Distro pre mamin notebook

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #45 kdy: 04. 11. 2017, 22:30:54 »
tohle potvrdi KAZDEJ co nekdy mel takovy HW v ruce a zkusil na tom oba systemy (resp. i Win7 Vs GNU/Linux), odporovat muzou jen tro(t)love a nebo ten kdo o tom vi(s) kulove ;-)

Ja muzu potvrdit, ze uz XP jsou uplne k posrani. Widle 10 si pak radsi ani nezkousim predtavit, ale viel jsem Widle 7 na netbooku s 1 GB RAM a vubec to neslo pouzivat, protoze disk neustale divoce swapoval, i kdyz to jen lezelo na stole, zadna aplikace nebezela a nikdo ani mysi nepohl.


O

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #46 kdy: 05. 11. 2017, 09:36:54 »
Hm, to bych teda mámě raději pořídil nový notebook, než abych ji tlačil do linuxového desktopu, když doteď používala Windows. Navíc bych si sám ušetřil dost práce s řešením různých podivností a nedotažeností, kterými linuxová desktopová prostředí chronicky trpí.
Ale spíš bych začal tím, že bych to do toho stroje nacpal aspoň 4 GB RAM, pořádně ho vypucoval (kvůli již zmíněném CPU throttlingu při přehřívání) a přeinstaloval ty Windows.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #47 kdy: 05. 11. 2017, 10:42:42 »
Hm, to bych teda mámě raději pořídil nový notebook, ...

Hm, to bych mame radsi nainstaloval Linux, abych ji osvobodil od Widli. Krome toho, kdyz bude muset pouzivat hlavu a neco se ucit, udela ji to jen dobre. Dusevni cinnost snizuje riziko Alzheimeru. Navic bych si usetril dost prace s resenim ruznych podivnosti a nedotazenosti, kterymi Widle trpi, zejmena pak 10, nehlede na to, ze dlazdicky ma uz v koupelne a na hajzlu, tak nevim, proc by je mela mit jeste na notebooku. A take muzu resit problemy na dalku, coz je u Widli vzdycky problem.

O

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #48 kdy: 05. 11. 2017, 15:23:55 »
Hm, to bych teda mámě raději pořídil nový notebook, ...

Hm, to bych mame radsi nainstaloval Linux, abych ji osvobodil od Widli. Krome toho, kdyz bude muset pouzivat hlavu a neco se ucit, udela ji to jen dobre. Dusevni cinnost snizuje riziko Alzheimeru. Navic bych si usetril dost prace s resenim ruznych podivnosti a nedotazenosti, kterymi Widle trpi, zejmena pak 10, nehlede na to, ze dlazdicky ma uz v koupelne a na hajzlu, tak nevim, proc by je mela mit jeste na notebooku. A take muzu resit problemy na dalku, coz je u Widli vzdycky problem.

No dobře, Linux je samozřejmě megakhůl, ale když pomineme tyhle arogantní pubertální kecy o nějakém osvobození a o tom, jak se má matka učit, aby se uchránila demence, tak problémem v tomto případě je primárně pomalý chod. A ten CPU myslím není zas tak nevýkonný, aby na něm Windows 10 nemohly běžet docela svižně, takže je tady šance, že ten problém půjde vyřešit i bez přechodu na jiný OS. A když to nepůjde, záleží na finančních možnostech, Linux je samozřejmě vcelku laciné řešení, které ale taky představuje nemalý uživatelský kompromis. Já osobně bych nikomu Linux na desktop necpal, zvlášť když je zvyklý na Windows. Za těch zhruba 20 let, co Linux používám, jsem si myslím udělal docela slušný obrázek, jaké jsou jeho silné stránky, a desktop mezi ně podle mě opravdu nepatří.

V.

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #49 kdy: 05. 11. 2017, 15:37:00 »
Zkus dvd live knoppix, vejde se na 8GB flash, lze do něj aktualizovat ...


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #50 kdy: 05. 11. 2017, 16:21:00 »
No dobře, Linux je samozřejmě megakhůl, ale když pomineme tyhle arogantní pubertální kecy o nějakém osvobození a o tom, jak se má matka učit, aby se uchránila demence, tak problémem v tomto případě je primárně pomalý chod.

Tak kdyz pomineme tyhle arogantni pubertalni kecy o pubertalnich kecech, tak bych byl rad, kdybyste prinesl nejaky argument pro podporu tvrzeni o pomalem chodu. Argumentem nemam na mysli vase olsove ruce.

