Distro pre mamin notebook

karlos

Distro pre mamin notebook
« kdy: 08. 10. 2017, 16:52:34 »
Ahojte, potreboval by som poradit aku distribuciu zvolit pre mamin notas. Ma uz niekolko rokov za sebou a je strasne pomaly. Zrejme nestiha procak. Momentalne tam ma WIN10, a rozmyslal som ci by mu linux nevratil zivot. Jedna sa o Lenovo G575 s 2gb ram a amd e-350. Myslite ze linux pomoze? A ake distro by ste dali nie velmi technicky zdatnemu cloveku, ktory pouziva notas len na prehliadanie webu, stahovanie a pozeranie filmov? Viem ze s linuxom nebude trhat rekordy na benchmarkoch, ale aspon nech funguje system s co najmensou odozvou v ramci moznosti, a nema problem s ovladacmi na wifinu a tak.


Jenda

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #1 kdy: 08. 10. 2017, 17:06:48 »
Takovou, které rozumíš. Nepředpokládám, že by si to sama spravovala - takže jí budou distribuční detaily úplně ukradené.

karlos

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #2 kdy: 08. 10. 2017, 17:11:03 »
to je mi jasne, len zatial som instaloval distro na relativne svoj silny notas, neviem ako by sa to chovalo na slabsom pocitaci tak som chcel nejaku radu .. co sa tyka libre office tak to je kompatibilne s MS office ze?

karlos

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #3 kdy: 08. 10. 2017, 17:16:57 »
este dodam ze najviac rozmyslam nad Mint Mate (mam skusenost) alebo Lubuntu (nemam sk.)

jk

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #4 kdy: 08. 10. 2017, 17:35:46 »
rodice maji pc s amd e-350 a 4gb ram, donedavna nejaky prastary amd sempron s 2gb ram

funguje to v pohode. na amd e-350 s ovladacem radeon v poslednich letech i vcetne starsich 3d her a akcelerace videa. kvuli prohlizeci a office doporucuju aspon ty 4gb ram

maji tam ubuntu, nebo spis kubuntu, protoze nemam nervy jim vysvetlovat gnome shell. xubuntu nebo lubuntu by taky slo, ale otec si zvykl na nektere funkce v kde.

mensi problem je kratka podpora ne-lts vydani, takze jestli nemas cas na upgrade, muze se obcas stat, ze skonci podpora softwaru (bezpecnostni aktualizace prohlizece, podpora novych verzi 3rd party software jako napade me google earth)

proto jsem tam chtel dat centos, ktery ma podporu 10 let a dost konzervativni balicky (bal jsem se kde 5, ale verze 5.10 uz je v pohode), ale narazil jsem na to, ze pro nej spousta softwaru proste neni a musis si ho kompilovat sam nebo hledat po obskurnich repozitarich. takze jsem to vzdal a dal jsem tam zpet kubuntu


karlos

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #5 kdy: 08. 10. 2017, 17:42:40 »
tie 2gb ramky mi robia obavy .. chcel som aby to UI aj nejako vyzeralo user-friendly aby to mamu hned neodradilo ze to je nieco zlozite, popripade zorin OS .. ale netusim ci to potiahne

jk

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #6 kdy: 08. 10. 2017, 17:58:40 »
na experimenty se vykasli. dulezite je, aby to bylo stabilni a melo dlouhodobou podporu. tyhle zoryny, solusy/budgie a podobne maji bus factor +/- 1. ja se rodicum staram o pocitace uz pres 10 let. kdybych jim cpal, co je zrovna kuuul, byli by za tu dobu na nekolikatem prostredi

proto za me pripada v uvahu vybrat si z kde plasma, mate, xfce, cinnamon a mozna gnome shell, ktery jako jediny nejde pouzivat jako stara windows. mozna jeste lxqt, ale kdyz jsem ho pred par lety zkousel, prislo mi to jako nedodelek

ja jsem si vybral kde, nainstaloval jsem 4.5 a inkrementalne jsem aktualizoval az do 4.11, pak jsem presel na 5.10 a vsechno je stabilni, zmeny jsou jen kosmeticke.

mate nebo xfce by take slo

Linux user

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #7 kdy: 08. 10. 2017, 18:02:20 »
Za mna jednoznacne Fedora spin Xfce. Moja mama sa po hodine zorientovala a fahci na odpisanom pocitaci (stary Intel Atom, 2GB ram) uz niekolo rokov.  :)
Skusal som LXDE/LXQt (Lubuntu) ale nebolo to ani zdaleka take rychle.

