Ten samý problém v nové práci

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #15 kdy: 09. 12. 2017, 23:33:52 »
je to normalni demence no, za to muzou security a integracni architekti, neumej se v tedlech molochach domluvit, to je jejich, ja bych je za to vyhodil, protoze to neumej udelat tak, aby vyvojari meli vzdy systemy po ruce s primym pristupem bez jakekoli potreby vlizt na nejakej desktop, kde zas nemas tooly....

pokud se ti podari prosadit zmeny, tak se do toho pust, jestli ti v tyhle iniciative bude hned nekdo hazet klacky pod nohy, tak bych odesel. Ja vim, ze takovy druh prace poskozuje mozek. Nekdy mi to prijde, jako ze tahle realita je cela o tom, aby otestovala, co prijimame a co dokazeme odmitnout :-) a tahle sracka hochu, te zdementi.

jako mocky potrebujes pro testy tak ci tak, tomu se lze vyhnout jen v malych tymech, kde funguje sync na vybornou. ale to musite napr. vsichni ne jen spolu sedet v praci na zadeki, ale i chodit chlastat apod. (nebo dobre no, sportovat a do spolecnosti)


Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #16 kdy: 09. 12. 2017, 23:42:12 »
cely tohle projektovy rizeni a tasky a sracky jsou pro dementy, ja tim nemyslim, ze je to cely spatne, ale je jednoduchy to prehnat(a dost casto se to prehani) a pak uz z toho je vic skody nez uzitku. A proste firmy sou plny mistru sveta, ktery si myslej, ze vedi, co je dobry pro firmu i pro tebe.... ale to je cely picovina. a vylozene to je pak prace pro nejaky automaty, ne pro lidi, kdyz uz rozbijes vec do nejmensi mozny granularity (do nejakyho kvarku), tak uz to neni pro tebe prace, ale downgrade mozku. di do hajzlu, nebo budes na stary kolena uplnej dement.

Nejlepsi metodika na jakou jsem narazil je exterme development, nic efektivnejsiho neni, nez projektak dokeca ty svoje sracky, tak uz je pulka aplikace napsana. uz vidim, jak mi nekdo vysvetluje, ze to takhle nejde, nejde, protoze to vetsinou ty lidi nijak lip neumej, oni si to neumej predstavit, to je ten nejvetsi problem. jakmile nemas intuici a obrazotvornost, tak ses hotovej a kdyz pak s takovejma lidma budes delat, tak oni z tebe udelaj sebe :-) chapes, jednoduchy.

...

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #17 kdy: 10. 12. 2017, 05:48:42 »
Já zase měl třeba tiket na zlepšení performance v komponentově řízené architektuře, Java platforma. Prý to všechno moc dlouho trvá. Spring 3.neco. Jeden český korporát, outsourcing pro banku.

Nejprve v kostce. Celý enviroment v korporaci se řídí v Indii. Musíš pracovat na Remote desktopu ve Windows 7. Všechno se tam buďto sere nebo dlouho načítá, semtam zamrzne kurzor. Volání RESTu některých komponent je na několik vteřin, protože... proč? Já nevím, prostě indická konfigurace a šetření na všem možném. Co vím je, že já, juniořík, jsem dostal za úkol zlepšit performance našich komponent, která volá RESTy a databázi. Normální odpověď na takovýto task je, že tady ku*a na intranetu trvá úplně všechno, nejen volání v naší komponentě. Jestli chcete performance, spravte si ku*va enviroment. Ale tak řekl jsem si dobře, zkusím to. Vždyť to bude hned.

Nejprve jsem chtěl tu aplikaci profilovat. Tuhle jsem zjistil, že komponentu nemůžu profilovat u sebe na remotu, protože potřebuje ke své funkci volat jisté "externí" systémy (nejsou nikterak externí, jsou v rámci toho samého korporátu) a ty jsou přístupné jen z testovacího serveru. Je to totální píčovina, protože by si někdo stejně mohl udělat Service v rámci komponenty, která by tam html zprávy přeposílala, a ta by se volala z lokálu. Takže opatření na hovno, které dělal nějaký kokot.

