Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #105 kdy: 25. 01. 2019, 17:44:45 »
Narazil jsem na "Hauppauge WinTV DualHD".

V diskusi na Alze jsem našel:
Citace
"v Linuxu funguje perfektně Hauppauge WinTV DualHD, od jádra 4.9 běží jeden tuner (stačí přidat FW) od 4.17 oba dva (musí být oba dva FW)."
Zdroj: https://www.alza.cz/tesla-proxy-t2-d5493554.htm#discussionPosts


Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #106 kdy: 12. 04. 2019, 15:12:56 »

Ten klon Astromety, jak ty rikas "smejd", je totiz aspon provereny. Kdyz pujdes po tyhle verzi:

tak jdes prakticky na jistotu. Coz se o Averu nikdy rict nedalo.


Ono to vypadá, že ten klon, co má kabátku natištěno SDR, už není dostupný.
Přikládám obrázek čehosi velice podobného, akorát ten potisk na kabátku už je jiný -> odhadem už tam nemusí být RTL2832P jako hlavní čip s USB rozhraním... Pokud jste to někdo potěžkal v ruce tak poreferujte USB IDčka a čipset. Každopádně já zatím nevyhazuju svůj starší dongle s RTL2832U.

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #107 kdy: 12. 04. 2019, 16:07:45 »
Já používám X-Box tuner (https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Xbox_One_Digital_TV_Tuner)
koupil jsem ho zde https://www.eshopeiffel.cz/xbox-one-digital-tv-tuner-black-xbox-one/d158351.htm
za 351,- kaček.
TVheadend v pozadí jako služba a přehrávání přes VLC. Akorát citlivost  tuneru je 105dB na microvolt. Kdejaký set-top.box má 50-60dB na microvolt. Já to řeším zesilovačem napájeným z USB 5V.
Jediný, že Linux musí mít minimálně Kernel 4.16 rc1.
Dále na https://www.eshopeiffel.cz/xbox-one-digital-tv-tuner-black-xbox-one/d158351.htm

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #108 kdy: 19. 04. 2019, 23:09:47 »
Tak jsem se rozhoupal a pořídil Evolveo Sigma T2. Spíš na hraní a na cesty, na seznámení s DVB-T2... a pokud by se časem podařilo nějaké trochu komfortní HTPC, bylo by to fajn.

Začal jsem tím, že jsem vzal patch od no_bodyho a vmasíroval ho do vanilky 5.0.8, kterou jsem předem usadil na svůj systém = vzít distribuční .config, protáhnout ho menuconfigem aby se "přisál na aktuální verzi kernelu",
vyhodit "expert options" a vyhodit "kernel debugging", případně vyhodit
"kernel versioning" (verzování může být trochu klacek pod nohy, pokud mastíte drivery out of tree apod.) A zakončit make modules_install && make install .

Čili ten patch od nobodyho: jasně, přidat USB IDčka. Hlavičkový soubor s USB IDčky se nám přestěhoval do include/linux, jinak žádný skandál, je třeba přidat řádek nebo dva pro T230C a T230C2. Zíív. Nepatrně zajímavější to je v cxusb.c : oproti no_bodyho patchi je třeba přidat ještě záznam(y) do "indexového enumu" (nebo co to je) a pak se dají přidat dva další bloky (po jednom pro T230C a T230C2) do
cxusb_mygica_t230_properties.devices
(a nezapomenout zvednout .num_device_descs z 1 na 3 - já to dal až napodruhé).

A ta úprava v konfiguraci front-endu si2168 je jasná věc.

No a když jsem ty ovladače rekompiloval (po úpravě hlavičkového souboru s IDčky se díky závislostem rekompilují prakticky všecky DVB ovladače), nainstaloval a natáhnul, firmware jsem si stáhnul, zasunul dongle, a... všecko vypadalo bezvadně, až na poslední věc: chybová hláška o tuneru. Driver si2157.ko čekal zřejmě čip si2141, místo toho ale zakrákoral že "neznámý tuner si21128" - k čemuž mi Google nabídl dva roky starou poznámku od CrazyCata (asi na to taky narazil) že ten tuner nejspíš hledá na špatné i2c adrese (podle mého možná spíš na špatném i2c portu, soudě podle pozdějších CrazyCatových vlastních úprav ve zdrojácích - viz níže).

