat, je to na zaklade mojich skusenosti - ked som zacinal, inklinoval som cisto k programovaniu a odborna stranka biznisu ma nezaujimala, dost som tym pohrdal - akoze nejake primitivne temy pre blbcov co ma nazaujimaju, pretoze sa venujem vyssim metam  ;) ... ale potom som zistil ze to bol z mojej strany zly pristup, ze tade cesta nevedie. Treba si uvedomit, ze v nasich krajinach sa nevyvijaju OS ani kompilatory, ale IT zije hlavne z bank a ineho biznisu - to je realita.
 
Ked budes rozumiet co zakaznik z biznisu potrebuje, budes sa s nim vediet o danej problematike rovnocenne porozpravat, navrhnut riesenie a naprogramovat ho, stanes sa vysoko nepostradatelnym pre biznis (t.j.  nebudes pren lopata)
Ak sa ale uzavries a obmedzis iba na technicke veci t.j. tvoj programovaci jazyk + nejake frameworky a to co teba zaujima, ale nebudes vediet  nic o odbornej problematike, ktoru pozaduje zakaznik (napr. uctovanie, uvery, platby,...) budes zial pre biznis vzdy iba obycajna lopata bez nejakej pridanej hodntoty, ktoru mozno lahko nahradit.
Problem je ze biznis uvazuje uplne inac ako IT. Spravidla nedokaze dat exaktne zadanie - to musi urobit niekto z IT. Biznis ma v pazi technologie ktore ty ovladas (na buduci rok budu ine), vidi len prachy v tom co dane riesenie prinesie ... a ty zijes z tych prachov.
Inymi slovami: kto vie dane poziadavky samostatne pretransformovat na funkcne riesenie nie je lopata. Kto vie len busit kod na zaklade presneho zadania - t.j. potrebuje aby ho niekto viedol - je lopata.

Kam chodis na tieto demagogicke vyplody? Z tvojho komentaru mi vychadza, ze ty budes prave tou lopatou. Preco ma ma trapit biznis? Preco sa mam zasierat s nejakym zakaznikom, ktory je s vysokou mierou pravdepodobnosti debil, danej problematike nerozumie, kladie nerealne poziadavky, ktorych vyvratenie je beh na dlhe trate. Praveze takto sa podcenuju programatori, ale na nich hlavne lezi vsetka ta tazoba. Samozrejme, ak das cloveku krok po kroku, co ma spravit, tak to je take amaterske, ale aj tak musi dotycny poznat technologiu, poznat co kde a ako pouzit. Ak si v mensej firme (rozumej do 20-30 ludi), tak zrejme sa dostanes aj k takym veciam ako navrh riesenia, upresnenie poziadaviek apod. V korporacii bude clovek len riesit tie zadania krok po kroku.
V podstate zakaznik vie o tom velke prt a manazery detto.
Sorry, take it easy  ;D
Ziadna demagogia to nie je - iba moj nazor. Rob ako uznas za vhodne, len nebud taky hater, povazovat kazdeho za debila a seba za majstra sveta ti v zivote asi neprospeje.

Phi

Re:Jak zjistím, zda jsem lopata?
« Odpověď #22 kdy: 14. 12. 2017, 14:53:42 »
Ahoj,

Jak zjistim, zda jsem lopata? Nemyslim podle mzdy, ale podle znalosti.
Proč se prostě nepřihlásíte na Google Code Jam?

