Jak máte zařízené účetnictví?

Re:Jak mate zarizene ucetnictvi?
« Odpověď #15 kdy: 03. 12. 2017, 17:35:21 »
MŠ: aha, takže to Vy jste popletl 2 různé věci dohromady. Jedna věc je zpracovávat účetnictví na základě pokynů a předaných dokumentů, jiná věc je poskytovat poradenství a poskytovat vstupy pro rozhodovací proces.

Kdepak, to já ne. To státní zastupitelství. Je pravda, že odborníkovi můžete těžko nalhávat, ať např. účtuje dlužní úpisy bez kauzality, nebo např. ať neřeší potvrzení o zaplacení srážkové daně. Prostě bez dokladu to udělat nesmí, jinak musí zbystřit a počítat s tím, že se účastní. To jsou jen dva příklady, co mě napadly, které jsem už potkal.


samoucetni

Re:Jak mate zarizene ucetnictvi?
« Odpověď #16 kdy: 03. 12. 2017, 18:49:53 »
stan: Parovani banky dela nas system. Pohoda urcite neumi cizi banky a je tudiz jen na obtiz. Uspesnost jsem mel pochybnou i s CR bankami, pokousel jsem se to experimentalne pouzivat a kdyz nesedi vsechno jak ma, tak to jednoduse nenaparuje a je s tim mnohem vic prace nez kdyz prasknu jednim klikem ID transakce do naseho systemu. Proste jsem si pripadal ze ohybam veci tak, aby byla Pohoda spokojena a ne tak, abych to delal efektivne (tim nerikam, ze chyba neni na moji strane, ale opet: parovani s bankou NEMUZE delat externi ucetni a delat to 2x je jednoduse blbost). Jak treba resite Paypal a Pohodu? To uz jen z principu vypisu Paypalu, kde jsou obcas nejake reversy ci payment holdy a jejich format zapisu se obcas meni ... mi prijde nemozne (automaticky, aby to bylo efektivni). To same banky v cizine, kde nejlepsim exportem je nejake CSVcko a sloupce prijem/vydaj ne vzdy odpovidaji realnym pohybum.

Import do Pohody funguje jak ma (a funguje i do starsiho systemu v PC Fandu :-) ), k chybam nedochazi, jen jsem tim myslel ze treba na neco mohu zapomenout, nebo nekde neco udelat blbe (neumim nyni rici co, ale stat se to muze). Co se treba stalo ze nekdo mel v minulosti zaplatit 398,90 eur a zaplatil 399,80 (nebo to bylo opacne), pripadne doslo k vraceni penez a blbe se to zadalo.

Jeste upresnim, ze nase doklady nejsou zadne elektronicke faktury ve smyslu zakona (digitalne podepsane datove zpravy) , ale typicky PDFka z UPC, FedExu, mnoha ruznych dodavatelu, + scany. Tematem tohoto threadu puvodne melo byt to, zda nekdo mate podobne nastaveny system a externi firmu ktera zpracovava vse okolo a resi aby to bylo do co nejvetsi smysluplne miry v souladu se zakonem. A zajimala mne ta hranice kde je misto odpovednosti ucetni jednotky (danoveho subjektu) a kde ucetni firmy. Asi chci nemozne a vlastne vsichni "dodavatele ucetnich sluzeb" mne o tom v minulosti presvedcovali.

Zvrhlo se to v diskusi, ze to co chci nebude nikdy 100% do posledniho detailu v souladu se zakonem a ze nemusim vsemi postupy ustat dukazni bremeno v danovem rizeni (coz vim). Ale taky vim, ze nechci zazivat to co v minulych letech, kdy jsem travil spousty casu hledanim chyb a vysvetlovanim proc je nejaky vykaz/priznani naprosto mimo realitu. Stejne tak rozhodne nebudu chtit po dodavatelich papirovy doklad s podpisem a razitkem, ktery sice FU zrejme naprosto uspokoji a zajisti mi prokazani vsech moznych i nemoznych skutecnosti, ale na druhou stranu paralyzuje chod vseho tak, ze nebude zadny zisk.

