Distro pre mamin notebook

karlos

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #15 kdy: 08. 10. 2017, 18:59:40 »
SSD by tomu helplo. Jinak podle mě ideál Xubuntu, nebo něco s xfce. LXDE už je podle mě moc "škaredé" a rozdíl v RAM už moc nebude.

SSD tam uz je no pomohlo to akurat s bootovanim, pri pouzivani systemu to je poznat len minimalne


Ondra.

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #16 kdy: 08. 10. 2017, 19:08:30 »
Jestli je to starsi NTB, tak nejdri rozebrat, sundad vetrak od procesoru, vzit vysavac, poradne to vysat a slozit zase dohromady. Zapnout a vyzkouset, pak az neco instalovat.

karlos

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #17 kdy: 08. 10. 2017, 19:17:14 »
Jestli je to starsi NTB, tak nejdri rozebrat, sundad vetrak od procesoru, vzit vysavac, poradne to vysat a slozit zase dohromady. Zapnout a vyzkouset, pak az neco instalovat.

Aj to ma ten chudak za sebou, nepomohlo ani to tak som do toho narval SSD ktore mi tu stalo v sufliku, no tiez nenastalo velke zlepsenie. Preto chcem skusit linux, a ak ani to nie tak jej radsej kupim novy :D Tak ako citam tie komenty asi zvolim xubuntu, kedze ja tiez pracujem s ubuntu distrom tak je mi najblizsia, snad to bude dobre

jk

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #18 kdy: 08. 10. 2017, 19:25:46 »
Jestli je to starsi NTB, tak nejdri rozebrat, sundad vetrak od procesoru, vzit vysavac, poradne to vysat a slozit zase dohromady. Zapnout a vyzkouset, pak az neco instalovat.
konkretni notebook neznam, ale v mem pripade je e-350 chlazene pasivne

pokud tam je ventilator, pak je to dobra rada, cpu throttling pri prehrivani to muze zabit. nekolikrat jsem resil, ale u notebooku s i7 (ne ulv)

Rychlost se distro o distra nebue moc lisit. Cim se bude lisit, je pouzite DE. Urcite asi ne KDE nebo Gnome
jak jsem psal, na stejnem hardwaru mi od roku 2010-1 bezi kde a naprosto bez problemu. mam ve zvyku vypinat indexovani souboru pro vyhledavani a vetsinu efektu, ale to je detail. plasma mi dnes zabere mene nez 400 mb ram (to je skoro stejne jako xfce na druhem pocitaci)

gnome je myslim o neco narocnejsi, ale ani tak bych se vykonu moc nebal

nejhorsi bude prohlizec, ten muze se 2gb ram jit i do swapu

Tak LXDE mozna zabira 10 MB. Prohlizec je v pohode i s desitkami tabu, pokud clovek ma rozsireni, ktere po case odloaduji taby, na ktere necumim. Holt Chrome/Chromium to nebude, ale Pale Moon mi chodi celkem slusne, FF by asi take sel. Ale na vsechny stranky, kde to jde, lezu s vypnutym JS, protoze to je ten uplne nejhorsi zpomalovac webu. A nejhorsi jsou stranky s obrazky, ktere se porad nacitaji, jak se scroluje, pricemz se nahore neodmazavaji a clovek kvuli tomu vybehne z RAM.
lxde je openbox + nejake drobnosti v gtk2, skoro nic to neumi a kdyz se zapne nejaka moderni aplikace, stejne si do pameti natahne moderni knihovny (gtk3, qt4-5, kde-frameworks, ...)

take je v tom apu radeon hd 6000. to zvladne kompozitor levou zadni. pomucky jako lupa, expose nebo nektere animace ve spravci oken muzou pouzivani zprijemnit. stejne tak kde/gnome/forky umi spravu hesel, disku/flashek a spoustu dalsich veci, ktere muzou nekomu zvyklemu na moderni system chybet

par stovek mb ram je dneska nezajimavych. jestli ma karlos v tom pocitaci i ssd, muze klidne swappovat na ssd a bude to snesitelne rychle

ale prohlizec si ten gigabajt, dva, tri vezme. zvlast pokud chodi na jutuby, gmail, socialni site nebo moderni stranky se srackoslideshow. i s blokovanim reklam. nemuzes cekat, ze mati, ktera pocitacum nerozumi, bude resit blokovani skriptu a explicitne si je povolovat pro bankovnictvi nebo jinou aplikaci, kterou potrebuje

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #19 kdy: 08. 10. 2017, 19:44:59 »
SSD tam uz je no pomohlo to akurat s bootovanim, pri pouzivani systemu to je poznat len minimalne

Widlim 10 na 2 GB nepomuze nic. To je tak minimum system requirement, i kdyz MS tvrdi, ze je to 1 GB (hodnoty MS treba nasobit alespon 2x).


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #20 kdy: 08. 10. 2017, 19:54:26 »
lxde je openbox + nejake drobnosti v gtk2, skoro nic to neumi a kdyz se zapne nejaka moderni aplikace, stejne si do pameti natahne moderni knihovny (gtk3, qt4-5, kde-frameworks, ...)

Ano, to je. Proto take zabere tak malo, pricemz to umi dost, aby to nenarocnemu uzivateli stacilo. Aspon clovek muze zaparkovat mys do rohu bez toho, ze by odtamtud vyskocila nejaka picovina.

Natahovani qt4-5 se resi tak,ze se pouzivaji aplikace, ktere na tom nezavisi. Pokud matka bude pouzivat PM a Libreoffice, tak qt asi nehrozi a aspon bude moci RAM pouzit na aplikace a ne na KDE.

