Bakalářské studium (matematika,informatika)

Honza

Re:Bakalářské studium (matematika,informatika)
« Odpověď #45 kdy: 31. 10. 2017, 11:16:09 »
Hrozně se mi líbí jak si každej myslí, že studium FJFI, MFF, FEL, VUT apod. je nějaká životní výhra. To se hluboce mýlíte pánové. Téměř 70 procent ze všech absolventů VŠ kteří současně vystudovali humanitní obor se má výrazně lépe než ten kdo se dřel na FJFI apod. Řekněte kdo z absolventů měl tu možnost, aby při studiu bral státní plat a po 8mi letech od promoce už dělal ředitele. :)

https://portal.mpsv.cz/documents/23895/2653199/Hlavizna-Petr-profesni-zivotopis.pdf

Kam se hrabou absolventi našich tech. fakult. Většina absolventů technických VŠ se s 8 limetou praxí muže chlubit max. dokonalou znalostí nějakého programovacího jazyka. :) Možná to nevíte, ale nástupní platy právníků jsou v Praze v rozmezí 30-50k a po 2-3 letech praxe 
se dostanou hodně přes 50. I když jste vystudovali takovou kravinu jako jsou Evropská Studia tak máte témě 100 procentní šanci pracovat pro vládu a za pár let se dostat i do evropských institucí.

Rozebírat, jestli je to pravda nebo ne, nebudu, protože mě to ani nezajímá.

Ale hlavně - Váš příspěvek je úplně irelevantní :D Já chci studovat matematiku nebo matematiku s informatikou, protože mám matematiku rád a chci v životě dělat něco, co mě bude naplňovat.

Na matematické máme povinně těžší verzi matiky (učí to lidi z Přírodovědy a tím, že je to těžší verze, tak ji má zapsáno mnohem méně lidí, tudíž je to v "užším" kolektivu a atmosféra je mnohem osobnější)

A jak je to s hloubkou vyučování? Díval jsem se na sylaby těch matematických předmětů a kromě Diskrétní matematiky, která je jako samostatný předmět, je to vždy mix různých předmětů analýzy, algebry, lineární algebry, statistiky (z popisu předmětu Lineární modely B - V celém bloku jsou prezentovány základy algebry a teorie čísel, lineární algebry, analýzy, numerických metod, kombinatoriky a teorie pravděpodobnosti a statistiky.).

Jde mi o to, jestli se jen "počítá", protože si neumím představit, jak probíhá výuka, kde se podle osnovy různě přeskakuje od různých věcí k jiným a zároveň se zvládá probrat teoretický základ k těmto věcem, tak, aby to dávalo nějaký smysl a návaznost.

Na zahraničních webech jsem totiž četl, že je diametrální rozdíl mezi tím, když člověk má vystudovanou matematiku jako takovou + se během studia profiluje i v nějakých programovacích, algoritmizačních předmětech, nebo studuje čistě Computer Science (Matematická informatika by měla být u nás ekvivalent). Konkrétně teda člověk s vystudovanou samotnou matematikou je prý pro tento obor nebo práci mnohem perespektivnější (s tím, že základní věci ohledně informatiky si doplní, třeba volitelnými předměty, nebo po studiu).


Re:Bakalářské studium (matematika,informatika)
« Odpověď #46 kdy: 31. 10. 2017, 12:08:07 »
A jak je to s hloubkou vyučování? Díval jsem se na sylaby těch matematických předmětů a kromě Diskrétní matematiky, která je jako samostatný předmět, je to vždy mix různých předmětů analýzy, algebry, lineární algebry, statistiky (z popisu předmětu Lineární modely B - V celém bloku jsou prezentovány základy algebry a teorie čísel, lineární algebry, analýzy, numerických metod, kombinatoriky a teorie pravděpodobnosti a statistiky.).