CoffeeMan

Re:Jak mate zarizene ucetnictvi?
« Odpověď #17 kdy: 03. 12. 2017, 19:28:35 »

A zajimala mne ta hranice kde je misto odpovednosti ucetni jednotky (danoveho subjektu) a kde ucetni firmy. Asi chci nemozne a vlastne vsichni "dodavatele ucetnich sluzeb" mne o tom v minulosti presvedcovali.


Domnívám se, že zodpovědnost za to, nemít tam blbosti, je vždy na vás. Vy akorát můžete mít s tou účetní firmou takový smluvní vztah, že když to bude v p..., tak oni to hodí na sebe a uplatní pojistku. Vy samozřejmě za chyby zaplatíte a následně dostanete od té účetní firmy kompenzaci.

Negativa: Budete to mít brutálně mastné. A nikdo se do toho žhavě nepožene.

Toť můj názor.

CoffeeMan

Re:Jak mate zarizene ucetnictvi?
« Odpověď #18 kdy: 03. 12. 2017, 19:30:48 »
Prostě to, co vy chcete, je vlastní účetní oddělení a finanční ředitel.

CoffeeMan

Re:Jak mate zarizene ucetnictvi?
« Odpověď #19 kdy: 03. 12. 2017, 19:37:42 »
Prostě to, co vy chcete, je vlastní účetní oddělení a finanční ředitel.

Že jo a tam ti lidé mají vlastní pojištění. Takže když se to poeee. Tak se to prostě interně zlikviduje spolu s pojišťovnou.


stan

Re:Jak mate zarizene ucetnictvi?
« Odpověď #20 kdy: 03. 12. 2017, 19:56:58 »
samoucetni: máte složité zadání. A bohužel Pohodu. MimoČR banky a Paypal je problém. Jejich výpisy je potřeba přechroupat do xml (a vynechat to, co do účetnictví nepatří) a nahrát jako bankovní pohyby. Jenže zrovna Pohoda neumí nahrát bankovní pohyby v xml (nebo to tak ještě nedávno bylo, nevím jak to je teď, ale taky jsem už na tom boural).

Externí účetní párují platby naopak docela běžně. Většinou to jde automaticky podle variabilního symbolu, zahraniční už neautomaticky podle avíza (ale za odměnu se automaticky vygenerují kurzové rozdíly - umí tohle Váš systém?), haléřové přeplatky/nedoplatky jsou denodenní radůstky, které přináší život a účetní by to nemělo rozhodit. Ale vždy existují platby, které je potřeba napárovat s někým, kdo ví, o co jde. Pokud takových plateb máte většinu, tak chápu, že je to problém. Dále banka není jen o úhradách, je tam sposta dalších pohybů, které je potřeba zaúčtovat - evidujete ve vašem systémku i výběry na pokladnu? Výplaty mezd? Odvody všem možným institucím? Bankovní poplatky, ... ?

Mě na Vašem řešení děsí to, že máte nějaký systémek, který jste si napsali sami, v něm uchováváte to, co považujete za důležité, a vedle toho Pohodu, do které se dostane výcuc toho, co máte v tom systémku a ještě k tomu přes interní doklady. Čili Pohoda, jak jste psal, slouží jako udělátko na generování rozvahy a výsledovky a to ještě pravděpodobně neúplné. Kdyby na vás přišla nějaká větší kontrola typu "šanony sem", tak to budete strašně složitě vyškrabovat ze všech možných koutů, seznamů, skenů a kdoví odkud a nakonec se dovíte, že nevedete účetnictví. A i třeba když potřebujete dodatečně něco vyhledat, např se někomu porouchá  mobil, koupený loni v březnu od mimozemšťana. V klasicky vedeném účetnictví vyhledáte fakturu na jedno kouknutí do účetního sw (zjistíte pořadové číslo přijaté faktury) a v šanonu jdete najisto a v ruce máte originál. Zato s vaším systémkem jenom tušíte, že někde je nějaký soubor s naskenovanými účtenkami z loňského března, který si teď pěkně stránku po stránce pročtete, pokud ho najdete.