Dat tam zakladne veci ako OpenOffice, VLC, prehliadac obrazkov, VNC server kvoli setreniu benzinu a prip. Skype a pod.
Z mojej skusenosti ide aj automaticky update, idealne potom restartovat.

Alebo podobne Xubuntu, ale neskusal som.

Jyrki

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #8 kdy: 08. 10. 2017, 18:20:27 »
Dal bych tam distro ktere znas + nejake lehke prostredi. Za sebe bych doporucil Xfce, ktere je dobre prizpusobitelne, muze vypadat jako Win a jede slusne i na starem hardware.
Libreoffice pro bezne kancelarske pouziti zastoupi MS Office

r443

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #9 kdy: 08. 10. 2017, 18:22:30 »
Já bych zvolil Ubuntu Mate, Mint Mate nebo Xubuntu.
Bude to fungovat a nebudou s tím starosti.. jak psali předřečníci, do experimentů bych se nepouštěl.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #10 kdy: 08. 10. 2017, 18:23:18 »
Rychlost se distro o distra nebue moc lisit. Cim se bude lisit, je pouzite DE. Urcite asi ne KDE nebo Gnome, ale spis LXDE nebo Xfce4 (to uz je na vkusu kazdeho soudruha). Existuji i lehci, ale mivaji ponekud drevni, neklikaci konfiguraci.

Take bych doporucil vyhnout se roling release distrum, abyste tam furt nemusel behat a updatovat. Cili napriklad Debian stable nebo Kanotix na nem zalozeny (ma ponekud veprovy instalator nebo aspon mival).

BTW, muzete si tam zridit pristup pres ssh s klicem a nastavit si nejake dynamicke DNS (treba pres afraid.org) a spravovat to na dalku. Eventuelne pres reverse ssh, pokud je mama zaNATovana tak, ze se tam neda dostat a vy mate verejnou adresu.

jk

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #11 kdy: 08. 10. 2017, 18:37:50 »
Rychlost se distro o distra nebue moc lisit. Cim se bude lisit, je pouzite DE. Urcite asi ne KDE nebo Gnome
jak jsem psal, na stejnem hardwaru mi od roku 2010-1 bezi kde a naprosto bez problemu. mam ve zvyku vypinat indexovani souboru pro vyhledavani a vetsinu efektu, ale to je detail. plasma mi dnes zabere mene nez 400 mb ram (to je skoro stejne jako xfce na druhem pocitaci)

gnome je myslim o neco narocnejsi, ale ani tak bych se vykonu moc nebal

nejhorsi bude prohlizec, ten muze se 2gb ram jit i do swapu

barney

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #12 kdy: 08. 10. 2017, 18:38:11 »
Ten procesor je podla benchmarkov vyrazne slabsi ako sucasne pentium N procesory (premenovane atomy). Asi mas matku velmi rad.

Digi

Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #13 kdy: 08. 10. 2017, 18:50:13 »
SSD by tomu helplo. Jinak podle mě ideál Xubuntu, nebo něco s xfce. LXDE už je podle mě moc "škaredé" a rozdíl v RAM už moc nebude.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distro pre mamin notebook
« Odpověď #14 kdy: 08. 10. 2017, 18:56:24 »
Rychlost se distro o distra nebue moc lisit. Cim se bude lisit, je pouzite DE. Urcite asi ne KDE nebo Gnome
jak jsem psal, na stejnem hardwaru mi od roku 2010-1 bezi kde a naprosto bez problemu. mam ve zvyku vypinat indexovani souboru pro vyhledavani a vetsinu efektu, ale to je detail. plasma mi dnes zabere mene nez 400 mb ram (to je skoro stejne jako xfce na druhem pocitaci)

gnome je myslim o neco narocnejsi, ale ani tak bych se vykonu moc nebal

nejhorsi bude prohlizec, ten muze se 2gb ram jit i do swapu

Tak LXDE mozna zabira 10 MB. Prohlizec je v pohode i s desitkami tabu, pokud clovek ma rozsireni, ktere po case odloaduji taby, na ktere necumim. Holt Chrome/Chromium to nebude, ale Pale Moon mi chodi celkem slusne, FF by asi take sel. Ale na vsechny stranky, kde to jde, lezu s vypnutym JS, protoze to je ten uplne nejhorsi zpomalovac webu. A nejhorsi jsou stranky s obrazky, ktere se porad nacitaji, jak se scroluje, pricemz se nahore neodmazavaji a clovek kvuli tomu vybehne z RAM.