Jak máte zařízené účetnictví?

anon

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #45 kdy: 05. 12. 2017, 14:42:00 »
Mirku, z toho co pises, bych cekal bych ze uz si u nejakeho toho spravni rizeni byl, tak by si mel chapat ze RDa nechce studovat zakony, protoze podle nich spravni urady stejne nepostupuji.


Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #46 kdy: 05. 12. 2017, 14:46:59 »
Mirku, z toho co pises, bych cekal bych ze uz si u nejakeho toho spravni rizeni byl, tak by si mel chapat ze RDa nechce studovat zakony, protoze podle nich spravni urady stejne nepostupuji.

Byl, ale s nezákonným postupem jsem se snad ještě nesetkal. Naopak mám zkušenost, že úředníci je do puntíku respektují, protože to je to jediné, za co může být úředník kázeňsky trestán. Je ale také pravdou, že je nutné znát daňový řád, protože bez něj úředník ví, jak Vás má občůrat, aby měl lehký život. Mým oblíbeným je např. trvat si na tom, aby úředník z telefonátu zapsal ÚZ (úřední záznam), přečetl mi ho, a pak založil do daňového spisu. (Samozřejmě jen v případech, kdy po telefonu skutečně něco řešíme). Nestalo se mi, že by úředník odmítl, nebo požadoval postup mimo zákon.

...ignorantia iuris non excusat...

samoucetni

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #47 kdy: 05. 12. 2017, 15:31:07 »
MS: Ted' kdyz uz vite jak asi to "ucetnictvi" funguje, mohu se zdvorile zeptat, jaky byste navrhoval postup/zlepseni, nez se to dostane do idealniho stavu, kdy inhouse ucetni bude opravdu nutnosti? Navrat zpet k opisovani faktur neni mozny, to by mne znicilo.

Dobra myslenka je selektovat doklady na bezproblemove a slozitejsi kvuli pozdejsimu zpracovani.

Z digitalniho archivu prijatych plneni nechci "slevit", ale ma to myslim reseni pres vytisk vsech SHA-sum a rucni podpis na sjetine. Stejne tak zlepsim jine vystupy, aby to ve spojeni s Pohodou ci jinym ucetnictvim generovalo prijatelnejsi podklady pro pripadnou kontrolu.

Dale doimplementuju zrejme hromadu kontrol do vsechn typu agend, abych dostaval kvalitnejsi data (resp. varovani/chyby byly hned videt, mnohdy jde o zbytecne chyby typu zapomenuty identifikator platby, apod.).

Nejak vyresim i jednodussi reseni problematickych situaci, asi na to udelam dalsi rozuctovavaci agendu mimo Pohodu :-). Pres rok se do ni alespon zapisou vsechny problemy a nebude to v nejakem ODTcku, ze ktereho se to pak musi dohledavat (dobropisy, podvody, atd).

Zrejme udelam lepsi skladovou evidenci - formalne uctujeme Bckem, ale bude to dalsi zmenseni chybovosti a i tak ten A-ckovy pristup k tomu mame, byt v uctovani neni promitnut.

No a necham to znovu po delsi dobe cele projit danoveho poradce, co tam najde.

anon

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #48 kdy: 05. 12. 2017, 16:38:50 »
MS: Tak tohle uz ti nikdo neuveri ale :).

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #49 kdy: 05. 12. 2017, 20:45:34 »
Mně nejvíc děsí to, abyste podchytil v těch automatech chyby, které vzniknou po změnách. Změnami myslím aktualizace Pohody, změny v legislativě, chyby ve výstupech ostatních programů. Není nic horšího, než když zjistíte, že, například, 1/10 záznamů je zaúčtována blbě už několik měsíců nebo let.

Jako IT si nedovedu představit, jak tomu chcete předejít jinak, než pravidelnými kontrolami. Buďto bych postupy nechal auditovat (ale to bude pekelně drahé), nebo bych zavedl kontroly á la audit účetnictví. Zde doporučuji se podívat na metodiky auditorů, ti vybírají doklady určitým způsobem (některé, které vyčnívají, pak náhodným klíčem z bunche průměru, ..., ...), ale i tak to nebude stoprocentní.

Ke zvýšení šancí bych s účetním probral, jak nastavit maximum agend tak, aby šly jednotlivé číselné řady kontrolovat na měsíční bázi stylem agenda-rozvaha (tisková sestava v agendě vs. tisková sestava nad deníkem). Opět, neodchytí to všechno, ale další část rizik to sníží.