Takže profilovat je nutné na testovaím prostření. Ok no, tak to by neměl být s JVM problém, udělám to jako remote. Bohužel na tom testovacím serveru, po patáliích se zjišťováním, jak se vlastně připojím do weblogicu, jsem zjistil, že všechno blokuje firewall a já prostě remote neudělám. Tak jsem vytvořil tiket na support, aby mi na IP adrese toho test serveru otevřeli porty. (není na něj přímo přístup z ssh, omezeně se to dá ovládat jen přes takovou zasekanou webovou sračku)., Přišlá mi odpověď, že to otevřeno být nemůže kvůli security. Tak jsem do nich šil dál až nakonec mi řekli, že to prostě není možné, protože ta samá IP se používá pro produkci a pokud otevřou firewall pro testovací env, tak ho otevřou i pro produkci. WTF!

Tak jsem na to šel metodou logování časů práce jednotlivých metod. No problema. Mám přece božský Spring, a ten má přesce Aspekty. Udělám 1 aspekt metodu, která bude logovat do souboru všechny metody volané v rámci package. Potom možná i nějakou tu agregaci, aby byl výstup podobný Profilleru - aspoň si zaprogramuju, takže nějaká normální práce, co mě baví. Problém. Všechno možné začalo házet exception. Proč? Protože ve Springu je posraný bug, kdy při volání metody přes proxy beanu, kde origo třída obsahuje nějaký Vararg, to poruší její signaturu a prostě se to posere. Googlil jsem a zjistil, že to opravili ve Spring verze 4.neco. Když se řekne Spring, někteří fandové si v ten moment začnou dráždit bradavky a jsou celí vrušení, protože Spring je The Best a Spring má Aspekty a Spring má to a ono. Tak jak mi ku*va vysvětlí, že přinejmenším od Springu 3.x do 4.x nefungovaly ty Aspekty s Varargy, které tam jsou už od verze Javy 1.5? To jsem ku*va jediný, koho v průběhu X let napadlo, dát si aspekt na všechny metody v rámci celého package, kvůli logování, a ono se to posere???????????? Dělal jsem už s hodně frameworky a nic se mi ještě nesralo tolik, jako Spring. Statisticky a objektivně vzato, Spring je s přehledem ta úplně největší sračka, se kterou jsem kdy pracoval, a já si říkám, co za nýmandy v tom dělá, když tam X let existuje takovýto bug. Nikdo ho celou tu dobu nenahlásil nebo neopravil.

Víte, co jsem teda musel dělat? Tipněte si. Že ten task byl uzavřen jako "ku*va nejde to, spravte si enviroment a neotravujte, protože tohle je na palici a my nejsme čuráci"? Ne, musel jsem pokračovat. Musel jsem kurva logovat každou jednu metodu ručně, na jejím začátku a na jejím konci. A co jsem zjistil? To, co kurva každý musel vědět už na začátku. Že tam některé cally na jiné komponenty trvají i 2 vteřiny, že když se to sečte tak nějaká REST metoda, než proběhne, tak to trvá i 15 vteřin a to jen na tom, že to volá ext systémy. Tak co ku*va? Jak v tomhle mám vidět nějaké problémy v kódu??? I kdyby tam byly, tak je v těch časech nikdy neuvidím. Měsíc bych optimalizoval, abych to zlepšil o půl vteřiny, pokud vůbec, a co z toho, když celkem to trvá 15?

Möhl bych ještě mluvit o Indech, kteří dělají support. Jaký horor třeba je, vytáhnout z nich logy z produkce, když nastane incident. Oni zásadně všechno odbydou, nic neudělají pořádně. Když posílají logy, ty se ukládají jen 7 dní. Než nějaké pošlou, je to kolikrát i s prodlevou několik dní. Chtějí na to mít udělaný tiket. Když jím vypíšu X log souborů, které potřebuju, za X dní, tak vždycky nějaké nepošlou. VŽDYCKY jich pár chybí a musím jim zase psát jak kokot. Běda, jestli těm žlutým špindírům napíšeš něco nevrlého. To pak bude ještě horší a oni se zaměří na to, aby to odbyli ještě víc. Práce několika píčusů, kterou by nahradilo pár posraných skriptů a oni by zase valili zpátky na rýžové pole. Jenže to by nesměly existovat tyhle sračkoidní korporáty, které jim a různým dalším pičusům dávají práci.

