Poraďte optický wifi router

Poraďte optický wifi router
« kdy: 27. 10. 2017, 21:37:45 »
Dobrý deň vo spolok. Mám optický internet od t-comu, s optikou až do bytu. Mám od nich zariadenie Huawei HG8245H. Nie som schopný nájsť aktualizácie, iba zúfalé fórum, kde jednotliví užívatelia strašnou angličtinou žiadajú, aby im poslali na mail aktualizáciu. (Podobne mi raz d-link poslal nedôveryhodný mail s odkazom na nejaké české úložisko, odkiaľ som nedôverčivo stiahol nový firmware). Nie som schopný nájsť ani len dátum vytvorenia mojej verzie firmwaru. Google napovedá, že existovala minimálne od februára 2017, ale pravdepodobne to bude ešte staršia verzia. Som zvyknutý na všetkých PC inštalovať aktualizácie denne. Tejto huawei sprostosti, ktorá nemá ani len v administrácii možnosť aktualizácie, naozaj nemôžem veriť.
Môžete mi niekto odporučiť zariadenie, ktoré by som mohol kúpiť? Požiadavky:
- cena taká, aby som si nemusel zobrať druhú hypotéku
- wifi (nepotrebujem super-hi-tech, s mojím starým notebookom by som 5GHz nevyužil)
- bezpečnostné aktualizácie častejšie ako 1x za život na požiadanie cez mail
- bolo by dobré, keby to nemalo rozmery pračky, pretože mám na to skrinku rozmermi aj výzorom podobnú bežnej skrinke na ističe do bytu (česky: rozvaděčová skříň)
- mám od telekomu aj settopbox, ale ak by to z nejakého dôvodu nefungovalo, kľudne TV zruším. Aj tak na TV nemám čas a netuším, načo to platím
- nemám žiadne NAS, serverovňu, nevyužívam VPN, žiadne advanced featurky. Potrebujem len router s wifi, kam môžem zapichnúť jeden optický a 2 (alebo 4) eth káble.
- zvládnutie 300Mbit
Najradšej by som kúpil Turris Omnia, ale tá cena... To by bolo ako kúpiť Ferrari a používať ho ako popelníček.

Ďakujem za dobré rady a teším sa na výživnú diskusiu.


M.

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #1 kdy: 27. 10. 2017, 22:02:28 »
HG8245H je ONT pro GPON. S velkou pravděpodobností ti nepojede žádný jiný GPON router na té optické přípojce, než dodaný ISPíkem. Router umí bridge mód, takže teoreticky možná cesta je přepnout do bridge a dát si za to jakýkoliv svůj router (přepnutí do bridge režimu záleží, zda je ze strany sítě povoleno).
Wifinu v tom GPON routeru by jsi měl být schopen vypnout sám přes webksicht.Stejně tak provedení upgrade firmaware u těcho routerů ze strany zákazníka může zpsobit, že se již nebude se sítí dále bavit (v takovém případě bude možnost provedení upgrade firmware ze zákaznického webksichtu pravděpodobně blokována).

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #2 kdy: 27. 10. 2017, 22:08:48 »
Ďakujem za odpoveď. Dúfal som v trochu pozitívnejšie správy, toto naozaj neznie dobre  :(

qwe

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #3 kdy: 27. 10. 2017, 23:32:22 »
ako pisal M
je dokonca velmi pravdepodobne ze Huawei dodava customized-FW pre telekom takze aj keby si splasil nejake vlastne ONT tak by si mozno riesil kopu zaujimavych problemov az by si to nakoniec vzdal a vratil sa k terajsiemu zariadeniu.

tak ako bolo navrhovane, riesil by som to bridge mode-om a routrom podla vlastnej chuti

dffgvd

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #4 kdy: 28. 10. 2017, 07:38:45 »
Tyhle zarizeni si spravuje sam provozovatel, a pokud se zabyva updatem firmware tak to udela po optice sam.


anonym

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #5 kdy: 28. 10. 2017, 11:19:29 »
Ahoj,
teoreticky by sis někde mohl půjčit Mikrotika s SFP portem a vrazit do něj ONU - https://mikrotik.com/product/SFPONU

M.

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #6 kdy: 28. 10. 2017, 14:18:30 »
Čekají ho 2-3 věci:
a) Zda bude ten Mikrotik SFP ochoten se domluvit s jejich GPON sítí. Bohužel, GPON je jeden velký normalizovný bordel, kde teoreticky každé ONT se s ODU domluví. Praxe je taková, že jen některé kombinace výrobků fungují.
b) Bude muset přesvědčit ISPíka, aby akceptoval, že se na jeho lince objevilo koncové zařízení jiného sériového čísla, než mu předělil ten HG8245H. Další bod je, že management software GPON sítě, který provádí konfigurci koncového ONT bude muset rozdýcht, že je tam zařízení, které se buď s ním nebaví nebo najednou tvrdí, že nemá TV port, nemá POTS, hlásí jiný počet než 4x LAN Ethernet a tak odmítne provést konfigurci koncového zřízení a linku preventivně zablokuje (takže opět bude ukecávat ISPáka, aby věnovla čas a zkoumaní, jak management SW nakonfigurovat, aby akceptoval jiný typ zařízení, než který ISP nabízí a má pro ně vše odladěno, včetně konfiguraních definic)...

