Živnost v Česku bez trvalého pobytu

Ivan Nový

Re:Zivnost v Cesku bez trvaleho pobytu
« Odpověď #30 kdy: 15. 10. 2017, 18:21:13 »
Založte si s.r.o., jen jako jednatel bez nároku na odměnu, nebudete muset platit sociální ani zdravotní zabezpečení, to bude za vás platit stát, jako za studenta. Peníze z firmy si vyberete v rámci zisku. Klidně si můžete ještě v běžném roce vybírat zálohu na zisk, místo "mzdy".

Budete mít více papírování, ale to se vám vyplatí, protože tím získáte praxi.

Pan Šilhavý mě jistě opraví, mýlím-li se.

Ano, mýlíte se. Funkční požitky (= odměna jednatele) už podléhá odvodům. Pokud firma má jen jednatele, ale nemá žádné zaměstnance, je zřejmé, že práci vykonává jednatel. Pak pro firmu navíc jedná o bezúplatný příjem, který daní. Po tom jdou také jako slepice po flusu. (A stejnětak jdou po dobrovolných registracích k DPH, kde Vás sice registrovat musejí, ale protahují to na měsíce).

To by ale u soudu nemělo projít, protože se jedná o dvojí zdanění. Tímto stát upírá právo na uplatnění oprávněných nákladů, protože ten bezúplatný příjem by bylo možno uplatnit do nákladů, kdyby to byla odměna jednatele, a na druhé straně není-li odměna uplatněná, nevzniká náklad a celý příjem firmy z této práce podléhá zdanění.

Zdanění vyšší než 10% je nemravné. Moderní státy jsou na této nemravnosti založeny a jsou touto nemravností udržovány.


echo mirage

Re:Zivnost v Cesku bez trvaleho pobytu
« Odpověď #31 kdy: 15. 10. 2017, 19:02:16 »
Citace
Koleje to niekedy vyložene zakazujú, a preto si môžeš zaplatiť virtuálne sídlo (vygoogliš už od 200 Kč na mesiac -  officeoption, impacthub, etc).

Nad tou virtualnou kancelariou som uvazoval, lenze niekto tu na fore pisal, ze potom si na toho cloveka uradnici posvietia a osladia mu zivot. Neviem ci je to pravda, ale trocha ma to odradilo.

Prejdi si i business/freelance fóra a blogy. Mne sa to nestalo. K vlastnému prekvapeniu som narazil vo väčšine prípadov na ústretových a milých úradníkov. Možno mám len šťastie.

Virtuálne sídlo je legálne. Jedna vec je, že to zneužívajú schránkové firmy, druhá vec sú IT freelanceri (a konzultanti, markeťáci, grafici). Už i na úrade tušia, že môžeš pracovať z coworkingu, z domova, z kaviarne. Úrady máš podľa sídla, a je to výhodné i pre tých, čo pracujú v Prahe alebo v Brne a trvalý pobyt majú na druhom konci republiky.

Over si, že ťa správa kolejí zaregistrovala na Cizinecké policii. Je to povinnosť i pre občanov iných štátov EU. Potom bude tvoja adresa (v ČR) v centrálnom registre osôb (či jak sa to volá). Môžeš ju použiť ako kontaktnú (pozor pri sťahovaní po kolejích).

Re:Zivnost v Cesku bez trvaleho pobytu
« Odpověď #32 kdy: 15. 10. 2017, 19:28:01 »
V právním státě nic takového jako hlášení pobytu neexistuje. Hlášení pobytu existuje ve státech s byzantskou kulturou jako je Německo, kde zákon je nad etikou.

Souhlas.

abc

Re:Zivnost v Cesku bez trvaleho pobytu
« Odpověď #33 kdy: 17. 10. 2017, 21:39:34 »
Založte si s.r.o., jen jako jednatel bez nároku na odměnu, nebudete muset platit sociální ani zdravotní zabezpečení, to bude za vás platit stát, jako za studenta. Peníze z firmy si vyberete v rámci zisku. Klidně si můžete ještě v běžném roce vybírat zálohu na zisk, místo "mzdy".

Budete mít více papírování, ale to se vám vyplatí, protože tím získáte praxi.

Pan Šilhavý mě jistě opraví, mýlím-li se.

Proboha proc pisete takove blbosti? Muzete byt jednatel bez odmeny ale jake si pak date doklady na naklady? A nic takového neexistuje jako vybrat peníze v ramci zisku. Muze si je samo vzit, pak se Vam budou hromadit v pokladne. Ale jednou prijde cas a musite vybrane peníze zlegalizovat


abc

Re:Zivnost v Cesku bez trvaleho pobytu
« Odpověď #34 kdy: 17. 10. 2017, 21:42:35 »
Citace
Ako píše Ivan Nový, založ si s.r.o. (v ČR).