Firmy si stěžujou, že nejsou v IT lidi, že nemůžou sehnat. A že nemůžou přidat money, protože nebudou zakázky. Já vám něco řeknu kurva. V IT je až moc lidí, a to je ten problém. Je jich tam tolik, že tam pracuje kdejaký čůrák, který práci akorát mrví. Je třeba tlačit peníze nahoru a na krev, ať klidně zakázky nejsou, zůstanou jen ty pořádné. Kdo kurva, kromě totálních nýmandů, chce v ČR pracovat na takových věcech? Ať si je ti kravaťáci posraní korporátní strčí do zadeke. To, co je vidět v tom korpátu, to je holé plýtvání lidskými zdroji a je to neuctivé k čemukoliv, co jen zavání pojmem lidskost. A proč? Protože jsme kurva levní! Proto.

Říkám managerovi, kolik chci přidat, že takový platový progres je nepřijatelný, protože jsem junior a průměrnou mzdu bych s takovou, po započtení inflace, dosáhl tak za 8 let. Když přišlo na nový projekt, byl jsem vystaven kritice, jestli se mnou vůbec můžou počítat, že potřebujou loajální zaměstnance. Kur*a, co to vůbec je, loajální zaměstnanec? To nedáváš dost peněz ale máš být loajální zaměstnanec? Loajální píča, tak leda. A ten manager to moc dobře ví, že to tak je, ale dělá ze mě blbce a myslí si, že se to nevím.

ROZUZLENÍ
Dlouho jsem přemýšlel, proč tam někteří lidi vlastně pracujou a dělají ty sračky. A s postupem času, jak jsem se rozkoukal, mi došlo, že mají dost peněz. V Praze na OSVČ i hodně přes 100 tyček. Junior tam dělá za 35000,- v podstatě to, co senior. A to je moje odpověď zakladateli vlákna.

Já už bych tam nepracoval, jenže nevím, kde se nedělají takovéto sračky  :-[

borekz

  • ****
  • 493
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #18 kdy: 10. 12. 2017, 08:59:00 »
Já zase měl třeba tiket na zlepšení performance v komponentově řízené architektuře, Java platforma. Prý to všechno moc dlouho trvá. Spring 3.neco.
Může to dělat databázový dotaz, slabý hw nebo chyba v programu.
Mám ale s Java frameworky (spring, jboss, wildfly, hibernate) takovou zkušenost, že určitý úkon na nich trvá řádově déle než v čisté Javě napsaný "na zelené louce". A totéž napsané v C++ je opět výrazně rychlejší.

...

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #19 kdy: 10. 12. 2017, 09:38:46 »
Já zase měl třeba tiket na zlepšení performance v komponentově řízené architektuře, Java platforma. Prý to všechno moc dlouho trvá. Spring 3.neco.
Může to dělat databázový dotaz, slabý hw nebo chyba v programu.
Mám ale s Java frameworky (spring, jboss, wildfly, hibernate) takovou zkušenost, že určitý úkon na nich trvá řádově déle než v čisté Javě napsaný "na zelené louce". A totéž napsané v C++ je opět výrazně rychlejší.

Musíš si to příště přečíst celé. Píše se tam, že volání různých systémů na intranetu trvá vteřiny. Proto říkat, že něco trvá v Javě řadově déle, než v C++, je dost (hodně, kurva hodně) mimo mísu. Kdyby to bylo napsané v C++, tak by to nebylo 15 vteřin, ale 14,9 a to to ještě přeháním.  Mooožná ještě ten Hiibernate, budiž, ale ten my nepoužíváme, máme tam čisté SQL. Jednoznačně hardware a zprasené security.


Lopatka na pisku

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #20 kdy: 10. 12. 2017, 10:39:01 »
...