Phi

Re:Jak zjistim, zda jsem lopata? :D
« Odpověď #23 kdy: 14. 12. 2017, 15:03:46 »
Preco ma ma trapit biznis? Preco sa mam zasierat s nejakym zakaznikom, ktory je s vysokou mierou pravdepodobnosti debil, danej problematike nerozumie, kladie nerealne poziadavky, ktorych vyvratenie je beh na dlhe trate.
V podstate zakaznik vie o tom velke prt a manazery detto.
Haha. Je mi líto, že děláte software pro debily, ale to není jediná cesta. Mnohem lepší je dělat software pro chytré lidi a pochopit, že jim dodáváte nástroj, který jim pomůže.
A je vážně lepší používat kladivo navržené někým kdo už zatloukal hřebíky než kladivo od někoho, kdo si o něm přečetl v encyklopedii.

popo

Re:Jak zjistím, zda jsem lopata?
« Odpověď #24 kdy: 25. 10. 2018, 12:30:35 »
Ahoj,

Jak zjistim, zda jsem lopata? Nemyslim podle mzdy, ale podle znalosti.
Proč se prostě nepřihlásíte na Google Code Jam?
Toto je prvy komentar ktory sa vyjadril k teme (aj ked si nemyslim, ze taketo riesenie hladal autor)... vsetci ostatni si riesia len svoje ega a riesia uplne ine tema...

Ja viem, je to stara tema. No hladal som nejake informacie ku hackerrank.com a tak to mozno pomoze niekomu komu tento topic hodi google na klucove slovo "hackerrank".
... Treba vyresit ulohy na hackerrank?
K tomuto mozno tento link:
https://www.linkedin.com/pulse/beware-hackerrank-richard-linnell

Re:Jak zjistím, zda jsem lopata?
« Odpověď #25 kdy: 25. 10. 2018, 13:25:36 »
Pokud tebe a tvé kolegy zaměstnavatel počítá na kusy, a navíc jako pouhý "resource" jsi nahraditelný kterýmkoliv z tvých kolegů, pak jsi lopata.

A nesnaží sa každý zamestnávateľ o to, aby bol každý zamestnanec nahraditeľný? Viď bus factor? Lebo s takýmto názorom si potom u každého rozumného zamestnávateľa lopata aj ty. A u tých, ktorých nie, u ktorých si "nenahraditeľný", tak je to len tým, že lopata je samotný zamestnávateľ...

Podľa mňa pri programovaní sa nedá ako lopata ohodnotiť nikto. Pri programovaní existujú len schopní, resp. neschopní programátori, skúsení, či neskúsení a pod.

Proste sa všetci líšia schopnosťami, znalosťami a dĺžkou praxe. Podľa toho ich klasifikovať ide. Ale na lopaty a nelopaty sa delia len na forum.root.cz a spoločným znakom všetkých miestnych lopát je tendencia deliť ostatných na lopaty a nelopaty...

Ale polož miestnym lopatám otázku z praxe a okamžite zistíš, prečo sú lopaty akurát tak oni. Napríklad sem napíš konkrétny kód a nech ti ho opravia, nech napíšu opravený kód. To totiž nerisknú, boja sa, že ostatné lopaty zhodia aj ich. Ale nech to je problém, ktorý nejde vygoogliť. A čo zistíš? Že to nevedia. A tak buď neodpovedá, alebo ťa poučia iba bezcenne, teoreticky, v zmysle malo toho vieš tak sa o to ani nepokúšaj a choď sa ďalej učiť, alebo aspoň zaútočia, že prečo vôbec očakávaš, že niekto z nich bude ovládať tvoj podradný programovací jazyk. Oni sú totiž strašne na úrovni a bavia sa len o najviac hypovaných veciach...

Ale neboj, nikto z nich Go, Rust, ReasonML, Haskell či Erlang vlastne ani neovláda, zvyčajne sú to totiž lopaty z nejakého korporátu ktoré píšu maximálne tak v C#...

eiffel

Re:Jak zjistím, zda jsem lopata?
« Odpověď #26 kdy: 25. 10. 2018, 13:50:51 »
Příklad z praxe:
Hádal jsem se se zákazníkem. Tvrdě. Chvílemi jsme na sebe řvali.
Šlo o technické, ale i smluvní podmínky zakázky.
Po skončení jednání mi kolega - technik, co tam byl se mnou řekl: "Vieš, toto ja neviem a preto budem vždy len lopata"