Nad tou som ani neuvazoval, takze pri nej by problem s byvanim na koleji byt nemal? A ma nejake vyhody oproti zivnosti, alebo skor nevyhody?

Výhoda je, že za určitých podmínek neručíte celým svým majetkem, nevýhoda je složitější účtování a nemožnost odečíst si nákladové paušály, ale v případě malého obratu není třeba platit žádné zálohy na sociální a zdravotní zabezpečení, protože nejste zaměstnán, ale jednatelem bez nároku na odměnu a pro firmu pracujete z titulu funkce jednatele. Nevýhoda je, že se vám ty roky nepočítají do penze, ale to můžete nahradit dobrovolným sociálním pojištěním, nezávislým na obratu firmy a udělat tím z toho výhodu.

Účtování firmy, pokud budete mít pár zakázek do měsíce, s virtuálním sídlem a provozovnou se vám vejdou do tabulky excelu na 50 řádků za rok, jen musíte rozumět podvojnému účetnictví, což se vám v dalším životě bude velice hodit.

Pokud byste dělal zakázky i pro Slovensko, vyplatí se vám tam registrovat i nové slovenské s.r.o., protože díky EU je podnikání mezi státy EU velmi ztíženo a administrativně náročné.
Další nesmysl - před 2 lety se musely zmenit spolecenske smlouvy u s.r.o. a jednatele ruci celym svým majetkem. Jak muze někdo takove blaboly sem psat.. jiste je to p. Novy

alda


Re:Zivnost v Cesku bez trvaleho pobytu
« Odpověď #35 kdy: 17. 10. 2017, 21:56:44 »
Další nesmysl - před 2 lety se musely zmenit spolecenske smlouvy u s.r.o. a jednatele ruci celym svým majetkem. Jak muze někdo takove blaboly sem psat.. jiste je to p. Novy

alda

Tak to pozor, to není vůbec pravda. Jednatelé ručí za důsledky chyb (= škody (starý OZ) = újmy (nový OZ)), které vzniknou v souvislosti se zanedbáním některé jeho zákonné povinnosti. Pokud jednatel vykonává svoji práci správně, nadále je chráněný tím, že se jedná o společnost "s ručením omezeným". Příkladem např. je, pokud vědomě zkresluje účetnictví, v důsledku toho získá firma úvěr, který pak nesplatí. Za něj jednatel ručí. Pokud ale vykazuje správně, a firma se dostane do běžného úpadku, neručí za nic.

Novou úpravou se změnila odpovědnost na objektivní, tedy že jednatel musí aktivně prokazovat, že vykonával svoji správu řádně. Do změny zákona bylo důkazní břemeno na žalobci.

Ivan Nový

Re:Zivnost v Cesku bez trvaleho pobytu
« Odpověď #36 kdy: 17. 10. 2017, 22:02:48 »
Citace
Ako píše Ivan Nový, založ si s.r.o. (v ČR).

Nad tou som ani neuvazoval, takze pri nej by problem s byvanim na koleji byt nemal? A ma nejake vyhody oproti zivnosti, alebo skor nevyhody?

Výhoda je, že za určitých podmínek neručíte celým svým majetkem, nevýhoda je složitější účtování a nemožnost odečíst si nákladové paušály, ale v případě malého obratu není třeba platit žádné zálohy na sociální a zdravotní zabezpečení, protože nejste zaměstnán, ale jednatelem bez nároku na odměnu a pro firmu pracujete z titulu funkce jednatele. Nevýhoda je, že se vám ty roky nepočítají do penze, ale to můžete nahradit dobrovolným sociálním pojištěním, nezávislým na obratu firmy a udělat tím z toho výhodu.

Účtování firmy, pokud budete mít pár zakázek do měsíce, s virtuálním sídlem a provozovnou se vám vejdou do tabulky excelu na 50 řádků za rok, jen musíte rozumět podvojnému účetnictví, což se vám v dalším životě bude velice hodit.

Pokud byste dělal zakázky i pro Slovensko, vyplatí se vám tam registrovat i nové slovenské s.r.o., protože díky EU je podnikání mezi státy EU velmi ztíženo a administrativně náročné.
Další nesmysl - před 2 lety se musely zmenit spolecenske smlouvy u s.r.o. a jednatele ruci celym svým majetkem. Jak muze někdo takove blaboly sem psat.. jiste je to p. Novy

alda

Proto jsem psal za určitých podmínek, například neručíte, pokud včas podáte návrh na konkurz. Jako jednatel ručíte celým majetkem pokud se vám nepodaří prokázat, že jste řádně plnil všechny své povinnosti a jednal s péčí řádného hospodáře. Důkazní břemeno je na vás.

