Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů

Epox

Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« kdy: 09. 11. 2017, 19:39:08 »
Zdravím, jsem ve čtvrtém ročníku na gymnáziu a rozhoduji se, jakou cestou se vydat. Byl jsem pevně rozhodnutý jít do IT (ČVUT FIT), ale začínám o tom pochybovat. Četl jsem hodně článků a mnoho lidí upozorňuje na to, že člověk v této profesi sice rychle dosáhne na výborný plat, ale po několika letech už jen velmi pomalu stoupá a po 40ce má problém najít slušné místo (což je úplný opak například advokáta či doktora, kde je ten mzdový strop ještě daleko výš). Napadlo mě, že docela dobrým řešením by mohl být management, ale nemám ponětí, jak by čtyřicátník bez předešlé zkušenosti s managementem takové místo dostal. Je stárnutí teda až tak zdrcující pro vývojáře? A jak velký problém je ve vyšším věku jít do managementu?


hdjfhdkf

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #1 kdy: 09. 11. 2017, 19:51:22 »
... Napadlo mě, že docela dobrým řešením by mohl být management, ale nemám ponětí, ...
Ano to je napad a problém vsech mladých ... jinak presne tahle hloupost se tu resila nedavno. Tak ze bez schopnosti uvazovat a hledat to asi moc daleko nedotahnes.

cumil

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #2 kdy: 09. 11. 2017, 20:20:39 »
Zdravím, jsem ve čtvrtém ročníku na gymnáziu a rozhoduji se, jakou cestou se vydat. Byl jsem pevně rozhodnutý jít do IT (ČVUT FIT), ale začínám o tom pochybovat. Četl jsem hodně článků a mnoho lidí upozorňuje na to, že člověk v této profesi sice rychle dosáhne na výborný plat, ale po několika letech už jen velmi pomalu stoupá a po 40ce má problém najít slušné místo (což je úplný opak například advokáta či doktora, kde je ten mzdový strop ještě daleko výš). Napadlo mě, že docela dobrým řešením by mohl být management, ale nemám ponětí, jak by čtyřicátník bez předešlé zkušenosti s managementem takové místo dostal. Je stárnutí teda až tak zdrcující pro vývojáře? A jak velký problém je ve vyšším věku jít do managementu?
Pouze dobry devs dosahnou na dobry plat. To je vseobecna mylka, ze vsude v IT tecou reky zlata a kaviar. Neni to vubec pravda, IT je hlavne tvrda drina, konkurence, stres, znicene zdravy a vyhoreni po 35-40 letech zivota.
Tim nechci rict ze lituju toho cim se zivim, ne. Miluju vyvoj a stroje. Ja jsem do toho nesel kuli platu...

Vzhledem k tomu ze si vybiras povolani podle penez, muzu rovnou rici ze jsi hnup bez potencionalu.

Epox

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #3 kdy: 09. 11. 2017, 20:53:01 »

Pouze dobry devs dosahnou na dobry plat. To je vseobecna mylka, ze vsude v IT tecou reky zlata a kaviar. Neni to vubec pravda, IT je hlavne tvrda drina, konkurence, stres, znicene zdravy a vyhoreni po 35-40 letech zivota.
Tim nechci rict ze lituju toho cim se zivim, ne. Miluju vyvoj a stroje. Ja jsem do toho nesel kuli platu...

Vzhledem k tomu ze si vybiras povolani podle penez, muzu rovnou rici ze jsi hnup bez potencionalu.
A já ti rovnou můžu říct, že jestli si myslíš, že na platu nezáleží, tak si mažeš med kolem pusy a pochybuju, že jsi to někam dotáhl/vůbec dotáhneš. IT mě zatím velmi baví, ale co si budeme nalhávat, kdybych za to měl dostávat 25 hrubého, tak bych radši zvolil něco jiného s lepšími vyhlídkami. A učinil by tak každý alespoň trochu ambiciózní a inteligentní člověk.