Já už bych tam nepracoval, jenže nevím, kde se nedělají takovéto sračky  :-[

To zni jako solidni kupa hoven. Vsechny korporaty jsou stejny. Vysoka fluktuace ale seniorni pozice casto dobre zaplacena. Kdokoli se ozve recuiterum z linkace, tak ma 90% sanci skoncit v korporatnim hellu a nasednout na tobogan, kterej ho spolehlive vymrsti do bazenu napustenym poradne hustym shitem.

Dobry je chodit na meetupy, protoze obcas typci rozjizdeji vlastni startupy a nekoho hledaj. Akorat ty prachy nejsou nejvetsi a je riziko, ze te predrou vic jak 3 korporaty dohromady. Je to jenom o stesti, jako vetsina veci v zivote.

Olda

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #21 kdy: 10. 12. 2017, 12:26:49 »
problem se da popsat 2 vyrazy: projekt  a inzenyrstvi

Projekt je uz z definice neco 'noveho', kde nejsou zkusenosti, rutina apod. atributy. Proto take stoji kazdy projekt 2 x tolik nez se pocitalo a trva 2 x tak dlouho (plus pristi vyssi casova jednotka). Projektova prace je pak provazena automaticky jevy, ktere jsou zde v diskuzi popsany.

Kdyby mela vsechna prumyslova odvetvi fungovat 'projektove', tak jsem jeste na stromech. Ale ve stavebnictvi, strojirentvi  a elekrtotechnice pracuji zvlastni lide, kteri se v informatice vyskytuji jen zridka - totiz inzenyri. To, ze se nekdy mluvi o softwarovem inzenyrstvi je jen  takova finta, kterou si chce informatika prisvojit inzenyrske principy aniz by pro to cokoliv udelala. 

Sten

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #22 kdy: 10. 12. 2017, 12:47:45 »
Musíš si to příště přečíst celé. Píše se tam, že volání různých systémů na intranetu trvá vteřiny. Proto říkat, že něco trvá v Javě řadově déle, než v C++, je dost (hodně, kurva hodně) mimo mísu. Kdyby to bylo napsané v C++, tak by to nebylo 15 vteřin, ale 14,9 a to to ještě přeháním.  Mooožná ještě ten Hiibernate, budiž, ale ten my nepoužíváme, máme tam čisté SQL. Jednoznačně hardware a zprasené security.

Jenže ono to není jen o rychlosti u uživatele. Pokud se sníží doba zpracování dotazu ze 100 ms (Java) na 10 (C++), stačí firmě najednou jen desetina aplikačních serverů pro stejný provoz (ty dlouhé odezvy k uživateli řeší reverse proxy). Desetina serverů znamená méně problémů při aktualizacích, rychlejší upgrady a rollbacky a více peněz na lepší HW.

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #23 kdy: 10. 12. 2017, 13:08:15 »
Já zase měl třeba tiket na zlepšení performance v komponentově řízené architektuře,...
 Co vím je, že já, juniořík, jsem dostal za úkol zlepšit performance našich komponent
(dal jsem to necetl, nema to smysl)
Pokud byl/je sef takovej idiot, aby takovy task dal juniorovi tak bych okamzite a bez odkladne "palte všeci do piče". Takovej ticket v normalni firme muze resit jen nekdo hodne zkuseny kdo zna projekt hodne dlouho. A urcite by to nemel resit sam cele. Je potreba na to na zacatku sednout jen na analyzu, diskutovat to s ostatnima.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

...

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #24 kdy: 10. 12. 2017, 13:14:18 »
Musíš si to příště přečíst celé. Píše se tam, že volání různých systémů na intranetu trvá vteřiny. Proto říkat, že něco trvá v Javě řadově déle, než v C++, je dost (hodně, kurva hodně) mimo mísu. Kdyby to bylo napsané v C++, tak by to nebylo 15 vteřin, ale 14,9 a to to ještě přeháním.  Mooožná ještě ten Hiibernate, budiž, ale ten my nepoužíváme, máme tam čisté SQL. Jednoznačně hardware a zprasené security.