No takže jsem se začal pídit, jak se dostat ke CrazyCatovým ovladačům. Mimochodem CrazyCat svoje repo linux_media zřejmě dost nedávno přestěhoval z GitHubu na BitBucket (odkaz níže). Takže odkazy v debatách rok-dva starých už nefungují. Mrknul jsem nejdřív na repo linux_media,
https://bitbucket.org/CrazyCat/linux_media
což je zřejmě celý kernel cca 5.0-RC7. Prohrábnul jsem se ovladači, zkusil jsem porovnat s patchem od no_bodyho... vida, u CrazyCata vidím dvě oddělené verze frontend_attach:
cxusb_mygica_t230_frontend_attach()
cxusb_mygica_t230c_frontend_attach()
navzájem asi dva drobné rozdíly, jednak se CrazyCat zřejmě postavil čelem k tomu nastavení hodin (zde ts_clock_mode) o kterém mluvil no_body, druhak je tam jakási dynamická detekce tuneru (model tuneru vrací hezky opouzdřená "probe" funkce) - ovšem oproti vanilkové verzi (5.0.8) téže funkce je rozdíl poměrně obrovský (hluboký). Nemá smysl uvažovat, že bych tohle všechno jenom po svém transplantoval do vanilky. Není to na pár selektivních zásahů.

Takže celý balík CrazyCatových ovladačů. Nebo spíš celý kernel? Ale mě se nechce fungovat na 5.0-RC7 bůhví od koho... Aha, ono to vypadá, že doporučený postup je takový, že se jenom "out of tree" přeloží prakticky celý subsystém Video4linux. to je taky baťoh, ale aspoň to není celý kernel. A CrazyCat zřejmě udržuje svoje ovladače rozumně kompatibilní s aktuální vanilkou.

Takže kudy na to:

Postup jsem nalezl nečekaně na produktové stránce CZC.
https://www.czc.cz/evolveo-sigma-t2/218951/produkt

Zákazník mradosta zakomponoval správný postup přímo do hodnocení produktu :-D Borec. Copy+paste:

git clone https://bitbucket.org/CrazyCat/media_build
cd media_build
./build
sudo make install
sudo make rmmod
sudo modprobe dvb_usb_cxusb

Zasunout...
"media: loading out-of-tree module taints kernel."
Ach jo.
"WARNING: You are using an experimental version of the media stack."

Ale našel demodulátor, front-end i tuner. To zní slibně.

w_scan -c CZ > channels.conf
w_scan --output-VLC >>vlc.xspf

A sviští. Sype nalezené kanály.
Trochu mi vrtá hlavou, co přesně znamená hláška "skipped (transponder already known)". To jako že když chytí tentýž mux na jiném kanálu, tak se na něj vykašle? Tady bych si rád vybral kanál s nejvyšší sílou signálu... Takže prohlídnout pásmo pomocí rtl_sdr a nadiktovat konkrétní frekvence.
Je možné, že těch duplicitních kanálů vidí *tolik*? Vždyť to nahlásil asi dvacetkrát... tomu se mi nechce věřit.

Podařilo se mi vyloudit obrázek z VLC. VLC 3.0.6 v Debianu 9. DVB-T MUX1.
Zvláštní je, že tak v 50% pokusů o spuštění TV streamu nebo o přepnutí programu VLC spadne.

To by pro dnešek stačilo, pokračování někdy příště. Na řadě je user space.

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #109 kdy: 02. 05. 2019, 20:45:08 »
Zdravíčko vespolek,

tak jsem se pokusil po svém popasovat s user space součástkami, a poměrně jsem pohořel. Asi na to nemám dost zkušeností.

Nakonec jsem celé to svoje snažení beletristicky pojednal v cizím jazyce a třesoucí se rukou poslal do mailing listu linux-media. Nevím jestli na tu moji dlouhou tapetu někdo zareaguje, je to takový neadresný výkřik do tmy, ale aspoň to teď visí ve webových archivech a třeba to někoho časem inspiruje k vývojové nebo testovací činnosti...

Nakonec se mi docela líbí VDR - ještě bych měl vyzkoušet ten jeho plugin vaapidevice, jestli by se nechytil na modernějším grafickém hardwaru (než i965GM), jestli v tom není celý problém s tím pluginem.