MasoxCZ

Re:Jak zjistím, zda jsem lopata?
« Odpověď #27 kdy: 25. 10. 2018, 14:07:03 »
Příklad z praxe:
Hádal jsem se se zákazníkem. Tvrdě. Chvílemi jsme na sebe řvali.
Šlo o technické, ale i smluvní podmínky zakázky.
Po skončení jednání mi kolega - technik, co tam byl se mnou řekl: "Vieš, toto ja neviem a preto budem vždy len lopata"

Zajímalo by mě, kolik lopat a managorů si vůbec uvědomuje, že jedni bez druhých jsou v hajzlu úplně stejně. Lopaty proto, že se nedokážou domluvit se zákazníkem, managoři proto, že bez lopat tu technickou část nemá kdo udělat.

Re:Jak zjistím, zda jsem lopata?
« Odpověď #28 kdy: 25. 10. 2018, 14:09:24 »
Příklad z praxe:
Hádal jsem se se zákazníkem. Tvrdě. Chvílemi jsme na sebe řvali.
Šlo o technické, ale i smluvní podmínky zakázky.
Po skončení jednání mi kolega - technik, co tam byl se mnou řekl: "Vieš, toto ja neviem a preto budem vždy len lopata"

Zajímalo by mě, kolik lopat a managorů si vůbec uvědomuje, že jedni bez druhých jsou v hajzlu úplně stejně. Lopaty proto, že se nedokážou domluvit se zákazníkem, managoři proto, že bez lopat tu technickou část nemá kdo udělat.

Managori... To sa mi páči :)

Bacsa

Re:Jak zjistím, zda jsem lopata?
« Odpověď #29 kdy: 25. 10. 2018, 14:21:05 »
Pokud tebe a tvé kolegy zaměstnavatel počítá na kusy, a navíc jako pouhý "resource" jsi nahraditelný kterýmkoliv z tvých kolegů, pak jsi lopata.

A nesnaží sa každý zamestnávateľ o to, aby bol každý zamestnanec nahraditeľný? Viď bus factor? Lebo s takýmto názorom si potom u každého rozumného zamestnávateľa lopata aj ty. A u tých, ktorých nie, u ktorých si "nenahraditeľný", tak je to len tým, že lopata je samotný zamestnávateľ...

Podľa mňa pri programovaní sa nedá ako lopata ohodnotiť nikto. Pri programovaní existujú len schopní, resp. neschopní programátori, skúsení, či neskúsení a pod.

Proste sa všetci líšia schopnosťami, znalosťami a dĺžkou praxe. Podľa toho ich klasifikovať ide. Ale na lopaty a nelopaty sa delia len na forum.root.cz a spoločným znakom všetkých miestnych lopát je tendencia deliť ostatných na lopaty a nelopaty...

Ale polož miestnym lopatám otázku z praxe a okamžite zistíš, prečo sú lopaty akurát tak oni. Napríklad sem napíš konkrétny kód a nech ti ho opravia, nech napíšu opravený kód. To totiž nerisknú, boja sa, že ostatné lopaty zhodia aj ich. Ale nech to je problém, ktorý nejde vygoogliť. A čo zistíš? Že to nevedia. A tak buď neodpovedá, alebo ťa poučia iba bezcenne, teoreticky, v zmysle malo toho vieš tak sa o to ani nepokúšaj a choď sa ďalej učiť, alebo aspoň zaútočia, že prečo vôbec očakávaš, že niekto z nich bude ovládať tvoj podradný programovací jazyk. Oni sú totiž strašne na úrovni a bavia sa len o najviac hypovaných veciach...

Ale neboj, nikto z nich Go, Rust, ReasonML, Haskell či Erlang vlastne ani neovláda, zvyčajne sú to totiž lopaty z nejakého korporátu ktoré píšu maximálne tak v C#...
Tebe tu několikrát promazával moderátor kvůli vulgárním urážkám a trolení, tak radši zůstaň v koutě a zpytuj svědomí ;)