Ale nechci strašit, ani neumím poradit. Nevím, co děláte a neznám Vaše procesy a představy. Jenom si myslím, že Pohoda má opravdu více omezení, než třeba Money nebo FlexiBee. Ideální by bylo, kdybyste našel takový účetní systém, který by většinu funkčností Vašeho systémku dokázal nahradit. Nemožné to není, jeden mail na obchodní oddělení dodavatelů účetních sw by Vám napověděl víc. Ale to jste si asi přečíst nepotřeboval :-/

samoucetni

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #21 kdy: 03. 12. 2017, 20:41:55 »
Kurzove rozdily to dela stejne jako hromadku dalsich veci, nechat externi ucetni parovat platby nejde, firma by nefungovala, musime to delat sami.

Bankovni uhrady jdouci mimo system lze docela snadno odfiltrovat (ma to fci ze to vrati zpet CSV nenaparovanych plateb se kterym se da pracovat) a v excelu potom naskrabu ucetni denik (seradim to podle polozek a do sloupcu doplnim MD/D). Treba se mzdami to neni uplne jednoduche (diky tomu jak se cpou formou mzdovych a internich dokladu v Pohode, navic ne per zamestnanec ale tak ruzne namichane, ze to secte Socku+ZP za zamestnavatele do jedne radky), ale zkontrolovat to +- jde.

Vyhledani v prijatych dokladech je naopak velmi jednoduche (rozhodne to neni dohledavani nejakych scanu ve filesystemu, dokument je videt hned s daty z faktury - "ucetni kosilka" + DPH), mnohem jednodussi nez v "klasickem ucetnictvi". Kde otevru ucetni program, vylistuju seznam faktur od mimozemstana a pak jdu hledat do sanonu. Pardon, nejdu, protoze je to rychlejsi najit v mailech nebo se prihlasit k mimozemstanovi  (jsou-li tam faktury dostupne).

Znacnou nevyhodou je to, ze Pohoda ma prirazene vlastni IN* cisla dokladu v deniku a cislo dokladu je realne az v nejake poznamce, s cimz se blbe pracuje.

stan

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #22 kdy: 03. 12. 2017, 21:41:45 »
Fíha, tak to už máte fakt docela komplexní systém. To už by možná bylo jednodušší tu myšlenku obrátit a z Pohody to něco málo (mzdy, majetek, ... a to je asi tak všechno) exportovat do toho vašeho a ještě dopsat proces uzavření období a vytvoření výkazů. Ale žádná externí firma vám v tom pracovat chtít nebude. Učit se další systém kvůli jednomu klientovi, navíc systém, který, při vší úctě, má spoustu ladění ještě před sebou...

Ještě 2 věcné:
SP a ZP by rozhodně měly být zvlášť, moje podezření je, že je máte na stejné analytice, Pohoda si je potom možná zaagreguje. Doporučuju si zavést třeba 336111 pro ZP a 336200 pro SP.

Matně si vybavuju, že pohoda umí do tabulek doplnit další uživatelské sloupce, externí ID, potom byste to nemusel řešit přes poznámku

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #23 kdy: 03. 12. 2017, 21:42:59 »
Mně celá tato diskuse přijde trochu mimo. Tazatel používá Pohodu, jeden z nejlevnějších a nejméně parametrizovatelných systémů na trhu. Navíc ve variantě MDB, která je opravdu pro pidi použití. Do toho to ale vyznívá, jako by zaúčtovával stovky dokladů týdně, a bylo už vhodné řešit automatizaci a digitální zpracování.

Samozřejmě, možné to je, ale, jak jsem už psal, za cenu nastavení firemních procesů a splnění spousty dalších podmínek. Tedy naprosto jiná liga, než kterou jsem popsal v přecházejícím odstavci.

