reklama

Jak zjistím, zda jsem lopata?

lopatka

Jak zjistím, zda jsem lopata?
« kdy: 13. 12. 2017, 22:33:19 »
Ahoj,

Jak zjistim, zda jsem lopata? Nemyslim podle mzdy, ale podle znalosti. Meli byste nekdo nejaky test, kterym bych si overil, zda jsem lopata? Treba vyresit ulohy na hackerrank?
« Poslední změna: 14. 12. 2017, 10:28:28 od Petr Krčmář »

reklama

doktor

Re:Jak zjistim, zda jsem lopata? :D
« Odpověď #1 kdy: 13. 12. 2017, 22:51:43 »
Kdy jsi začal s programováním a jaké jsou tvoje zájmy?

Tomáš Roll

« Odpověď #2 kdy: 13. 12. 2017, 23:05:31 »
Podle toho, jestli nejsi Javaman.

mikrom

« Odpověď #3 kdy: 13. 12. 2017, 23:40:14 »
Ahoj,

Jak zjistim, zda jsem lopata? Nemyslim podle mzdy, ale podle znalosti. Meli byste nekdo nejaky test, kterym bych si overil, zda jsem lopata? Treba vyresit ulohy na hackerrank?

Ak si cisto technicky zamerany, t.j. ovladas len nejake programovacie jazyky atd, vies programovat na zaklade presneho zadania, ale nevies nic o biznise v svojej domene tak si zial iba lopata.
Ak ovladas aj problematiku biznisu v ktorom pracujes a vies na zaklade poziadaviek zakaznika navrhnut riesenie, a naprogramovat ho, pripadne to zadat naprogramovat nejakym lopatam, tak nie si lopata.

doktor

« Odpověď #4 kdy: 13. 12. 2017, 23:43:45 »
Jenom lopatu zajímá byznys. Takže pokud už moc nevyvíjí a spíše míří k řízení, tak je to jasná lopata.

reklama

mikrom

« Odpověď #5 kdy: 14. 12. 2017, 00:42:13 »
Jenom lopatu zajímá byznys. Takže pokud už moc nevyvíjí a spíše míří k řízení, tak je to jasná lopata.
Tymto nechcem nikoho urazat, je to na zaklade mojich skusenosti - ked som zacinal, inklinoval som cisto k programovaniu a odborna stranka biznisu ma nezaujimala, dost som tym pohrdal - akoze nejake primitivne temy pre blbcov co ma nazaujimaju, pretoze sa venujem vyssim metam  ;) ... ale potom som zistil ze to bol z mojej strany zly pristup, ze tade cesta nevedie. Treba si uvedomit, ze v nasich krajinach sa nevyvijaju OS ani kompilatory, ale IT zije hlavne z bank a ineho biznisu - to je realita.

Ked budes rozumiet co zakaznik z biznisu potrebuje, budes sa s nim vediet o danej problematike rovnocenne porozpravat, navrhnut riesenie a naprogramovat ho, stanes sa vysoko nepostradatelnym pre biznis (t.j.  nebudes pren lopata)
Ak sa ale uzavries a obmedzis iba na technicke veci t.j. tvoj programovaci jazyk + nejake frameworky a to co teba zaujima, ale nebudes vediet  nic o odbornej problematike, ktoru pozaduje zakaznik (napr. uctovanie, uvery, platby,...) budes zial pre biznis vzdy iba obycajna lopata bez nejakej pridanej hodntoty, ktoru mozno lahko nahradit.
Problem je ze biznis uvazuje uplne inac ako IT. Spravidla nedokaze dat exaktne zadanie - to musi urobit niekto z IT. Biznis ma v pazi technologie ktore ty ovladas (na buduci rok budu ine), vidi len prachy v tom co dane riesenie prinesie ... a ty zijes z tych prachov.
Inymi slovami: kto vie dane poziadavky samostatne pretransformovat na funkcne riesenie nie je lopata. Kto vie len busit kod na zaklade presneho zadania - t.j. potrebuje aby ho niekto viedol - je lopata.

Kozzi

« Odpověď #6 kdy: 14. 12. 2017, 04:56:56 »
Ahoj,

No jelikoz se na to potrebujes ptat, tak sis i sam odpovedel. Ano ses lopata :P.

Petr Mach

« Odpověď #7 kdy: 14. 12. 2017, 07:21:48 »
Lopatu poznáš snadno, říká jiným, že jsou lopaty. :-)

.

« Odpověď #8 kdy: 14. 12. 2017, 07:59:50 »
Souhlas s Kozzim. Když se takhle ptáš, tak jsi.

jpu

« Odpověď #9 kdy: 14. 12. 2017, 08:14:28 »
Tymto nechcem nikoho urazat, je to na zaklade mojich skusenosti - ked som zacinal, inklinoval som cisto k programovaniu a odborna stranka biznisu ma nezaujimala, dost som tym pohrdal - akoze nejake primitivne temy pre blbcov co ma nazaujimaju, pretoze sa venujem vyssim metam  ;) ... ale potom som zistil ze to bol z mojej strany zly pristup, ze tade cesta nevedie. Treba si uvedomit, ze v nasich krajinach sa nevyvijaju OS ani kompilatory, ale IT zije hlavne z bank a ineho biznisu - to je realita.