qwe

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #7 kdy: 28. 10. 2017, 17:50:50 »
opat musim suhlasit s M

tu jednoducho budes vzdy tahat za kratsi koniec a ISP sa urcite nebude s tebou bavit o tom ze si tam pripojis vlastne zariadenie

ak to chces urobit v ramci sebavzdelavania a skusat kombinacie kym to cele rozchodis tak nech sa paci, len nezabudaj ze pri dalsom vacsoum upgrade v sieti ISP sa moze tvoje cele riesenie rozpadnut

navyse ONT byvaju manazovane centralne s velmi specifickym konfigom a pochybujem ze ten bude ISP s tebou konzultovat

qwertz

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #8 kdy: 28. 10. 2017, 19:23:28 »
Každý normální ISP by měl nabízet internet jako Ethernetovou zásuvku (opičárny ať si provozuje na vlastní infrastruktuře a zákazníka tím neobtěžuje), nebo nabízet minimálně obyčejný jdnoduchý převodník (modem) fungující v režimu bridge (žádné wifi, swith, router). Tyhle sračky s x let starým děravým firmwarem a hromadou známých exploitů si do domácí sítě pustí je ignorant.

Otázkou je, jestli má zákazníka uklidnit, že ten prvek leží na jeho přípojce na straně ISP (blijící smajlík).

Zákazníci UPC s poviným WifiRoutrem a sdílenou WiFree by mohli vyprávět.

P

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #9 kdy: 28. 10. 2017, 19:29:57 »
Zdravím,

Bohužel jak je psáno. Pokoušet se do sítě připojit jiné zařízení nemá cenu. Musel by ISP s tím souhlasit. Problémů tam může nastat dost - centrální management atd. Update firmware i kdyby se ti povedl tak na 99% se nepřipojíš, nehledě na to že update může provést pouze ISP z managentu.

PS: GPON je kompletní řešení HUAWEI...
P.

dffgvd

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #10 kdy: 28. 10. 2017, 20:02:13 »
Ad kazdy normalni isp by mel nabizet ethernetovou zasuvku....
Tam je tolik vlozenych technologii ze se divim, doposud rozdavali verejne ip atd. Doba se meni na optiku, takze to bude zase turbulentni obdobi.
Doby czfree uz jsou asi pryc.

Jenda

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #11 kdy: 28. 10. 2017, 23:26:45 »
Zákazníci UPC s poviným WifiRoutrem a sdílenou WiFree by mohli vyprávět.

Zajímavé, mně se UPC ptalo, jestli WiFree chci nebo ne. (a já teda chci, protože možnost připojit se kdekoli ve většině měst i bez předražených mobilních operátorů mi přijde velmi užitečná)

qwertz

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #12 kdy: 29. 10. 2017, 09:42:18 »
stačí si pročíst forum upczone jak to funguje v praxi. Těm co WiFree nechtěli, se dřive nebo později nenápadně zapne. Někomu nefunguje bridge mod (těm s DS-lite určitě), borci raději obalují modemy alobalem nebo odpojují pigtaily uvnitř modemu. Nění nad to bydlet v baráku s 50-100 byty kde skoro každý má UPC a půlka z nich ještě vlastní Wifi router. V tom eteru je pak solidně plno, nehledě na to, že venku nechytnete vůbec nic. A když už lezete za někým do baráku, nepotřbujetep řece WiFree.

?

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #13 kdy: 29. 10. 2017, 13:42:02 »
Každý normální ISP by měl nabízet internet jako Ethernetovou zásuvku

Však ta ethernetová zásuvka je právě v tom jejich modemu ne? Tak jakej je potom rozdíl, jestli ten modem je u tebe za dveřma, nebo schovanej někde ve soupačce?

Ale já chápu, kam tím míříš.

Nejlíp jsou na tom asi "wifináři", neboť krabička konvertující bezdrát na ethernet je schovaná venku.

qwertz

Re:Poraďte optický wifi router
« Odpověď #14 kdy: 29. 10. 2017, 16:33:20 »
Však ta ethernetová zásuvka je právě v tom jejich modemu ne? Tak jakej je potom rozdíl, jestli ten modem je u tebe za dveřma, nebo schovanej někde ve soupačce?

V tom, že holý modem (bridge) už dneska nikdo nenabízí (a to ani volitelně). Narvou vám povinně all-in-one modem-router-WiFiAP v jednom. Nejen že to zaplatíte, je to děravé jak ementál a má to funkce, které nechcete a občas ani nemlžete vypnout.

Ta situace není hrozná, je přímo příšerná, každý novější modem je děravější než ten předchozí. Stačí srovnat starý CISCO 3925 (ten měl i Wifi) s aktuálním COMPAL CH7465LG-LC. Ti co si kdysi koupili nejjednodušší CISCO EPC3208 (pouze modem/bridge) jsou na tom zdaleka nejlépe.