Sklady bych určitě v tomto případě vedl Áčkem. Je to další oblast, ve které můžete vidět anomálii dřív, než na konci roku.

SHA-sumy atd. bych vůbec neřešil, nemají vůbec žádnou váhu. Budete muset obhájit, že pracujete pouze s kopiemi listin (resp. plus jejich digitálními předlohami). Pokud byste chtěl dodržet zákony, nezbývalo by, než si nechat doklady podepisovat po konverzi kvalifikovaným certifikátem Vašeho pracovníka (to ještě jde a neplatíte za to nic), plus opatřovat časovým razítkem - a to už je drahé. Podpis i razítko mají svoji omezenou platnost, musel byste zavést nad adresářem dokumentů v Pohodě nějaký mechanismus automatického přerazítkování.

Stejně mi nějak uniká smysl celého Vašeho snažení, pokud jde jen o pár dokladů. Přijde mi to podobně iracionální, jak když si Češi kupují dieselovy motory na popojíždění v Praze a na nájezd 20 tis. Km ročně. Pokud to ale jako iracionalitu přijímáte, tak proč ne, jen holt musíte vědět, že to poleze do peněz (a rizik), podobně, jako vznětové motory v městském provozu.


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #50 kdy: 05. 12. 2017, 21:12:41 »
Mně nejvíc děsí to, abyste podchytil v těch automatech chyby, které vzniknou po změnách. Změnami myslím aktualizace Pohody, změny v legislativě, chyby ve výstupech ostatních programů. Není nic horšího, než když zjistíte, že, například, 1/10 záznamů je zaúčtována blbě už několik měsíců nebo let.

Tohle ten muj system resi stylem ze se vzdy cela historie prepocita (zadne inkrementalni operace nad casti dat tam nemam umozneno a ani rucni override - cele ucetnictvi odpovida jednomu algoritmu, pak uz je otazka jak moc vetvenej a podminkovanej je..). A pokud spadne nejaka operace do jine "kolonky", tak je to videt v rozdilu vuci jiz podanym hlasenim. V tom pripade nastanou dve veci - pokud se jedna o nepodstatnou vec, jako napr. presun dph mezi ruznyma mesicema, tak na to kaslu. Pokud by to bylo neco podstatnyho, jako zmena danoveho zakladu tak muzu podat opravne hlaseni. Zatim to nebylo nutno, ale jako system se mi to osvedcilo u rocnich uzaverek - pridavanim pravidel pro novou legislativu se nesmi rozbit jiz podane hlaseni v minulosti.

Neco jako "zauctovana blbe" tedy z principu nehrozi - operace maji svuj fingerprint podle toho co/kam/proc a kdyz je spatne udelano zauctovani urciteho druhu dokladu, tak jsou vsechny spatne, nebo zadna spatne. Momentalni stav je 115 ruznych fingerprintu. Oprava je jen o zmene algoritmu a spusteni minutoveho procesu.

V klasickem ucetnictvi zalozenem na ucetnich osnovach se pak muzou ucetni podelat, kdyz nejake zauctovani podelaji :) Proto si stojim za svym, ze "jeden algoritmus vladne vsem". Neni mozne, aby stejna vec byla zauctovana dvakrat ruzne. Pokud musi byt zauctovana ruzne, tak to pak neni stejna vec.

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #51 kdy: 05. 12. 2017, 21:17:15 »
Tohle ten muj system resi stylem ze se vzdy cela historie prepocita (zadne inkrementalni operace nad casti dat tam nemam umozneno a ani rucni override - cele ucetnictvi odpovida jednomu algoritmu, pak uz je otazka jak moc vetvenej a podminkovanej je..). A pokud spadne nejaka operace do jine "kolonky", tak je to videt v rozdilu vuci jiz podanym hlasenim. V tom pripade nastanou dve veci - pokud se jedna o nepodstatnou vec, jako napr. presun dph mezi ruznyma mesicema, tak na to kaslu. Pokud by to bylo neco podstatnyho, jako zmena danoveho zakladu tak muzu podat opravne hlaseni. Zatim to nebylo nutno, ale jako system se mi to osvedcilo u rocnich uzaverek - pridavanim pravidel pro novou legislativu se nesmi rozbit jiz podane hlaseni v minulosti.