Je samozřejmě i možné se dohadovat se správcem daně, protože, uznávám, chtějí nesmysly, které mají nulovou vypovídací hodnotu. Ve výsledku to ale nevyhrajete, protože postoj správce daně je takový, že každému měří přísným metrem, ale v určitých případech je ochotný se nechat přesvědčit o správnosti řešení. Tedy, nevyzní to jako diskriminace, ale jako správní uvážení ve prospěch spolupracujícího subjektu.

Do toho celého chcete zavést externí účetní firmu, která na taková rizika připravena není. Zjednodušeně řečeno, při ceně zaúčtování dokladu, je jeho vytištění a papírové zpracování už jen drobným detailem z hlediska přímých nákladů. Naopak, absence papíru zavání tím, že někdo něco přehlédne, a bude ho to stát spoustu peněz.

Takže, summa summarum, opravdu je Váš požadavek mimo realitu, minimálně v kombinaci, kterou jste zde popsal. Tím nevyjadřuji ale osobní postoj, mně samotnému by se to, co popisujete, také líbilo víc.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #24 kdy: 04. 12. 2017, 09:57:35 »
Ja to resim temer stejne jako autor - a mam stejne zkusenosti s ucetnimi - jakmile je tam zahranicni mena nebo PayPal, tak od toho davaji ruce pryc. Takze jsem si dal par konzultaci co kam patri a vlastne nedavna elektronizace DPH, KH, SH me donutila si to taky generovat.

Muj system (15K LoC v PHP) je nasledovny:
Zakladem jsou dva excel sheety, jedno obsahuje subjekty a druhe obsahuje samotne ucetni doklady. Format tohoto souboru je dost lidsky a puvodne slouzil jako podklad na rucni tvorbu priznani k DPH. Oboji se skriptem naimportuje do DB, z banky se taky importuji transakce ze vsech uctu (czk/eur/usd) a z PayPalu take. Pokladna a PayPal jsou vlastne multi-menove ucty. Kurzy to taha z CNB. Z excelu se bere zaklad a rozpoznava se co je asi co za operaci - vygeneruje se jiz rozumny cisty format dat do tabulek. Veci co jsou v PayPalu se transformuji do meho formatu automaticky. Pak se k tomu prirazuji platebni operace trocha ve stylu umele inteligence (umi to automaticky rozpoznat platbu za vice faktur, konverze men, prevody mezi ucty, poplatky atd). Mam tam par pomocnych tabulek, kterymi resim vyjimky/override pokud je treba nekde pouzit jiny kurz, nebo si nekdo splete castku/identifikaci platby, pripadne kdyz chci presunout vraceni dph az do dalsiho mesice. Taky to vede mzdy - pocita spravne odvody na zaklade zadane castky. Posledni ze skriptu projizdi vsechny ucetni pripady a generuje informace o zisku/ztrate/pohledavkach/zavazcich.

Z tohoto se jednou mesicne vygeneruje XML pro podani typu DP3,KH1,SHV - po nekolika mesicich jsem prisel i na to jak se jednotlive veci maji zaokrouhlovat pro financak, a verifikace vystupu je uz bez chyby.

Rocni danove priznani vyplnuji rucne, ale podklady se generuji automaticky (rozvaha, VZZ - bohuzel pro kazdy rok je to ve formularich na EPO jinak), stejne tak souhrn dluzniku. Tyhle data mam k dispozici kdykoliv behem roku (a muzu si je vyjet pro jakykoliv den) coz je dobra motivace pripadne nastroj k tomu, ze je dobre se uz ozvat neplaticum.

Od doby co se podavaji veci elektronicky a generuje to stroj, osobni kontakt s financakem ustal. A i kdyby nejaky byl - tenhle system pracuje na zaklade pevnych pravidel a kazdy kousek dat ma svoje zduvodneni (podle jakeho pravidla se dostal tam kde je). Pokud nekdo prijde s tim ze se to ma delat jinak - milerad system upravim. Zde se musim ucetnim co tvrdi "ale to nemuze delat stroj! prece kazdy pripad je jiny!". Veliky prd, musi to mit logiku, i kdyz ta je v tomto asi uz nad moznosti chapani danych ucetnich.