Ked budes rozumiet co zakaznik z biznisu potrebuje, budes sa s nim vediet o danej problematike rovnocenne porozpravat, navrhnut riesenie a naprogramovat ho, stanes sa vysoko nepostradatelnym pre biznis (t.j.  nebudes pren lopata)
Ak sa ale uzavries a obmedzis iba na technicke veci t.j. tvoj programovaci jazyk + nejake frameworky a to co teba zaujima, ale nebudes vediet  nic o odbornej problematike, ktoru pozaduje zakaznik (napr. uctovanie, uvery, platby,...) budes zial pre biznis vzdy iba obycajna lopata bez nejakej pridanej hodntoty, ktoru mozno lahko nahradit.
Problem je ze biznis uvazuje uplne inac ako IT. Spravidla nedokaze dat exaktne zadanie - to musi urobit niekto z IT. Biznis ma v pazi technologie ktore ty ovladas (na buduci rok budu ine), vidi len prachy v tom co dane riesenie prinesie ... a ty zijes z tych prachov.
Inymi slovami: kto vie dane poziadavky samostatne pretransformovat na funkcne riesenie nie je lopata. Kto vie len busit kod na zaklade presneho zadania - t.j. potrebuje aby ho niekto viedol - je lopata.

Kam chodis na tieto demagogicke vyplody? Z tvojho komentaru mi vychadza, ze ty budes prave tou lopatou. Preco ma ma trapit biznis? Preco sa mam zasierat s nejakym zakaznikom, ktory je s vysokou mierou pravdepodobnosti debil, danej problematike nerozumie, kladie nerealne poziadavky, ktorych vyvratenie je beh na dlhe trate. Praveze takto sa podcenuju programatori, ale na nich hlavne lezi vsetka ta tazoba. Samozrejme, ak das cloveku krok po kroku, co ma spravit, tak to je take amaterske, ale aj tak musi dotycny poznat technologiu, poznat co kde a ako pouzit. Ak si v mensej firme (rozumej do 20-30 ludi), tak zrejme sa dostanes aj k takym veciam ako navrh riesenia, upresnenie poziadaviek apod. V korporacii bude clovek len riesit tie zadania krok po kroku.
V podstate zakaznik vie o tom velke prt a manazery detto.
Citace
Biznis ma v pazi technologie ktore ty ovladas (na buduci rok budu ine)
Nie nebudu. Zrejme hovoris o roznych JS frameworkoch, ktore kazdym rokom pribudaju.

technomaniak

« Odpověď #10 kdy: 14. 12. 2017, 08:16:47 »
Jak zjistim, zda jsem lopata?
Co člověk to názor. Já osobně, klasifikuji lopatu jako člověka neschopného se uživit sám. Lopata není tedy jedinec pouze v IT ale ve všech oborech lidské činnosti. Co je myšleno neschopným se uživit? To je každý kdo je nepodnikající na trhu(tvz. někdo mu musí říci co má dělat = 80-90% populace světa). Výše výdělku v tomto případě nemá vliv.

PS. to že je někdo lopata podle těchto myšlenek neznamená že je nutno jím okamžitě pohrdat. Osamostatnit se na trhu není vůbec jednoduché a hrají zde i jiné vlivy  ( konjuktura, krize, recese, atd... )

jpu

« Odpověď #11 kdy: 14. 12. 2017, 08:19:56 »
To je každý kdo je nepodnikající na trhu
Kde prosim ta chodis na tieto kecy? To mame teraz zacat vsetci podnikat, aby sme neboli lopaty? Ak to tak zoberiem, nedavno u nas medializovany pripad - kauza Basternak a vratky DPH, tak on nie je lopata, lebo podnika a ma kontakty vsade mozne na politickych miestach a slusne pracujuci clovek je lopata, lebo nepodnika. Chlapce, uz prestan fetovat ten toluen.

qwertz

« Odpověď #12 kdy: 14. 12. 2017, 09:00:45 »
Ahoj,

Položením tohoto dotazu jste dostatečně prokázal, že lopata jste. Jen lopata má totiž potřebu takové kraviny řešit.  ;)

technomaniak

« Odpověď #13 kdy: 14. 12. 2017, 10:03:46 »
Kde prosim ta chodis na tieto kecy?
tieto kecy tvz. je vyjádření "lopaty" je tu už od 90.let. Tehdy to používaly podnikatelé, za zády zaměstanců když se o nich bavily a chtěly vyjádřit své pohrdání jimi. To že jste se k tomoto "cool" výrazu dostaly před pár lety, a vytvořily jste si vlastní vysvětlení za pomocí vašich zcestných domněnek to už je váš problém. Takovou situaci nezažívám prvně, pamatuji jak se někdy okolo milénia takto změnil význam např. lamera ( před miléniem význam = nezkušeného,zvědavého a otravného juniora, po miléniu změněno na neschopného a hloupého ). Tehdy tu změnu provedly teenageri, protože nám starším to ukradené a měly jiné starosti nebylo potřeba ten původní význam zachovat.

PS. je mi to úplně někde jaký význam "lopata" měla, má a kam se to vyvine. Ať se uchytne to vyjádření ve slangu, které společnost nejvíce potřebuje a vyhovuje.

Digi

« Odpověď #14 kdy: 14. 12. 2017, 10:11:07 »
Lopata je samozřejmě hanlivé označení pro každýho kdo musí pracovat, dřív myšleno čistě manuálně, dnes se tím očividně snaží kastovat blbci v IT. Z pohledu zaměstnavatele jste/jsme lopaty všichni :D

reklama