mikrom

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #4 kdy: 09. 11. 2017, 21:09:22 »
... ale nemám ponětí, jak by čtyřicátník bez předešlé zkušenosti s managementem takové místo dostal. Je stárnutí teda až tak zdrcující pro vývojáře? A jak velký problém je ve vyšším věku jít do managementu?
Dneska 40 neni ziadna kriticka vekova hranica. (Mozno za sociku isli babky do dochodku 50+, ale dnes sa zanedlho pojde v 65)
40-tnik v IT ma prax 15-20 rokov, vela skusenosti a preto dobru sancu ist do managementu IT. Takyto clovek bude IT managovat lepsie ako manager, ktory o IT nic nevie.


incorporated

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #5 kdy: 09. 11. 2017, 21:28:21 »
Uvažoval jsi o elektronice/embedded IT? Buď bys nalezl kouzlo ve světě analogových signálů, senzorů a jednoduché logiky, nebo můžeš programovat pro embedded systémy - mikrokontroléry, PLC, hradlové pole. Tenhle obor se zdaleka neposouvá tak rychle a užitnost schopných zkušených pánů s bílými plnovousy je mnohem větší, protože je častá potřeba lidí schopných udržovat archaické technologie - poupravit program pro desítky let staré PLC ve fabrikách nebo pohrát si s dvacet let starým návrhem nějaké jednoúčelové desky vyráběné v kusové kvantitě, co se nevyplatí redesignovat v moderní technologii.

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #6 kdy: 09. 11. 2017, 21:29:22 »
Zdravím, jsem ve čtvrtém ročníku na gymnáziu a rozhoduji se, jakou cestou se vydat. Byl jsem pevně rozhodnutý jít do IT (ČVUT FIT), ale začínám o tom pochybovat. Četl jsem hodně článků a mnoho lidí upozorňuje na to, že člověk v této profesi sice rychle dosáhne na výborný plat, ale po několika letech už jen velmi pomalu stoupá a po 40ce má problém najít slušné místo (což je úplný opak například advokáta či doktora, kde je ten mzdový strop ještě daleko výš). Napadlo mě, že docela dobrým řešením by mohl být management, ale nemám ponětí, jak by čtyřicátník bez předešlé zkušenosti s managementem takové místo dostal. Je stárnutí teda až tak zdrcující pro vývojáře? A jak velký problém je ve vyšším věku jít do managementu?
V podstatě řeknu totéž co ostatní, ale slušně a konstruktivně: Pokud to co chceš je dlouhodobě plánovaná kariéra s výrazným finančním růstem, tak IT rozhodně není pro tebe. To co hledáš jsou skutečně obory jako právo či medicína, pokud chceš něco trochu riskantnějšího tak třeba ekonomie. IT je momentálně dobré místo pro kariéristy protože prožívá konjunkturu, ale jak to bude vypadat v budoucnu nikdo netuší.

Pako

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #7 kdy: 09. 11. 2017, 21:44:22 »
Mně bude za pár let padesát (úplně jsem se orosil když jsem to napsal) a pořád programuju. Moderní věci, appky ve Swiftu.

Zvolnil jsem, nedělám fulltime a peníze co toho mám mi k pohodlnému životu jaký mám rád a chci bohatě stačí (naplno pro nějakou zahraniční firmu by to bylo k tak 3-5x víc, a vážné nabídky občas chodí).

K managementu je potřeba určitá povaha - kdo jí nemá, taky vyhoří, a krutě.

Důležité je zjistit kdo jsi a navigovat rozvážně s otevřenou myslí tím směrem. Kdo ví, jak bude IT a svět za 20 ~ 30 let vypadat… v tom věku pak máš, pokud máš tu otevŕenou mysl a nejsi úplný trouba, navíc něco co mladší mít nemohou: zkušenost. Ne každý zaměstnavatel ji ocení, jasně, ale ti co ano ti dobře vědí jakou má cenu.

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #8 kdy: 09. 11. 2017, 21:50:52 »

Pouze dobry devs dosahnou na dobry plat. To je vseobecna mylka, ze vsude v IT tecou reky zlata a kaviar. Neni to vubec pravda, IT je hlavne tvrda drina, konkurence, stres, znicene zdravy a vyhoreni po 35-40 letech zivota.
Tim nechci rict ze lituju toho cim se zivim, ne. Miluju vyvoj a stroje. Ja jsem do toho nesel kuli platu...