Jenže ono to není jen o rychlosti u uživatele. Pokud se sníží doba zpracování dotazu ze 100 ms (Java) na 10 (C++), stačí firmě najednou jen desetina aplikačních serverů pro stejný provoz (ty dlouhé odezvy k uživateli řeší reverse proxy). Desetina serverů znamená méně problémů při aktualizacích, rychlejší upgrady a rollbacky a více peněz na lepší HW.

Hele. Víš o tom, že linkedin je napsaný v Pythonu? A víš, že ten je ještě pomalejší než Java? A víš proč je v tom přesto napsaný? Protože je to jedno!!! Protože doba, kdy něco zpracovává python, je zanedbatelné nic oproti tomu, jak dlouhá bude odezva po Internetu. A v prostředí, kde jsou blbě nakonfigurované proxy nebo co to dělá a ten intranet je násobně pomalejší než Internet, je to jedno o to víc. A kdyby to bylo napsané v C++, tak by to nefungovalo vůbec, protože by to bylo zprasené a nikdo by se v tom nevyznal.

...

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #25 kdy: 10. 12. 2017, 13:26:16 »
Já zase měl třeba tiket na zlepšení performance v komponentově řízené architektuře,...
 Co vím je, že já, juniořík, jsem dostal za úkol zlepšit performance našich komponent
(dal jsem to necetl, nema to smysl)
Pokud byl/je sef takovej idiot, aby takovy task dal juniorovi tak bych okamzite a bez odkladne "palte všeci do piče". Takovej ticket v normalni firme muze resit jen nekdo hodne zkuseny kdo zna projekt hodne dlouho. A urcite by to nemel resit sam cele. Je potreba na to na zacatku sednout jen na analyzu, diskutovat to s ostatnima.

Ha! Tak to teda pekne dekuju! To byl alespon normalni task, kde jsem se neco dozvedel a naucil! V jiném týmu tam byl takový, co mě bral jako juniora, jak se snazis ty. A vis co jsem delal? Jeste vetsi sracky, takove bokove podradne prace, ani jsem neprogramoval. Ten ukol na performance byl asi jeden y těch lepších úkolů, co jsem dělal.

CoffeeMan

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #26 kdy: 10. 12. 2017, 13:32:12 »
problem se da popsat 2 vyrazy: projekt  a inzenyrstvi

Projekt je uz z definice neco 'noveho', kde nejsou zkusenosti, rutina apod. atributy. Proto take stoji kazdy projekt 2 x tolik nez se pocitalo a trva 2 x tak dlouho (plus pristi vyssi casova jednotka). Projektova prace je pak provazena automaticky jevy, ktere jsou zde v diskuzi popsany.

Kdyby mela vsechna prumyslova odvetvi fungovat 'projektove', tak jsem jeste na stromech. Ale ve stavebnictvi, strojirentvi  a elekrtotechnice pracuji zvlastni lide, kteri se v informatice vyskytuji jen zridka - totiz inzenyri. To, ze se nekdy mluvi o softwarovem inzenyrstvi je jen  takova finta, kterou si chce informatika prisvojit inzenyrske principy aniz by pro to cokoliv udelala.

Tesat do kamene ;D

jpu

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #27 kdy: 10. 12. 2017, 14:07:16 »
V pohode. Ja som sa ako C#/.Net vyvojar uz s praxou, vyprofiloval v terajsej firme na manualneho testera. Take sracky som nikde este nerobil. Nehovorim o tom, ze co som dostal za ulohu naprogramovat - vykreslovat sekvencny diagramu do textoveho suboru na zaklade predchadzajucej analyzy nejakeho log suboru.

...

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #28 kdy: 10. 12. 2017, 17:05:53 »
Doufám, že jednou přijde den, kdy se takové věci nebudou psát anonymně. Dávejte to aspoň do recenzí na glassdoor.com, ať se nachytá míň dalších lidí.

panvesmiru

Re:Ten samý problém v nové práci
« Odpověď #29 kdy: 10. 12. 2017, 17:19:14 »
Obyčajne to rieším tak, že úlohu vrátim na zadávatela s tým, že je potrebné dodefinovať A, B, C ...