A taky se zkusím začíst do zdrojáků prográmku w_scan, třeba z nich pochopím, co ta věc vlastně dělá, na základě čeho některé frekvence přeskakuje, podle čeho si vybírá který mux dumpne na výstup a který ne, jak to ladící API vůbec vypadá, jestli by ten prográmek nešel v něčem vylepšit apod.


f

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #110 kdy: 02. 05. 2019, 22:45:49 »
Trochu mi vrtá hlavou, co přesně znamená hláška "skipped (transponder already known)". To jako že když chytí tentýž mux na jiném kanálu, tak se na něj vykašle? Tady bych si rád vybral kanál s nejvyšší sílou signálu... Takže prohlídnout pásmo pomocí rtl_sdr a nadiktovat konkrétní frekvence.
Je možné, že těch duplicitních kanálů vidí *tolik*? Vždyť to nahlásil asi dvacetkrát... tomu se mi nechce věřit.

Muxy se na sebe umi odkazovat. Pokud mu tedy mux na kanale 20 poradi, ze by mel zkusit take kanal 35, tak to w_scan udela a az pak dojde sam ke kanalu 35, tak uz ho znovu nezkousi.

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #111 kdy: 04. 05. 2019, 14:35:09 »
Trochu mi vrtá hlavou, co přesně znamená hláška "skipped (transponder already known)". To jako že když chytí tentýž mux na jiném kanálu, tak se na něj vykašle? Tady bych si rád vybral kanál s nejvyšší sílou signálu... Takže prohlídnout pásmo pomocí rtl_sdr a nadiktovat konkrétní frekvence.
Je možné, že těch duplicitních kanálů vidí *tolik*? Vždyť to nahlásil asi dvacetkrát... tomu se mi nechce věřit.

Muxy se na sebe umi odkazovat. Pokud mu tedy mux na kanale 20 poradi, ze by mel zkusit take kanal 35, tak to w_scan udela a az pak dojde sam ke kanalu 35, tak uz ho znovu nezkousi.

Děkuji za potvrzení mého neblahého tušení, a postrčení správným směrem. Tahle heuristika zní určitě jako příliš zjednodušená / nesprávně aplikovaná.

Naštěstí w_scan má zřejmě své publikum, ten neblahý dojem už měl někdo přede mnou, a zdrojáky opravil.

w_scan2 mi vyrobil konečně správnou tabulku programů. Teď ještě zjistit, proč mi VDR u T2 programů hlásí "the TS is scrambled". Mux na 530 MHz (k28? PS13) je přitom docela silný a zcela jistě není šifrovaný.

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #112 kdy: 04. 05. 2019, 23:56:50 »
Hehe upřesnění: objevil jsem balík dvb-tools, v rámci něho dvbv5-scan (bez něj sourozenci v balíku nedají ani ránu) a především "dvbv5-zap" - maličký a velice užitečný nástroj, kterému na příkazové řádce řeknete název programu, on naladí front-end na příslušný kanál a pak ve smyčce hásí sílu signálu, odstup CNR (užitečný obsah od šumu) a BERT po aplikaci FEC.

A zjistil jsem, že ten můj DVB-T2 mux na frekvenci 554 zřejmě není žádná sláva. Pokud mám mít jasno, zda "the TS is scrambled" je chyba softwarová nebo známka nekvalitního signálu, budu muset s počítačem někam blíž k vysílači, na přímou viditelnost.

Kód: [Vybrat]
## Zásuvka v bytě ve zdi:

root@plechovka:/home/frr/Downloads# dvbv5-zap -c ./dvb_channel.conf "NOVA | T2"
using demux 'dvb0.demux0'
reading channels from file './dvb_channel.conf'
service has pid type 05:  4011
tuning to 554000000 Hz
video pid 4001
  dvb_set_pesfilter 4001
dvb_dev_set_bufsize: buffer set to 6160384
audio pid 4002
  dvb_set_pesfilter 4002
       (0x00)
Lock   (0x1f) C/N= 23.25dB UCB= 208513 postBER= 380x10^-6
  Layer A: C/N= 46.55%
Carrier(0x03) Signal= -61.00dBm
Carrier(0x03) Signal= -61.00dBm
Carrier(0x03) Signal= -61.00dBm
Carrier(0x03) Signal= -61.00dBm
Carrier(0x03) Signal= -61.00dBm
       (0x00) Signal= -61.00dBm
       (0x00) Signal= -61.00dBm
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 20.50dB UCB= 224213 postBER= 500x10^-3
       (0x00) Signal= -61.00dBm
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 20.75dB UCB= 224213 postBER= 1.90x10^-3
       (0x00) Signal= -61.00dBm
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 23.25dB UCB= 224213 postBER= 1.00
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 23.25dB UCB= 224213 postBER= 1.90x10^-6
       (0x00) Signal= -61.00dBm
       (0x00) Signal= -61.00dBm
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 23.50dB UCB= 224213 postBER= 3.90x10^-6
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 23.50dB UCB= 224213 postBER= 0
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 23.00dB UCB= 224213 postBER= 990x10^-9
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 23.50dB UCB= 224213 postBER= 0
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 23.00dB UCB= 224213 postBER= 990x10^-9
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 23.50dB UCB= 224213 postBER= 990x10^-9
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 23.25dB UCB= 224213 postBER= 0
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 23.00dB UCB= 224213 postBER= 495x10^-9
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 23.00dB UCB= 224213 postBER= 1.90x10^-6
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 22.75dB UCB= 224213 postBER= 0
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 22.75dB UCB= 224213 postBER= 1.90x10^-6
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 23.00dB UCB= 224213 postBER= 1.90x10^-6
       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 22.75dB UCB= 224213 postBER= 1.90x10^-6
       (0x00) Signal= -61.00dBm
  Layer A: Signal= 39.04%

^C       (0x00) Signal= -61.00dBm C/N= 22.75dB UCB= 224213 postBER= 1.00
  Layer A: Signal= 39.04% C/N= 45.55%


### Domovní zesilovač odposlech -30dB na koncovém stupni:

root@plechovka:/home/frr/Downloads# dvbv5-zap -c ./dvb_channel.conf "NOVA | T2"
using demux 'dvb0.demux0'
reading channels from file './dvb_channel.conf'
service has pid type 05:  4011
tuning to 554000000 Hz
video pid 4001
  dvb_set_pesfilter 4001
dvb_dev_set_bufsize: buffer set to 6160384
audio pid 4002
  dvb_set_pesfilter 4002
       (0x00)
Lock   (0x1f) C/N= 24.00dB UCB= 224213 postBER= 0
  Layer A: C/N= 48.05%
Carrier(0x03) Signal= -33.00dBm
  Layer A: Signal= 67.07%

^CLock   (0x1f) Signal= -33.00dBm C/N= 23.75dB UCB= 232903 postBER= 0
  Layer A: Signal= 67.07% C/N= 47.55%

... a stejně mi to obrázek neukáže, že prej scrambled.

f

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #113 kdy: 05. 05. 2019, 02:26:23 »
A co hlasi femon ve VDR? Mozna je spatne nejaky parametr u kanalu ve VDR (modulace, coderate, ...).
Take bych zkusil pridat dvbv5-zap parametr -r a data z /dev/dvb/adapter0/dvr0 postval treba do ffplay.

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #114 kdy: 05. 05. 2019, 23:30:22 »
A co hlasi femon ve VDR? Mozna je spatne nejaky parametr u kanalu ve VDR (modulace, coderate, ...).
Take bych zkusil pridat dvbv5-zap parametr -r a data z /dev/dvb/adapter0/dvr0 postval treba do ffplay.

Díky za postrčení :-) Jsem zas o kousek dál.

Jednak jsem s noťasem vylezl na kopeček, odkud je přímá viditelnost na Bukovou horu, vzdálenost do 10 km. Takže jsem měl s pasivní anténou rázem mnohem čistší signál, CNR vylezl přes 30 dB a BER trvale na nule. Ona i síla signálu -26 dBmW je zřejmě dost dobrá. Druhak jsem na kopečku spíš náhodou přišel na to, že když ffplay nechám chvíli pátrat, tak se nakonec chytí i na T2, a hraje bezvadně. Ale když jsem to pak zkusil zpátky doma, tak ze zásuvky v bytě stejně ani ťuk (nedostavil se sync demodulátoru) a na odposlechu z PA to jevilo určitou snahu, obraz se objevil, ale totálně se sypal, demodulátor ztrácel sync - při síle asi -33 dBmW a CNR asi 23dB.