Jde mi o to, jestli se jen "počítá", protože si neumím představit, jak probíhá výuka, kde se podle osnovy různě přeskakuje od různých věcí k jiným a zároveň se zvládá probrat teoretický základ k těmto věcem, tak, aby to dávalo nějaký smysl a návaznost.

Na zahraničních webech jsem totiž četl, že je diametrální rozdíl mezi tím, když člověk má vystudovanou matematiku jako takovou + se během studia profiluje i v nějakých programovacích, algoritmizačních předmětech, nebo studuje čistě Computer Science (Matematická informatika by měla být u nás ekvivalent). Konkrétně teda člověk s vystudovanou samotnou matematikou je prý pro tento obor nebo práci mnohem perespektivnější (s tím, že základní věci ohledně informatiky si doplní, třeba volitelnými předměty, nebo po studiu).

Zkus si někde sehnat knížku/učebnici Matematika drsně a svižně - napsal to pan profesor Slovák s dalšími, de facto na míru informatice na MUNI a pokrývá to všechny matiky na bakaláři (příp. na stránkách doc Hasila jde najít jeho prezentace k MB202). Těžší matiky nejsou jen o počítání, minimálně u ústní zkoušky (kterou "lehčí verze" nemají) se chce, aby tomu studenti rozuměli (znali některé věty, etc.). U písemné zkoušky záleží, některé jsou společné pro normální i Béčkové matiky, ale jak říkám, vždycky je i ústní. Algoritmy apod. jsou zase samostatné předměty, matika je fakt matika.

Lama

Re:Bakalářské studium (matematika,informatika)
« Odpověď #47 kdy: 31. 10. 2017, 17:07:44 »
Hrozně se mi líbí jak si každej myslí, že studium FJFI, MFF, FEL, VUT apod. je nějaká životní výhra. To se hluboce mýlíte pánové. Téměř 70 procent ze všech absolventů VŠ kteří současně vystudovali humanitní obor se má výrazně lépe než ten kdo se dřel na FJFI apod. Řekněte kdo z absolventů měl tu možnost, aby při studiu bral státní plat a po 8mi letech od promoce už dělal ředitele. :)

https://portal.mpsv.cz/documents/23895/2653199/Hlavizna-Petr-profesni-zivotopis.pdf

Kam se hrabou absolventi našich tech. fakult. Většina absolventů technických VŠ se s 8 limetou praxí muže chlubit max. dokonalou znalostí nějakého programovacího jazyka. :) Možná to nevíte, ale nástupní platy právníků jsou v Praze v rozmezí 30-50k a po 2-3 letech praxe 
se dostanou hodně přes 50. I když jste vystudovali takovou kravinu jako jsou Evropská Studia tak máte témě 100 procentní šanci pracovat pro vládu a za pár let se dostat i do evropských institucí.

Co hulíš? Že bych si objednal za pětikilo toho matroše.

By mě musela hanba fackovat. V podstatě doporučuješ stát se pijavicí přisátou na státní/evropské finance a nechat se vykrmovat z daní ostatních. Pak se člověk diví, že neustále narustaj počty úředníků, kteří vymýšlí jen větší a větší množství nesmyslných nařízení a kravin.

Nehledě na to, že je to blbost. Stačí se zeptat firem, jaké lidi poptávaji. Rozhodně ne humanitně vzdělaný kokoty.

Re:Bakalářské studium (matematika,informatika)
« Odpověď #48 kdy: 31. 10. 2017, 19:52:04 »
Rozhodně ne humanitně vzdělaný kokoty.

Je opravdu nutné se takto vyjadřovat? I humanitní vědy (vědy, ne pavědy) mají smysl, i když se ti to nelíbí. :)

Lama

Re:Bakalářské studium (matematika,informatika)
« Odpověď #49 kdy: 31. 10. 2017, 23:57:02 »
Sorry, někdy mi to ujede. Vážím si třeba historiků jako Vondruška, lidí jako Cílek, Bělohradský, Keller.
Ale nebudem spamovat toto vlákno.
Omlouvám se autorovi vlákna.