Rozvrh středoškoláka

P.

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #45 kdy: 31. 10. 2017, 15:38:01 »
Jinak VYP je výtvarná příprava (umělecký obor, vzpomínáte si?). Počítače jsou ICT, případně PGR (počítačová grafika).

Komu toto vadí, má k dispozici školy Waldorfské, případně Montessori. Neptejte se mě ale na výsledky tohoto typu škol, asi by vás úplně nepotěšily...


Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #46 kdy: 31. 10. 2017, 15:41:48 »
No sem zvedav na svoje rodicovske uspechy s moji dcerou az prijde skola.
Za me se mi nelibi X veci, zejmena:
 - proc ma male dite tahat na zadech monster batoh plnej knih, kdyz dneska snad kazda skola ma skrinky > takze toto u nas bude asi jasne dane, domu se nosi jen sesity
- rozvrh do odpoledne mi osobne nevadil a nevadi, jen se mi zda, ze by okolo 12. hodiny mela byt plnohodnotna pauza na obed. Toto bohuzel stale neplati a jedl sem klidne ve 2 odpoledne. Sorry, horsi nez v praci :)
- haldy uceni se doma. Ok, stredni skola je jinej level uz, ale zakladka? Tam by to melo bejt zvladnuto v ramci hodin ve skole a doma maximalne lehkou pripravu dle nutnosti kazdeho individua. Ale uz sem videl kolik domaci "pripravy" dostavaj deti v dnesni dobe na zakladce. No s tim u nas budu zachazet opatrne. Nicmene domaci ukol nemuze byt dle zakona klasifikovan, takze to budeme brat asi s klidem.

Tommme, moje dvě holky chodí do školy, kde mají skříňky, a na zádech nosí jen naprosté minimum. První dva ročníky školy učitelé úkoly skenovali a odesílali rodičům e-mailem. Za prvé, aby to děti netahali, za druhé, aby rodiče mohli lehce pomoci dětem naučit se hlídat si povinnosti.

Jednotná doba jídla je složitá. Do školní jídelny se nevejde celá škola. Ve škole, kde mám děti, tak do 3. ročníku byly obědy odstupňované po hodinách - jak s každým rokem přibývalo vyučovacích hodin. V dalších ročnících už to není tak dobře splnitelné, protože potřebujete využít učebny a jídelnu optimálním způsobem. Já to vyřešil tak, že dávám dětem svačinu oddělenou na dvě části. Druhou, menší část, si snědí o něco později - na zahnání hladu a pro energii stačí druhý kousek ovoce, nebo hrstka oříšků.

S domácími úkoly to také máme rozumné. Jsou dva přístupy k domácím úkolům. Jeden přístup je o tom, že supluje trénink, který učitel nestíhá během školy. Druhý přístup je, že se jedná jen o jakési zafixování (dozafixování) učiva, a posiluje se tím výukový efekt školy. V prvním případě musíte s dítětem sedět hodinu i déle a buzerovat ho. V druhém případě má dítě radost, že úkol samo zvládá - přijde mu jednoduchý - a tím si do dalšího dne skvěle zafixuje to, co se ten den naučilo.

Jako krajní, ale naprosto legitimní možnost je změnit dítěti školu. Rodič by měl nejprve přemýšlet, do které školy dítě přihlásí, než pak hasit problémy. Je trochu špatným zvykem z dávno uplynulých let, že považujeme školu za "danou podle obvodu". Zaplať Bůh, už nemáme ani obvodní lékaře, ani nutnost chodit do spádové školy.

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #47 kdy: 31. 10. 2017, 15:54:09 »
Ale zdejší školství tu není pro studenty. Je tu pro ty okolo. Proč se začíná před 8.? Vyhovuje to dopravcům, učitelům, některým rodičům. Jenom studentům ne, ikdyž o ně má jít především.

Počkejte, já nikomu nic neordinuju. Já jsem rád, že je v této zemi možnost zakládat školy různých typů, a že rodiče se mohou rozhodnout, kam svoje děti pošlou. Sám to tak dělám.

Nemístné mi přijde řešit sedmnáctiletého studenta.

Digi

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #48 kdy: 31. 10. 2017, 15:57:24 »
Ono naše školství má dobře nakročeno ke stavu, kdy jen děti nižších sociálních tříd budou chodit do státních škol a všici ostatní budou školu platit, aby potomek dostal vůbec nějaké vzdělání pro ne-retardy. Jak jinak přimět občany země ke změně stavu a přechodu od kvalitního státního vzdělávání k soukromému placenému než snižováním kvality a intergrací jako v améru.

number J

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #49 kdy: 31. 10. 2017, 16:07:06 »
Nemístné mi přijde řešit sedmnáctiletého studenta.
Abychom fungovali jako civilizovaná společnost, je důležité řešit zdraví všech obyvatel.


Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #50 kdy: 31. 10. 2017, 16:08:39 »
Ono naše školství má dobře nakročeno ke stavu, kdy jen děti nižších sociálních tříd budou chodit do státních škol a všici ostatní budou školu platit, aby potomek dostal vůbec nějaké vzdělání pro ne-retardy. Jak jinak přimět občany země ke změně stavu a přechodu od kvalitního státního vzdělávání k soukromému placenému než snižováním kvality a intergrací jako v améru.

Celá ta problematika je složitější. Desítky let u nás fungovali opravdu velmi podprůměrní pedagogové, kteří ale měli velmi detailně zpracované učební osnovy. Když to přeženu (prosím nechytat za slovo), tak učitele mohl dělat kdokoliv, kdo byl schopen přečíst osnovy na den, týden a měsíc dopředu. Dnes se přešlo (přechází se) na učební plány, kdy škola musí v ročníku splnit určitou oblast výuky, ale postup učení je na garantovi předmětu a jednotlivých učitelích. Školy, ve kterých chce mít vedení i sbor "to své jisté", pomalu upadají.

Naštěstí existují státní školy, které jsou vysoce kvalitní a zaměstnávají jen motivované učitele, schopné samostatné práce. Myslím, že to je vlastně dobrá cesta - jak chceme vychovat své děti k samostatnosti, když jejich učitel sám samostatné myšlení nemá (= nechytat za slovo: má samostatné myšlení, ale velmi sešňerované osnovami).

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #51 kdy: 31. 10. 2017, 16:09:58 »
Abychom fungovali jako civilizovaná společnost, je důležité řešit zdraví všech obyvatel.

To ano, ale myslím, že sedmnáctiletá/-tý se už musejí umět postarat o svůj hlad a o 4:20 bez jídla. I tato schopnost patří ke zdraví - k duševnímu zdraví.

atarist

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #52 kdy: 31. 10. 2017, 16:19:34 »
Tělocvik 1x týdně a ještě po ránu? K  čemu to je? Pro zdraví určitě ne.

Tak jestli po ranu nebo odpoledne je asi jedno. Pro zdravi to urcite nestaci (to spis kazdej den jednu hodinu, jenze bez zapocteni prevliknuti a sprch, takze asi utopie ve skole s jednou telocvicnou a jednim hristem), ale tak predpokladam, ze se mladi jeste protahnou jinde, bud na placku fotbalek (ok ve meste uz asi ne) nebo nejakej sportovni klub.

number J

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #53 kdy: 31. 10. 2017, 16:44:29 »
Abychom fungovali jako civilizovaná společnost, je důležité řešit zdraví všech obyvatel.

To ano, ale myslím, že sedmnáctiletá/-tý se už musejí umět postarat o svůj hlad a o 4:20 bez jídla. I tato schopnost patří ke zdraví - k duševnímu zdraví.
Napsal jsem: Sedavý způsob života, attention span, stravování, cirkadiánní rytmus,...

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #54 kdy: 31. 10. 2017, 16:58:49 »
Napsal jsem: Sedavý způsob života, attention span, stravování, cirkadiánní rytmus,...

Ano, četl jsem. Ale nepochopil jsem, jakou změnu byste navrhoval. Já současný systém nehodnotil, jestli je nejlepší z nejlepších. Vím, že není nejhorší. A v rámci toho, co máme, jsem se vyjadřoval k rozvrhu a k tomu, jestli je vůbec na místě řešit, že středoškolák musí vydržet 4:20 bez jídla, když má v mezičase ještě 25 minut přestávek.

j

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #55 kdy: 31. 10. 2017, 18:42:25 »
Mění to něco na situaci, že 17-19letá osoba už musí umět vydržet bez jídla 4:20, obzvlášť, když jsou proloženy třemi přestávkami o úhrnné délce 25 minut?
Hele, tys chodil do zvlastni nebo patris uz  ktem integrovanejm? Z ty +- 10min "prestavky" je totiz casto dobre 5 minut na presun do jiny ucebny.

Nehlede na to, ze soudruzi po nich po tech +- 8hodinach sichty ve skole chteji jeste dalsi 2hodiny doma.