Hehe přitom DVB-T z téhož vysílače jsem chytil na pasivní anténku v údolí za barákem, udávaná síla signálu asi -60 dBmW a CNR asi 23 dB, BER nebyl čistá nula, ale obraz dost dobrý, občas jsem s trochou soustředění zahlédl čtvereček.

=> odhadem u mě doma není v pohodě, že na sousedním kanále svítí něco o 20 dB silněji a celé to prolézá skrz kaskádu několika zesilovačů, z nichž ten poslední je vybuzený těsně pod hranici, při které začínají vynechávat i silné "téčkové" muxy = nějaká intermodulace tam určitě bude. Ale když to stáhnu, tak přijímače na vzdáleném downstream konci STA začnou vypadávat na příliš slabý signál stávajícího DVB-T. Takže ohledně "ostrého provozu" se musím smířit s tím, že T2 začne být chytatelné až ve chvíli, kdy zhasnou DVB-T a na jeho místě rozsvítí definitivní T2 muxy plnou silou (a z éteru zmizí část té přechodové bramboračky).

Mimochodem zajímavé je chování různých playerů, když je pověsím na /dev/dvb/adapter0/dvr0:

Distribuční Mplayer 1.3 se chytí na klasické DVB-T asi během 4s, hraje jako lusk bez cukání, mrznutí apod. - ale DVB-T2 ani náznakem nedává, prostě zůstane čučet jak trubka. Mplayer 1.3 je z 2016. Koukám před dvěma týdny vyšla verze 1.4, ke které je přibalený aktuální development master FFMPEGu...

ffplay 4.1.1. je údajně z r.2019.
Na DVB-T se chytí během asi 10 sekund, a po dalších asi 10 sekundách zamrzne. Vypnete, zapnete, 10 sekund počkáte, pak 10 sekund hraje, pak zamrzne. A tak dokola. Není zamrzlé GUI, jenom obraz, player reaguje na povel "q" (quit).
Na DVB-T2 nejdřív asi 30 sekund mlčky visí, pak vyplivne stránku hlášek že "Error parsing NAL" a "PPS id out of range" (od HEVC dekodéru), a za dalších 10 sekund se otevře okno s obrazem a zvukem. Tzn. od spuštění asi 40 sekund, než naběhne obraz a zvuk. Napoprvé zřejmě od naladění muxu vydrží běžet asi 10 sekund a zamrzne. Vypnete zapnete, a pak už běží bez záseků (vydržel jsem koukat asi 10 minut).

Přehrávat klasické DVB-T (MPEG2) v QHD formátu sežere asi 20-25% CPU (napříč oběma jádry). DVB-T2 H.265 HEVC v QHD sežere asi 60% CPU (napříč oběma jádry). Stařeček 65nm Core2Duo na 1.8 GHz to dává myslím velmi důstojně. Ty soft kodeky v FFMPEGu jsou zřejmě dost vymazlené.

Asi bych se měl porozhlédnout po nějakém železe s modernějším procesorem, který zvládne HEVC hardwarově akcelerovat. Protože výstupní pluginy pro VDR dost možná vyžadují VAAPI, jinak to končí černou obrazovkou nebo coredumpem. Takhle kdyby byl nějaký výstupní plugin, který by hrál skrz soft-kodek z FFMPEGu... 

Totiž já momentálně nemám k VDR použitelný obrazový výstup. V Xine mi nefunguje OSD, jenom ho občas zahlídnu při startu, ale nedokážu ho ovládat. Asi do něj Xine nesype úhozy z klávesnice (Xine si je interpretuje po svém) - do VDR backendu propadnou jenom čísílka pro volbu kanálů. Takže femon plugin ve VDR zatím nevyužiju. Zkusil jsem starý femon v příkazové řádce, ale to je zřejmě už hodně slabý odvar. To je jedno - on naštěstí důležitá čísla sype na stderr přímo dvbv5-zap, a mám už slušný obrázek. Ten plugin se může hodit do budoucna, pokud se mi podaří VDR rozhýbat.

