Živnost v Česku bez trvalého pobytu

anna

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #45 kdy: 16. 01. 2018, 12:14:54 »
Ano, jde o sídlo. O možnosti virtuálního sídla vím, děkuji, ale nelíbí se mi, že mě do tohoto "řešení" stát tlačí.

To je mýlka. Stát Vás do virtuálního sídla netlačí a zcela jasně dává najevo, že požaduje, aby právnická osoba měla skutečné sídlo, byla kontaktní ne jen virtuálně, ale fyzicky. Statutární orgán musí být také kontaktní, musí mít trvalý pobyt, nebo obdobnou adresu v zahraničí.

Na tom není ani nic podivného, ani to není nespravedlivý požadavek, ani nesplnitelný.
Ano, v tom máte pravdu. Já ale nejsem právnická osoba. Jsem OSVČ. Viz první vlákno. Proč mám teď obtěžovat příbuzné ohledně Souhlasu s umístěním sídla? Poštu si vyzvedávám na poště, vše je zaplacené a v pořádku, pracuji projektově u zákazníků, nemám tedy žádnou "provozovnu" a "sídlo" je jen adresa, pošta mi, myslím teď ohledně podnikání, prakticky nechodí. Těmito podrobnostmi tady na webu asi nikomu nepomohu. Dám vědět, jak jsem to vyřešila.


Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #46 kdy: 16. 01. 2018, 13:28:36 »
jednoducho, ak mate zivnost, tak jedna z povinnosti je mat fyzicke sidlo, nie len virtualne. Tak, ako je povinnost platit dane, tak je povinnost mat to sidlo. Jeden z dovodov je aj ten, ze ako OSVC rucite celym majetkom, a ak nie je sidlo, tak vlastne nerucite nicim, co je zakazane.

Jack

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #47 kdy: 16. 01. 2018, 13:40:17 »
Neni problem, pronajmout sidlo (ne trvale bydliste, ocividne ti co to tu tvrdi s tim nemaji zadne zkusenosti), ohlasit na zivnostaku (a poverit ho at notifikuje zdravku, socku a financak) a je to.

Unknown

Re:Zivnost v Cesku bez trvaleho pobytu
« Odpověď #48 kdy: 19. 01. 2018, 14:17:59 »
v pravnim state bys FU hnal k soudu a dostal poradne odskodne :)

V právním státě by nejprve úřady hlídaly, že lidé dodržují dvě pravidla plynoucí ze zákonů:
1. že trvalý pobyt mám nahlášený tam, kde nejčastěji (v roce) vykonávám životní agendu (žiju, spím, nakupuju, chodím na úřady, do práce),
2. že sídlo firmy je tam, kde opravdu firma existuje; přinejmenším, pokud je to firma o jednom člověku, měl by mít sídlo doma. To, že se to někomu nehodí do krámu, opět o něčem svědčí.

Tohle bude problem treba u digitalnich nomadu...

?

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #49 kdy: 19. 01. 2018, 14:34:48 »
Ono pokud jsem každý měsíc někde jinde a pracuji od počítače, těžko si budu někde zřizovat trvalé bydliště nebo sídlo.


Re:Zivnost v Cesku bez trvaleho pobytu
« Odpověď #50 kdy: 19. 01. 2018, 14:46:32 »
Tohle bude problem treba u digitalnich nomadu...

Ano, ale taková jsou pravidla pro podnikání. Stát zatím chce mít osobo - jak fyzickou, tak právnickou, zakořeněnou na adrese. Má to svoje racionální důvody. Jedním z nich je primární zásada soudnictví, že nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci. Bez sídla (PO) nebo trvalého pobytu (FO) není jednoduše daná místní příslušnost (kde by na Vás např. věřitel podával žalobu?). Další je doručování. Ne vše lze doručovat datovou schránkou. Když někdo nepřebírá poštu, doručuje se např. prostřednictvím justiční stráže. Kam by šla, nevědět adresu? Kde by reklamoval spotřebitel výrobek zakoupený po internetu, kdyby provozovatel e-shopu nemusel mít sídlo či pobyt, když už ne provozovnu?

Ano, toto všechno by šlo řešit i jinak, než přes trvalý pobyt a sídlo společnosti, ale bohužel obrovská spousta zákonů a postupů ve státě bez nich nefunguje. Osobně bych byl pro zrušení evidence trvalých pobytů, ale uvědomuji si, že by to nebyla lehká práce. Od zmíněných důvodů v předchozím odstavci, přes přerozdělování peněz ze státního rozpočtu obcím (podle počtu obyvatel), až po voličské seznamy (a okrskovou / obdovou) příslušnost.

Na konec je asi také dobré povážit, jestli by - zjednodušeně řečěno - virtuální firmy víc pomohly legálnímu podnikání v digitální době, nebo jestli by víc celospolečensky uškodily, neb by zlehčily vytváření nežádoucích nelegálně působících struktur. Na tuto otázku osobně nemám názor, pocitově se mi zdá, že bojovat proti zločinu jde i bez trvalých pobytů a sídel.

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #51 kdy: 19. 01. 2018, 14:48:39 »
Ono pokud jsem každý měsíc někde jinde a pracuji od počítače, těžko si budu někde zřizovat trvalé bydliště nebo sídlo.

Trvalé bydliště je pitomostní termín. Je buďto bydliště, nebo trvalý pobyt. Trvalý pobyt by měl být tam, kde máte bydliště, ale není to nutná podmínka. Trvalé bydliště ovšem neexistuje.

Bohužel, v životě v tomto státě mít trvalý pobyt musíte, některé důvody viz post výše.


Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #52 kdy: 19. 01. 2018, 14:59:44 »
Ano, v tom máte pravdu. Já ale nejsem právnická osoba. Jsem OSVČ. Viz první vlákno. Proč mám teď obtěžovat příbuzné ohledně Souhlasu s umístěním sídla? Poštu si vyzvedávám na poště, vše je zaplacené a v pořádku, pracuji projektově u zákazníků, nemám tedy žádnou "provozovnu" a "sídlo" je jen adresa, pošta mi, myslím teď ohledně podnikání, prakticky nechodí. Těmito podrobnostmi tady na webu asi nikomu nepomohu. Dám vědět, jak jsem to vyřešila.

Je tu ještě jeden ohled. Pokud se vrátím k původnímu dotazu, k cizinci, pak jsou jen dvě možnosti. Buďto může být zaměstnancem české firmy. Nebo musí podnikat jako slovenský podnikatel, ale pak převážně na území Slovenska; do ČR může vyjíždět, ale musí být prokazatelné těžiště práce v SR (prokazuje daňový poplatník). Pokud by měl živnost na Slovensku, ale převážně pracoval v ČR, není to legální. Pak by se musel stát českým živnostníkem, platit české odvody a pojištění a mít trvalý pobyt. To je samozřejmě logická podmínka, jinak by si lidé registrovaly živnosti v daňově nejvýhodnější zemi EU, ale to nejde.

U IT služeb to třeba není tak markantní, ale kdyby takto křížem mezi zeměmi fungovali např. řemeslníci, pak by začal být nespravedlivý systém pojištění a odpovědností. U profesí, kde je statisticky vyšší výskyt pracovních úrazů a způsobených škod, by pak došlo k odtržení místa, kde se platí pojistné od místa, odkud jsou vypláceny náhrady.

anna

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #53 kdy: 23. 01. 2018, 16:05:08 »
Dobrý den. Cukala jsem se zbytečně. Koupit sídlo se ukázalo jako nejjednodušší řešení. Díky za názory. Přeji pěkné odpoledne.

Pavel Pokorný

Re:Zivnost v Cesku bez trvaleho pobytu
« Odpověď #54 kdy: 15. 04. 2018, 15:33:50 »
Citace
Ako píše Ivan Nový, založ si s.r.o. (v ČR).

Nad tou som ani neuvazoval, takze pri nej by problem s byvanim na koleji byt nemal? A ma nejake vyhody oproti zivnosti, alebo skor nevyhody?

 zakázky i pro Slovensko, vyplatí se vám tam registrovat i nové slovenské s.r.o., protože díky EU je podnikání mezi státy EU velmi ztíženo a administrativně náročné.



No, mezi námi, virtuální sídlo lze mít i v jiném státu bez problémů a jsou weby, kde vám založí jak sídlo pod dvě stovky měsíčně, ale i s.r.o na té adrese a ještě to vyběhají po úřadech. Já využil, a vlastně využívám https://comeflexoffice.cz/sluzby/virtualni-sidla a jsem vysmátý - jasně je dobré si spočítat, jestli mi na tohle firma v dohledné době vydělá.

Eesti

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #55 kdy: 17. 04. 2018, 17:20:01 »
Úplně nejsnazší možnost je založit si s.r.o. v Estonsku, jde to bez problémů po internetu a daně se platí až při výběru zisku, což je při vyšších příjmech nepřekonatelná výhoda. Daň z dividend se pak platí podle daňové rezidence.


CoffeeMan

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #57 kdy: 17. 04. 2018, 19:12:20 »
Jinak máme tu volný pohyb služeb v rámci EU. Akorát bacha na DPH. Jestliže začnete podnikat přeshraničně, tak jste automaticky plátce DPH. Takže kamarád radil dobře, že to je pak s daněmi komplikovanější.

Eesti

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #58 kdy: 17. 04. 2018, 20:10:27 »
Jinak máme tu volný pohyb služeb v rámci EU. Akorát bacha na DPH. Jestliže začnete podnikat přeshraničně, tak jste automaticky plátce DPH. Takže kamarád radil dobře, že to je pak s daněmi komplikovanější.
V případě přeshraničních B2B služeb (v rámci EU) je "accountable person" příjemce služby (tedy zákazník), jen ten vykazuje DPH a má tedy povinnost se zaregistrovat bez ohledu na limit. Poskytovatel služby to řešit nemusí (což je pro malou firmu věnující se vývoji "na koleně" docela plus). Takto to je vysvětleno přímo na stránkách EU a platí to už pár let.

CoffeeMan

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #59 kdy: 17. 04. 2018, 20:59:19 »
Jinak máme tu volný pohyb služeb v rámci EU. Akorát bacha na DPH. Jestliže začnete podnikat přeshraničně, tak jste automaticky plátce DPH. Takže kamarád radil dobře, že to je pak s daněmi komplikovanější.
V případě přeshraničních B2B služeb (v rámci EU) je "accountable person" příjemce služby (tedy zákazník), jen ten vykazuje DPH a má tedy povinnost se zaregistrovat bez ohledu na limit. Poskytovatel služby to řešit nemusí (což je pro malou firmu věnující se vývoji "na koleně" docela plus). Takto to je vysvětleno přímo na stránkách EU a platí to už pár let.

Přestaňte tady psát kraviny. Jakmile začnete podnikat přeshraničně, tak jste prostě plátce DPH. Nebo si snad myslíte, že kdybyste byl instalatér ze Slovenska, který dělal sifon v Brně babce, že babka bude plátce DPH? Můžeme se tak maximálně bavit o přenesené daňové povinnosti. Ale to není o tom, že ten poskytovatel... Tady něco psát. To je fakt občas jak u dementů.