Jedina vec ktera me zatim stve je, ze celni urad neposkytuje JSD v elektronicke forme automaticky (rozumej: kdyz na nase EORI je vytvoren doklad, nemam o tom ani tuseni - pritom poslat to pres datovku nebo mejlem by nemel byt problem, predpokladam ze data nemaji jen na papire). Takze tyhle doklady musim prepisovat rucne.

Vim, ze tento system neni ucetne spravny - nemam sajnu o kodech uctu - ale mam svoji vlastni kategorizaci vsech operaci. Prinejhorsim to pujde namapovat pokud se bude chtit, protoze dat je tam vice nez je potreba a snazil jsem se o co nejuplnejsi reseni kvuli vlastnimu prehledu ve firme - takze mam k tomu i webove rozhrani s moznosti si projizdet data podle kategorizace pripadne subjektu, plateb, datumu. Puvodni pozadavek byl ale jen - dodat ta spravna cisla a neplatit si tupou opici jejiz praci nahradi stroj.

Prepocet 4000 pripadu za 5 let trva cca 90sec, db ma ~120K polozek.

Planuji dodelat sklad a nejake ERP (navrhujeme elektroniku.. tak je fajn kdyz to umi spocitat co osazena deska bude stat - pro jakekoliv mnozstvi, pripadne me to rekne co se ma nakoupit a co za soucatky jiz mame.. jedna se neco pres 1000 druhu komponent).

Vlastne zamereni na ERP jsem studoval na stazi v Nizozemi, takze se toho nebojim - nyni zcela chapu jak ma kazda firma jine pozadavky a proc stoji SAP tolik co stoji :)

Si rikam, ze az me prestane bavit hardware, mohl bych tohle rozjet jako sluzbu.

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #25 kdy: 04. 12. 2017, 10:54:20 »
Zde se musim ucetnim co tvrdi "ale to nemuze delat stroj! prece kazdy pripad je jiny!". Veliky prd, musi to mit logiku, i kdyz ta je v tomto asi uz nad moznosti chapani danych ucetnich.

V tom máte pravdu, ale chybí mi ve Vašem textu to, jaké máte opatření, abyste podchycoval změny v legislativě. Jako slabé místo vidím Vaše prohlášení "Pokud nekdo prijde s tim ze se to ma delat jinak - milerad system upravim.". Tím "někým" je totiž celá Vaše firma - měl byste mít ve firmě člověka, který má hluboký respekt jak k předmětu Vašeho podnikání, tak i k měnícím se předpisům, které je potřeba plnit. Právě účetní a její práce bývá tím impulsem, který s takovou změnou má přijít. Ona pak jen malá nuance v plnění (a na dokladu) může docela dobře změnit účetní i daňové posouzení situace. Účetní je jedna z mála osob, která tyto skilly spojuje, a pokud ji z toho vyřadíte, připravujete sebe o hodnotu. Pokud dokážete sledovat daňové změny (což znamená cca 15 dní školení v roce), pak to samozřejmě můžete dělat sám, a na tuto práci od účetní se vyprdnout.

Jako příklad "hezké" situace, která se v minulosti často řešila byla definice termínu, co je "polozpracovaný kov", kdy tentýž výrobek se podle situace, podle způsobu dodání i podle zamýšleného užití mohl řadit jak do běžného DPH, tak i do reverse charge (např. zárubně dveří, pokud se prodávají v Hornbachu vs. dodávka stavební firmě). Takových pastí je v daních a účetnictví bezpočet, a pokud chcete automatizovat, musíte na posuzování změn mít zase jinou armádu odborníků. To je také důvod, proč jsou velké korporace zamrzlé, mají na každou pitominu implementováno dvacet různých procesů, které firmu hlídají.