Citace
take je v tom apu radeon hd 6000. to zvladne kompozitor levou zadni. pomucky jako lupa, expose nebo nektere animace ve spravci oken muzou pouzivani zprijemnit. stejne tak kde/gnome/forky umi spravu hesel, disku/flashek a spoustu dalsich veci, ktere muzou nekomu zvyklemu na moderni system chybet

Bych z toho nedelal kovbojku s psychologickou zapletkou. Matce uz asi neni sedmnact a je otazka, jestli ji tyhle veci zajimaji. Tipuji, ze ne. Chce neco, co se pouziva pokud mozno co nejvice podobne tomu, co uz zna.

Citace
par stovek mb ram je dneska nezajimavych. jestli ma karlos v tom pocitaci i ssd, muze klidne swappovat na ssd a bude to snesitelne rychle

Ano, jiste, pokud je clovek ma. Pokud nema, je kazdy MB dobry. A swap na ssd - no mozna, pokud clovek ma hodne mista na disku, aby se to neswapovalo porad na jednom miste (dementni SSD) nebo se nevynucoval periodicky presun dat jinam (inteligentnejsi SSD).

Citace
ale prohlizec si ten gigabajt, dva, tri vezme. zvlast pokud chodi na jutuby, gmail, socialni site nebo moderni stranky se srackoslideshow.

Prohlizec si vezme uplne vsechnu pamet, ktera je k mani, staci chvili lezt po webu a mit par otevrenych tabu. Proto tu RAM radsi nedam KDE.

karlos

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #21 kdy: 08. 10. 2017, 20:04:16 »
Ludia viete poradit? Instalujem to xubuntu a po uvodnej obrazovke s logom mam len hlasku A start jub is running for Ubuntu live CD installer ... skusal som googlit ale nejake riesenie som nenasiel. To co radili s vypnutimACPI som skusal a nic. Nejake napady?

hombre

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #22 kdy: 08. 10. 2017, 20:16:45 »
Tak na něčem podobném provozuju Ubuntu MATE a předtím tam bylo Xubuntu, všechno LTS verze ať se o to nemusíš moc starat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #23 kdy: 08. 10. 2017, 20:27:49 »
Ludia viete poradit? Instalujem to xubuntu a po uvodnej obrazovke s logom mam len hlasku A start jub is running for Ubuntu live CD installer ... skusal som googlit ale nejake riesenie som nenasiel. To co radili s vypnutimACPI som skusal a nic. Nejake napady?

Tak ja bych se hlavne vysral na jakekoliv Buntu, protoze se chystaji dropnout podporu 32 bitu a uz delsi dobu treba kaslou na nektere starsi CPU. Napriklad jestli vas procak neumi PAE, tak na tom Buntu nepojede.

Jestli ten notebook jeste vydrzi, tak uz to kvuli podpore 32 bitu neupgradujete a skoncite stejne instalaci jineho distra.

Mozna se mrknete na AntiX, ale nevim, jestli tam maji i jine DE, nez IceWM a jeste jedno, ktere uz si nepamatuju.

karlos

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #24 kdy: 08. 10. 2017, 20:29:59 »
ten notas je 64 bit tak v tom by som problem nevidel. Nakoniec som to vyriesil starsou verziou Xubuntu 16.04.1 .. podobny problem som raz mal s klasickym ubuntu, tiez mi nechcelo nainstalovat uplne najnovsiu verziu, takze netusim cim to je pretoze tamto je celkom silny stroj. Kazdopadne ide to.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #25 kdy: 08. 10. 2017, 20:45:03 »
Tak jestli jste neinstaloval LTS verzi, tak s tim obcas byvaji vselijake radovanky, ktere v LTS uz jakztakz odchytali. U Buntu je lepsi se o ne-LTS vubec nepokouset.

karlos

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #26 kdy: 08. 10. 2017, 21:06:06 »
praveze to bola LTS

jk

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #27 kdy: 08. 10. 2017, 21:14:21 »
...
vetsinou to neskonci u prohlizece a office. karlos pise o nejakych filmech a cert vi co jeste to je v realu

jako, mozna to nekomu opravdu staci, ale moje zkusenost je, ze se pouziva, co je potreba nebo co se hodi. faktem je, ze nektery dobry software je v gtk, jiny v qt, jiny (tfuj) v jave

kdyz jsem mel jeste pred 10 lety 512mb ram a 40gb hdd, trapilo me to. dnes?

karlos pise, ze matka prechazi z win10, ne win95

taky pise, ze ma e-350, 2gb ram a ssd (nauc se cist). jak jsem psal, staram se o pocitac s +/- ekvivalentnimi parametry (dokonce bez ssd), takze vim o cem mluvim

Tak jestli jste neinstaloval LTS verzi, tak s tim obcas byvaji vselijake radovanky, ktere v LTS uz jakztakz odchytali. U Buntu je lepsi se o ne-LTS vubec nepokouset.
16.04 bylo docela nepovedene vydani a radsi jsem z nej utekl. ja tedy vzdycky utikam z lts, protoze tam vyhnivaji neaktualizovane balicky s chybami

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #28 kdy: 08. 10. 2017, 21:23:50 »
Největší problém bude s prohlížečem. SWAP na SSD bude možná celkem ok, ale zase zbytečně moc zápisů na disk pak. Nedá se do toho dokoupit paměť? Ta teď není drahá. Ať to má aspoň 4GB. Jinak distro je asi popravdě jedno a dal bych tam s čím už máš zkušenosti a líbí se ti. Stejně tam nakonec skončí knihovny ze všeho možnýho.

gentoo

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #29 kdy: 08. 10. 2017, 21:37:13 »
gentoo