Vzhledem k tomu ze si vybiras povolani podle penez, muzu rovnou rici ze jsi hnup bez potencionalu.
A já ti rovnou můžu říct, že jestli si myslíš, že na platu nezáleží, tak si mažeš med kolem pusy a pochybuju, že jsi to někam dotáhl/vůbec dotáhneš. IT mě zatím velmi baví, ale co si budeme nalhávat, kdybych za to měl dostávat 25 hrubého, tak bych radši zvolil něco jiného s lepšími vyhlídkami. A učinil by tak každý alespoň trochu ambiciózní a inteligentní člověk.

Tak zase klidni hormon.

1) Neřekl, že na platu nezáleží.
2) 25 hrubého...
3) Zjisti si, kolik berou tví učitelé na gymnáziu ;) Ne všichni jdou po penězích...

Faktem zůstává, že dělat programátora primárně kvůli penězům je hovadina. Bude to na škodu tobě, ale hlavně i těm chudákům, co pak dostanou tvůj kód.

Epox

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #9 kdy: 09. 11. 2017, 23:03:20 »
Díky všem, co mi slušně a objektivně odpověděli na moje otázky.

Pouze dobry devs dosahnou na dobry plat. To je vseobecna mylka, ze vsude v IT tecou reky zlata a kaviar. Neni to vubec pravda, IT je hlavne tvrda drina, konkurence, stres, znicene zdravy a vyhoreni po 35-40 letech zivota.
Tim nechci rict ze lituju toho cim se zivim, ne. Miluju vyvoj a stroje. Ja jsem do toho nesel kuli platu...

Vzhledem k tomu ze si vybiras povolani podle penez, muzu rovnou rici ze jsi hnup bez potencionalu.
...tak si mažeš med kolem pusy a pochybuju, že jsi to někam dotáhl/vůbec dotáhneš. IT mě zatím velmi baví, ale co si budeme nalhávat, kdybych za to měl dostávat 25 hrubého...
Radsi zavri svouji nevymachanou drzku hlupaku. Jediny kdo to tady nikam nedotahl (a zrejme ani nedotahne), jak ty rikas, si maximalne ty. Neumis napsat ani radku kodu, ale uz se citis tak navysi ze rikas nekomu z oboru ze to nikam nedotahl/nedotahne ?

Probud se nicko...

Si me fakt nasral kretene. Presne tenhle styl komunikace znam. Arogantni nicka ktera si mysli ze ji patri celi svet jen diky tomu, ze ma ego natekli jak pero v ulu. Presne podobny curaci pote generuji sracky kteryma se pote musi cela spolecnost brodit.
Vypadá to, že jsem udeřil hřebíček na hlavičku. :) Nevěřím, že by někdo zaměstnal člověka, co se takto vyjadřuje. Nebo ti prostě někdo nachcal do kávy, tak ses rozhodl upustit hněv v online diskusi? Naprosto nevyzrálé chování. Bere tě vůbec někdo vážně?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #10 kdy: 09. 11. 2017, 23:09:42 »
Wow, to se nam ta debata krasne rozjizdi, uplne jak v Dume, kde si davaji na drzku pesti. Skoda, ze je tu ring jen virtualni, mohla by byt zabava.

Karel

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #11 kdy: 09. 11. 2017, 23:13:07 »

Pouze dobry devs dosahnou na dobry plat. To je vseobecna mylka, ze vsude v IT tecou reky zlata a kaviar. Neni to vubec pravda, IT je hlavne tvrda drina, konkurence, stres, znicene zdravy a vyhoreni po 35-40 letech zivota.
Tim nechci rict ze lituju toho cim se zivim, ne. Miluju vyvoj a stroje. Ja jsem do toho nesel kuli platu...