Ale to už tak je, jak IT, tak účetní jsou v některých firmách vnímáni jako chvost v procesu, jen koncový bod, který už nemá dávat žádnou zpětnou vazbu do podnikání. Podle mě je to chyba.

PS: daně a účetnictví nemusejí mít logiku, naopak to jsou živoucí obory, u kterých se nemění jen zákony, ale i výklady a praxe úřadů. Proto se také takovými případy zaobírají soudy, protože je nelze redukovat na PRAVDA-NEPRAVDA. BTW průměrná délka soudů v případech daňových je sedm let, poplatníkovi běží penále, zatímco státu cca třikrát menší úrok (rovnost stran?).

samoucetni

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #26 kdy: 04. 12. 2017, 12:41:30 »
Ja to resim temer stejne jako autor - a mam stejne zkusenosti s ucetnimi - jakmile je tam zahranicni mena nebo PayPal, tak od toho davaji ruce pryc. Takze jsem si dal par konzultaci co kam patri a vlastne nedavna elektronizace DPH, KH, SH me donutila si to taky generovat.

...

Vim, ze tento system neni ucetne spravny - nemam sajnu o kodech uctu - ale mam svoji vlastni kategorizaci vsech operaci.

:-). Jestli to negeneruje data podle zakona o ucetnictvi a ceske ucetni osnovy, tak to je jeste vetsi hardcore nez to nase; a popravde receno jsem rad, ze v tom "nejsem sam". Ty nase generuji alespon normalni ucetni denik. Nechci se dozit situace, ze prijde vyzva od FU a pak budu resit "jak to do 8mi dnu udelat podle zakona". Zjistil jsem, ze mne psychicky narusuje kdyz vim o nejakem moznem potenc. prusvihu a neni na nej jasne funkcni reseni (a tady by to byl prusvih obrovsky). Mimo jine argumentace zkusenejsich mi zde dala 2 inspirace jak velmi trivialne doplnit/zlepsit system z formalniho hlediska.

Jinak JSD neznam ani jinak nez v el. podobe, vlastne PDFko jsem nedostal ani nepamatuji, natoz papirovou verzi. Bacha na to, ze spousta verzi vytisku JSD neni danovym dokladem! To same u vyvozu. Kdyz jsme u cizich men, tak krome kurzaku CNB je potreba resit jeste celni kurzy (umi to vubec nejake ucetnictvi?) a kurzy ECB (kvuli MOSS). To ECB se tedy priznam ze neresime, pocita se to dvojite pres CNB(CZK), chyba je tam ale tak mala, ze se to neprojevi.

samoucetni

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #27 kdy: 04. 12. 2017, 13:01:57 »
Právě účetní a její práce bývá tím impulsem, který s takovou změnou má přijít. Ona pak jen malá nuance v plnění (a na dokladu) může docela dobře změnit účetní i daňové posouzení situace. Účetní je jedna z mála osob, která tyto skilly spojuje, a pokud ji z toho vyřadíte, připravujete sebe o hodnotu. Pokud dokážete sledovat daňové změny (což znamená cca 15 dní školení v roce), pak to samozřejmě můžete dělat sám, a na tuto práci od účetní se vyprdnout.

S tim naprosto souhlasim. Znam ale opravdu poskrovnu malych firem, ktere by to tak mely. Vlastne mne napadaji 2 :-). A i tam co si pamatuju fungovala ucetni spis jako brzda nez uzitecny prvek (znalosti, ktere se linou timto tematem rozhodne nemela; spis to pripominalo to ucetnictvi v krabici od bot, i kdyz perfektne srovnane s krasnymi kosilkami a perfektne popsanymi sanony - ovsem s nulovou pridanou hodnotou pro chod firmy).