Tělocvik 1x týdně a ještě po ránu? K  čemu to je? Pro zdraví určitě ne.
To aby se dal odskrtnout checkbox, o nic jinyho nejde, stejne jako u 90% ostatnich predmetu.

....zvladali sme to v pohode,....
Ale jasne ze to zvladnes, jen se hovno naucis. Sak se na to podivej, 2/3 maturantu z matiky propadne. A kdo za to muze? Ti studenti? V tomhle poctu? To tezko. Ale hlavne ze vedi co je to epizeuxis, to je vedomost pro zivot naprosto nezbytna. Stejne jako vedet, ze nakou Babicku (kterou vzivote nikdo nikdy necet uz za nas) napsala naka Nemcova.

...
- haldy uceni se doma. Ok, stredni skola je jinej level uz, ale zakladka?...
Moh bych se zeptat kolegy, jak ze se ta "jeho" skola jmenuje, ale kazdopadne si presne na tohle par rodicu prej stezovalo, a z ministerstva prislo narizeni, ze domaci ukoly muzou bejt maximalne dobrovolny a nesmi je nikdo nijak hodnotit. Prave proto, ze doma maj deti odpocivat a ne pokracovat v sichte.

Pivo

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #56 kdy: 31. 10. 2017, 18:52:27 »
Víte např. o tom, že dítě v tomhle věku musí spát alespoň 9 hodin, že mu nestačí 8 a míň jako dospělákovi? A myslíte si, že přes týden jsou ty děti schopné tak dlouho spát? Co z toho života mají, když musí strávit tolik zbytečného času ve škole. Navíc kolikrát si nevezou zadek v autě jako my, když jedeme domů, ale chodí na MHD atp. Pak příjdou domů a správně by se měly ještě učit nebo psát nějaký domácí úkol. Do toho všeho jsou v nejkritičtějším období života, puberta a hormony spotřebovávají hodně energie a oni ani nemají prostor k tomu, se najíst. 10 min přestávka nestačí ani na to, aby si něco koupily v bufetu, pokud teda vůbec nějaký bufet ve škole je. To snad akorát velmistr Šilhavý si snad na střední každý den mazal doma chleba, nebo co.

Dítě na střední ještě neví, že prostě není normální se pořádně ve škole nenajíst, že není dobré sedět tam na lačno. Neví, že to prostě není normální podváat takové hloupé úsilí ve škole a ještě se doma učit a psát úkoly. Neví, že toho na něj tato společnost nasadila přespříliš a že to tohle čeká možná tak ty největší lopaty. Neví, že přinejmenším ten pondělní den v jeho rozvrhu je vrchol imbecilismu, obzvláště, pokud má jakože mít nějaké úkoly nebo další den zkoušku nebo zkoušení.

Ano, všichni jsme si tím prošli, ale to neznamená, že do toho budeme nutit další generace.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #57 kdy: 31. 10. 2017, 19:27:51 »
...ale tak predpokladam, ze se mladi jeste protahnou jinde, bud na placku fotbalek (ok ve meste uz asi ne) nebo nejakej sportovni klub.

No, spis v rychlem zradle ne? V jedne ruce vzpiraji hamburger, v druhe Coca Colu.

atarist

Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #58 kdy: 31. 10. 2017, 19:42:01 »
...ale tak predpokladam, ze se mladi jeste protahnou jinde, bud na placku fotbalek (ok ve meste uz asi ne) nebo nejakej sportovni klub.

No, spis v rychlem zradle ne? V jedne ruce vzpiraji hamburger, v druhe Coca Colu.

jo no, někteří určitě... ale to škola už neovlivní. Ale je fakt, že od dob mého mládí (to je už čtvrtstoletí :/) ve městě ubyla spousta plácků, kde se dalo dobře vyblbnout. Teď je každý místečko komerčně využito, ale je to trošku depresivní, že ta děcka fakt nemají kam jít, pokud není blízko park nebo hřiště.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozvrh středoškoláka
« Odpověď #59 kdy: 31. 10. 2017, 20:01:34 »
Jo, ja mel k mani v Praze cely Vysehrad s tou neudrzovanou dzungli a zkratkami pres pesinky skrz ni, po skale nahoru a pak jeste kus po zdi. Dnes to tam stoji za hovno, vsechno tam dali dohromady a uz by tam nebyla zadna sranda - i tu zed vysparovali, ze uz po ni nevylezes. Urcite by tam ani nebylo kde rozdelat ohnicek, aby hned nekdo nepribehl. Ostatne je tam turistu jak na Vaclavaku.