Jakýkoliv systém, který něco přepočítává zpětně, nemá šanci projít auditem, protože smetá auditní stopu a jde zcela proti zásadě neměnnosti záznamů. Je to ryze "programátorské" řešení, ale neobstálo by. Naopak, účetní programy vždy zachycují jak podkladové stavy, tak i vypočítané hodnoty, právě kvůli možnosti kontroly. Údaj do deníku se z dokladu také propisuje "na volno", byť je reference zachována kvůli dohledatelnosti.

Vy prosím Vás hlavně neraďte nikomu kolem účetnictví :).

samoucetni

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #52 kdy: 05. 12. 2017, 21:30:15 »
Mně nejvíc děsí to, abyste podchytil v těch automatech chyby, které vzniknou po změnách. Změnami myslím aktualizace Pohody, změny v legislativě, chyby ve výstupech ostatních programů. Není nic horšího, než když zjistíte, že, například, 1/10 záznamů je zaúčtována blbě už několik měsíců nebo let.

Ano, toto mne desi taky (ty blbe zauctovane doklady).

Je jeden typ chyb, kdy treba dojde ke spatne zvolenemu typu danoveho rezimu (u sluzeb napr. MOSS/EU neplatce vs. vnitrostatni vs. intrakomunitarni sluzba platci); na to se prave pokousim zavest nejake lepsi kontroly nez mame. O nich se nema cenu asi bavit, protoze ty ucetni tezko odhali, nevi-li co presne co na fakturach znamena a jestli nas treba nekdo nepodvadi (zakaznik ktery nechce platit DPH se "presidli" do statu, apod.) - proti poslednimu uz mame kontroly, stejne tak kontrolujeme samozrejme VAT# EU platcu proti VIESu, atd.atd.atd.

Pak je typ chyb, ze se treba zmeni metodika uctovani ci vykaznictvi, ci vlastne cokoliv v legislative. Tady pomuze asi jedine danovy poradce, aby to skouknul. Nejde o jednotlive doklady (tomu stejne nerozumi a nikdy neporozumi), ale metodiku. Zde si myslim, ze system co mame je daleko uspesnejsi nez prace ucetni (pokud se nema ptat na kazdou druhou fakturu). Hlavni vyhoda je, ze si muzu snadno zkontrolovat doklady podle typu (napr. nakup materialu) a hned vidim digitalni verzi, takze rychle mohu proklikat treba 30 podobnych faktur jestli se tam nezanesla nejaka chyba. Todle byla s sanonovym ucetnictvim nemozna prace a taky se casto stavalo, ze bylo neco zauctovano blbe (na DPPO to nemelo vliv, obcas to zmenilo vysledovku).

Pak jsou chyby typu zmeny DPH v ruznych zemich (MOSS), ruzne veci okolo cla, apod. Na to se zatim obvykle prichazi relativne vcas za pochodu a nemyslim si, ze by nejake ucetnictvi od 3. strany byly spasne ... (co si pamatuju tak treba Pohoda s MOSS dost pohorela).

Pak jsou chyby naseho software, ze neco blbe spocita, nebo vynecha. Tomu se pokousim predejit tim, ze tam jsou ruzne krizove kontroly. + to kontroluje ucetnictvi, obvykle nevyjdou vykazy nebo se uctuje blbe mezi ucty apod (u preklepu v cisle uctu napr.)

Snazim se tomu jit naproti treba tim, ze na konci roku jsou uhrazene vsechny zavazky a je co nejmene (do poctu) pohledavek. Vlastne se snazim uzkostne eliminovat cokoliv co "jde pres ucetni obdobi", kdo se s tim ma pak uctovat a kontrolovat to. Inventury uctu i jinych zaznamu/databazi delame.

Za minuly rok jsem dohledaval a sepisoval vsechny mozne problemy co v minulosti vznikaly a postupne vymyslim co s tim.

My obecne nemame prilis mnoho typu "transakci", dokolecka se hodnekrat opakuje jedno a to same.

Muzete k tomu MS prosim pripadne dopsat komentar?

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #53 kdy: 05. 12. 2017, 21:36:28 »
Nevím, co už bych víc k tomu měl dopsat, problematice rozumíte, rizika vnímáte. Tam, kde se lišíme v pohledu, už jsme si to taky řekli. Jaké kontroly bych zavedl, zejména v účetnictví (modul vs. rozvaha), jsem také napsal.

Pokud se Vám něco hodněkrát opakuje, i to jde zaúčtovat jednoduše ručně.

Na oddělení typů zpracování bych využil buďto jinou číselnou řadu, nebo, v extrémním případě, jinou databázi Pohody, a přeúčtovával bych na konci měsíce.

Víc mě nenapadá bez konkrétní znalosti situace.