Mzdove naklady za takovou osobu myslim prevysi mozne riziko a jeho jina mozna reseni (resim z meho pohledu s vysokou pridanou hodnotou, ten kdo prodava tuny zbozi za 5% marzi to ma samozrejme jinak). Mimochodem, vyjmenuju alespon dalsich 10 "oboru" ktere by firma mela resit, hrozi ji za to nemale sankce, a vlastne nevim o nikom, kdo by to resil.

K tematu mne jeste nepada jak to vlastne resi ruzni eshopari? To je vsude nejaky prefabrikovany eshop, ktery je napojen na ucetnictvi? Nezda se mi. Nebo co lide co pouzivaji ruzne ifaktury/efaktury/turbofaktury ? Myslim ze 2 tyto sluzby maji nejake napojeni, neco z toho ale nema jiny vystup nez PDF nebo CSV, coz je u cilovky predpokladam tak na to to opsat.

Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #28 kdy: 04. 12. 2017, 13:53:54 »
Bohužel, to, že to tak "dělají všichni" není argumentem pro správce daně. Viděl jsem tuto argumentaci několikrát, a viděl jsem i výsledky. Vždy dopadly špatně pro poplatníka.

E-shopy to řeší různě. Jakmile je počet dokladů (odhadem) > 20 denně, importuje se. To je dáno i tím, že v takovém množství už je žádoucí vést evidenci skladu metodou "A", takže se neimportují jen tržby, ale i výdeje ze skladu. (U metody "B" stačí jen ty tržby). Pak je také snaha o to, vytipovat jaké doklady jsou "nerizikové", a ty se importují do jiných číselných řad, kde se nad nimi vykonává méně ruční práce. Platí však pravidlo, že čím méně práce se vynakládá na jednotlivý doklad, o to víc práce pak je při měsíčních závěrkách / kontrolách stavů. (To mě vede k Vaší dřívější poznámce importů do Interních dokladů, která je v Pohodě úplně průserová, protože pak účetní není schopna kontrolovat stavy agendy vs. rozvahové účty).

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak máte zařízené účetnictví?
« Odpověď #29 kdy: 04. 12. 2017, 15:59:03 »
Jestli to negeneruje data podle zakona o ucetnictvi a ceske ucetni osnovy, tak to je jeste vetsi hardcore nez to nase; a popravde receno jsem rad, ze v tom "nejsem sam". Ty nase generuji alespon normalni ucetni denik.

Az zakon bude definovat presny algoritmus, budeme podle zakonu fungovat. Ale v momente kdy je interpretace zavisla na fantazii ctenare at se nikdo nezlobi, ze moje interpretace vedla k reseni ktere momentalne pouzivam. A pokud je potreba vyhovet pravnim predpisum, meli by byt v prvni rade dostupne a podruhe platnost indikovana. Clovek aby ty narizeni shanel jako matros na vyrobu drog po temnych koutech :/

Btw dennik mam generovany (vuci realnym uctum) a hyperlinkovany na vse relevantniho. To, ze zakonny system a lobbisticka skupina ucetnich vytvorila nejake virtualni ucty a dela v tom bordel neni muj problem - nejsem zatim v kategorii kdy bych potreboval danove optimalizace a ani po tom netouzim. Chci delat svoji praci (coz je vyvoj elektroniky), bohuzel se to dnes vic a vic toci kolem toho jak vse spravne uctovat.

S temi JSD je to nejvetsi bordel podle me. FU byl spokojen, jen kdyz jsem v kolonce dovozu uvedl sumu hodnot z vydanych JSD, protoze CU jim bonzuje tyhle agregovana data. To, ze ty cisla nemaji zadnou relevatni hodnotu jaksi nikoho netrapi.

@samoucetni: mohli bychom zalozit zajmovou skupinu nezavislych poctaru a sdilet metody jak co resit. Zajima me treba kam s rozdilem mezi JSD a realnou platbou (nemluvne o jinem kurzu, coz jsi uz otevrel) - oni tam velice radi prihazuji nahodne cislo, pry podil na doprave. A pak k cemu/proc/jak s tim MOSS.