Přiložím pár souborů (sesbíraných hlášek ze stdout/stderr).

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #115 kdy: 05. 05. 2019, 23:38:25 »
Ještě pár příloh...

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #116 kdy: 06. 05. 2019, 09:57:41 »
Hmm. Ještě koukám, že mám na T2 muxu v konfiguraci "QAM auto" a "FEC auto". A žádný z ladících nástrojů nevypisuje, kolik to jede doopravdy ("auto" je konfigurční opšna tuneru). A když se tak probírám debatami okolo T2, říkalo se, že bude 256QAM (dosavadní DVB-T jede 64QAM). To by vysvětlovalo potřebu lepšího CNR u DVB-T2 oproti DVB-T, pokud se v rámci jednoho USB donglu jedná o srovnatelné veličiny - o 6 dB amplitudových a o 6 dB fázových, pokud správně chápu teorii. FEC je v našem T2 snad 3/4 (stejně jako u DVB-T) nebo možná 2/3 (odolnější, což by těch 6 dB částečně setřelo). 

Na druhou stranu se nedomnívám, že by tyhle "auto" volby způsobovaly dlouhý záchyt "playerů" - pokud se dá věřit ladícímu softwaru, tak demodulátor se lockne prakticky okamžitě (pár sekund) a stejně tak okamžitě tečou HEVC data.

A taky jsem si všiml, že mi při konverzi channels.conf z w_scan2 pro dvbscan protekl mezi prsty T2 mux na kanálu 28 (Digital Broadcasting), který by měl mít v mé STA dost slušný signál. Čili tohle ještě testnu. To by bylo fajn, měl bych na čem průběžně pilovat software a PC hardware pro T2, aniž bych kvůli testům musel pokaždé brouzdat krajinou.

Na okraj, tabulka od místní anténářské firmy, co tu kolem všecko svítí. Pikantní jsou zejména dvojice kanálu 30+31 a 50+51, kde citelně slabší je v obou případech DVB-T2, které se krčí vedle něčeho silného v DVB-T.


Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #117 kdy: 06. 05. 2019, 14:03:32 »
Jako mistni antenari rikali, ze tady pro nejde delat pro ruzny vysilace ruzne anteny, prave kvuli tomu, ze jeden vysilac ma obsazeny kanal 50, druhy 51, coz se bezne nestava (aby na kazdej vysilac mohla bejt extra antena, musej bejt aspon 3 kanaly od sebe). Osobne si myslim, ze problem muze bejt prave v tom, ze mux 11 a mux 8 jsou na sousednich kanalech

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #118 kdy: 07. 05. 2019, 07:24:40 »
Jenom krátce, přechodový T2 mux Digital Broadcasting na kanálu 28 (530 MHz) chytám doma na Evolveo Sigma T2 jako víno, pokud se týče síly a kvality signálu: RSSI asi -48 dBmW, CNR přes 34 dB, BER většinou nula, stream bez výpadků. Dokonce k mému překvapení včera použitelně (v naší STA) běžel příjem T2 na kanálu 31 z Bukové hory: při RSSI asi -60 dB a CNR asi 23,5 dB, BER většinou řádově 10^-4 (= na hraně, pokud mi paměť slouží).

Bohužel mi vždycky po pár minutách zůstane viset ffplay (softwarové dekódování HEVC) i při bezvadném signálu. Pokud nepočítám tohle mrznutí softwarového dekodéru, tak QHD programy stíhá CPU dekódovat bez problému, full HD kanál nikoli (zobrazí se 1-2 obrázky a šlus).

Zkusil jsem nastavit natvrdo QAM/256 a FEC 3/4 - bez jakéhokoli vlivu na rychlost rozběhu přehrávání ffplay, nebo na parametry kvality příju hlášené "ladičem" dvbv5-zap.

Měl bych sehnat nějaký HW způsobilý pro VAAPI.

Re:Doporučte DVB-T2 USB tuner s podporou Linuxu (Debian)
« Odpověď #119 kdy: 07. 05. 2019, 10:52:40 »
tak na FHD bude s rezervou stacit libovolny ctyrjadro i5 (na SW dekodovani), zalezi kolik penez do toho chces ladovat, na 4K uz kazdej HW, co to da softwarove, bude mit uz i akcelearaci, takze tam bez ni uz nic