Vzhledem k tomu ze si vybiras povolani podle penez, muzu rovnou rici ze jsi hnup bez potencionalu.
A já ti rovnou můžu říct, že jestli si myslíš, že na platu nezáleží, tak si mažeš med kolem pusy a pochybuju, že jsi to někam dotáhl/vůbec dotáhneš. IT mě zatím velmi baví, ale co si budeme nalhávat, kdybych za to měl dostávat 25 hrubého, tak bych radši zvolil něco jiného s lepšími vyhlídkami. A učinil by tak každý alespoň trochu ambiciózní a inteligentní člověk.

Tak zase klidni hormon.

1) Neřekl, že na platu nezáleží.
2) 25 hrubého...
3) Zjisti si, kolik berou tví učitelé na gymnáziu ;) Ne všichni jdou po penězích...

Faktem zůstává, že dělat programátora primárně kvůli penězům je hovadina. Bude to na škodu tobě, ale hlavně i těm chudákům, co pak dostanou tvůj kód.

Systém bez zpětné vazby degeneruje.

Kdyby za učitelský plat nikdo nebyl ochoten pracovat, donutilo by to společnost mzdy zvýšit. To je prostý zákon nabídky a poptávky. Proto považuji za nemorální "obětovat se", a jít učit i když vím, že budu mít problémy už jenom s uživením rodiny a s tím, abych dětem zajistil dobré vzdělání.
Učitelství by musela být jediná věc na světě, která by mě mohla bavit, abych nad ním byť jenom trochu uvažoval. A i pak bych do toho nejspíš nešel, a radši vedl ve volném čase nějaký zájmový kroužek a živil se něčím perspektivnějším.

.

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #12 kdy: 10. 11. 2017, 15:01:54 »
Systém bez zpětné vazby degeneruje.

Kdyby za učitelský plat nikdo nebyl ochoten pracovat, donutilo by to společnost mzdy zvýšit. To je prostý zákon nabídky a poptávky. Proto považuji za nemorální "obětovat se", a jít učit i když vím, že budu mít problémy už jenom s uživením rodiny a s tím, abych dětem zajistil dobré vzdělání.
Učitelství by musela být jediná věc na světě, která by mě mohla bavit, abych nad ním byť jenom trochu uvažoval. A i pak bych do toho nejspíš nešel, a radši vedl ve volném čase nějaký zájmový kroužek a živil se něčím perspektivnějším.
A k tomu jsi dospěl jak, že v tom systému není zpětná vazba? Naopak, dnešní výrazná přesila žen - učitelek -
 jednoznačně ukazuje na zpětnou vazbu. Není to tak dávno (50-100 let), kdy učitelství bylo téměř výhradně mužskou záležitostí. Ale postupně se snižující (relativně) platy, narůstající poptávka s fyzicky kratší pracovní dobou (část práce si lze odnést domů) spolu s masovým nástupem žen do zaměstnání tuhle profesi významně proměnilo.

A co se týče platů, to se myslím vyřeší relativně brzo (bavíme se o horizontu 10-20 let). Kombinace zvýšných nároků na vzdělání a uzavření oboru (povinnost mít zvlášť určené školy) s naprostým nezájmem absolventů o učení, snižující se prestiž (někdy až šikana ze strany rodičů a žáků) jednoznačně povede k totálnímu nedostatku učitelů (v některých oborech a lokalitách se projevuje už dnes). Takže buď se systém opět víc otevře, nebo bude potřeba zvýšit platy a to půjde ruku v ruce s prestiží.

Navíc, kdo ví, co bude za dvacet let. Třeba už nebude potřeba vzdělání... :D

Karbous

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #13 kdy: 10. 11. 2017, 16:33:38 »
Obavam se, ze ucitelstvi je jednim z brzkych adeptu na vymreni po nastupu AI.
Coz se o nekterych programatorech v podstate muze rict taky, bohuzel.

Re:Stárnutí/ageism programátorů a vývojářů
« Odpověď #14 kdy: 10. 11. 2017, 16:46:27 »
Obavam se, ze ucitelstvi je jednim z brzkych adeptu na vymreni po nastupu AI.
(...).

Proč?