Ad osvobozeni: Zbavil jsem se Widli nekdy okolo RH 6.1, ze ktereho jsem se pres Mandrake prokousal na Debian a Gentoo a pozdeji zpet na binarni distra. I kdyz Linux tehdy v zacatcich stal dost za hovno, spoustu veci neumel a mel udesne DE, i tak to byla uleva. Uz zadny ritual svate reinstalace, zadna neuroza z toho, jestli mam zasejvovano, kdyby mi zase spadly Widle, proste klidek. Prechodu na Linux nelituji a Widle me serou dodnes, protoze je nekterym lidem obcas oprasuji a resim tam problemy, ktere na Linuxu nemam. Zaplat pan buh za chocolatey, ktere tuto ulohu cini o neco mene nesnesitelnou.

Citace
A ten CPU myslím není zas tak nevýkonný, aby na něm Windows 10 nemohly běžet docela svižně, takže je tady šance, že ten problém půjde vyřešit i bez přechodu na jiný OS.

Nevim, co je zac amd e-350 a nehodlam to hledat. Ale vim, co jsou 2 GB RAM. Pokud se nepletu, je to minimal system requirement pro Widle 10. To, co MS ppzaduje jako minimum, je vzdy potreba vynasobit dvema, ale lepe trema. V opacnem pripade z toho uzivateli naskacou pupinky.

Citace
A když to nepůjde, záleží na finančních možnostech, Linux je samozřejmě vcelku laciné řešení, které ale taky představuje nemalý uživatelský kompromis.

Aaaaa, konecne doslo i na argument "Linux je pro socky".

Citace
Já osobně bych nikomu Linux na desktop necpal, zvlášť když je zvyklý na Windows. Za těch zhruba 20 let, co Linux používám, jsem si myslím udělal docela slušný obrázek, jaké jsou jeho silné stránky, a desktop mezi ně podle mě opravdu nepatří.

Asi jste tech 20 let zil nekde pod placatym kamenem. Za tech 20 let se totiz desktop v Linuxu posunul o hodne dal. Dokonce i velky MS z nej kopiruje nektere prvky. Ale spete dal, Linux nikomu necpete. Uplne staci, kdyz nebudete cpat Widle nekomu, kdo se snazi najit optimalni distro Linuxu.

prodejceknih

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #51 kdy: 05. 11. 2017, 19:44:53 »
A ten CPU myslím není zas tak nevýkonný ...
Je nevýkonný a na dnešní dobu i do pc co jen čumí na internet nedostatečný. Je to výkonemdvakrát výkonnější než prastarý netbooku a tak polovina výkonu Intelu E5400

nobody(ten pravej)

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #52 kdy: 05. 11. 2017, 22:21:51 »
A ten CPU myslím není zas tak nevýkonný ...
Je nevýkonný a na dnešní dobu i do pc co jen čumí na internet nedostatečný. Je to výkonemdvakrát výkonnější než prastarý netbooku a tak polovina výkonu Intelu E5400

to je peknej nesmysl co pises, AMD E-350 je zda se o dost rychlejsi nez napr. Atom D525 kterej mam ve svem Desktopu, z ktereho lezu na internet i prehravam filmy (do FullHD co ma LCD) naprosto v pohode... myslim ze tazatelova mama, nema v planu kompilovat world v Gentoo kazdej vikend ;-)

tzn. k puvodni, jiz mnohokrat zodpovezene otazce, nahodit Xubuntu 16.04, dat tam Chromium nebo Vivaldi a hotovo...

hdhdhf

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #53 kdy: 05. 12. 2017, 07:29:21 »
Problem linuxu na starem notebooku taly je, ze krome distribuce ktera bude nenarocna a pochopitelna je potreba i podpora hw a to ti nikdo dopredu nerekne.

Ted to sice kazdy popre a bude tvrdit ze zrovna jeho notebook je ok a tak neni problem, ale bez nejakeho toho ladeni casto nefunguje regulace vetronu regulace jasu funkcni tlacitka a podobne

nobody(ten pravej)

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #54 kdy: 05. 12. 2017, 19:36:27 »
Problem linuxu [...] bez nejakeho toho ladeni casto nefunguje regulace vetronu regulace jasu funkcni tlacitka a podobne
ladit je casto potreba i s Windows, me zkusenosti s vicero HW, ze ciste Windows toho oproti cistemu Xubuntu umi mnohem mene, treba na ruznych Lenovo Thinkpad/Ideapad, Dell Precision/Inspireon, HP Elitepad mi funguje regulace vetracku, hotklavesy jasu/hlasitosti, touchscreen, touchpad, trackpoint... uz kdyz pustim LiveUSB... samozrejme to lze zlepsit, treba sprava spotreby instalaci tlp...

nevim jestli tazatel uz psal ze/co zkousel, ale rozhodne na danej HW bude GNU/Linux (za me Xubuntu) nejvhodnejsi volba, pokud neni vyrobcem zkriplenej (=upravene UEFI na miru Windows obchazenim norem)