Tady máte právní výklad z roku 2015, tedy z před dvou let. https://www.epravo.cz/top/clanky/osobni-odpovednost-jednatele-spolecnosti-s-rucenim-omezenym-97274.html



Ivan Nový

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #37 kdy: 17. 10. 2017, 22:06:26 »
@ Miroslav Šilhavý

Byl jste rychlejší :-)

Mikrous

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #38 kdy: 17. 12. 2017, 21:08:28 »
Rad bych toto tema otevrel. Je skutecne nutne mit pro provozovani zivnosti zde v cr trvaly pobyt? Zvazuju jeho zruseni, zivn. opravneni uz mam a chcu byt obcanem cr i nadale a nadale v nem danit. Nepodarilo se mi dohledat v zivn. Zakone povinnost trvaly pobyt nekde mit. Problem s tim muzou mit na socialce - to ale neni muj problem a uprimne, ja se bez statniho soc. Pojisteni obejdu, mam jine zpusoby jak se zajistit na stari.

Mate s tim tp nekdo zkusenost?

anna

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #39 kdy: 15. 01. 2018, 17:48:41 »
Dobrý den. Moje zkušenost je: jsem OSVČ, dům kde jsem měla trvalý pobyt, jsem prodala, nový dům ještě nekoupila. Trvalé bydliště mám na obecním úřadě. Na živnostenském úřadě mi řekli, že tato konstelace není možná.
Řešení údajně je: najít v okruhu známých/příbuzných osobu, která podepíše formulář Souhlas s umístěním sídla. Jinak mi prý hrozí pokuta a popř. dokonce ztráta živnostenského oprávnění..

b0b

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #40 kdy: 15. 01. 2018, 18:47:29 »
Problém tedy nemáte s trvalým bydlištěm, ale sídlem. :)
To se dá naštěstí řešit pomocí virtuálního sídla. Na trhu je spousta nabídek, doporučuji si je projít. Používáme https://www.officeoption.cz, dobrá cena, velice příjemní pokaždé když jsme něco řešili a celkově působí dobrým dojmem. Měsíčně to výjde na pár stovek.

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #41 kdy: 16. 01. 2018, 08:27:50 »
Velmi nespekuluj. Tiez som chcel zivnost v CR, ale tie  podmienky napr. trvaly pobyt, alebo kancelaria, dan - platis ju v CR, ale doplaca sa aj v SR, ak si obcan SR, vraj nahodne kontroly ceskeho financaku, ci sa skutocne nachadzas v kancelarii a nie je len virtualna...
Vyriesil som to tak, ze mam zivnost v SR (vybavene za 15 minut), a bez problemov mi ceska firma fakturovala na Slovensko v eurach. je to v ramci EU, takze pre nich by to nemala byt ziadna byrokracia naviac a tebe odpadne kopec papierovaciek a vybavovani.

anna

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #42 kdy: 16. 01. 2018, 09:31:55 »
Problém tedy nemáte s trvalým bydlištěm, ale sídlem. :)
To se dá naštěstí řešit pomocí virtuálního sídla. Na trhu je spousta nabídek, doporučuji si je projít. Používáme https://www.officeoption.cz, dobrá cena, velice příjemní pokaždé když jsme něco řešili a celkově působí dobrým dojmem. Měsíčně to výjde na pár stovek.
Ano, jde o sídlo. O možnosti virtuálního sídla vím, děkuji, ale nelíbí se mi, že mě do tohoto "řešení" stát tlačí.

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #43 kdy: 16. 01. 2018, 09:57:51 »
Ano, jde o sídlo. O možnosti virtuálního sídla vím, děkuji, ale nelíbí se mi, že mě do tohoto "řešení" stát tlačí.

To je mýlka. Stát Vás do virtuálního sídla netlačí a zcela jasně dává najevo, že požaduje, aby právnická osoba měla skutečné sídlo, byla kontaktní ne jen virtuálně, ale fyzicky. Statutární orgán musí být také kontaktní, musí mít trvalý pobyt, nebo obdobnou adresu v zahraničí.

Na tom není ani nic podivného, ani to není nespravedlivý požadavek, ani nesplnitelný.

zdenek henek nereg.

Re:Živnost v Česku bez trvalého pobytu
« Odpověď #44 kdy: 16. 01. 2018, 10:00:55 »
Ahojte, su tu nejaky slovaci ktory maju zivnost v Cesku, a aj tu freelancuju? Zvazujem prechod na freelancing no chcel by som sa informovat ako ste to riesili so zivnostou? Otvorili ste si ju v Cesku alebo na Slovensku? Cital som, ze je lepsie mat zivnost otvorenu v Cesku, lenze nemam tu trvaly pobyt, a byvam len na koleji. Je mozne si otvorit zivnost aj bez miesta podnikania, respektive uviest ako miesto podnikania adresu domov na Slovensku? Vdaka

Zaloz si zivnost tam kde bydlis. Pokud jsi v najmu, tak to muze byt problem, ale da se s majitelem dohodnout.
Pokud zijes na Slovensku a do CR jezdis jen obcas za zakaznikama, tak si zaloz zivnost na Slovensku a normalne vystavuj faktury do zahranici.